Witaj na stronie poświęconej miastu SZUBIN. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych zdjęć, takich jakich jeszcze nigdzie nie widziałeś. Zapraszamy do gorącej dyskusji na FORUM
Odszedł zasłużony mieszkaniec Szubina
02.12.2010 19:50
1 grudnia 2010 r. na szubińskim cmentarzu pochowano śp. Michała Jarockiego, ułana, żołnierza września 1939 r., muzyka, wielce zasłużonego mieszkańca Grodu Pelikana, kustosza Izby Tradycji 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich w Szubinie, członka założyciela Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Szubinie. Uroczystościom pogrzebowym, które rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Małgorzaty, przewodniczył ks. kanonik Tadeusz Lesiński, dziekan szubiński, w asyście z ks. prałatem Janem Kątnym. Po mszy świętej kondukt pogrzebowy z udziałem pocztów sztandarowych: szkół noszących imię 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich, Ochotniczej Straży Pożarnej w Szubinie, Krajowego Koła Przyjaciół 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera z historycznym sztandarem z 1919 r. udał się do rodzinnego grobu Jarockich. Przy trumnie zmarłego żegnali członkowie rodziny, przyjaciele, delegacje Państwowej Straży Pożarnej w Szubinie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Szubinie, burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło w Szubinie im. ks. radcy Ludwika Sołtysińskiego na czele z prezesem Piotrem S. Adamczewskim oraz Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna z dyrektor Kamilą Czechowską.
Śp. Michał Jarocki został odznaczony m.in.:
Umiesz śpiewać? A może nie umiesz i chcesz się dobrze zabawić? W Pubie Pewex rusza "Karaoke" z nagrodami! Masz szansę chwycic za mikrofon już w piątek (3 grudnia). Mamy nadzieję, że udowodnicie, że śpiewać każdy może! Wiele emocji i dobrej zabawy. Startujemy 3 grudnia o godzinie 21.30 w Pubie Pewex (ul. 3-go maja, pasaż handlowy).
W białą szatę zaledwie przez jedną noc okrył się Szubin. Warstwa pokrywy śnieżnej przekracza kilkadziesiąt centymetrów. Zostały odwołane zajęcia w szkołach. Utrudniony jest ruch na drogach, ale w mieście wszystkie drogi są przejezdne. Także Spółdzielnia Mieszkaniowa dobrze wywiązuje się z obowiązku odśnieżania chodników i ulic. Pozostaje mieć nadzieję, że śnieg nie będzie przez najbliższy czas padał tak obficie i służby porządkowe zaczną wywozić hałdy śniegu.
Od kilku lat można zaobserwować zmiejszanie się liczby mieszkańców miasta Szubina. Jeszcze pięć lat temu było nas 9349 by w 2009 urzędnicze statystyki odnotowały 9230 osób zameldowanych w Szubinie. Natomiast odwrotna tendencja następuje na terenach wiejskich. Tam systematycznie przybywa mieszkańców, i tak w 2003 było ich 13038 a w roku ubiegłym populacja ta liczyła już ponad 14 tys. Na szczęście wzrost liczby mieszkańców sołectw rekompensuje spadek liczby osób zameldowanych w samym mieście Szubinie. Na tle sąsiednich gmin z liczbą ponad 23200 mieszkańców miasta i gminy nie wypadamy źle. Najszybciej mieszkańców ubywa w gminie Kcynia, która razem z miastem stanowi liczbę niecałych 14 tys. mieszkańców, gmina Łabiszyn to nieco ponad 9600, Żnin prawie 25 tys. (z czego samo miasto 15 tys.) a Nakło to ponad 32 tys. mieszkańców.
Czy Szubin z malejącą liczbą mieszkańców nie będzie tracił na znaczeniu? Już teraz samo Rynarzewo z Zamościem to prawie 3 tys. osób, z czego przynajmniej połowa jest w bardzo małym stopniu związana ze stolicą swojej gminy i pewnie odwiedza ją tylko wtedy gdy mają coś do załatwienia na kcyńskiej 12. W całej Polsce wokół dużych miast mamy do czynienia z procesem reurbanizacji polegającym na przenoszeniu się mieszkańców zwłaszcza dużych miast na tereny podmiejskie. Zjawisko to przyśpiesza poprawa jakości życia na wsi poprzez rozwój infrastruktury, komunikacji, opieki zdrowotnej itp. Podnoszenie jakości życia na wsi jest niezwykle kosztowne. Związane jest to ze znacznie większym obszarem na jakim zamieszkują mieszkańcy wsi, niż miast gdzie ludność żyje w większym skupisku. Procesu reurbanizacji nie da się zatrzymać, wzrost liczby ludności w gminie Szubin to wiele korzyści, niestety ale też duże koszty. Może warto byłoby bardziej promować, zachęcać przyszłych inwestorów do osiedlania się w samym Szubinie.
Uroczystość wręczenia zaświadczeń radnym Rady Miejskiej w Szubinie kadencji 2010-2014
Dnia 26 listopada 2010 r. w Urzędzie Miejskim w Szubinie odbyła się uroczystość wręczenia zaświadczeń radnym Rady Miejskiej w Szubinie kadencji 2010-2014.
Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz § 25 ust. 2 Statutu Gminy Szubin, zwołuję I sesję nowo wybranej Rady Miejskiej w Szubinie w dniu 2 grudnia 2010 r. (czwartek) o godzinie 12:30 w sali Szubińskiego Domu Kultury przy ul. Kcyńskiej 13 w Szubinie.
Porządek obrad I sesji Rady Miejskiej w Szubinie kadencji 2010-2014: (...)Czytaj więcej>>
Mandaty radnych Rady Miejskiej otrzymali: Elżbieta Dittrich, Stanisław Głowacki, Remigiusz Kasprzak, Tomasz Kaszewski, Stanisław Wypych, Hanna Adamczewska, Marek Domżała, Maciej Leciejewski, Zdzisław Pilarski, Andrzej Wrona, Danuta Boruch, Roman Danielewski, Elżbieta Katafiasz, Tomasz Wachowiak, Andrzej Wolnik, Beata Bembnista, Małgorzata Krall, Emil Nowakowski, Maria Pianko, Teresa Stachowiak, Beata Woźniak.
Radni Rady Powiatu Nakielskiego 2010-14 z gminy Szubin
Danielewska-Szymczak Beata
Domżała-Kaczmarek Karolina
Michalak Artur Jan
Pogodziński Ignacy Ryszard (Piotrkowski, Gutkowski?)
Sabaciński Zbigniew
Zbylut Antoni Jan
20 głosów na obecnego burmistrza dało I. Pogodzińskiemu zwycięstwo w I turze.
Największą popularnośćią I. Pogodziński cieszy się tradycyjnie na terenach wiejskich. Rekordowe poparcie uzyskał w Królikowie 74% i w Samoklęskach Dużych ponad 72%. Najmniejsze poparcie ma w Rynarzewie- w rejonie największego rywala uzyskał niecałe 38% i w SzDK niecałe 40%.
Artur Michalak wygrał wybory z Pogodzińskim zaledwie w swoim miejsu zamieszkania. To zdecydowanie za mało by myśleć realnie o fotelu burmistrza.
Frekwencja w gminie Szubin wyniosła 43,87% co daje drugie miejsce w powiecie za Kcynią gdzie wyniosła ponad 51%
„Promocja lokalnej twórczości pałuckiej – zakup eksponatów do zbiorów Muzeum” – taki tytuł nosił projekt, który realizuje Muzeum Ziemi Szubińskiej. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. „Promocja lokalnej twórczości pałuckiej – zakup eksponatów do zbiorów Muzeum” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W wyniku projektu muzeum zakupiło strój pałucki autorstwa Krystyny Ługiewicz i rzeźby o tematyce świeckiej i religijnej Piotra Wolińskiego. Nabytki te wzbogacą zbiory szubińskiego muzeum w dziale etnografii. 18 listopada na prezentacji nowych eksponatów o celach projektu mówiła dyrektor muzeum Kamila Czechowska. Cechy stroju pałuckiego kobiecego i męskiego zaprezentowała konsultantka w projekcie Małgorzata Bołka, twórca ludowy, która na co dzień prowadzi zajęcia z rękodzieła w Szubińskim Domu Kultury. Przedstawiła również charakterystykę rzeźb ludowych oraz sylwetki twórców ludowych, których prace były prezentowane na wystawie. W ramach wernisażu wystąpił zespól „Jesienny Kwiat” pod kierunkiem Rafała Świtniewskiego, dostarczając muzycznych wrażeń. Wystawę otworzyła Kamila Czechowska oraz autorzy prac Krystyna Ługiewicz i Piotr Woliński. Na spotkanie przybyli m.in. burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński, radni gminni Hanna Adamczewska, Zdzisław Pilarski, Stanisław Wypych, radny powiatowy Artur Michalak, goście z innych miast, mieszkańcy Szubina i młodzież.
Prawdopodobnie w wyborach na Burmistrza obędzie się bez II tury. Zgodnie z przypuszczeniami Ignacy Pogodziński pozostanie na fotelu burmistrza przynajmniej przez najbliższe 4 lata.
Do godz. 10 frekwencja w wyborach samorządowych w Szubinie wynosiła 4,52%. Więcej oddać swój głos było mieszkańców Sadek, Mroczy i Kcyni (5,97%). Jedynie mieszkańcy Nakła mniej licznie odwiedzili swoje obwodowe komisje wyborcze - 4,15%
Średnie frekwencja do godz. 10 w Polsce wyniosła 5,29%, w kujawsko-pomorskiem 4,90%
Do godz. 15 frekwencja w Szubinie wyniosła niecałe 25%. W powiecie większą frekwencją mogą się poszczycić gmina Mrocza i Kcynia (31,3%).
Średnie frekwencja do godz. 15 w Polsce wyniosła 27,55%, w kujawsko-pomorskiem 26,2%
Do godz. 19 frekwencja w Szubinie wyniosła niecałe 39,51%. W powiecie większą frekwencją mogą się poszczycić gmina Mrocza i Kcynia (47,45%).
Średnie frekwencja do godz. 19 w Polsce wyniosła 43,23%, w kujawsko-pomorskiem 41,17%
"Party Time" w Pewexie. 19 listopada o godzinie 20.00 startuje najlepsza impreza tego piątku. Muzyka z lat 60, 70 i 80, pop, rock, dance itd.. Każdy znajdzie swój rytm. Prowadzenie Maciej J. i Roman L.
Dom Kultury w Szubinie zaprasza na Medytację w stylu Zen. Zapraszamy osoby pełnoletnie czwartki, godz. 17:00 zajęcia prowadzi instruktor medytacji udział w zajęciach 20 zł/miesięcznie.
Dlaczego warto medytować?
Medytacja skutecznie (efektywnie) przeciwdziała szkodliwym psychologicznym i fizjologicznym efektom naszego zurbanizowanego społeczeństwa. Osoby praktykujące medytację łatwiej sobie radzą z sytuacjami stresowymi, trudnymi sytuacjami i są bardziej zrównoważone. Są bardziej elastyczne i łatwiej dostosowują się do zmieniającej się sytuacji. Medytacja daje lepsze zdrowie fizyczne i emocjonalne, harmonię ciała i umysłu, pewność siebie. Medytacja pozwoli Ci lepiej radzić sobie ze stresem, twoje myśli będą bardziej spokojne, zrównoważone, nauczysz się relaksować i jednocześnie zbudujesz poczucie własnej wartości. Ludzie praktykujący medytację są mniej nerwowi, mniej agresywni, mniej podatni na depresję, mniej dominujący, mniej zahamowani, mają większe poczucie własnej wartości, są bardziej pewni siebie, bardziej usatysfakcjonowani, bardziej społeczni, bardziej stabilni emocjonalnie, bardziej polegający na sobie, bardziej ufający innym. Są szczęśliwsi i zdrowsi niż osoby niepraktykujące medytacji. Poza tym są oni pełni zapału, entuzjazmu, gorliwości, witalności i radości życia. Pogłębia się zdolność kochania i relacji z innymi ludźmi. Maja dobre stosunki międzyludzkie. Cechuje ich wysoka zdolność funkcjonowania w codziennym życiu. Mają wysoki standard etyczny życia. Medytacja daje głęboki spokój wewnętrzny, który jest stabilny nawet mimo przeciwności losu i nieszczęść. Pozwala rozwinąć koncentrację oraz stabilność i siłę charakteru.
Wernisaż w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna odbędzie się 18 listopada o godz. 17.00. Podczas wernisażu wystąpi zespół folklorystyczny "Jesienny Kwiat" działający przy Szubińskim Domu Kultury pod kierunkiem Rafała Świtniewskiego.
Od kilku miesięcy pod adresem Browarna 10 od świtu do zmierzchu ekipy robotników zmieniają starą słodownię „Kujawiaka” na komfortowy budynek mieszkalny. W przebudowywanym budynku znajdzie się 28 mieszkań od 35m2 do dwupoziomowego apartamentu 150m2. Natomiast w podziemiach znajdzie się miejsce na 6 garaży. Adam Nowak z ART-CENTRUM NIERUCHOMOŚCI zapewnia, że mieszkania będą oferowane w stanie deweloperskim w cenie 3,3 tys. zł/m2, a cena mieszkania z wykończonym wnętrzem według klienta wynosi 3,8 tys. zł/m2. Inwestor planuje również zagospodarować teren wokół budynku, tworząc chodniki, nowe ogrodzenie, trawnik i parking. Zakończenie inwestycji planowane jest na pierwsze półrocze 2011 r.
Cieszyć może fakt, że owiane złą sławą okolice dawnej słodowni zmieniają swoje oblicze. W sąsiednim budynku od ponad roku z powodzeniem działa Pensjonat Stary Browar i Pub Słodownia. Jeszcze bardziej oblicze „Browarnej” może zmienić planowany basen. Jednak chyba przez wszystkich mieszkańców osiedla bydgoskiego najbardziej oczekiwana jest porządna asfaltowa droga łącząca owe osiedle z osiedlem spółdzielczym.
Rewitalizacją starej słodowni zainteresowała się także TVP Bydgoszcz, która w niedzielę o godz. 20.30 oraz w poniedziałek o 19.15 wyemituje swój program „Własny kąt” w części poświecony wspomnianej przebudowie.
Ignacy Pogodziński - Burmistrz Szubina oraz Marek Domżała - Przewodniczący Rady Miejskiej mają zaszczyt zaprosić na obchody 92. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI oraz na WIECZORNICĘ PATRIOTYCZNĄ „Nie chciejcie ojczyzny, która nic nie kosztuje” 10 listopada 2010 r. o godz. 18.00 W wykonaniu Chóru im. Jana Pawła II pod dyrekcją prof. Elżbiety Szubertowskiej i młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Szubinie im. Sędziwoja z Szubina i otwarcie wystawy we współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie pt. TWÓRCY NIEPODLEGŁEJ w Muzeum Ziemi Szubińskiej, ul. Szkolna 2 oraz 11 listopada 2010 r. o godz. 10.00 na Mszę św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Andrzeja Boboli Po Mszy św. odbędzie się uroczystość pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Wolności w Szubinie.
Co jakiś czas na łamach gazet powraca temat połączenia kolejowego do Szubina. Do napisania już kolejnego artykułu o pociągu widmo skłonił mnie jeden z ostatnich artykułów na ten temat w Gazecie Wyborczej. Zawierał on informacje o obniżkach cen biletów na połączenia kolejowe w naszym województwie, które przedstawiają się następująco: pierwsze 10 kilometrów podróży pociągiem 2,5 zł, każdy kolejny kilometr 13 gr. Cena biletu miesięcznego to trzydziestokrotność ceny biletu jednorazowego. Zakładając że z Szubina na dworzec Bydgoszcz Główna jest jakieś 25 km koszt takiej podróży wynosiłby ok. 4,45 zł. Cena biletu miesięcznego na tej trasie wynosiłaby ok. 133,50 zł. Różnice w cenach między pociągiem a Busem, PKS-em plus ewentualny bilet na MZK nie są duże. Wydaje się, że uwzględniając tylko koszt biletu, to czy podróżny wybierze połączenie kolejowe czy drogowe zależeć będzie od tego w jaką część Bydgoszczy się wybiera. Dworzec główny autobusowy zlokalizowany jest w samym sercu Bydgoszczy, po drodze można też wysiąść na Błoniu. Z drugiej strony np. wielu mieszkańców Szubina pracuje w bydgoskiej Pesie i pewnie „swoimi” szynobusami woleliby dojeżdżać. Więc co musiałoby nastąpić by ewentualny pociąg z Szubina do Bydgoszczy nie woził przysłowiowego powietrza?
„Wszystkim Tym, którym w sercach
Nie wygasła miłość Ojczyzny -
Wszystkim Tym, co nie dali się zwieść -
Tym - co odnieśli krwawe blizny -
I tym - co polegli... Cześć!
Tym - co chwycili za broń -
Tym - co nie stracili nadziei -
Tym - co szli i walczyli - jak lew -
Tym - co ranami okryci pomarli -
Tym - co byli jak gniew boży
I Tym - których dumna postawa
We wrogach budziła strach.
...Cześć i Sława!”
W tych szczególnych dniach wspominamy bliskich, którzy spoczęli na cmentarzach miasta i gminy Szubin, dbamy o ich groby i przy świetle płonących zniczy sięgamy pamięcią wstecz. Jest to taki dzień w roku, który skłania nas do wspomnień o zmarłych, do większej zadumy i refleksji.
Przechodząc obok miejsc pamięci, nie zapomnijmy o Tych, którzy walczyli w mrocznym okresie zaborów i zmagań w obronie odrodzonej Rzeczypospolitej.
Wspomnijmy Tych, których działalność na naszym terenie pozostawiła trwały ślad nie tylko w naszej pamięci. Pamiętajmy o Duchowych Przywódcach z okresu zaboru pruskiego, o Działaczach Społecznych, Bohaterach Pracy u podstaw, których dzieło chcemy kontynuować.
Zatrzymajmy się w zadumie, oddając cześć Tym, dzięki którym po latach zaborów odrodziła się niepodległa Polska, jak również Wszystkim, którzy bronili odzyskanej niepodległości, płacąc za to krwią i życiem. Tym Powstańcom Styczniowym i Wielkopolskim, którym „nikt iść nie kazał, a poszli”.
Mieszkańcy Szubina w najbliższych wyborach samorządowych będą mogli wybrać burmistrza spośród czterech kandydatów. Chęć kandydowania na fotel burmistrza zgłosili: Artur Jan Michalak Ignacy Ryszard Pogodziński Zbigniew Sabaciński Dawid Jan Rzeski
Już teraz możesz zagłosować na swojego kandydata w sondzie na szubin.info
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Szubinie informuje, że 28 października br. w Szubinie odbędzie się nieodpłatna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochodzącego z gospodarstw domowych. Kosze ma odpady ustawione będą w 10 punktach miasta. W ciągu całego dnia mieszkańcy mogą przynosić do wyznaczonych punktów zużyty sprzęt gospodarstwa domowego, taki jak: czajniki, komputery, lodówki, pralki, telewizory, monitory i inne odpady.
Punkty odbioru sprzętu:
1. ul. Nowa 3– przy sklepie spożywczo – chemicznym,
2. ul. Gen. J. Bema 3-8 – obok pojemników na odpady,
3. skrzyżowanie ul. Nakielskiej i J. Dąbrowskiego,
4. skrzyżowanie ul. Pałuckiej i Lipowej,
5. skrzyżowanie ul. Leśnej i Klonowej,
6. skrzyżowanie ul. M. Konopnickiej i J. Kochanowskiego,
7. skrzyżowanie ul. J. Kochanowskiego i S. Wyspiańskiego,
8. skrzyżowanie ul. S. Wyspiańskiego i Wiejskiej,
9. skrzyżowanie ul. Wyzwolenia i Dworcowej,
10. ul. E. Orzeszkowej – za posesją nr 16.
Wizyta rodziny zamordowanego komendanta przez NKWD
25.10.2010 18:29
7 kwietnia 2010 roku odbyły się w Szubinie uroczystości związane z upamiętnieniem 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Na placu Wolności przy budynku sądu posadzony został Dąb Pamięci poświęcony pierwszemu komendantowi powiatowemu Policji Państwowej w Szubinie Józefowi Młodowiczowi. Przypomnijmy, że organizatorem tej uroczystości był burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński i Komitet w składzie: Kamila Czechowska, Piotr Fiałkowski, Piotr S. Adamczewski, a symbolicznego posadzenia dębu dokonał syn Józefa Młodowicza Jerzy wraz z synem Maciejem oraz komendant wojewódzki policji nadinspektor Krzysztof Gajewski. Józef Młodowicz od 1934 r. do wybuchu II wojny światowej był komendantem powiatowym Policji Państwowej w Szubinie. Wraz z bliskimi zamieszkał w budynku obecnej prokuratury. We wrześniu 1939 roku wysłał żonę wraz z dziećmi do Beńkowej Wiszni do dziadków. Sam pozostał na posterunku, a następnie w wyniku ruchu wszystkich formacji wojskowych znalazł się w rejonie Tarnopola. W październiku 1939 r. został aresztowany. Najpierw osadzono go w miejscowym więzieniu, a po miesiącu przewieziono go do Ostaszkowa. Został zamordowany przez NKWD w kwietniu 1940 r. w Kalinie (obecnie Twerze). Pogrzebany został w Miednoje. W listopadzie 2007 r. decyzją prezydenta RP awansowany został do stopnia komisarza Policji Państwowej.
Wracamy do uroczystości posadzenia dębu z powodu wizyty rodziny komendanta Młodowicza: syna Jerzego, córki Krystyny i wnuka Macieja, jaka miała miejsce 21 października w Szubinie i naszym muzeum. Goście z Bielska-Białej wzięli udział wraz z Piotrem Fiałkowskim w spotkaniu z burmistrzem Szubina Ignacym Pogodzińskim w Urzędzie Miejskim, następnie udali się na plac Wolności przed budynek sądu, by zapalić przed Dębem Pamięci znicze. Wizyta w Szubinie zakończyła się w muzeum, gdzie zwiedzili m.in. najnowszą wystawę pt. „Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim”. Jerzy Młodowicz zapisał w kronice słowa podziękowania: „W czasie ponownej wizyty w Szubinie, gdzie w dniu 7.04.2010 r. brałem udział w posadzeniu Dębu Katyńskiego ku pamięci naszego ojca Józefa Młodowicza, składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tej pamięci. Wszystkim tym wspaniałym ludziom: panu burmistrzowi, panu Fiałkowskiemu, pani Kamili Czechowskiej i innym Serdeczne dzięki.” Rodzina komendanta Młodowicza podziękowała organizatorom posadzenia Dębu Katyńskiego, wręczając dyplomy oraz foldery z miasta swojego zamieszkania. Wizyta była dla dzieci Józefa Młodowicza również okazją do wspominania lat dzieciństwa spędzonych w Szubinie.
Powoli zbliżamy się do zakończenia realizacji projektu Pocztówki znad krawędzi przeszłości – dialog pokoleń dofinansowanego przez Województwo Kujawsko-Pomorskie w ramach zadania „Integracja międzypokoleniowa związana z aktywizacją społeczną osób starszych”. Kolejne spotkanie pokoleń odbyło się 19 października 2010 r. w muzeum. Konferencja międzypokoleniowa pod hasłem „Świat się zmienia i Szubin też…” zgromadziła młodzież i dorosłych, osoby uczestniczące w zadaniu od samego początku jego realizacji. Spotkanie rozpoczęła dyrektor muzeum Kamila Czechowska, przedstawiając prelegentów tego spotkania. Jako pierwszy wystąpił Artur Przemorski z I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie, który przedstawił historię siedziby szubińskiego liceum, uwzględniając również te zmiany w wyglądzie budynku szkoły, których jesteśmy świadkami. Wypowiedź uzupełniały archiwalne zdjęcia. Kolejna osoba, która zabrała głos, była przedstawicielką innego pokolenia. Danuta Siewkowska przybliżyła zebranym sposoby badania dziejów swojej rodziny, sporządzania drzewa genealogicznego. Tłumacząc etapy postępowania i trudności, jakie można napotkać podczas poszukiwań, posłużyła się ciekawymi przykładami z własnych doświadczeń badania historii rodzinnej. Młodzież z Gimnazjum nr 2 w Szubinie omówiła, jak zmieniały się szubińskie szkoły (Szkoła Podstawowa nr 1, Zespół Szkół w Szubinie, Gimnazjum nr 1 w Szubinie). Uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Szubinie podzieleni na kilka grup zajęli się natomiast przybliżeniem historii naszych kościołów, dziejami budowli jak i życiorysem ich patronów.
Od poniedziałku przejazd przez rynek w Szubinie jest możliwy tylko ul. Kościuszki i Paderewskiego. Nie ma wjazdu na rynek od ul. Winnicy, św. Marcina oraz Młyńskiej. Ulica Wyzwolenia na całej długości jest ulicą dwukierunkową. Wszystkiego te zmiany mają związek z tzw. rewitalizacja rynku w Szubinie.
Rewitalizacja wykonywana będzie etapowo i po zakończeniu prac na danej ulicy ruch zostanie przywrócony. Zmiany organizacji ruchu będą miały charakter czasowy i mogą występować do zakończenia prac na Rynku (tj. do końca 2011 r.).
Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmannaserdecznie zaprasza na konferencję międzypokoleniową: Świat się zmienia i Szubin też… Spotkanie pokoleń odbędzie się we wtorek, 19 października 2010 r., o godzinie 10.00 w Muzeum.
Spotkanie odbędzie się w ramach realizacji projektu pt. POCZTÓWKI ZNAD KRAWĘDZI PRZESZŁOŚCI – DIALOG POKOLEŃ, CZĘŚĆ II. Projekt dofinansowany jest przez WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE w ramach zadania INTEGRACJA MIĘDZYPOKOLENIOWA ZWIĄZANA Z AKTYWIZACJĄ SPOŁECZNĄ OSÓB STARSZYCH.
Program:
– Otwarcie konferencji
– Historia siedziby naszego liceum – Artur Przemorski z I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie
– Drzewo genealogiczne – spojrzenie w głąb dziejów – Danuta Siewkowska
– Jak się szkoły nasze zmieniały – Młodzież z Gimnazjum nr 2 w Szubinie
– Kościoły Szubina – Młodzież z Gimnazjum nr 1 w Szubinie
- Dyskusja i podsumowanie konferencji
Prokuratura Rejonowa w Szubinie informuje, że w dniu 21.10.2010 r. w godzinach urzędowania w siedzibie Prokuratury Rejonowej w Szubinie i Ośrodku Zamiejscowym Prokuratury Rejonowej w Szubinie z siedzibą w Żninie pełniony będzie dyżur prokuratora, który będzie udzielać informacji zainteresowanym osobom o zasadach i trybie postępowania mediacyjnego.
„Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim”
03.10.2010 20:24
6 października 2010 r. o 17.00 Muzeum zaprasza na wystawę pt. „Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim”. Projekt jest współfinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią.
Autorami zdjęć współczesnych są: Piotr S. Adamczewski, Piotr Bembenek, Krzysztof Chruściński, Katarzyna Cieniuch, Kamila Czechowska, Iwona Dudek, Anna Duda-Nowicka, Natalia Jaroszewska, Małgorzata Junyk, Marek Nikodem, Mariola Polańska, Tomasz Pasieka, Mirosław Rzeszowski, Andrzej Sołtysiak, Małgorzata Staszak, Henryk Wojtas. Materiały archiwalne pochodzą ze zbiorów muzeów w Szubinie i Nakle oraz ze zbiorów Agnieszki Grobelskiej i Artura Przemorskiego.
Partnerem głównym jest Muzeum Ziemi Krajeńskiej, partnerami: Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kcyni, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy.
Projekt pt. Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim sięga do czasów pruskich, gdy na terenie Pałuk i Krajny z dumą rosły małe i większe szkoły. To pruskie dziedzictwo z czerwonej cegły dało mieszkańcom naszych ziem wiedzę, która stała się w wielu przypadkach punktem wyjścia do dalszego kształcenia oraz ciekawego i owocnego życia. Dzisiaj, odwiedzając niewielkie miejscowości, nie ma żadnego problemu, by w powodzi nowoczesności wyłowić zabudowania szkolne. Zaopatrzeni w aparaty wyruszyliśmy w tę podróż. W podróż często sentymentalną, bo wiele z obiektów już dzisiaj nie pełni swej pierwotnej funkcji, a korytarze nie rozbrzmiewają uczniowskim gwarem. Jednak nasze współczesne zdjęcia są tylko pretekstem do tego, by pokazać klimat szkół z pierwszej połowy XX w., który zaklęty został na zdjęciach i archiwalnych pocztówkach. Liczymy, że starcie nowego ze starym okaże się ciekawym zestawieniem.
Pocztówki znad krawędzi przeszłości - dialog pokoleń
01.10.2010 10:12
28 września w Muzeum młodzież gimnazjalna spotkała się z Jackiem Zieliniewiczem. Bohater spotkania urodził się 10 maja 1926 r. w pobliskim Janowcu Wielkopolskim, jest byłym więźniem obozu Auschwitz-Birkenau, a później Dautmergen, podobozu KL Natzweiler w Niemczech. J. Zieliniewicz wyzwolony został podczas marszu ewakuacyjnego w 1945 r. Gość muzeum, który zaproszony został przez młodzież z Gimnazjum nr 1 i nauczycielkę historii Marlenę Posadzy, opowiadał o historii obozu Auschwitz oraz o swojej drodze życiowej, podzielił się wspomnieniami z obozów. Młodzież mogła zobaczyć jak wyglądały listy pisane przez więźniów, zapoznać się z planem obozu Auschwitz. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez Muzeum projektu Pocztówki znad krawędzi przeszłości – dialog pokoleń, dofinansowanego przez Województwo Kujawsko-Pomorskie w ramach zadania „Integracja międzypokoleniowa związana z aktywizacją społeczną osób starszych”.
Urząd Miejski w Szubinie oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szubinie zaprasza na I MISTRZOSTWA SZUBINA „NORDIC WALKING” w dniu 2 PAŹDZIERNIKA 2010R. O GODZ.14 30. Zbiórka przed budynkiem OSIR przy ul. Mostowej 14 REJESTRACJA UCZESTNIKÓW PRZED ZAWODAMI.
Dla chętnych trening przed zawodami w dniu 30 września 2010r. o godz. 17:00
71 lat temu, 17 września, Rosjanie zaatakowali Polskę, gdy ta toczyła nierówny bój na zachodniej granicy z Niemcami. Stało się to na mocy porozumienia Ribbentrop - Mołotow.
O 12.00 w piątek 17 września 2010 r. złożono kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Hitlerowskich i Komunistycznych na Placu Kościelnym w Szubinie, a następnie o godzinie 12.15 przy Głazie z Tablicą Pamięci Pomordowanych na Wschodzie na cmentarzu parafialnym w Szubinie. W składaniu wiązanek kwiatów uczestniczyli przedstawiciele Rady Powiatu, Rady Miejskiej, Urzędu Miejskiego, I Liceum Ogólnokształcącego, Muzeum oraz młodzież z Gimnazjum nr 1 w Szubinie.
Społeczna działalność księży katolickich Pałuk i Krajny w XIX i XX w.
17.09.2010 17:51
Tematem tegorocznych wykładów była Społeczna działalność księży katolickich Pałuk i Krajny w XIX i XX wieku. Przed sesja Piotr S. Adamczewski i Kamila Czechowska z muzeum złożyli kwiaty na grobie ks. radcy Ludwika Sołtysińskiego, patrona Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Szubinie.
Sesję pod honorowym patronatem Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej Jego Ekscelencji Ks. Biskupa Jana Tyrawy oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego zorganizowali: burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński, Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919. Spotkanie w Muzeum, które odbyło się 8 września, poprowadziła Mariola Polańska, gości powitał burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński. Następnie głos zabrała radna Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Silvana Oczkowska, która przekazała także na ręce dyrektor Muzeum Kamili Czechowskiej album Skarby Kujaw i Pomorza. Sesja popularnonaukowa została wsparta finansowo przez województwo kujawsko-pomorskie.
Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Szubinie zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984) Wernisaż odbędzie się o godz. 1700 w niedzielę, 12 września 2010 r., w Muzeum Ziemi Szubińskiej.
3 września, w piątek, przedstawiciele szubińskiego muzeum i biblioteki podpisali umowy na kolejne granty. Dyrektor Kamila Czechowska i główna księgowa Barbara Stefańska z Muzeum Ziemi Szubińskiej podpisały umowę w ramach działania 4.1/413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi. Umowa podpisana została w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu na dwa projekty, które będzie realizowało nasze muzeum w tym i następnym roku. Koordynatorem składania projektów na terenie naszego powiatu było Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” w ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju „ŁĄCZY NAS NOTEĆ”. W 2010 r. muzeum zrealizuje operację pt. Promocja lokalnej twórczości pałuckiej – zakup eksponatów do zbiorów muzeum. Od stycznia 2011 r. muzeum zrealizuje projekt pt. Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związane z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919, którego celem jest rozwój turystyki w oparciu o tożsamość społeczności powiatu nakielskiego. Przedstawiciele Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie Mirosław Rzeszowski i Genowefa Szpeyer podpisali umowę na projekt pt. Organizacja cyklu szkoleń na temat symboliki i znaczenia flagi i herbu Szubina w społeczności lokalnej.
Podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu przedstawicielki Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” Kamila Radzka-Januszewska i Dorota Stanek wręczyły dyrektorom placówek certyfikaty.
Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim
06.09.2010 21:12
Do końca września można oglądać wystawę pt. „Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim” w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kcyni. Projekt jest współfinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią. Autorami zdjęć współczesnych są: Piotr S. Adamczewski, Piotr Bembenek, Krzysztof Chruściński, Katarzyna Cieniuch, Kamila Czechowska, Iwona Dudek, Anna Duda-Nowicka, Natalia Jaroszewska, Małgorzata Junyk, Marek Nikodem, Mariola Polańska, Tomasz Pasieka, Mirosław Rzeszowski, Andrzej Sołtysiak, Małgorzata Staszak, Henryk Wojtas. Materiały archiwalne pochodzą ze zbiorów muzeów w Szubinie i Nakle oraz ze zbiorów Agnieszki Grobelskiej i Artura Przemorskiego.
Partnerem głównym jest Muzeum Ziemi Krajeńskiej, partnerami: Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kcyni, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy.
Projekt pt. Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim sięga do czasów pruskich, gdy na terenie Pałuk i Krajny z dumą rosły małe i większe szkoły. To pruskie dziedzictwo z czerwonej cegły dało mieszkańcom naszych ziem wiedzę, która stała się w wielu przypadkach punktem wyjścia do dalszego kształcenia oraz ciekawego i owocnego życia. Dzisiaj, odwiedzając niewielkie miejscowości, nie ma żadnego problemu, by w powodzi nowoczesności wyłowić zabudowania szkolne. Zaopatrzeni w aparaty wyruszyliśmy w tę podróż. W podróż często sentymentalną, bo wiele z obiektów już dzisiaj nie pełni swej pierwotnej funkcji, a korytarze nie rozbrzmiewają uczniowskim gwarem. Jednak nasze współczesne zdjęcia są tylko pretekstem do tego, by pokazać klimat szkół z pierwszej połowy XX w., który zaklęty został na zdjęciach i archiwalnych pocztówkach. Liczymy, że starcie nowego ze starym okaże się ciekawym zestawieniem.
Sesja popularnonaukowa została wsparta finansowo przez województwo kujawsko-pomorskie.
Burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński, Muzeum Ziemi Szubińskiej Im. Zenona Erdmanna, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 im. Ks. Ludwika Sołtysińskiego w Szubinie zapraszają na V sesję popularnonaukową pt. Społeczna działalność księży katolickich Pałuk i Krajny w XIX i XX wieku.
Pod honorowym patronatem: Jego Ekscelencji Ks. Biskupa Jana Tyrawy Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej oraz Piotra Całbeckiego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Sesja odbędzie się 8 września 2010 r. o godz. 10.00 w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna ul. Szkolna 2 w Szubinie.
Stypendia Marszałka dla Natalii Jelińskiej i Mateusza Malesy
20.08.2010 20:43
W dniu 12 sierpnia w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyła się uroczysta gala wręczenia stypendiów honorujących osoby z naszego województwa, w szczególnie aktywny sposób zajmujących się upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury. Stypendia, które pomogą w realizacji artystycznych projektów otrzymało 8 artystów, wśród których znaleźli się młodzi i ambitni artyści z gminy Szubin: artystka Natalia Jelińska oraz rzeźbiarz Mateusz Malesa.
Projekt Natalii Jelińskiej związany jest wdrożeniem działań o charakterze edukacyjno-artystycznym związanych z promowaniem ruin zamku w Szubinie. Na tenże projekt stypendystka uzyskała kwotę 3000 zł, z których to możliwe będzie przeprowadzenie lekcji historii z młodzieżą na ruinach zamku oraz realiacja działań plastycznych na temat ruin, będących pozostałością po Sędziwoju VI Pałuce. „Realizacja projektu może spowodować pobudzenie wyobraźni u młodzieży, zwrócenie ich uwagi na tak istotną, także dla nich samych, historię miasta. Środkiem w osiągnięciu tego celu będzie nastawienie na kreatywne myślenie u młodych ludzi, jako na jeden z kluczowych elementów kształtujących postawę twórczą” – twierdzi Natalia Jelińska. Całość projektu zwieńczona zostanie zorganizowaniem wystawy multimedialnej powstałych prac w budynku Muzeum Ziemi Szubińskiej. Wystawa planowana jest na grudzień.
Nagrodą finansową w wysokości 2000 złotych docenione zostały także wysiłki mieszkańca Brzózek, Mateusza Malesy. Kwota ta zostanie przeznaczona na wykonanie rzeźby z drewna lipowego, przedstawiającego trzech ludzi tworzących jedność. Praca ta ma upamiętniać powstanie Wsi Artystycznej w rodzimej miejscowości nagrodzonego rzeźbiarza.
Stypendia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego są nie lada wyróżnieniem dla osób, które z zapałem pragną realizować swoje artystyczne projekty i promować lokalne społeczności. Składamy serdeczne gratulacje Laureatom i życzymy im spełnienia ich artystycznych marzeń!
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna zaprasza na wystawę „Powstanie Warszawskie”. Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Powstanie Warszawskie” przybliża odbiorcy zarówno genezę Powstania Warszawskiego, jego dramatyczny przebieg, straty poniesione przez powstańców, jak i późniejsze ich losy. Wymowne fotografie eksponują ludzi wspólnie walczących z okupantem, ofiary, jakich wymagała od nich ta walka oraz obraz stolicy – miejsca, w którym, mimo tragicznych warunków, starano się także wieść normalne życie. Komentarz historyczny stanowi uzupełnienie nierzadko wstrząsających zdjęć. Scenariusz i Realizacja Filip Leśniak. Wykorzystano zdjęcia ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Archiwum Akt Nowych, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Niepodległości i Muzeum Miasta Warszawy. Wystawę w Muzeum będzie można oglądać do 28 września.
Zapraszam na Mini-Woodstock Festival! 9-10 lipiec, Zalesie koło Szubina!
Zagrają :
Heldorado
Killed by Car
Adrenalin
Nilfgaard
Kontagion
Hearesis
The Crumpets
Ideą naszego Mini-Woodstocku jest zebranie w jedno miejsce osób, które ‘czują klimat’ i stworzenie atmosfery podobnej do prawdziwego Woodstocku, choć oczywiście w dużo skromniejszym wydaniu.
Przypominamy, iż od kilku miesięcy na terenie Urzędu Miejskiego w Szubinie (parter) działa Punkt Poradnictwa Obywatelskiego. Punkt ten jest jednym z 5 zlokalizowanych na terenie powiatu nakielskiego, prowadzonych przez Fundację „Civitas”. Misją Punktu Poradnictwa Obywatelskiego jest zapewnienie mieszkańcom wiedzy o przysługujących im prawach tak, aby potrafili w aktywny i skuteczny sposób rozwiązywać swoje problemy (mieszkaniowe, rodzinne, zawodowe, ze stosunków własnościowych etc.). Dyżury Punktu Poradnictwa Obywatelskiego w Szubinie odbywają się w czwartki w godz. od 16.00 do 18.00. Obecny projekt dyżurów będzie realizowany do końca czerwca. Serdecznie zapraszamy!
Masz problem z nieuczciwym sprzedawcą? Zgłoś się do Powiatowego Rzecznika Konsumentów
10.06.2010 12:31
Jeśli czujesz, że sprzedawca w trakcie zawierania umowy sprzedaży Cię oszukał i nie wiesz, jak walczyć o swoje prawa jako kupującego i konsumenta, pomocnym może okazać się właśnie dla Ciebie kontakt z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów. Jednym z obowiązków Powiatowego Rzecznika Konsumentów jest m.in. zapewnienie bezpłatnego poradnictwa konsumenckiego i informacji prawnej w zakresie ochrony interesów konsumentów. W uzasadnionych przypadkach, Rzecznik Praw Konsumentów może - oprócz bezpłatnego doradztwa - wystąpić do przedsiębiorców w sprawach ochrony praw i interesów konsumentów, a także wytoczyć powództwo na rzecz konsumenta i wstąpić za jego zgodą do toczącego się postępowania w sprawach o ochronę praw konsumentów.
Obecnie funkcję Rzecznika Praw Konsumentów pełni Pani Urszula Tracz, powołana uchwałą Rady Powiatu z dnia 4 lipca 2007 r. Powiatowy Rzecznik Konsumentów urzęduje w budynku Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią i jest dostępny pod umieszczonymi poniżej danymi adresowymi:
Powiatowy Rzecznik Konsumentów
ul. Gen. H. Dąbrowskiego 54, 89-100 Nakło nad Notecią
tel. 52 386-66-31
e-mail: prk_[at]_powiat-nakielski.pl
Godziny Urzędowania
poniedziałek i czwartek - od 7.30 do 15.30
piątek - od 8.00 do 12.00
Zainteresowanych zachęcamy także do lektury materiału z zakresu podstawowych porad Rzecznika, zamieszczonych na stronie internetowej Powiatu Nakielskiego – http://www.powia(...)php?i=26
Pamiętajmy, że to wcale nie sprzedawca, ale konsument ma większa ochronę prawną w zakresie zapewnienia tego, by wszelkie dokonywane transakcje handlowe były prawidłowe. Nie bójmy się walczyć o uczciwość w handlu, czemu pomóc może nam właśnie instytucja Rzecznika Praw Konsumentów.
Starosta Nakielski Tomasz Miłowski oraz Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamila Czechowska zapraszają na uroczystość otwarcia Międzynarodowej Wystawy Sztuki pn. "Szept Anioła", która odbędzie się 10 czerwca 2010 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Ziemi Szubińskiej im . Zenona Erdmanna w Szubinie przy ul. Szkolnej 2.
Kilka dni temu wśród mieszkańców Szubina, zwłaszcza osób młodych, pojawiły się głosy o to, że dzieją się rzeczy bardzo niedobre, jeśli chodzi o liczbę i jakość połączeń komunikacji PKS z Szubina do Poznania. Otóż, kilka zaniepokojonych osób stwierdziło, iż PKS w drastyczny sposób „obciął” ilość autobusów kursujących na trasie Szubin-Poznań, w tym zlikwidował połączenie autobusowe dla mieszkańców najważniejsze, bowiem redukcji uległa linia dotychczas odchodząca o godz. 6.32 z Placu Kościelnego. Zainteresowani w tej sprawie określają ten wyczyn jako skandaliczne nieuszanowanie potrzeb, dla których ta linia funkcjonowała, albowiem służyła ona wielu młodym osobom do wyjazdów na studia i świetnie tę rolę spełniała, dopasowana była bowiem do godzin, w których rozpoczynały się wykłady czy też konwersatoria. Ponadto pojawiły się telefony, iż autobus z godz. 11.50, odjeżdżający z Poznania do Szubina zastąpiony został małym busem, niemieszczącym całej liczby osób wyczekujących na powrót do domów, co wzmogło jeszcze bardziej głosy krytyki wobec aktualnie obowiązujących rozkładów jazdy komunikacji publicznej.
Swoją drogą, to nie pierwsze zmiany komunikacji publicznej w ostatnich miesiącach negatywnie rzutujących na kwestię dojazdu mieszkańców Szubina i okolic do innych ośrodków miejskich. Przykładowo, odwołane zostały także kursy wieczorne z Nakła do Szubina z godz. 17.47, które pozwalały osobom dojeżdżającym wykonywanie tam pracy i w miarę komfortowy powrót do domów.
Zapraszamy do uczestnictwa w konferencji międzypokoleniowej pt. Patroni naszych szkół, instytucji i ulic, która odbędzie się w Muzeum w poniedziałek 31 maja. Jako prelegenci wystąpią przedstawiciele różnych pokoleń, młodszą grupę stanowią uczniowie szkół w Szubinie z Gimnazjum nr 1 im. Sędziwoja oraz Gimnazjum nr 2, z referatami wystąpią również Benigna Olszewska i Jan Głodek. Spotkanie odbędzie się w ramach realizacji projektu pt. Pocztówki znad krawędzi przeszłości – dialog pokoleń, część II, projektu, który dofinansowany jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie w ramach zadania Integracja międzypokoleniowa związana z aktywizacją społeczną osób starszych.
Program konferencji:
10.00 Otwarcie konferencji
10.10 Władysław Broniewski – patron szubińskiej „dwójki” – Patryk Dzikowski
10.30 Wspomnienie o przyjacielu. Zenon Erdmann w mojej pamięci – Jan Głodek
11.00 Ks. Władysław Mączkowski – reprezentacja młodzieżowego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Szubinie przy Zespole Szkół w Szubinie
11.20-11.40 Przerwa
11.40-12.15 Jest taka ulica – Benigna Olszewska
12.20-12.40 Sędziwój z Szubina oczami młodych – zespół kółka historycznego przy Gimnazjum nr 1 w Szubinie
12.40-13.00 Dyskusja i podsumowanie konferencji
Burmistrz Szubina zaprasza na festyn rodzinny profilaktyczno - edukacyjny pod nazwą 4 MIASTECZKO ZDROWIA, który odbędzie się 30 maja (niedziela) w godz. 13.00 - 17.00 przy Szubińskim Domu Kultury.
Proponujemy bezpłatnie:
- pomiar ciśnienia tętniczego
- pomiar cukru
- badania spirometryczne z oceną wykonanego badania i udzielenie porady antynikotynowej
- wykonanie badań płuc cyfrowym aparatem rentgenowskim: "PULMOSCAN 760"
- udzielenie porad rehabilitacyjnych
- badanie nawilżenia cery, udzielanie indywidualnych porad kosmetycznych
- punkt informacyjny dotyczący zakażeń HIV, AIDS oraz problemów alkoholowych
- punkt informacyjny "Klub Diabetyka"
- znakowanie rowerów i działania prewencyjne funkcjionariuszy Policji
- pokaz sprzętu i ćwiczenia praktyczne w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej prezentowanej przez przedstawicieli PSP i OSP
- edukacja w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych
- atrakcje - konkursy z nagrodami, "Jaka to melodia" - dla najmłodszych
Partnerzy:
Szubiński Dom Kultury, NZOZ Lekarz Domowy, Spółka MEDYK Przychodnia w Szubinie, RE-MED, Klub Diabetyka, M-GOPS, GKRPA, KP w Szubinie, PSP, OSP, Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy
Burmistrz Szubina, GKRPA oraz M-GOPS w Szubinie zapraszają na wycieczkę rowerową do Smerzyna. Zbiórka 29 maja (sobota) o godz. 13.00 przy Szubińskim Domu Kultury. Organizatorzy zapewniają bezpieczną podróż pod nadzorem policji. Uczestnicy wycieczki powinni zabrać ze sobą dobry humor, sprawny rower oraz kamizelkę odblaskową. Zgłoszenia do 27 maja przyjmowane są pod nr 52-3910737
W załączeniu przesyłam Państwu projekt porządku obrad sesji Rady Powiatu Nakielskiego, która odbędzie się w dniu 19 maja o godzinie 14 w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią, ul. Strażacka 3.
Pamiętajmy, iż zgodnie z Ustawą o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 roku, każdemu przysługuje prawo dostępu do informacji publicznej. Zgodnie z brzmieniem art. 3 ust. 1 pkt 3 wzmiankowanej ustawy, prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienie do dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z wyborów powszechnych. Tym samym, każdy z zainteresowanych Mieszkańców ma prawo uczestniczyć w sesji Rady Powiatu w Nakle czy też Rady Miejskiej w Szubinie.
W razie pytań, służę pomocą.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Szubina i okolic na imprezę pod hasłem „Z Matką Bożą Panią Szubińską na Sportowo”, która odbędzie się 22 maja 2010 roku na Hali Widowiskowo-Sportowej w Szubinie.
Początek o godzinie 12, w programie między innymi przewidziano mecz piłki siatkowej, w którym udział wezmą zawodnicy Salsy, następnie występy dzieci, po czym po raz pierwszy rozegrane zostaną Mistrzostwa Gminy Szubin w wyciskaniu ciężarów. Około godz. 14:20 odbędą się pokazy pięciu różnych sztuk walk.
A wszystko to dla Naszej Pani Szubińskiej, cel zatem szlachetny a emocji na pewno nie zabraknie.
Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna Serdecznie zaprasza na NOC MUZEÓW NA FILMOWO
Noc rozpoczynamy o godzinie 19.00 w piątek
14 maja 2010 r. – planowane zakończenie 15 maja.
Program:
19.00 Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Herb Szubina”
19.15 Rozdanie testów wiedzy o Szubinie i Muzeum do wypełnienia dla chętnych
19.15 „Pasjonaci Podziemi” – prelekcja z materiałem filmowym miłośników fortyfikacji, prowadzi Robert Menesiak (Poznań)
20.00-20.15 Przerwa na kawę
20.15 „Wizyta prymasa Glempa w Szubinie” – film z 1990 r.
21.00-21.15 Przerwa na herbatę
21.15-21.30 „Bój o pomnik na Placu Wolności” – materiał z 1993 r.
21.30-21.45 Przerwa na coś (prawie) ciepłego
21.45-22.15 „Butikowa rzeczywistość” – odcinek Szubińskiej Telewizji Butik działającej na terenie części miasta w latach 90.
22.15 ………… Film z Archiwum IPN-u
Zebranie członków, sympatyków oraz innych osób zainteresowanych działalnościa STS Salsa odbędzie się 11 maja o godz 17.00 w Sp nr 1 w Szubinie. Kluczowe i niezwykle ważne zebranie dla przyszlosci Salsy i siatkówki w Szubinie. Zapraszamy
5 kwietnia 2010 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie odbył się GMINNY KONKURS WIEDZY O MIEŚCIE I GMINIE SZUBIN. Organizatorem było Muzeum Ziemi Szubińskiej i Zespół Szkół w Szubinie. Temat konkursu: Szlakiem miejsc pamięci miasta i gminy Szubin. Puchar dla najlepszej szkoły zdobyło Gimnazjum nr 2 w Szubinie. Skład jury: Elżbieta Donarska, Benigna Olszewska, Kamila Czechowska. Nagrody wręczali burmistrz Ignacy Pogodziński i dyrektor Zespołu Szkół Gabriela Rojek.
Wyniki:
GIMNAZJA
1. Paweł Pęczek – Zespól Szkół w Kowalewie
2. Aleksandra Tęcza, Gimnazjum nr 1 w Szubinie
3. Mateusz Bartkowiak, Gimnazjum nr 2 w Szubinie
4. Krzysztof Bartkowiak, Gimnazjum nr 2 w Szubinie
LICEA
1. Artur Przemorski
Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna zaprasza na otwarcie wystawy czasowej Życie codzienne w XX wieku i podsumowanie konkursu fotograficznego Ocalić od zapomnienia – tradycyjna zabudowa wsi i miast
Wernisaż odbędzie się w czwartek, 6 maja 2010 r., o godzinie 17.00 w Muzeum.
SERDECZNIE ZAPRASZMY !
MINI ZAWODY STRONG MAN DLA DZIECI
Konkurencje dla najmłodszych:
- spacer farmera
- opona
- konkurencja wiązana
- waga płaczu
- uchwyt Herkulesa.
Mini zawody prowadzi Sławomir Orzeł - od 2003 roku uczestnik zawodów Strong Man, w 2004 V uczestnik Finału Pucharu Polski, wielokrotny uczestnik Edycji Pucharu TVN.
GRUPA AKROBATYCZNO-CYRKOWA
Janusz Ciechowski i Arek Homańczuk - uczestnicy programu "Mam talent", występują w Polsce i za granicą; związani w Cyrku Moskiewskim.
PROWADZĄCY: Piotr Woltman prezenter Radia Eska
OPRAWA MUZYCZNA: Dj klubów muzycznych, rezydent Klubu Harlem
GWIAZDY WIECZORU: zespół koverowy "Zmiennicy", Michał Gęsikowski - wokalista Norbiego, laureat "Idola"; Marta Mazur, Rafał Jarmakov
SKANER
platynowa płyta za album "Pociąg do gwiazd", złota płyta za album "Lato w Kołobrzegu", I miejsce na I Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Disco Polo i Dance w Koszalinie
ponad 1000 koncertów w Polsce, Niemczech, Belgii, Grecji, USA.
Burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński Dyrektor Zespołu Szkół w Rynarzewie Janusz Nowakowski Komitet Obchodów 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Szubinie, Kamila Czechowska, Piotr Fiałkowski, Piotr S. Adamczewski mają zaszczyt zaprosić na uroczystość posadzenia Dębu Katyńskiego poświęconego pamięci aspiranta Policji Państwowej Franciszka Poczekaja która odbędzie się w dniu 21 kwietnia 2010 roku w Rynarzewie.
Program uroczystości:
10.00 - msza św. za zamordowanych w Katyniu - kościół pw. św. Stanisława Bp.
11.00 - posadzenie Dębu Katyńskiego - Rynek w Rynarzewie
12.00 - piknik policyjny - Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich
W dniu 13 kwietnia w kościele p.w. św. Marcina w Szubinie odbyła się msza w intencji Ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, ich Rodzin oraz Ojczyzny, celebrowana przez proboszcza, księdza kanonika Tadeusza Lesińskiego. Całe wnętrze świątyni zostało wypełnione po same brzegi przez wiernych. Tym samym mieszkańcy Szubina i gminy Szubin w symboliczny sposób pożegnali Poległych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim.
W uroczystościach żałobnych wzięło udział wielu mieszkańców szubińskiej społeczności, w tym także nasi przedstawiciele we władzy lokalnej: reprezentanci sejmiku wojewódzkiego, rady powiatu, rady miejskiej, a także oficjalne delegacje z Urzędu Miejskiego w Szubinie oraz Starostwa Powiatowego w Nakle, na czele z Burmistrzem Ignacym Pogodzińskim oraz Starostą Nakielskim Tomaszem Miłowskim. Wspaniałym było także zobaczyć wśród przybyłych mieszkańców osoby reprezentujące młode, dorastające pokolenie, w tym również delegacje ze szkół szubińskich. W każdej chwili tego duchowego spotkania dało się odczuć atmosferę panującej solidarności, smutku oraz wzruszenia.
Słów o tragedii podczas ostatnich dni padło wiele, także podczas wtorkowych uroczystości żałobnych na szubińskim Placu Kościelnym, dlatego też postanowiliśmy pozostawić każdemu prawo do nienaruszającej jego sfery osobistej wewnętrznej kontemplacji, zadumy i modlitwy w intencji Poległych. Zamieszczamy jedynie 1 zdjęcie, ukazujące Pomnik na Placu Kościelnym przykryty kwiatami, wieńcami oraz zniczami – niewielki, lecz poruszający symbol zjednoczenia, które nastało w ostatnich dniach wśród Polaków. Wydarzenie to pokazuje, jak bardzo ważny jest dla każdego człowieka drugi człowiek i pamięć starannie pielęgnowana po nim. Śpieszmy się kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą.
7 kwietnia 2010 r. w Szubinie odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Organizatorem uroczystości posadzenia Dębu Katyńskiego poświęconego pierwszemu komendantowi powiatowemu Policji Państwowej w Szubinie Józefowi Młodowiczowi był burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński i Komitet w składzie: Kamila Czechowska, Piotr Fiałkowski, Piotr S. Adamczewski.
O godzinie 10.00 odbyło się spotkanie w gabinecie burmistrza z Jerzym Młodowiczem i jego synem Maciejem, którzy przyjechali na szubińską uroczystość z Bielska-Białej. W spotkaniu uczestniczyli także...
W katastrofie pod Smoleńskiem zginął mieszkaniec Dziewierzewa, oficer BOR Marek Uleryk
11.04.2010 23:59
Dramatyczną wieścią dla mieszkańców naszego regionu jest informacja, że jednym z Poległych we wczorajszej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem jest młody mieszkaniec pobliskiego Dziewierzewa, Marek Uleryk. Marek Uleryk miał 35 lat. Wysportowany, wielokrotny medalista zawodów spadochronowych w barwach Zawiszy Bydgoszcz, zafascynowany wojskiem i oddany służbie publicznej. Pełnił on funkcję oficera Biura Ochrony Rządu chroniącego Pierwszą Damę Marię Kaczyńską. Jego praca w BOR rozpoczęła się we wrześniu 2003 roku. Najpierw chronił pałac prezydencki, potem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, krótko prezydenta Lecha Kaczyńskiego i od dwóch lat Pierwszą Damę Marię Kaczyńską. W październiku miał kończyć prawo i administrację na Uniwersytecie Warszawskim.
Dziewierzewo odwiedził po raz ostatni w święta wielkanocne. Wyjeżdżał w Lany Poniedziałek do pracy. W Dziewierzewie mieszka jego ojciec i matka, w Kcyni jego siostra. Mieszkająca w Warszawie jego druga siostra poleciała dziś do Moskwy – na identyfikację zwłok.
Marek Uleryk poświęcił swe życie w imię Ojczyzny, pełniąc służbę. Mieszkańcy Dziewierzewa modlą się za ofiary katastrofy, w tym za swego kolegę, sąsiada, przyjaciela, syna....Msza święta w Jego intencji odbędzie się w poniedziałek 12 kwietnia, o godz. 19.00 w kościele p.w. św. Jakuba Apostoła w Dziewierzewie. Przesyłamy wyrazy ogromnego współczucia pogrążonej w żałobie Rodzinie Marka Uleryka, solidaryzując się z Jego Bliskimi we wspólnym cierpieniu. Wieczny Odpoczynek racz mu dać Panie…
Cześć Pamięci Poległych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem
11.04.2010 10:35
Dokładnie w południe w całym kraju obowiązywać będzie 2-minutowa cisza ku czci wszystkich Poległych w katastrofie lotniczej, która miała miejsce wczoraj w pobliżu Katynia – miejsca kaźni i męki dla Narodu Polskiego. W kraju panuje także siedmiodniowa żałoba narodowa, ogłoszona przez Marszałka Sejmu RP.
Strata w postaci wybitnych przedstawicieli polskich władz stanowi precedens na skalę międzynarodową. Zgodnie z wypowiedzią byłego Prezydenta RP, Lecha Wałęsy, podobnie jak 70 lat temu w Katyniu, „odebrany nam został kwiat polskiej inteligencji”.
Polska doświadczyła w swej historii wiele tragedii narodowych. W historii nowożytnej mieliśmy już do czynienia z dramatami, takimi jak np. tragiczny w skutkach zamach na życie Pierwszego Prezydenta II RP Gabriela Narutowicza w 1922 r., czy też nie do końca wyjaśnione okoliczności śmierci gen. Władysława Sikorskiego, który zginął w katastrofie samolotu w lipcu 1943 r. nad Gibraltarem.
Jednak takiej tragedii, jak wczorajsza, Polska jeszcze nie przeżyła. W jednej chwili szereg osobistości świata polskiego życia publicznego musiało pożegnać się z życiem. Część pokolenia patriotów nadającego ton Polsce demokratycznej została rozbita. Ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, który przeżył trudy II Wojny Światowej oraz przymusowej emigracji w Wielkiej Brytanii, poniósł śmierć… Jest to jedno z najczarniejszych wydarzeń, jakie zapisało wczoraj swą niechlubną kartę w historii naszego kraju.
„I dymi mgłą katyński las…” – zginął Prezydent RP. Polska w żałobie.
10.04.2010 22:26
Dziś w godzinach porannych, o godzinie 8.56 polski rządowy samolot Tu-154M, na którego pokładzie leciała delegacja złożona z przedstawicieli polskich władz publicznych, kościelnych, a także inteligencji polskiej oraz rodzin pomordowanych w Katyniu podczas II Wojny Światowej, na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim oraz Pierwszą Damą Marią Kaczyńską, rozbił się podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku w Rosji. Opierając się na wstępnych danych, do katastrofy lotniczej doszło w trudnych warunkach pogodowych, przy gęstej mgle, a przyczyną było najprawdopodbniej zahaczenie podchodzącego do lądowania samolotu o drzewa, co spowodowało uderzenie w ziemię oraz wybuch zbiorników paliwa zamieszczonych na pokładzie samolotu. Według oficjalnych źródeł, cała załoga samolotu, łącznie z pasażerami oraz obsługą samolotu zginęła na miejscu – w sumie śmierć poniosło 96 osób.
Delegacja na czele z Prezydentem RP miała wziąć udział w uroczystych obchodach 70. Rocznicy masowych mordów dokonanych na polskich oficerach i innych więźniach polskich przez NKWD w lesie katyńskim w 1940 r. Prezydent miał złożyć wieniec przed pomnikiem w części rosyjskiej Kompleksu Memorialnego „Katyń”, a następnie wziąć udział w mszy świętej na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu, na którym spoczywają zwłoki 4 421 oficerów i podchorążych Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD. Tym samym złożony miał zostać hołd polskim oficerom i jeńcom wojennym zamordowanym przez sowiecki reżim komunistyczny podczas II Wojny Światowej.
Lista osób, których nazwiska znalazły się na liście pokładowej odprawionych pasażerów samolotu rządowego Tu-154M z Warszawy do Smoleńska:(...)Czytaj więcej>>
Miej serce i patrzaj w serce – słowa te z pewnością mogą stanowić naczelne przesłanie koncertu, który odbędzie się w 10 kwietnia (sobota) w Szubińskim Domu Kultury. Początek koncertu przewidziany jest na godzinę 18. Na scenie zagoszczą takie zespoły, jak szubiński Grinding Till Grave, a także bydgoskie formacje Mislead, Wirus, Smoking Kills oraz Killed by Car. Co bardzo istotne – koncert będzie miał charakter charytatywny, a wszelkie pozyskane w ramach występu środki pieniężne zostaną przeznaczone na operację młodego Marcelka Kuźniaka.
Marcelek Kuźniak jest wspaniałym chłopcem, który przyszedł na świat 6 sierpnia 2009 roku. Maleństwo urodziło się z prawostronnym położeniem serca (dekstokardia) - bardzo złożoną wadą serca. Marcelek przeszedł już operację prawostronnego zespolenia systemowo-płucnego. Operacja zakończyła się pełnym sukcesem, jednakże jest ona pierwszym z trzech zaplanowanych zabiegów przywrócenia Marcelkowi pełni zdrowia. Aby tego dokonać, niezbędne będzie przeprowadzenie operacji na otwartym sercu. Termin zabiegu został wyznaczony na połowę roku 2010. Niestety, wiąże się to z kosztami w wysokości ponad 20 tysięcy EURO.
Żeby Marcelek mógł cieszyć się życiem, dalej rosnąć, bawić się, śmiać się, gaworzyć, odkrywać coraz to dalsze horyzonty świata, potrzebna jest nasza pomoc. Jedną z form wsparcia dla Marcelka w jego drodze do pełni szczęścia jest udział w zapowiedzianym koncercie charytatywnym, który odbędzie się w najbliższą sobotę w Szubińskim Domu Kultury.
Ponadto osoby, dla których los Marcelka nie jest obojętny, mogą pomóc w drodze wpłaty pieniężnej na rachunek:
Fundacja na rzecz dzieci z wadami serca Cor Infantis
86 1600 1101 0003 0502 1175 2150 z dopiskiem „Marcel Kuźniak”
Kod SWIFT dla przelewów z zagranicy: ppabplpk
Istnieje także możliwość przeznaczenia dla Marcelka 1% podatku.
Więcej informacji o Marcelku i formach pomocy znajdziecie Państwo na stronie Fundacji, której adres wskazany został poniżej. Serdecznie dziękujemy w imieniu Najbliższych Marcelka za uwagę, życzliwość i zrozumienie.
Dodane 10 kwietnia: Z powodu ogromnej katastrofy narodowej, jaka miała miejsce w pobliżu miejsca zbrodni katyńskich, z udziałem m.in. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, wicemarszałka Sejmu Jerzego Szmajdzińskiego, wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry, szefa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtyki, Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, prezesa NBP Sławomira Skrzypka, przedstawicieli Pałacu Prezydenckiego, Sejmu oraz Senatu, przedstawicieli Kościoła katolickiego oraz prawosławnego w Polsce, przedstawicieli służby dyplomatycznej w RP, środowiska rodzin pomordowanych w Katyniu, koncert w dniu dzisiejszym został odwołany i przeniesiony na inny termin. Świeć Panie nad duszami Ofiar tragedii.
Odnowienia nadziei, ożywienia miłości i pokoju oraz radości w domach . Wielkanocnych jaj, zajęcy i mazurków, spotkań przy rodzinnym stole oraz odpoczynku w szubińskich plenerach życzy szubin.info
Burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński i Komitet Obchodów 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Szubinie w składzie: Kamila Czechowska Piotr Fiałkowski Piotr S. Adamczewski mają zaszczyt zaprosić na uroczystość posadzenia Dębu Katyńskiego poświęconego pamięci komisarza Policji Państwowej Józefa Młodowicza, która odbędzie się w dniu 7 kwietnia 2010 roku w Szubinie. Józef Władysław Młodowicz (1898-1940) komisarz Policji Państwowej, przedwojenny komendant powiatowy Policji Państwowej w Szubinie. Zamordowany strzałem w tył głowy przez NKWD w kwietniu 1940 roku w Twerze.
Program uroczystości:
11.00 - Msza św. za zamordowanych w Katyniu - kościół pw. św. Andrzeja Boboli
12.00 - posadzenie Dębu Katyńskiego - Plac Wolności przy budynku
Sądu Rejonowego
13.00 - otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Szubińskiej, ul. Szkolna 2
21 kwietnia zasadzony zostanie Dąb Katyński w Rynarzewie, który poświęcony jest Franciszkowi Poczekajowi.
Zgodnie z obietnicą, poniżej zamieszczamy relację z koncertu, który odbył się 27 lutego w Szubińskim Domu Kultury. W koncercie uczestniczyły zespoły Terapia Eksperyment, Grinding Till Grave, Adrenalin oraz bydgoska kapela Mislead.
Mamy nadzieję,że relacja przypadnie Państwu do gustu. Miłego oglądania!
Pałucko - Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno – Ekologicznego zaprasza na pokazy i obserwacje nieba w ramach międzynarodowej akcji 4th International Sidewalk Astronomy Nightw sobotę 20 marca o godz. 17.00 w Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach. Zapraszamy wszystkich chętnych, wstęp wolny. Na wypadek zachmurzenia przewidziano pogadanki i prezentacje.
Nasz serwis poszerza swą działalność o cykl poradników dla osób bezrobotnych w zakresie form przeciwdziałania bezrobociu i aktywizacji zawodowej prowadzonej przez Powiatowy Urząd Pracy. Planujemy kilka dłuższych analiz prawnych i artykułów, które mogą się przydać pomocne tym, którzy zmuszeni są do poszukiwania pracy i zdobywania kwalifikacji zawodowych.
Nasz cykl rozpoczynamy od analizy poświęconej tematyce ogłoszonych i trwających obecnie konkursów Powiatowego Urzędu Pracy i obejmujących 3 instrumenty rynku pracy: staże dla osób bezrobotnych (termin składania wniosków mija 17 marca), środki na podejmowanie działalności gospodarczej (termin składania wniosków mija 24 marca) oraz refundacje kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy dla kierowanych osób bezrobotnych (zakończenie naboru wniosków przewidziane 24 marca).
Ogłoszony został konkurs na opracowanie znaku graficznego - logo do identyfikacji Miasta i Gminy Szubin. Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany do wszystkich twórców (w tym osób niepełnoletnich). Przystąpienie do konkursu polega na dostarczeniu bezpośrednio lub przesłaniu listowym w terminie do 31 marca do godz. 15.30 pracy konkursowej do siedziby UM w Szubinie. W konkursie przewidziana jest jedna nagroda główna w postaci notebooka. Miejmy nadzieję, że logo przyczyni się do lepszej promocji Ziemi Szubińskiej.
Dnia 11 marca 2010 r. (czwartek) o godzinie 10:00 w Urzędzie Miejskim w Szubinie przy ul. Kcyńskiej 12 sala nr 31 odbędzie się XLVI sesja Rady Miejskiej w Szubinie.
Porządek obrad XLVI sesji Rady Miejskiej w Szubinie: (...)Czytaj więcej>>
4 marca w Muzeum Ziemi Szubińskiej otwarta została nowa wystawa, która zainteresuje miłośników filatelistyki i historii regionu. Pod pocztowym sztandarem to zbiór eksponatów związanych z tematem poczty i filatelistyką. Wernisaż poprowadziła razem z dyrektor Muzeum Kamilą Czechowską naczelnik poczty w Szubinie Ewa Szczygieł. Historię poczty przedstawiła młodzież z Zespołu Szkół w Szubinie, która przygotowała wystąpienie pod opieką Marioli Polańskiej, oprawę muzyczną zapewniła Dobromiła Swosińska. Kamila Czechowska przedstawiła historię sztandaru urzędników poczty z 1929 r., który można podziwiać na ekspozycji. Prócz niego prezentowane są zbiory Muzeum takie jak:
galeria zdjęć
Coraz bliżej do budowy pierwszej krytej pływalni w gminie Szubin. Firma, która wygrała przetarg na projekt basenu wraz z dokumentacją techniczną pochwaliła się już pierwszymi szkicami. Projekt ma być gotowy do końca lipca. Po tym czasie nastąpi ubieganie się o dofinansowanie budowy ze środków pozabudżetowych gminy Szubin. To właśnie od wyników wsparcia z zewnątrz zależeć będzie kiedy ruszą prace budowlane. Zakładając pozytywny rezultat starań o dofinansowanie i szybkie rozstrzygnięcie przetargu najwcześniej pierwsze łopaty zostaną wbite w przyszłym roku. Szacuje się, że prace budowlane mogą potrwać do dwóch lat. Kryta pływalnia składać się będzie z nowoczesnej niecki basenu o wymiarach 25 x 12 m wykonanego z blachy, rynny zjazdowej, małego basenu dla dzieci oraz licznych pomieszczeń do zagospodarowania na cele rekreacyjne. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ok. 16 mln zł. Dodatkowo budżet gminy obciąży budowa chodników, parkingów i przede wszystkim przedłużenie ulicy Kochanowskiego do ul. Browarnej. Te inwestycje są konieczne bo chyba nikt sobie nie wyobraża dojścia na basen drogą gruntową. Z drugiej strony trochę odetchnąć gminnemu budżetowi mogą dać kolektory słoneczne, które to będą wspomagały podgrzewanie wody. Mimo to i tak słono będzie trzeba dopłacać do bieżącego funkcjonowania basenu. Jednak nie zawsze trzeba kierować się rachunkiem ekonomicznym gdy w grę wchodzi poprawa bezpieczeństwa, kondycji fizycznej i zdrowia mieszkańców.
Co można mieć za 16 mln zł.- krytą pływalnię, kilka sal gimnastycznych, 13 „Orlików”, ok. 11 km nowych dróg na terenie miasta lub ok. 40 km nowej nawierzchni asfaltowej
Ogromny sukces koncertu w SDK. Fani: Chcemy więcej!
04.03.2010 16:30
27 lutego parkiet Szubińskiego Domu Kultury zapełnił się od dziesiątek miłośników ostrego grania. Wszystko po to, by móc w końcu zobaczyć swych idoli na scenie i móc radować się ze zorganizowania tak długo oczekiwanego w środowisku szubińskim wspólnego koncertu 4 kapel: bydgoskiego Mislead, nakielskiej Terapii Eksperyment, szubińskiego Adrenalin oraz młodych wilków z Grinding ‘till Grave. I trzeba przyznać, że swym sobotnim występem zespoły nie tylko pokazały, że estrada należy do nich i zaczyna tętnić swoim własnym życiem w takt wydobywanego dźwięku, ale dokonały czegoś znacznie istotniejszego: z powodzeniem udało im się podbić serca i umysły osób zgromadzonych na tym muzycznym misterium!
Z wielką radością zapraszamy Zainteresowanych na relację z tej niezwykłej uczty melomana dedykowanej nie tylko koneserom ostrzejszych klimatów.
W czwartek, 4 marca, o godzinie 17.00 w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbędzie się wernisaż wystawy pt. Pod pocztowym sztandarem. Organizatorem wystawy jest obok Muzeum także Urząd Pocztowy w Szubinie. Program artystyczny o historii poczty zaprezentuje młodzież z Zespołu Szkół pod kierunkiem Marioli Polańskiej i Dobromiły Swosińskiej. Serdecznie zapraszamy.
Na ostatnim posiedzeniu Rada Powiatu Nakielskiego przyjęła uchwałę określającą rozkład godzin pracy aptek funkcjonujących na terenie powiatu. Uchwała ta reguluje m.in. rozkład godzin pracy aptek na terenie gminy Szubin, który przedstawiam Państwu poniżej.
W Szubinie od poniedziałku do piątku apteki będą czynne w godzinach:
Apteka „Eskulap” 08:00-19:00
Apteka „Pod Orłem” 08:00-17:30
Apteka „Rynkowa” 08:00-18:00
Apteka „Dr Max” 08:00-20:00
W soboty apteki czynne będą w godzinach:
Apteka „Eskulap” 08:00-14:00
Apteka „Pod Orłem” 08:30-13:30
Apteka „Rynkowa” 08:00-13:00
Apteka „Dr Max” 08:00-20:00
We wszystkie dni tygodnia jedna z aptek pełnić będzie dyżur od godz. 20.00 do godz. 22.00, w niedziele i święta także w godz. 10.00-13.00. Aptekarz pełniący dyżur w aptece do godziny 22.00 zobowiązany będzie do sprawowania w miejscu zamieszkania dalszego dyżuru pod telefonem, do czasu otwarcia apteki w dniu następnym.
Dyżury pełnione będą zamiennie przez poszczególne apteki w Szubinie.
W Rynarzewie Apteka „Pałucka” czynna będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00.
W Turze Apteka „Nad Notecią” czynna będzie w poniedziałek, wtorek, środę i piątek w godzinach 8.30-15.00, a w czwartek między godz. 13.00 a 17.00.
Warto dodać, iż zgodnie z art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne, Rada Powiatu uchwala godziny pracy aptek po zasięgnięciu opinii burmistrzów, wójtów i prezydentów miast z terenu powiatu, a także samorządu aptekarskiego.
Konkretnie na sprzedaż w formie przetargu trafiła najatrakcyjniejsza działka położona tuż przy plaży jeziora Wąsowskiego. Pod młotek już po raz drugi trafi ten teren, na którym znajduje się restauracja z pokojami do wynajęcia oraz tzw. grzybek wraz z terenem do niego przylegającym. Cena wywoławcza została ustalona na 500 tys. zł. Wybór oferty odbędzie się według następujących kryteriów: Cena nabycia - 60%, koncepcja wykorzystania terenu i opis planowanej działalności – 20%, doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej, w tym w szczególności w zakresie usług rekreacyjno-wypoczynkowych - 20%.
Chyba każdemu z mieszkańców gminy i miasta Szubin leży na sercu dobro ośrodka i pozostaje mieć tylko nadzieję, że potencjalny inwestor nie tyle słono za teren zapłaci ale przyczyni się do rozwoju jedynego w gminie ośrodka wypoczynkowego, największej atrakcji turystycznej gminy Szubin. Nikogo nie trzeba przekonywać, że te miejsce ma ogromny potencjał i nawet lata w których niewiele się w nim działo nie zniechęciło turystów i okolicznych mieszkańców do odwiedzin popularnego Wąsa. Na chwile obecną to jedynie ceną a raczej brakiem opłat za korzystanie z ośrodka możemy konkurować z ośrodkami z terenów Żnina czy Koronowa. Także niech szanowni włodarzę mają świadomość tego, że mieszkańcy drugi raz nie pozwolą jeszcze bardziej zdegradować swojego ulubionego miejsca wypoczynku.
Zjednoczone Szkolne Kluby Europejskie Szubina serdecznie zapraszają Mieszkańców Szubina na Festyn Europejski, który odbędzie się 5 marca (piątek) 2010 roku o godzinie 13.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1.
Nasz festyn jest podsumowaniem projektu Fundacji im. Roberta Schumana „WyGRAj fundusze europejskie”. Projekt realizowany jest od 4 miesięcy, a jego celami jest zbadanie poziomu wiedzy na temat wykorzystania środków europejskich oraz uświadomienie ich znaczenia dla rozwoju naszej gminy. Pytaliśmy o inwestycje unijne i stosunek Szubinian do Unii Europejskiej. 4 i 5 marca zobaczyć będzie można po raz pierwszy w Szubinie „GRĘ MIEJSKĄ”. 5 marca będziecie mogli poznać: opinię ponad 500 mieszkańców naszej gminy, wyniki „GRY”, zobaczyć nadesłane i nagrodzone fotografie, prace plastyczne i posmakować potraw z różnych stron Europy.
Państwa przybycie będzie dla nas wielkim zaszczytem.
W dniu 27 lutego w Szubińskim Domu Kultury będzie wrzało, o godz. 19.00 rozpoczyna się bowiem koncert 4 kapel, które szykują dla fanów ostrzejszego grania masę dobrej muzyki oraz świetnej atmosfery! Na koncercie pojawią się szubińskie kapele Adrenalin oraz formacja Grinding Till Grave, ponadto zagra nakielska Terapia Eksperyment. Szubiński koncert uświetni także występ bydgoskiego Mislead.
Wszystkich zainteresowanych koncertem zapraszamy na bliższe poznanie zespołów, które zagoszczą w sobotę na scenie, lecz także - miejmy nadzieję - na dłużej pozostaną w pamięci tych, którzy już teraz gorączkowo planują spędzenie sobotniego wieczoru w SDK.
Hanna Zawadzka – Pleszyńska urodziła się 21.03.1962 roku w Mińsku Mazowieckim. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Uprawia różne techniki malarskie - olej, akryl, tempera, pastel. Maluje głównie pejzaż, martwą naturę, portret.
Zajmuje się również edukacją plastyczną dzieci i młodzieży.
Jest nauczycielem sztuki i informatyki w gimnazjum w Szubinie. Uczestniczy w licznych plenerach malarskich, m.in. w plenerach resocjalizacyjnych dla więźniów oraz zajęciach rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych i chorych umysłowo.
Brała udział w wielu wystawach malarskich w Polsce i za granicą : Niemcy, Holandia , Włochy.
W 1997 we Włoszech otrzymała III nagrodę w konkursie plastycznym na kompozycję pejzażową. Jest członkiem grupy artystycznej Plama’s w Szubinie , Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej w Bydgoszczy.
W dniu 12 lutego upłynął termin składania ofert na przebudowę szkoły oraz budowę budynku hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym w Szubinie. Upływ tego terminu otwiera procedurę wyboru wykonawcy wskazanych w zamówieniu robót budowlanych. Termin realizacji inwestycji określony został na 10 miesięcy. Oznacza to, iż uczniowie LO im. St. Wyspiańskiego – po latach płonnych nadziei - w końcu doczekają się własnego zaplecza sportowego.
W załączeniu przesyłam Państwu porządek obrad sesji Rady Powiatu Nakielskiego, która odbędzie się w dniu 24 lutego o godzinie 10 w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią, ul. Strażacka 3.
Pragnę także przekazać, iż w mijającym miesiącu sesja Rady Miejskiej w Szubinie się nie odbędzie, co wynika z harmonogramu prac Rady Miejskiej w Szubinie na 2010 rok.
Pamiętajmy także, iż zgodnie z Ustawą o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 roku, każdemu przysługuje prawo dostępu do informacji publicznej. Zgodnie z brzmieniem art. 3 ust. 1 pkt 3 wzmiankowanej ustawy, prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienie do dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z wyborów powszechnych. Tym samym, każdy z Zainteresowanych Mieszkańców ma prawo uczestniczyć w sesji Rady Powiatu w Nakle czy też Rady Miejskiej w Szubinie.
W razie pytań, służę pomocą.
ORMO czuwa, czyli rocznica, o której lepiej zapomnieć
22.02.2010 18:16
21 lutego 1946 r. uchwałą Rady Ministrów utworzono organizację paramilitarną o nazwie Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej (ORMO). W zamiarze miała ona wspierać odziały Milicji Obywatelskiej Polski Ludowej. Służba w ORMO posiadała charakter społeczny, a w formacji panował reżim wojskowy. ORMO miała spełniać rolę jednego z gwarantów bezpieczeństwa wewnętrznego w kraju, większość historyków twierdzi jednak, iż jej polityczna dyspozycyjność stała się przyczynkiem do wykreowania narzędzia represji, skierowanego wobec tworzących się prądów reformatorskich, takich jak Ruch Solidarności.
Niestety, ale budowa struktur ORMO Szubina również nie ominęła. W całym byłym województwie bydgoskim (w l. 1945-1950 pod nazwą województwa pomorskiego) z początkiem działalności organizacji zanotowano liczbę ok. 7 tysięcy członków, w tym 302 kobiet. Praktycznie, w każdej gminie istniały przynajmniej kilkudziesięcioosobowe grupy formacji.
Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim
18.02.2010 10:34
W otwartym konkursie ofert nr 3/2010 na wspieranie wykonywania zadań publicznych w zakresie rozwoju kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji narodowej, pod nazwą „KULTURA, SZTUKA I TRADYCJA NARODOWA”, który w styczniu ogłosiło Starostwo Powiatowe w Nakle n. Notecią, Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna zdobyło grant w wysokości 2.000,00 zł. na projekt wystawy: Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim.
Podczas wystawy pokazywane będą także stare szkolne zdjęcia. Muzeum apeluje o przkazywanie lub użyczanie zdjęć na potrzeby projektu.
Na zdjęciu dzieci ze szkoły w Wąsoszu, fot. ze zbiorów Muzeum z około 1923 r.
W dniu dzisiejszym na obwodnicy Szubina doszło do wypadku samochodowego. Z samochodem osobowym zderzyła się ciężarówka. Poszkodowany w wypadku został kierowca samochodu osobowego.
W wyniku licznych obrażeń młody kierowca samochodu osobowego zmarł w szpitalu.
W obliczu tej tragedii, wszelkie inne sprawy schodzą na plan drugi. Przesyłamy Rodzinie, Bliskim oraz Przyjaciołom Kamila wyrazy ogromnego współczucia.
Prokuratura Rejonowa w Szubinie informuje, że w ramach Tygodnia Ofiar Przestępstw przez 5 dni tj. 22-26.02.2010 r. pełnione będą dyżury prokuratora. Dyżury odbywać się będą w godzinach urzędowania w siedzibie Prokuratury Rejonowej w Szubinie i w Ośrodku Zamiejscowym Prokuratury Rejonowej w Szubinie z siedzibą w Żninie.
W okresie od 22 do 28 lutego 2010 . w Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej w Szubinie przy ul. Kcyńskiej 34 pełnione będą dyżury przez zawodowych kuratorów sądowych.
Wykaz dyżurów pełnionych w ramach "Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw" w dniach od 22 do 28 lutego 2010 r. w Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej w Szubinie przy ul. Kcyńskiej 34.
Dnia:
22.02.2010 r. - Kurator specjalista Elżbieta Ozlukafa
23.02.2010 r. - Kurator specjalista Tadeusz Kużel
24.02.2010 r. - Kurator specjalista Joanna Steinmetz
25.02.2010 r. - Kurator specjalista Roman Swosiński
26.02.2010 r. - Kurator specjalista Sylwia Gawrońska
10 samochodów zderzyło się na drodze krajowej nr 5 w miejscowości Wąsosz. Na szczęście obyło się bez ofiar w ludziach. Droga jest zablokowana. Przyczyną karambolu było najprawdopodobniej nie dostosowanie prędkości do warunków na drodze.
Punkt informacyjny Urzędu Skarbowego w Nakle nad Notecią czynny w godz. od 9:00 do 14:00w dniach: 19 luty, 5 i 26 marzec, 9 i 23 kwiecień 2010 r. w budynku Urzędu Miejskiego w Szubinie - I piętro - biuro nr 34.
Rejs szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich, profilaktyka chorób, strzelanie i teatr – oj, w szubińskich szkołach będzie się działo! Zbliżające miesiące w murach szkolnych nie muszą wcale okazać się nudne, ponieważ ruszyła kolejna edycja konkursu na realizację zajęć pozalekcyjnych. Jako pierwsi w mieście przedstawiamy Państwu, na co udało się uzyskać dodatkowe pieniądze ze środków powiatu Zespołowi Szkół Specjalnych, „Ogórkom” oraz „Wyspiańskiemu”.
Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu wydało komunikat o 1 stopniu zagrożenia intensywnymi opadami śniegu. Na obszarze naszego województwa prognozuje się zamiecie i zawieje śnieżne. Średnia prędkość wiatru wynosić ma 25-35 km/h, od godzin południowych wiatr okresami dochodzący w porywach do 55-65 km/h, północno-wschodni. Od godzin popołudniowych przewidywany wzrost opadów śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej szacowany jest na 5-10 cm/12 godz. Skutkiem mogą być tworzące się sie zaspy i utrudnienia komunikacyjne.
Ostrzeżenie ma obowiązywać do dnia jutrzejszego do godz. 12.00.
Wielomilionowe remonty dróg oraz sala przy Wyspiańskim – czy powiat dotrzyma słowa?
10.02.2010 17:15
Serdecznie zapraszam Państwa na analizę planowanych wydatków inwestycyjnych Powiatu Nakielskiego, które mają zostać poczynione w naszej gminie w bieżącym roku.
Pomimo, iż budżet Powiatu Nakielskiego na zbliżające się miesiące został przyjęty kilka tygodni temu, zawsze jest czas na zapoznanie się z programem najważniejszych inwestycji, które zostały zaplanowane do realizacji w gminie Szubin. Informacje te nie wszystkim mieszkańcom są znane, stąd zdecydowałem się na skrótowe, lecz całościowe przedstawienie Państwu najistotniejszych punktów zawartych w uchwale budżetowej na 2010 rok.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu 18 lutego 2010 r. o godzinie 11.00 w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie. Celem spotkania będzie przygotowanie obchodów jubileuszu harcerstwa na naszym terenie.
Zamiecie śnieżne na drogach zmorą mieszkańców – co dalej z systemem odśnieżania dróg powiatowych w gminie Szubin?
Niby Polska to kraj w klimacie umiarkowanym, gdzie władzom winno być wiadomym, iż zima może „wywinąć” mieszkańcom nie lada kłopoty. Informacja ta jest wiadomością każdemu powszechnie znaną. I rzeczywiście należałoby ją potraktować z pobłażliwością, gdyby nie fakt, iż co roku pojawiają się te same problemy w postaci niedrożności linii komunikacyjnych spowodowanej zamieciami śnieżnymi. Aktualnie sytuacja jest o tyle skomplikowana, iż mamy do czynienia z zimą od dawna niespotykaną, przyczyniającą się do ciężkiego stanu dróg. Rodzi się pytanie, czy funkcjonujący system odśnieżania dróg jest prawidłowy i pozbawiony wad? W analizie tego problemu, skupmy się na drogach powiatowych naszej gminy.
14 stycznia 2010 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych sprawdzali swoją wiedzę o powstaniu wielkopolskim 1918-1919. W gminnym konkursie zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Szubińskiej i Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Koło w Szubinie wzięli udział uczniowie z 6 szkół z gminy Szubin. Uczestników oraz opiekunów powitali prezes TPPW 1918-1919 Koło w Szubinie Piotr S. Adamczewski i dyrektor Muzeum Kamila Czechowska. Młodzież rywalizowała indywidualnie, ale równocześnie konkurowała o miejsce dla szkoły. Prace w dwóch kategoriach ( gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna) oceniła komisja w składzie Stanisław Wypych, Benigna Olszewska, Elżbieta Donarska. I miejsce zdobyli: Artur Przemorski z I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie Krzysztof Bartkowiak z Gimnazjum, Zespół Szkół w Szubinie II miejsce Paweł Przybylski z I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie Marcin Domiński z Gimnazjum, Zespół Szkół w Szubinie III miejsce Adam Kapsa z I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie Michał Kawczyński z Gimnazjum nr 1 w Szubinie I miejsce po zsumowaniu punktów wszystkich przedstawicieli z danej szkoły zdobyło Gimnazjum, Zespół Szkół w Szubinie. Zwycięscy otrzymali nagrody, natomiast zwycięska szkoła – puchar. Gratulujemy!
W tym roku udało się kolejny raz pobić rekord w zbiórce pieniędzy na rzecz WOŚP. Przede wszystkim niezwykłą hojnością wykazali się mieszkańcy Królikowa którzy zebrali niewiele mniej niż w całym Szubinie.
Zebrane kwoty w poszczególnych miejscowościach
Szubin - 6.179,27
Królikowo - 5.630,48
Rynarzewo - 4.534,98
Chomętowo - 3.453,18
Kowalewo - 2.698,65
Tur - 1.391,35
Kołaczkowo - 1.238,56
Razem miasto i gmina Szubin - 25126,47 zł
Wielką orkiestrę również można wspierać po finale WOŚP przekazując 1% podatku. Dzięki temu w 2009 roku na konto fundacji wpłynęło ponad 4 mln zł.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Nr KRS: 0000030897
Obchody 91. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-191 w Szubinie rozpoczną się 11 stycznia 2010 r. o godz. 10.00
Program uroczystości:
9.45 Zbiórka przed bramą główną cmentarza w Szubinie delegacji i pocztów sztandarowych (ul. Nakielska)
10.00 Przejście pod pomnik-mogiłę poległych powstańców wielkopolskich
10.05 Modlitwa przy pomniku-mogile
10.15 Składanie wiązanek kwiatów przed pomnikiem powstańczym
10.45 Okolicznościowa akademia z okazji 91. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 19181-1919 w Muzeum Ziemi Szubińskiej w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół w Szubinie pt. „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród” (ul. Szkolna 2)
11.15 Zwiedzanie wystawy okolicznościowej przygotowanej przez Muzeum Ziemi Szubińskiej
W Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szubinie wystąpi m.in Anita
Sokołowska, znana szerszej publiczności z serialu "Na dobre i na złe" jak i również Teatr Meandry.
Szczegółowy program imprez WOŚP 10 stycznia
SZUBIŃSKI DOM KULTURY
14.00 - Jasełka w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 2 w Szubinie
14.30 - Zabawy ze słowem - czyta Anita Sokołowska, aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy (wiersze i zgadywanki dla dzieci)
15.00 - 6-latki z SP nr 1 tańczą
15.20 - Grupa taneczna z SP nr 1
15.25 - Formacja taneczna "Algaro" z SP nr 2 (zespół prowadzą: Iwona Sabacińska, Alina Rzadkiewicz)
Występ taneczny Pauliny Stróżyńskiej
15.35 - Popisy instrumentalne członków ogniska muzycznego (podpieczni Lidii Harendy)
15.45 - Grupa hip hop SDK (instruktor Beata Janowska)
16.00 - Sprzedaż upominków ofiarowanych na "18" przez mieszkańców miasta
16.10 - Zespół muzyki popularnej AKORD (Maryla i Eliza Piekarskie, Janusz Świerczek)
16.35 - Zespół muzyki popularnej GWAM (Jacek Gil)
16.50 - Zespół wokalny SDK (instruktor Rafał Świtniewski)
17.00 - Sprzedaż upominków ofiarowanych na "18" przez mieszkańców miasta
17.05 - Występ zespołu "Jesienny Kwiat" SDK
17.25 - Teatr Meandry I LO im. St. Wyspiańskiego w Szubinie (kierownik: Mariusz Zieliński)
18.00 - Sprzedaż upomninków
18.15 - Koncert Gwiazdy Wieczoru zespołu EMERALD
Od godz. 16.00 do 19.00 w SDK kawiarenka z przepysznym ciastem domowym.
TARGOWISKO
19.40 - Spektakl Teatru Ulicznego Dar z Bydgoszczy
20.00 - Światełko do Nieba
6 stycznia o godz. 18.00 w siedzibie na Mostowej 14 odbędzie się zebranie kapitanów zespołów występujących w rozgrywkach SALSY.
Rozpoczęcie 2 rundy, rozgrywek SALSY sezonu 2009/2010 planowane jest na 9 stycznia 2010.
Więcej informacji w dziale Salsa.
W gminie Szubin trwają gorączkowe przygotowania do 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W dniu 29 grudnia 2009 roku w Urzędzie Miejskim w Szubinie odbyło się spotkanie Komitetu Obchodów tej rocznicy z burmistrzem Ignacym Pogodzińskim. Na spotkaniu omówiono m.in. przebieg dotychczasowych przygotowań do kwietniowych uroczystości, które odbędą się w Szubinie i Rynarzewie. Podczas obchodów zaplanowanych na kwiecień 2010 roku zostaną posadzone dwa Drzewa Dębu Katyńskiego, drzewo w Szubinie będzie upamiętniać postać przedwojennego komendanta powiatowego, komisarza Policji Państwowej w Szubinie Józefa Młodowicza, a w Rynarzewie urodzonego tam w roku 1906 aspiranta Policji Państwowej Franciszka Poczekaja. Obaj policjanci zginęli w 1940 roku od strzałów w tył głowy w Twerze. Podczas obchodów rocznicowych nie zabraknie również okolicznościowej wystawy poświęconej ofiarom Katynia i innych miejsc straceń oficerów polskich w 1940 roku, spotkań i pokazów dla młodzieży i mieszkańców gminy.
Podczas spotkania z władzami miasta ustalono, że uroczystość posadzenia Dębu Katyńskiego w Szubinie oraz uczczenie ofiar z roku 1940 nastąpi 7 kwietnia 2010 roku, a w Rynarzewie dwa tygodnie później - 21 kwietnia roku 2010. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele komitetu w składzie: dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna Kamila Czechowska, emerytowany policjant i kolekcjoner, inicjator upamiętnienia ofiar Katynia Piotr Fiałkowski oraz Piotr S. Adamczewski, koordynator uroczystości katyńskich w roku 2010 w gminie Szubin.
W dniu 30 grudnia 2009 r. (środa) o godzinie 10:00 w Urzędzie Miejskim w Szubinie przy ul. Kcyńskiej 12, w sali nr 31 odbędzie się nadzwyczajna XLIV sesja Rady Miejskiej w Szubinie.
Otwarty konkurs fotograficzny dla młodzieży (do lat 26) na zdjęcia prezentujące w ciekawy sposób efekty dotychczasowego wykorzystania funduszy europejskich w najbliższym otoczeniu”.
REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO.
Na stulecie szpitala zorganizowano w Muzeum Ziemi Szubińskiej wystawę o historii szubińskiej lecznicy. Wystawa prezentowana w Muzeum to zapis historii szpitala od początku powstania, poprzez remonty, wsparcie, którego udzielili szpitalowi Holendrzy i mieszkańcy gminy. Można zobaczyć zdjęcia pracowników szpitala, dokumenty oraz ekspozycję złożoną ze sprzętu szpitalnego. Znajdują się tam łóżka szpitalne, nosze, kule, waga dla noworodków, strzykawki, skalpele oraz inny sprzęt medyczny jak m.in. ssak. Duże wrażenie na zwiedzających, szczególnie na najmłodszych, robią strzykawki i narzędzia chirurgiczne. Dorośli, zwiedzając, mówią najczęściej o lekarzu Edmundzie Grajewskim i siostrach zakonnych, które służyły opieką pielęgniarską w szubińskim szpitalu. Zdjęcia sióstr można obejrzeć na eksponowanych archiwalnych fotografiach. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy, która czynna będzie w Muzeum do świąt.
Dwa są sposoby walki z grypą i przeziębieniem : pierwszy gdy jeszcze jesteśmy zdrowi- to przeciwdziałać. Drugi gdy zachorujemy leczyć.
Kluczem do zdrowia jest odporność. Można ja zyskać przez szczepienie ale także w sposób naturalny spacerując na świeżym powietrzu, ubierając się właściwie, spożywając więcej owoców i warzyw a mniej słodyczy i wysoko przetworzonego pożywienia. Ważne jest też by unikać stresu i sypiać regularnie.
Najbezpieczniejsze działanie w budowaniu odporności i w wychodzeniu z przeziębień i grypy mają naturalne produkty.
Urząd Miejski w Szubinie organizuje w Szubinie na targowisku miejskim w dniach 3 i 4 grudnia 2009 r. (czwartek, piątek) zbiórkę odpadów wielkogabarytowych.
Mieszkańcy zgodnie z prawem, bezpłatnie mogą pozbyć się niepotrzebnych mebli i zużytego sprzętu RTV, AGD i innych odpadów dużych rozmiarów.
Warning: fopen(themes/modern/overall_footer.php) [function.fopen]: failed to open stream: No such file or directory in /home/szubin/domains/szubin.info/public_html/includes/functions/std.php on line 8
Warning: filesize() [function.filesize]: Stat failed for themes/modern/overall_footer.php (errno=2 - No such file or directory) in /home/szubin/domains/szubin.info/public_html/includes/functions/std.php on line 9
Warning: fread(): supplied argument is not a valid stream resource in /home/szubin/domains/szubin.info/public_html/includes/functions/std.php on line 9