kliknij by poznac oferte


Powstanie Wielkopolskie 1918-1919
- Strona główna
- Logowanie
- Użytkownicy
- Szukaj
- Artykuły
- Download
- Kontakt
- Dni Szubina
- Wikipedia "Szubin"
Geografia i przyroda
- Położenie miasta
- Warunki naturalne
- Wsie i Sołectwa

Historia
- Historia miasta
- Historia herbu
- Sławni ludzie
- Powstanie
- Lata okupacji

Zdrowie
- szpital
- Lekarz Domowy
- przychodnie
- specjalistyka
- telefony ratunkowe
- apteki

Informacje kontaktowe
- Urzędy i Instytucje
- Placówki kulturalne
- Szkoły

Rozrywka
- Bary, PUB'y, Kluby
- Terminal Club
- Midi Hotel

Rozkład PKS, MBUS
- PKS
- MBUS

- Informacje ogólne
- AIKIDO
- SALSA
- terminarz
- regulamin
- SZLIPIHA
- Oldboys
- Szubinianka
- Lekkoatletyka
- Sport szkolny
- Tenis
- Rekreacja, hobby
- Różne
Nowości:
- XIV Igrzyska (...)
25.06.2012 20:31
- LA indywidua (...)
11.06.2012 09:58
- Trójbój LA
11.06.2012 09:54
- Czwórbój lek (...)
11.06.2012 09:47
- Indywidualne (...)
24.05.2012 20:14
- Trójbój LA
24.05.2012 20:11
- Czwórbój LA
24.05.2012 20:04
- Mini Piłka N (...)
20.05.2012 20:29
- Ważne zwycię (...)
24.03.2012 19:19
Szubińskie Towarzystwo Kulturalne
- Oficjalna strona
Rejonowa Biblioteka
- Oficjalna strona
SDK
- Informacje ogólne
- działające kółka
Plama’s
- historia
- członkowie
- historia wystaw
Flesz
- historia
- członkowie
- terminarz wystaw
Literatura
- Andrzej Klawitter
- NN
Co, gdzie, kiedy ?
- SDK
- Inne
- Artykuły

- Porady
- Pruskim Okiem
- Astronomia
- Polityka
- Pielgrzymka 2007
 || SZUBIN .info || inne spojrzenie na Szubin.
Witaj na stronie poświęconej miastu SZUBIN. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych zdjęć, takich jakich jeszcze nigdzie nie widziałeś. Zapraszamy do gorącej dyskusji na FORUM


 Jeden z czterech
27.10.2010 20:51
Mieszkańcy Szubina w najbliższych wyborach samorządowych będą mogli wybrać burmistrza spośród czterech kandydatów. Chęć kandydowania na fotel burmistrza zgłosili:
Artur Jan Michalak
Ignacy Ryszard Pogodziński
Zbigniew Sabaciński
Dawid Jan Rzeski

Już teraz możesz zagłosować na swojego kandydata w sondzie na szubin.info
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [2] || Wersja do druku :: Jeden z czterech
 Zbiórka elektrosprzętu
27.10.2010 17:05
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Szubinie informuje, że 28 października br. w Szubinie odbędzie się nieodpłatna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochodzącego z gospodarstw domowych. Kosze ma odpady ustawione będą w 10 punktach miasta. W ciągu całego dnia mieszkańcy mogą przynosić do wyznaczonych punktów zużyty sprzęt gospodarstwa domowego, taki jak: czajniki, komputery, lodówki, pralki, telewizory, monitory i inne odpady.

Punkty odbioru sprzętu:
1. ul. Nowa 3– przy sklepie spożywczo – chemicznym,
2. ul. Gen. J. Bema 3-8 – obok pojemników na odpady,
3. skrzyżowanie ul. Nakielskiej i J. Dąbrowskiego,
4. skrzyżowanie ul. Pałuckiej i Lipowej,
5. skrzyżowanie ul. Leśnej i Klonowej,
6. skrzyżowanie ul. M. Konopnickiej i J. Kochanowskiego,
7. skrzyżowanie ul. J. Kochanowskiego i S. Wyspiańskiego,
8. skrzyżowanie ul. S. Wyspiańskiego i Wiejskiej,
9. skrzyżowanie ul. Wyzwolenia i Dworcowej,
10. ul. E. Orzeszkowej – za posesją nr 16.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Zbiórka elektrosprzętu
 Wizyta rodziny zamordowanego komendanta przez NKWD
25.10.2010 18:29

7 kwietnia 2010 roku odbyły się w Szubinie uroczystości związane z upamiętnieniem 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Na placu Wolności przy budynku sądu posadzony został Dąb Pamięci poświęcony pierwszemu komendantowi powiatowemu Policji Państwowej w Szubinie Józefowi Młodowiczowi. Przypomnijmy, że organizatorem tej uroczystości był burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński i Komitet w składzie: Kamila Czechowska, Piotr Fiałkowski, Piotr S. Adamczewski, a symbolicznego posadzenia dębu dokonał syn Józefa Młodowicza Jerzy wraz z synem Maciejem oraz komendant wojewódzki policji nadinspektor Krzysztof Gajewski. Józef Młodowicz od 1934 r. do wybuchu II wojny światowej był komendantem powiatowym Policji Państwowej w Szubinie. Wraz z bliskimi zamieszkał w budynku obecnej prokuratury. We wrześniu 1939 roku wysłał żonę wraz z dziećmi do Beńkowej Wiszni do dziadków. Sam pozostał na posterunku, a następnie w wyniku ruchu wszystkich formacji wojskowych znalazł się w rejonie Tarnopola. W październiku 1939 r. został aresztowany. Najpierw osadzono go w miejscowym więzieniu, a po miesiącu przewieziono go do Ostaszkowa. Został zamordowany przez NKWD w kwietniu 1940 r. w Kalinie (obecnie Twerze). Pogrzebany został w Miednoje. W listopadzie 2007 r. decyzją prezydenta RP awansowany został do stopnia komisarza Policji Państwowej.
Wracamy do uroczystości posadzenia dębu z powodu wizyty rodziny komendanta Młodowicza: syna Jerzego, córki Krystyny i wnuka Macieja, jaka miała miejsce 21 października w Szubinie i naszym muzeum. Goście z Bielska-Białej wzięli udział wraz z Piotrem Fiałkowskim w spotkaniu z burmistrzem Szubina Ignacym Pogodzińskim w Urzędzie Miejskim, następnie udali się na plac Wolności przed budynek sądu, by zapalić przed Dębem Pamięci znicze. Wizyta w Szubinie zakończyła się w muzeum, gdzie zwiedzili m.in. najnowszą wystawę pt. „Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim”. Jerzy Młodowicz zapisał w kronice słowa podziękowania: „W czasie ponownej wizyty w Szubinie, gdzie w dniu 7.04.2010 r. brałem udział w posadzeniu Dębu Katyńskiego ku pamięci naszego ojca Józefa Młodowicza, składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tej pamięci. Wszystkim tym wspaniałym ludziom: panu burmistrzowi, panu Fiałkowskiemu, pani Kamili Czechowskiej i innym Serdeczne dzięki.” Rodzina komendanta Młodowicza podziękowała organizatorom posadzenia Dębu Katyńskiego, wręczając dyplomy oraz foldery z miasta swojego zamieszkania. Wizyta była dla dzieci Józefa Młodowicza również okazją do wspominania lat dzieciństwa spędzonych w Szubinie.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Wizyta rodziny zamordowanego komendanta przez NKWD
 Świat się zmienia i Szubin też…
21.10.2010 09:34
Powoli zbliżamy się do zakończenia realizacji projektu Pocztówki znad krawędzi przeszłości – dialog pokoleń dofinansowanego przez Województwo Kujawsko-Pomorskie w ramach zadania „Integracja międzypokoleniowa związana z aktywizacją społeczną osób starszych”. Kolejne spotkanie pokoleń odbyło się 19 października 2010 r. w muzeum. Konferencja międzypokoleniowa pod hasłem „Świat się zmienia i Szubin też…” zgromadziła młodzież i dorosłych, osoby uczestniczące w zadaniu od samego początku jego realizacji. Spotkanie rozpoczęła dyrektor muzeum Kamila Czechowska, przedstawiając prelegentów tego spotkania. Jako pierwszy wystąpił Artur Przemorski z I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie, który przedstawił historię siedziby szubińskiego liceum, uwzględniając również te zmiany w wyglądzie budynku szkoły, których jesteśmy świadkami. Wypowiedź uzupełniały archiwalne zdjęcia. Kolejna osoba, która zabrała głos, była przedstawicielką innego pokolenia. Danuta Siewkowska przybliżyła zebranym sposoby badania dziejów swojej rodziny, sporządzania drzewa genealogicznego. Tłumacząc etapy postępowania i trudności, jakie można napotkać podczas poszukiwań, posłużyła się ciekawymi przykładami z własnych doświadczeń badania historii rodzinnej. Młodzież z Gimnazjum nr 2 w Szubinie omówiła, jak zmieniały się szubińskie szkoły (Szkoła Podstawowa nr 1, Zespół Szkół w Szubinie, Gimnazjum nr 1 w Szubinie). Uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Szubinie podzieleni na kilka grup zajęli się natomiast przybliżeniem historii naszych kościołów, dziejami budowli jak i życiorysem ich patronów.


Autor: Damian Sobczak || Komentarze [5] || Wersja do druku :: Świat się zmienia i Szubin też…
 Przebudowa rynku
19.10.2010 11:05
Od poniedziałku przejazd przez rynek w Szubinie jest możliwy tylko ul. Kościuszki i Paderewskiego. Nie ma wjazdu na rynek od ul. Winnicy, św. Marcina oraz Młyńskiej. Ulica Wyzwolenia na całej długości jest ulicą dwukierunkową. Wszystkiego te zmiany mają związek z tzw. rewitalizacja rynku w Szubinie.
Rewitalizacja wykonywana będzie etapowo i po zakończeniu prac na danej ulicy ruch zostanie przywrócony. Zmiany organizacji ruchu będą miały charakter czasowy i mogą występować do zakończenia prac na Rynku (tj. do końca 2011 r.).
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Przebudowa rynku
 Świat się zmienia i Szubin też…
07.10.2010 17:30

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmannaserdecznie zaprasza na konferencję międzypokoleniową: Świat się zmienia i Szubin też… Spotkanie pokoleń odbędzie się we wtorek, 19 października 2010 r., o godzinie 10.00 w Muzeum.
Spotkanie odbędzie się w ramach realizacji projektu pt. POCZTÓWKI ZNAD KRAWĘDZI PRZESZŁOŚCI – DIALOG POKOLEŃ, CZĘŚĆ II. Projekt dofinansowany jest przez WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE w ramach zadania INTEGRACJA MIĘDZYPOKOLENIOWA ZWIĄZANA Z AKTYWIZACJĄ SPOŁECZNĄ OSÓB STARSZYCH.

Program:
– Otwarcie konferencji
– Historia siedziby naszego liceum – Artur Przemorski z I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie
– Drzewo genealogiczne – spojrzenie w głąb dziejów – Danuta Siewkowska
– Jak się szkoły nasze zmieniały – Młodzież z Gimnazjum nr 2 w Szubinie
– Kościoły Szubina – Młodzież z Gimnazjum nr 1 w Szubinie
- Dyskusja i podsumowanie konferencji
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Świat się zmienia i Szubin też…
 Międzynarodowy Dzień Mediacji
06.10.2010 19:56
Prokuratura Rejonowa w Szubinie informuje, że w dniu 21.10.2010 r. w godzinach urzędowania w siedzibie Prokuratury Rejonowej w Szubinie i Ośrodku Zamiejscowym Prokuratury Rejonowej w Szubinie z siedzibą w Żninie pełniony będzie dyżur prokuratora, który będzie udzielać informacji zainteresowanym osobom o zasadach i trybie postępowania mediacyjnego.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Międzynarodowy Dzień Mediacji
 „Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim”
03.10.2010 20:24

6 października 2010 r. o 17.00 Muzeum zaprasza na wystawę pt. „Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim”. Projekt jest współfinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią.
Autorami zdjęć współczesnych są: Piotr S. Adamczewski, Piotr Bembenek, Krzysztof Chruściński, Katarzyna Cieniuch, Kamila Czechowska, Iwona Dudek, Anna Duda-Nowicka, Natalia Jaroszewska, Małgorzata Junyk, Marek Nikodem, Mariola Polańska, Tomasz Pasieka, Mirosław Rzeszowski, Andrzej Sołtysiak, Małgorzata Staszak, Henryk Wojtas. Materiały archiwalne pochodzą ze zbiorów muzeów w Szubinie i Nakle oraz ze zbiorów Agnieszki Grobelskiej i Artura Przemorskiego.
Partnerem głównym jest Muzeum Ziemi Krajeńskiej, partnerami: Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kcyni, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy.
Projekt pt. Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim sięga do czasów pruskich, gdy na terenie Pałuk i Krajny z dumą rosły małe i większe szkoły. To pruskie dziedzictwo z czerwonej cegły dało mieszkańcom naszych ziem wiedzę, która stała się w wielu przypadkach punktem wyjścia do dalszego kształcenia oraz ciekawego i owocnego życia. Dzisiaj, odwiedzając niewielkie miejscowości, nie ma żadnego problemu, by w powodzi nowoczesności wyłowić zabudowania szkolne. Zaopatrzeni w aparaty wyruszyliśmy w tę podróż. W podróż często sentymentalną, bo wiele z obiektów już dzisiaj nie pełni swej pierwotnej funkcji, a korytarze nie rozbrzmiewają uczniowskim gwarem. Jednak nasze współczesne zdjęcia są tylko pretekstem do tego, by pokazać klimat szkół z pierwszej połowy XX w., który zaklęty został na zdjęciach i archiwalnych pocztówkach. Liczymy, że starcie nowego ze starym okaże się ciekawym zestawieniem.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: „Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim”
 Pocztówki znad krawędzi przeszłości - dialog pokoleń
01.10.2010 10:12
28 września w Muzeum młodzież gimnazjalna spotkała się z Jackiem Zieliniewiczem. Bohater spotkania urodził się 10 maja 1926 r. w pobliskim Janowcu Wielkopolskim, jest byłym więźniem obozu Auschwitz-Birkenau, a później Dautmergen, podobozu KL Natzweiler w Niemczech. J. Zieliniewicz wyzwolony został podczas marszu ewakuacyjnego w 1945 r. Gość muzeum, który zaproszony został przez młodzież z Gimnazjum nr 1 i nauczycielkę historii Marlenę Posadzy, opowiadał o historii obozu Auschwitz oraz o swojej drodze życiowej, podzielił się wspomnieniami z obozów. Młodzież mogła zobaczyć jak wyglądały listy pisane przez więźniów, zapoznać się z planem obozu Auschwitz. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez Muzeum projektu Pocztówki znad krawędzi przeszłości – dialog pokoleń, dofinansowanego przez Województwo Kujawsko-Pomorskie w ramach zadania „Integracja międzypokoleniowa związana z aktywizacją społeczną osób starszych”.

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Pocztówki znad krawędzi przeszłości - dialog pokoleń
 I MISTRZOSTWA SZUBINA „NORDIC WALKING”
28.09.2010 20:54
Urząd Miejski w Szubinie oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szubinie zaprasza na I MISTRZOSTWA SZUBINA „NORDIC WALKING” w dniu 2 PAŹDZIERNIKA 2010R. O GODZ.14 30. Zbiórka przed budynkiem OSIR przy ul. Mostowej 14 REJESTRACJA UCZESTNIKÓW PRZED ZAWODAMI.
Dla chętnych trening przed zawodami w dniu 30 września 2010r. o godz. 17:00
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: I  MISTRZOSTWA SZUBINA „NORDIC WALKING”
 Obchody 17-stego września
22.09.2010 09:50
71 lat temu, 17 września, Rosjanie zaatakowali Polskę, gdy ta toczyła nierówny bój na zachodniej granicy z Niemcami. Stało się to na mocy porozumienia Ribbentrop - Mołotow.
O 12.00 w piątek 17 września 2010 r. złożono kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Hitlerowskich i Komunistycznych na Placu Kościelnym w Szubinie, a następnie o godzinie 12.15 przy Głazie z Tablicą Pamięci Pomordowanych na Wschodzie na cmentarzu parafialnym w Szubinie. W składaniu wiązanek kwiatów uczestniczyli przedstawiciele Rady Powiatu, Rady Miejskiej, Urzędu Miejskiego, I Liceum Ogólnokształcącego, Muzeum oraz młodzież z Gimnazjum nr 1 w Szubinie.

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Obchody 17-stego września
 Społeczna działalność księży katolickich Pałuk i Krajny w XIX i XX w.
17.09.2010 17:51

Tematem tegorocznych wykładów była Społeczna działalność księży katolickich Pałuk i Krajny w XIX i XX wieku. Przed sesja Piotr S. Adamczewski i Kamila Czechowska z muzeum złożyli kwiaty na grobie ks. radcy Ludwika Sołtysińskiego, patrona Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Szubinie.
Sesję pod honorowym patronatem Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej Jego Ekscelencji Ks. Biskupa Jana Tyrawy oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego zorganizowali: burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński, Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919. Spotkanie w Muzeum, które odbyło się 8 września, poprowadziła Mariola Polańska, gości powitał burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński. Następnie głos zabrała radna Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Silvana Oczkowska, która przekazała także na ręce dyrektor Muzeum Kamili Czechowskiej album Skarby Kujaw i Pomorza. Sesja popularnonaukowa została wsparta finansowo przez województwo kujawsko-pomorskie.
(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Społeczna działalność księży katolickich Pałuk i Krajny w XIX i XX w.
 Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko
10.09.2010 11:47
Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Szubinie zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984) Wernisaż odbędzie się o godz. 1700 w niedzielę, 12 września 2010 r., w Muzeum Ziemi Szubińskiej.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko
 Granty dla szubińskich placówek
06.09.2010 21:22
3 września, w piątek, przedstawiciele szubińskiego muzeum i biblioteki podpisali umowy na kolejne granty. Dyrektor Kamila Czechowska i główna księgowa Barbara Stefańska z Muzeum Ziemi Szubińskiej podpisały umowę w ramach działania 4.1/413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi. Umowa podpisana została w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu na dwa projekty, które będzie realizowało nasze muzeum w tym i następnym roku. Koordynatorem składania projektów na terenie naszego powiatu było Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” w ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju „ŁĄCZY NAS NOTEĆ”. W 2010 r. muzeum zrealizuje operację pt. Promocja lokalnej twórczości pałuckiej – zakup eksponatów do zbiorów muzeum. Od stycznia 2011 r. muzeum zrealizuje projekt pt. Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związane z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919, którego celem jest rozwój turystyki w oparciu o tożsamość społeczności powiatu nakielskiego. Przedstawiciele Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie Mirosław Rzeszowski i Genowefa Szpeyer podpisali umowę na projekt pt. Organizacja cyklu szkoleń na temat symboliki i znaczenia flagi i herbu Szubina w społeczności lokalnej.
Podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu przedstawicielki Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” Kamila Radzka-Januszewska i Dorota Stanek wręczyły dyrektorom placówek certyfikaty.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Granty dla szubińskich placówek
 Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim
06.09.2010 21:12
Do końca września można oglądać wystawę pt. „Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim” w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kcyni. Projekt jest współfinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią. Autorami zdjęć współczesnych są: Piotr S. Adamczewski, Piotr Bembenek, Krzysztof Chruściński, Katarzyna Cieniuch, Kamila Czechowska, Iwona Dudek, Anna Duda-Nowicka, Natalia Jaroszewska, Małgorzata Junyk, Marek Nikodem, Mariola Polańska, Tomasz Pasieka, Mirosław Rzeszowski, Andrzej Sołtysiak, Małgorzata Staszak, Henryk Wojtas. Materiały archiwalne pochodzą ze zbiorów muzeów w Szubinie i Nakle oraz ze zbiorów Agnieszki Grobelskiej i Artura Przemorskiego.

Partnerem głównym jest Muzeum Ziemi Krajeńskiej, partnerami: Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kcyni, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy.

Projekt pt. Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim sięga do czasów pruskich, gdy na terenie Pałuk i Krajny z dumą rosły małe i większe szkoły. To pruskie dziedzictwo z czerwonej cegły dało mieszkańcom naszych ziem wiedzę, która stała się w wielu przypadkach punktem wyjścia do dalszego kształcenia oraz ciekawego i owocnego życia. Dzisiaj, odwiedzając niewielkie miejscowości, nie ma żadnego problemu, by w powodzi nowoczesności wyłowić zabudowania szkolne. Zaopatrzeni w aparaty wyruszyliśmy w tę podróż. W podróż często sentymentalną, bo wiele z obiektów już dzisiaj nie pełni swej pierwotnej funkcji, a korytarze nie rozbrzmiewają uczniowskim gwarem. Jednak nasze współczesne zdjęcia są tylko pretekstem do tego, by pokazać klimat szkół z pierwszej połowy XX w., który zaklęty został na zdjęciach i archiwalnych pocztówkach. Liczymy, że starcie nowego ze starym okaże się ciekawym zestawieniem.
Sesja popularnonaukowa została wsparta finansowo przez województwo kujawsko-pomorskie.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim
 V sesja popularnonaukowa w muzeum
02.09.2010 22:24
Burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński, Muzeum Ziemi Szubińskiej Im. Zenona Erdmanna, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 im. Ks. Ludwika Sołtysińskiego w Szubinie zapraszają na V sesję popularnonaukową pt. Społeczna działalność księży katolickich Pałuk i Krajny w XIX i XX wieku.
Pod honorowym patronatem: Jego Ekscelencji Ks. Biskupa Jana Tyrawy Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej oraz Piotra Całbeckiego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Sesja odbędzie się 8 września 2010 r. o godz. 10.00 w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna ul. Szkolna 2 w Szubinie.

Program konferencji
(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: V sesja popularnonaukowa w muzeum
 Stypendia Marszałka dla Natalii Jelińskiej i Mateusza Malesy
20.08.2010 20:43
W dniu 12 sierpnia w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyła się uroczysta gala wręczenia stypendiów honorujących osoby z naszego województwa, w szczególnie aktywny sposób zajmujących się upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury. Stypendia, które pomogą w realizacji artystycznych projektów otrzymało 8 artystów, wśród których znaleźli się młodzi i ambitni artyści z gminy Szubin: artystka Natalia Jelińska oraz rzeźbiarz Mateusz Malesa.
Projekt Natalii Jelińskiej związany jest wdrożeniem działań o charakterze edukacyjno-artystycznym związanych z promowaniem ruin zamku w Szubinie. Na tenże projekt stypendystka uzyskała kwotę 3000 zł, z których to możliwe będzie przeprowadzenie lekcji historii z młodzieżą na ruinach zamku oraz realiacja działań plastycznych na temat ruin, będących pozostałością po Sędziwoju VI Pałuce. „Realizacja projektu może spowodować pobudzenie wyobraźni u młodzieży, zwrócenie ich uwagi na tak istotną, także dla nich samych, historię miasta. Środkiem w osiągnięciu tego celu będzie nastawienie na kreatywne myślenie u młodych ludzi, jako na jeden z kluczowych elementów kształtujących postawę twórczą” – twierdzi Natalia Jelińska. Całość projektu zwieńczona zostanie zorganizowaniem wystawy multimedialnej powstałych prac w budynku Muzeum Ziemi Szubińskiej. Wystawa planowana jest na grudzień.

Nagrodą finansową w wysokości 2000 złotych docenione zostały także wysiłki mieszkańca Brzózek, Mateusza Malesy. Kwota ta zostanie przeznaczona na wykonanie rzeźby z drewna lipowego, przedstawiającego trzech ludzi tworzących jedność. Praca ta ma upamiętniać powstanie Wsi Artystycznej w rodzimej miejscowości nagrodzonego rzeźbiarza.

Stypendia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego są nie lada wyróżnieniem dla osób, które z zapałem pragną realizować swoje artystyczne projekty i promować lokalne społeczności. Składamy serdeczne gratulacje Laureatom i życzymy im spełnienia ich artystycznych marzeń!

Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Stypendia Marszałka dla Natalii Jelińskiej i Mateusza Malesy
 Powstanie Warszawskie w szubińskim Muzeum
03.08.2010 17:42
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna zaprasza na wystawę „Powstanie Warszawskie”. Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Powstanie Warszawskie” przybliża odbiorcy zarówno genezę Powstania Warszawskiego, jego dramatyczny przebieg, straty poniesione przez powstańców, jak i późniejsze ich losy. Wymowne fotografie eksponują ludzi wspólnie walczących z okupantem, ofiary, jakich wymagała od nich ta walka oraz obraz stolicy – miejsca, w którym, mimo tragicznych warunków, starano się także wieść normalne życie. Komentarz historyczny stanowi uzupełnienie nierzadko wstrząsających zdjęć. Scenariusz i Realizacja Filip Leśniak. Wykorzystano zdjęcia ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Archiwum Akt Nowych, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Niepodległości i Muzeum Miasta Warszawy. Wystawę w Muzeum będzie można oglądać do 28 września.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Powstanie Warszawskie w szubińskim Muzeum
  Mini-Woodstock Festival
23.06.2010 15:53
Zapraszam na Mini-Woodstock Festival! 9-10 lipiec, Zalesie koło Szubina!

Zagrają :

Heldorado
Killed by Car
Adrenalin
Nilfgaard
Kontagion
Hearesis
The Crumpets


Ideą naszego Mini-Woodstocku jest zebranie w jedno miejsce osób, które ‘czują klimat’ i stworzenie atmosfery podobnej do prawdziwego Woodstocku, choć oczywiście w dużo skromniejszym wydaniu.
(...)  Czytaj więcej>>
Autor: JAnek || Komentarze [0] || Wersja do druku ::  Mini-Woodstock Festival
 Dyżury Punktu Porad Obywatelskich w Szubinie
10.06.2010 13:17
Przypominamy, iż od kilku miesięcy na terenie Urzędu Miejskiego w Szubinie (parter) działa Punkt Poradnictwa Obywatelskiego. Punkt ten jest jednym z 5 zlokalizowanych na terenie powiatu nakielskiego, prowadzonych przez Fundację „Civitas”. Misją Punktu Poradnictwa Obywatelskiego jest zapewnienie mieszkańcom wiedzy o przysługujących im prawach tak, aby potrafili w aktywny i skuteczny sposób rozwiązywać swoje problemy (mieszkaniowe, rodzinne, zawodowe, ze stosunków własnościowych etc.).
Dyżury Punktu Poradnictwa Obywatelskiego w Szubinie odbywają się w czwartki w godz. od 16.00 do 18.00. Obecny projekt dyżurów będzie realizowany do końca czerwca. Serdecznie zapraszamy!

Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [2] || Wersja do druku :: Dyżury Punktu Porad Obywatelskich w Szubinie
 Masz problem z nieuczciwym sprzedawcą? Zgłoś się do Powiatowego Rzecznika Konsumentów
10.06.2010 12:31
Jeśli czujesz, że sprzedawca w trakcie zawierania umowy sprzedaży Cię oszukał i nie wiesz, jak walczyć o swoje prawa jako kupującego i konsumenta, pomocnym może okazać się właśnie dla Ciebie kontakt z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów. Jednym z obowiązków Powiatowego Rzecznika Konsumentów jest m.in. zapewnienie bezpłatnego poradnictwa konsumenckiego i informacji prawnej w zakresie ochrony interesów konsumentów. W uzasadnionych przypadkach, Rzecznik Praw Konsumentów może - oprócz bezpłatnego doradztwa - wystąpić do przedsiębiorców w sprawach ochrony praw i interesów konsumentów, a także wytoczyć powództwo na rzecz konsumenta i wstąpić za jego zgodą do toczącego się postępowania w sprawach o ochronę praw konsumentów.

Obecnie funkcję Rzecznika Praw Konsumentów pełni Pani Urszula Tracz, powołana uchwałą Rady Powiatu z dnia 4 lipca 2007 r. Powiatowy Rzecznik Konsumentów urzęduje w budynku Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią i jest dostępny pod umieszczonymi poniżej danymi adresowymi:

Powiatowy Rzecznik Konsumentów
ul. Gen. H. Dąbrowskiego 54, 89-100 Nakło nad Notecią
tel. 52 386-66-31
e-mail: prk_[at]_powiat-nakielski.pl
Godziny Urzędowania
poniedziałek i czwartek - od 7.30 do 15.30
piątek - od 8.00 do 12.00


Zainteresowanych zachęcamy także do lektury materiału z zakresu podstawowych porad Rzecznika, zamieszczonych na stronie internetowej Powiatu Nakielskiego – http://www.powia(...)php?i=26

Pamiętajmy, że to wcale nie sprzedawca, ale konsument ma większa ochronę prawną w zakresie zapewnienia tego, by wszelkie dokonywane transakcje handlowe były prawidłowe. Nie bójmy się walczyć o uczciwość w handlu, czemu pomóc może nam właśnie instytucja Rzecznika Praw Konsumentów.

Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Masz problem z nieuczciwym sprzedawcą? Zgłoś się do Powiatowego Rzecznika Konsumentów
 "Szept Anioła"
10.06.2010 09:56
Starosta Nakielski Tomasz Miłowski oraz Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamila Czechowska zapraszają na uroczystość otwarcia Międzynarodowej Wystawy Sztuki pn. "Szept Anioła", która odbędzie się 10 czerwca 2010 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Ziemi Szubińskiej im . Zenona Erdmanna w Szubinie przy ul. Szkolnej 2.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: "Szept Anioła"
 Co z tymi autobusami do Poznania i Nakła???
08.06.2010 09:38
Kilka dni temu wśród mieszkańców Szubina, zwłaszcza osób młodych, pojawiły się głosy o to, że dzieją się rzeczy bardzo niedobre, jeśli chodzi o liczbę i jakość połączeń komunikacji PKS z Szubina do Poznania. Otóż, kilka zaniepokojonych osób stwierdziło, iż PKS w drastyczny sposób „obciął” ilość autobusów kursujących na trasie Szubin-Poznań, w tym zlikwidował połączenie autobusowe dla mieszkańców najważniejsze, bowiem redukcji uległa linia dotychczas odchodząca o godz. 6.32 z Placu Kościelnego. Zainteresowani w tej sprawie określają ten wyczyn jako skandaliczne nieuszanowanie potrzeb, dla których ta linia funkcjonowała, albowiem służyła ona wielu młodym osobom do wyjazdów na studia i świetnie tę rolę spełniała, dopasowana była bowiem do godzin, w których rozpoczynały się wykłady czy też konwersatoria. Ponadto pojawiły się telefony, iż autobus z godz. 11.50, odjeżdżający z Poznania do Szubina zastąpiony został małym busem, niemieszczącym całej liczby osób wyczekujących na powrót do domów, co wzmogło jeszcze bardziej głosy krytyki wobec aktualnie obowiązujących rozkładów jazdy komunikacji publicznej.
Swoją drogą, to nie pierwsze zmiany komunikacji publicznej w ostatnich miesiącach negatywnie rzutujących na kwestię dojazdu mieszkańców Szubina i okolic do innych ośrodków miejskich. Przykładowo, odwołane zostały także kursy wieczorne z Nakła do Szubina z godz. 17.47, które pozwalały osobom dojeżdżającym wykonywanie tam pracy i w miarę komfortowy powrót do domów.
(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Co z tymi autobusami do Poznania i Nakła???
 Konferencja międzypokoleniowa
30.05.2010 20:05
Zapraszamy do uczestnictwa w konferencji międzypokoleniowej pt. Patroni naszych szkół, instytucji i ulic, która odbędzie się w Muzeum w poniedziałek 31 maja. Jako prelegenci wystąpią przedstawiciele różnych pokoleń, młodszą grupę stanowią uczniowie szkół w Szubinie z Gimnazjum nr 1 im. Sędziwoja oraz Gimnazjum nr 2, z referatami wystąpią również Benigna Olszewska i Jan Głodek. Spotkanie odbędzie się w ramach realizacji projektu pt. Pocztówki znad krawędzi przeszłości – dialog pokoleń, część II, projektu, który dofinansowany jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie w ramach zadania Integracja międzypokoleniowa związana z aktywizacją społeczną osób starszych.

Program konferencji:
10.00 Otwarcie konferencji
10.10 Władysław Broniewski – patron szubińskiej „dwójki” – Patryk Dzikowski
10.30 Wspomnienie o przyjacielu. Zenon Erdmann w mojej pamięci – Jan Głodek
11.00 Ks. Władysław Mączkowski – reprezentacja młodzieżowego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Szubinie przy Zespole Szkół w Szubinie
11.20-11.40 Przerwa
11.40-12.15 Jest taka ulica – Benigna Olszewska
12.20-12.40 Sędziwój z Szubina oczami młodych – zespół kółka historycznego przy Gimnazjum nr 1 w Szubinie
12.40-13.00 Dyskusja i podsumowanie konferencji
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Konferencja międzypokoleniowa
 4-te Miasteczko Zdrowia
28.05.2010 10:55
Burmistrz Szubina zaprasza na festyn rodzinny profilaktyczno - edukacyjny pod nazwą 4 MIASTECZKO ZDROWIA, który odbędzie się 30 maja (niedziela) w godz. 13.00 - 17.00 przy Szubińskim Domu Kultury.

Proponujemy bezpłatnie:
- pomiar ciśnienia tętniczego
- pomiar cukru
- badania spirometryczne z oceną wykonanego badania i udzielenie porady antynikotynowej
- wykonanie badań płuc cyfrowym aparatem rentgenowskim: "PULMOSCAN 760"
- udzielenie porad rehabilitacyjnych
- badanie nawilżenia cery, udzielanie indywidualnych porad kosmetycznych
- punkt informacyjny dotyczący zakażeń HIV, AIDS oraz problemów alkoholowych
- punkt informacyjny "Klub Diabetyka"
- znakowanie rowerów i działania prewencyjne funkcjionariuszy Policji
- pokaz sprzętu i ćwiczenia praktyczne w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej prezentowanej przez przedstawicieli PSP i OSP
- edukacja w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych
- atrakcje - konkursy z nagrodami, "Jaka to melodia" - dla najmłodszych

Partnerzy:
Szubiński Dom Kultury, NZOZ Lekarz Domowy, Spółka MEDYK Przychodnia w Szubinie, RE-MED, Klub Diabetyka, M-GOPS, GKRPA, KP w Szubinie, PSP, OSP, Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: 4-te Miasteczko Zdrowia
 Wycieczka rowerowa
27.05.2010 11:32
Burmistrz Szubina, GKRPA oraz M-GOPS w Szubinie zapraszają na wycieczkę rowerową do Smerzyna. Zbiórka 29 maja (sobota) o godz. 13.00 przy Szubińskim Domu Kultury. Organizatorzy zapewniają bezpieczną podróż pod nadzorem policji. Uczestnicy wycieczki powinni zabrać ze sobą dobry humor, sprawny rower oraz kamizelkę odblaskową. Zgłoszenia do 27 maja przyjmowane są pod nr 52-3910737
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Wycieczka rowerowa
 Sesja Rady Powiatu
18.05.2010 20:00
W załączeniu przesyłam Państwu projekt porządku obrad sesji Rady Powiatu Nakielskiego, która odbędzie się w dniu 19 maja o godzinie 14 w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią, ul. Strażacka 3.

Pamiętajmy, iż zgodnie z Ustawą o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 roku, każdemu przysługuje prawo dostępu do informacji publicznej. Zgodnie z brzmieniem art. 3 ust. 1 pkt 3 wzmiankowanej ustawy, prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienie do dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z wyborów powszechnych. Tym samym, każdy z zainteresowanych Mieszkańców ma prawo uczestniczyć w sesji Rady Powiatu w Nakle czy też Rady Miejskiej w Szubinie.
W razie pytań, służę pomocą.

Łączę wyrazy szacunku,

radny Powiatu Nakielskiego
Dawid Rzeski
Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Sesja Rady Powiatu
 Z Matką Bożą Panią Szubińską na Sportowo
18.05.2010 17:24
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Szubina i okolic na imprezę pod hasłem „Z Matką Bożą Panią Szubińską na Sportowo”, która odbędzie się 22 maja 2010 roku na Hali Widowiskowo-Sportowej w Szubinie.
Początek o godzinie 12, w programie między innymi przewidziano mecz piłki siatkowej, w którym udział wezmą zawodnicy Salsy, następnie występy dzieci, po czym po raz pierwszy rozegrane zostaną Mistrzostwa Gminy Szubin w wyciskaniu ciężarów. Około godz. 14:20 odbędą się pokazy pięciu różnych sztuk walk.
A wszystko to dla Naszej Pani Szubińskiej, cel zatem szlachetny a emocji na pewno nie zabraknie.

Zaprasza szubińska grupa AIKI-BUDO
www.aikibudo-oneway.pl

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Z Matką Bożą Panią Szubińską na Sportowo
 Noc muzeów w Szubinie
07.05.2010 16:58
Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna Serdecznie zaprasza na NOC MUZEÓW NA FILMOWO
Noc rozpoczynamy o godzinie 19.00 w piątek
14 maja 2010 r. – planowane zakończenie 15 maja.

Program:
19.00 Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Herb Szubina”
19.15 Rozdanie testów wiedzy o Szubinie i Muzeum do wypełnienia dla chętnych
19.15 „Pasjonaci Podziemi” – prelekcja z materiałem filmowym miłośników fortyfikacji, prowadzi Robert Menesiak (Poznań)
20.00-20.15 Przerwa na kawę
20.15 „Wizyta prymasa Glempa w Szubinie” – film z 1990 r.
21.00-21.15 Przerwa na herbatę
21.15-21.30 „Bój o pomnik na Placu Wolności” – materiał z 1993 r.
21.30-21.45 Przerwa na coś (prawie) ciepłego
21.45-22.15 „Butikowa rzeczywistość” – odcinek Szubińskiej Telewizji Butik działającej na terenie części miasta w latach 90.
22.15 ………… Film z Archiwum IPN-u
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Noc muzeów w Szubinie
 Zebranie STS Salsa
06.05.2010 17:01
Zebranie członków, sympatyków oraz innych osób zainteresowanych działalnościa STS Salsa odbędzie się 11 maja o godz 17.00 w Sp nr 1 w Szubinie. Kluczowe i niezwykle ważne zebranie dla przyszlosci Salsy i siatkówki w Szubinie. Zapraszamy
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Zebranie STS Salsa
 Konkurs wiedzy o Szubinie
06.05.2010 13:36
5 kwietnia 2010 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie odbył się GMINNY KONKURS WIEDZY O MIEŚCIE I GMINIE SZUBIN. Organizatorem było Muzeum Ziemi Szubińskiej i Zespół Szkół w Szubinie. Temat konkursu: Szlakiem miejsc pamięci miasta i gminy Szubin. Puchar dla najlepszej szkoły zdobyło Gimnazjum nr 2 w Szubinie. Skład jury: Elżbieta Donarska, Benigna Olszewska, Kamila Czechowska. Nagrody wręczali burmistrz Ignacy Pogodziński i dyrektor Zespołu Szkół Gabriela Rojek.
Wyniki:
GIMNAZJA
1. Paweł Pęczek – Zespól Szkół w Kowalewie
2. Aleksandra Tęcza, Gimnazjum nr 1 w Szubinie
3. Mateusz Bartkowiak, Gimnazjum nr 2 w Szubinie
4. Krzysztof Bartkowiak, Gimnazjum nr 2 w Szubinie
LICEA
1. Artur Przemorski
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [7] || Wersja do druku :: Konkurs wiedzy o Szubinie
 W czwartek wystawa - zapraszamy
04.05.2010 13:04
Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna zaprasza na otwarcie wystawy czasowej Życie codzienne w XX wieku i podsumowanie konkursu fotograficznego Ocalić od zapomnienia – tradycyjna zabudowa wsi i miast
Wernisaż odbędzie się w czwartek, 6 maja 2010 r., o godzinie 17.00 w Muzeum.
SERDECZNIE ZAPRASZMY !
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: W czwartek wystawa - zapraszamy
 Dni Szubina, czyli wiosna na Pałukach
30.04.2010 10:54
Festy rodzinny na targowisku w godz. 16.00-24.00

MINI ZAWODY STRONG MAN DLA DZIECI
Konkurencje dla najmłodszych:
- spacer farmera
- opona
- konkurencja wiązana
- waga płaczu
- uchwyt Herkulesa.

Mini zawody prowadzi Sławomir Orzeł - od 2003 roku uczestnik zawodów Strong Man, w 2004 V uczestnik Finału Pucharu Polski, wielokrotny uczestnik Edycji Pucharu TVN.

GRUPA AKROBATYCZNO-CYRKOWA

Janusz Ciechowski i Arek Homańczuk - uczestnicy programu "Mam talent", występują w Polsce i za granicą; związani w Cyrku Moskiewskim.
PROWADZĄCY: Piotr Woltman prezenter Radia Eska
OPRAWA MUZYCZNA: Dj klubów muzycznych, rezydent Klubu Harlem
GWIAZDY WIECZORU: zespół koverowy "Zmiennicy", Michał Gęsikowski - wokalista Norbiego, laureat "Idola"; Marta Mazur, Rafał Jarmakov

SKANER

platynowa płyta za album "Pociąg do gwiazd", złota płyta za album "Lato w Kołobrzegu", I miejsce na I Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Disco Polo i Dance w Koszalinie
ponad 1000 koncertów w Polsce, Niemczech, Belgii, Grecji, USA.

czytaj program Dni Szubina na cały maj ->
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Dni Szubina, czyli wiosna na Pałukach
 Obchody zbrodni katyńskiej w Rynarzewie
19.04.2010 18:18
Burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński Dyrektor Zespołu Szkół w Rynarzewie Janusz Nowakowski Komitet Obchodów 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Szubinie, Kamila Czechowska, Piotr Fiałkowski, Piotr S. Adamczewski mają zaszczyt zaprosić na uroczystość posadzenia Dębu Katyńskiego poświęconego pamięci aspiranta Policji Państwowej Franciszka Poczekaja która odbędzie się w dniu 21 kwietnia 2010 roku w Rynarzewie.
Program uroczystości:
10.00 - msza św. za zamordowanych w Katyniu - kościół pw. św. Stanisława Bp.
11.00 - posadzenie Dębu Katyńskiego - Rynek w Rynarzewie
12.00 - piknik policyjny - Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Obchody zbrodni katyńskiej w Rynarzewie
 Szubin pożegnał Poległych pod Smoleńskiem
15.04.2010 20:37
W dniu 13 kwietnia w kościele p.w. św. Marcina w Szubinie odbyła się msza w intencji Ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, ich Rodzin oraz Ojczyzny, celebrowana przez proboszcza, księdza kanonika Tadeusza Lesińskiego. Całe wnętrze świątyni zostało wypełnione po same brzegi przez wiernych. Tym samym mieszkańcy Szubina i gminy Szubin w symboliczny sposób pożegnali Poległych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim.
W uroczystościach żałobnych wzięło udział wielu mieszkańców szubińskiej społeczności, w tym także nasi przedstawiciele we władzy lokalnej: reprezentanci sejmiku wojewódzkiego, rady powiatu, rady miejskiej, a także oficjalne delegacje z Urzędu Miejskiego w Szubinie oraz Starostwa Powiatowego w Nakle, na czele z Burmistrzem Ignacym Pogodzińskim oraz Starostą Nakielskim Tomaszem Miłowskim. Wspaniałym było także zobaczyć wśród przybyłych mieszkańców osoby reprezentujące młode, dorastające pokolenie, w tym również delegacje ze szkół szubińskich. W każdej chwili tego duchowego spotkania dało się odczuć atmosferę panującej solidarności, smutku oraz wzruszenia.
Słów o tragedii podczas ostatnich dni padło wiele, także podczas wtorkowych uroczystości żałobnych na szubińskim Placu Kościelnym, dlatego też postanowiliśmy pozostawić każdemu prawo do nienaruszającej jego sfery osobistej wewnętrznej kontemplacji, zadumy i modlitwy w intencji Poległych. Zamieszczamy jedynie 1 zdjęcie, ukazujące Pomnik na Placu Kościelnym przykryty kwiatami, wieńcami oraz zniczami – niewielki, lecz poruszający symbol zjednoczenia, które nastało w ostatnich dniach wśród Polaków. Wydarzenie to pokazuje, jak bardzo ważny jest dla każdego człowieka drugi człowiek i pamięć starannie pielęgnowana po nim. Śpieszmy się kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą.

Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Szubin pożegnał Poległych pod Smoleńskiem
 70. Rocznica Zbrodni Katyńskiej
12.04.2010 11:18
7 kwietnia 2010 r. w Szubinie odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Organizatorem uroczystości posadzenia Dębu Katyńskiego poświęconego pierwszemu komendantowi powiatowemu Policji Państwowej w Szubinie Józefowi Młodowiczowi był burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński i Komitet w składzie: Kamila Czechowska, Piotr Fiałkowski, Piotr S. Adamczewski.
O godzinie 10.00 odbyło się spotkanie w gabinecie burmistrza z Jerzym Młodowiczem i jego synem Maciejem, którzy przyjechali na szubińską uroczystość z Bielska-Białej. W spotkaniu uczestniczyli także...
czytaj dalej ->
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: 70. Rocznica Zbrodni Katyńskiej
 W katastrofie pod Smoleńskiem zginął mieszkaniec Dziewierzewa, oficer BOR Marek Uleryk
11.04.2010 23:59
Dramatyczną wieścią dla mieszkańców naszego regionu jest informacja, że jednym z Poległych we wczorajszej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem jest młody mieszkaniec pobliskiego Dziewierzewa, Marek Uleryk. Marek Uleryk miał 35 lat. Wysportowany, wielokrotny medalista zawodów spadochronowych w barwach Zawiszy Bydgoszcz, zafascynowany wojskiem i oddany służbie publicznej. Pełnił on funkcję oficera Biura Ochrony Rządu chroniącego Pierwszą Damę Marię Kaczyńską. Jego praca w BOR rozpoczęła się we wrześniu 2003 roku. Najpierw chronił pałac prezydencki, potem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, krótko prezydenta Lecha Kaczyńskiego i od dwóch lat Pierwszą Damę Marię Kaczyńską. W październiku miał kończyć prawo i administrację na Uniwersytecie Warszawskim.

Dziewierzewo odwiedził po raz ostatni w święta wielkanocne. Wyjeżdżał w Lany Poniedziałek do pracy. W Dziewierzewie mieszka jego ojciec i matka, w Kcyni jego siostra. Mieszkająca w Warszawie jego druga siostra poleciała dziś do Moskwy – na identyfikację zwłok.
Marek Uleryk poświęcił swe życie w imię Ojczyzny, pełniąc służbę. Mieszkańcy Dziewierzewa modlą się za ofiary katastrofy, w tym za swego kolegę, sąsiada, przyjaciela, syna....Msza święta w Jego intencji odbędzie się w poniedziałek 12 kwietnia, o godz. 19.00 w kościele p.w. św. Jakuba Apostoła w Dziewierzewie. Przesyłamy wyrazy ogromnego współczucia pogrążonej w żałobie Rodzinie Marka Uleryka, solidaryzując się z Jego Bliskimi we wspólnym cierpieniu. Wieczny Odpoczynek racz mu dać Panie…

Źródło: Gazeta Pomorska
Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [0] || Wersja do druku :: W katastrofie pod Smoleńskiem zginął mieszkaniec Dziewierzewa, oficer BOR Marek Uleryk
 Cześć Pamięci Poległych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem
11.04.2010 10:35
Dokładnie w południe w całym kraju obowiązywać będzie 2-minutowa cisza ku czci wszystkich Poległych w katastrofie lotniczej, która miała miejsce wczoraj w pobliżu Katynia – miejsca kaźni i męki dla Narodu Polskiego. W kraju panuje także siedmiodniowa żałoba narodowa, ogłoszona przez Marszałka Sejmu RP.
Strata w postaci wybitnych przedstawicieli polskich władz stanowi precedens na skalę międzynarodową. Zgodnie z wypowiedzią byłego Prezydenta RP, Lecha Wałęsy, podobnie jak 70 lat temu w Katyniu, „odebrany nam został kwiat polskiej inteligencji”.
Polska doświadczyła w swej historii wiele tragedii narodowych. W historii nowożytnej mieliśmy już do czynienia z dramatami, takimi jak np. tragiczny w skutkach zamach na życie Pierwszego Prezydenta II RP Gabriela Narutowicza w 1922 r., czy też nie do końca wyjaśnione okoliczności śmierci gen. Władysława Sikorskiego, który zginął w katastrofie samolotu w lipcu 1943 r. nad Gibraltarem.
Jednak takiej tragedii, jak wczorajsza, Polska jeszcze nie przeżyła. W jednej chwili szereg osobistości świata polskiego życia publicznego musiało pożegnać się z życiem. Część pokolenia patriotów nadającego ton Polsce demokratycznej została rozbita. Ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, który przeżył trudy II Wojny Światowej oraz przymusowej emigracji w Wielkiej Brytanii, poniósł śmierć… Jest to jedno z najczarniejszych wydarzeń, jakie zapisało wczoraj swą niechlubną kartę w historii naszego kraju.


Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Cześć Pamięci Poległych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem
 „I dymi mgłą katyński las…” – zginął Prezydent RP. Polska w żałobie.
10.04.2010 22:26
Dziś w godzinach porannych, o godzinie 8.56 polski rządowy samolot Tu-154M, na którego pokładzie leciała delegacja złożona z przedstawicieli polskich władz publicznych, kościelnych, a także inteligencji polskiej oraz rodzin pomordowanych w Katyniu podczas II Wojny Światowej, na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim oraz Pierwszą Damą Marią Kaczyńską, rozbił się podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku w Rosji. Opierając się na wstępnych danych, do katastrofy lotniczej doszło w trudnych warunkach pogodowych, przy gęstej mgle, a przyczyną było najprawdopodbniej zahaczenie podchodzącego do lądowania samolotu o drzewa, co spowodowało uderzenie w ziemię oraz wybuch zbiorników paliwa zamieszczonych na pokładzie samolotu. Według oficjalnych źródeł, cała załoga samolotu, łącznie z pasażerami oraz obsługą samolotu zginęła na miejscu – w sumie śmierć poniosło 96 osób.
Delegacja na czele z Prezydentem RP miała wziąć udział w uroczystych obchodach 70. Rocznicy masowych mordów dokonanych na polskich oficerach i innych więźniach polskich przez NKWD w lesie katyńskim w 1940 r. Prezydent miał złożyć wieniec przed pomnikiem w części rosyjskiej Kompleksu Memorialnego „Katyń”, a następnie wziąć udział w mszy świętej na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu, na którym spoczywają zwłoki 4 421 oficerów i podchorążych Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD. Tym samym złożony miał zostać hołd polskim oficerom i jeńcom wojennym zamordowanym przez sowiecki reżim komunistyczny podczas II Wojny Światowej.Lista osób, których nazwiska znalazły się na liście pokładowej odprawionych pasażerów samolotu rządowego Tu-154M z Warszawy do Smoleńska: (...)  Czytaj więcej>>
Źródło: www.gazeta.pl
Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [4] || Wersja do druku :: „I dymi mgłą katyński las…” – zginął Prezydent RP. Polska w żałobie.
 Od serca dla serca - pomóżmy Marcelkowi
06.04.2010 11:17
Miej serce i patrzaj w serce – słowa te z pewnością mogą stanowić naczelne przesłanie koncertu, który odbędzie się w 10 kwietnia (sobota) w Szubińskim Domu Kultury. Początek koncertu przewidziany jest na godzinę 18. Na scenie zagoszczą takie zespoły, jak szubiński Grinding Till Grave, a także bydgoskie formacje Mislead, Wirus, Smoking Kills oraz Killed by Car. Co bardzo istotne – koncert będzie miał charakter charytatywny, a wszelkie pozyskane w ramach występu środki pieniężne zostaną przeznaczone na operację młodego Marcelka Kuźniaka.

Marcelek Kuźniak jest wspaniałym chłopcem, który przyszedł na świat 6 sierpnia 2009 roku. Maleństwo urodziło się z prawostronnym położeniem serca (dekstokardia) - bardzo złożoną wadą serca. Marcelek przeszedł już operację prawostronnego zespolenia systemowo-płucnego. Operacja zakończyła się pełnym sukcesem, jednakże jest ona pierwszym z trzech zaplanowanych zabiegów przywrócenia Marcelkowi pełni zdrowia. Aby tego dokonać, niezbędne będzie przeprowadzenie operacji na otwartym sercu. Termin zabiegu został wyznaczony na połowę roku 2010. Niestety, wiąże się to z kosztami w wysokości ponad 20 tysięcy EURO.
Żeby Marcelek mógł cieszyć się życiem, dalej rosnąć, bawić się, śmiać się, gaworzyć, odkrywać coraz to dalsze horyzonty świata, potrzebna jest nasza pomoc. Jedną z form wsparcia dla Marcelka w jego drodze do pełni szczęścia jest udział w zapowiedzianym koncercie charytatywnym, który odbędzie się w najbliższą sobotę w Szubińskim Domu Kultury.
Ponadto osoby, dla których los Marcelka nie jest obojętny, mogą pomóc w drodze wpłaty pieniężnej na rachunek:

Fundacja na rzecz dzieci z wadami serca Cor Infantis
86 1600 1101 0003 0502 1175 2150 z dopiskiem „Marcel Kuźniak”
Kod SWIFT dla przelewów z zagranicy: ppabplpk


Istnieje także możliwość przeznaczenia dla Marcelka 1% podatku.
Więcej informacji o Marcelku i formach pomocy znajdziecie Państwo na stronie Fundacji, której adres wskazany został poniżej. Serdecznie dziękujemy w imieniu Najbliższych Marcelka za uwagę, życzliwość i zrozumienie.

wsparcie dla Marcelka Fundacja na rzecz dzieci Cor Infantis


Dodane 10 kwietnia: Z powodu ogromnej katastrofy narodowej, jaka miała miejsce w pobliżu miejsca zbrodni katyńskich, z udziałem m.in. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, wicemarszałka Sejmu Jerzego Szmajdzińskiego, wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry, szefa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtyki, Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, prezesa NBP Sławomira Skrzypka, przedstawicieli Pałacu Prezydenckiego, Sejmu oraz Senatu, przedstawicieli Kościoła katolickiego oraz prawosławnego w Polsce, przedstawicieli służby dyplomatycznej w RP, środowiska rodzin pomordowanych w Katyniu, koncert w dniu dzisiejszym został odwołany i przeniesiony na inny termin. Świeć Panie nad duszami Ofiar tragedii.
Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Od serca dla serca - pomóżmy Marcelkowi
 Drodzy Internauci
03.04.2010 14:18
Odnowienia nadziei, ożywienia miłości i pokoju oraz radości w domach . Wielkanocnych jaj, zajęcy i mazurków, spotkań przy rodzinnym stole oraz odpoczynku w szubińskich plenerach życzy szubin.info
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Drodzy Internauci
 Obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej
02.04.2010 20:35
Burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński i Komitet Obchodów 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Szubinie w składzie: Kamila Czechowska Piotr Fiałkowski Piotr S. Adamczewski mają zaszczyt zaprosić na uroczystość posadzenia Dębu Katyńskiego poświęconego pamięci komisarza Policji Państwowej Józefa Młodowicza, która odbędzie się w dniu 7 kwietnia 2010 roku w Szubinie. Józef Władysław Młodowicz (1898-1940) komisarz Policji Państwowej, przedwojenny komendant powiatowy Policji Państwowej w Szubinie. Zamordowany strzałem w tył głowy przez NKWD w kwietniu 1940 roku w Twerze.

Program uroczystości:

11.00 - Msza św. za zamordowanych w Katyniu - kościół pw. św. Andrzeja Boboli
12.00 - posadzenie Dębu Katyńskiego - Plac Wolności przy budynku
Sądu Rejonowego
13.00 - otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Szubińskiej, ul. Szkolna 2

21 kwietnia zasadzony zostanie Dąb Katyński w Rynarzewie, który poświęcony jest Franciszkowi Poczekajowi.

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej
 Relacja z koncertu w SDK
21.03.2010 19:21
Zgodnie z obietnicą, poniżej zamieszczamy relację z koncertu, który odbył się 27 lutego w Szubińskim Domu Kultury. W koncercie uczestniczyły zespoły Terapia Eksperyment, Grinding Till Grave, Adrenalin oraz bydgoska kapela Mislead.


Mamy nadzieję,że relacja przypadnie Państwu do gustu. Miłego oglądania!


Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Relacja z koncertu w SDK
 Pokazy i obserwacje nieba w Niedźwiadach
18.03.2010 11:40
Pałucko - Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno – Ekologicznego zaprasza na pokazy i obserwacje nieba w ramach międzynarodowej akcji 4th International Sidewalk Astronomy Nightw sobotę 20 marca o godz. 17.00 w Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach. Zapraszamy wszystkich chętnych, wstęp wolny. Na wypadek zachmurzenia przewidziano pogadanki i prezentacje.

W programie m.in.:
(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Pokazy i obserwacje nieba w Niedźwiadach
 Poradnik dla bezrobotnych
15.03.2010 00:06
Nasz serwis poszerza swą działalność o cykl poradników dla osób bezrobotnych w zakresie form przeciwdziałania bezrobociu i aktywizacji zawodowej prowadzonej przez Powiatowy Urząd Pracy. Planujemy kilka dłuższych analiz prawnych i artykułów, które mogą się przydać pomocne tym, którzy zmuszeni są do poszukiwania pracy i zdobywania kwalifikacji zawodowych.
Nasz cykl rozpoczynamy od analizy poświęconej tematyce ogłoszonych i trwających obecnie konkursów Powiatowego Urzędu Pracy i obejmujących 3 instrumenty rynku pracy: staże dla osób bezrobotnych (termin składania wniosków mija 17 marca), środki na podejmowanie działalności gospodarczej (termin składania wniosków mija 24 marca) oraz refundacje kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy dla kierowanych osób bezrobotnych (zakończenie naboru wniosków przewidziane 24 marca).

czytaj dalej ->
Źródło: Dawid Rzeski
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Poradnik dla bezrobotnych
 Konkurs na logo Miasta i Gminy Szubin
10.03.2010 20:04
Ogłoszony został konkurs na opracowanie znaku graficznego - logo do identyfikacji Miasta i Gminy Szubin. Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany do wszystkich twórców (w tym osób niepełnoletnich). Przystąpienie do konkursu polega na dostarczeniu bezpośrednio lub przesłaniu listowym w terminie do 31 marca do godz. 15.30 pracy konkursowej do siedziby UM w Szubinie. W konkursie przewidziana jest jedna nagroda główna w postaci notebooka.
Miejmy nadzieję, że logo przyczyni się do lepszej promocji Ziemi Szubińskiej.


zasady konkursu (plik PDF 238kB)
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Konkurs na logo Miasta i Gminy Szubin
 XLVI sesja Rady Miejskiej
09.03.2010 17:17
Dnia 11 marca 2010 r. (czwartek) o godzinie 10:00 w Urzędzie Miejskim w Szubinie przy ul. Kcyńskiej 12 sala nr 31 odbędzie się XLVI sesja Rady Miejskiej w Szubinie.

Porządek obrad XLVI sesji Rady Miejskiej w Szubinie: (...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: XLVI sesja Rady Miejskiej
 Wystawa w muzeum
05.03.2010 11:26
4 marca w Muzeum Ziemi Szubińskiej otwarta została nowa wystawa, która zainteresuje miłośników filatelistyki i historii regionu. Pod pocztowym sztandarem to zbiór eksponatów związanych z tematem poczty i filatelistyką. Wernisaż poprowadziła razem z dyrektor Muzeum Kamilą Czechowską naczelnik poczty w Szubinie Ewa Szczygieł. Historię poczty przedstawiła młodzież z Zespołu Szkół w Szubinie, która przygotowała wystąpienie pod opieką Marioli Polańskiej, oprawę muzyczną zapewniła Dobromiła Swosińska. Kamila Czechowska przedstawiła historię sztandaru urzędników poczty z 1929 r., który można podziwiać na ekspozycji. Prócz niego prezentowane są zbiory Muzeum takie jak: galeria zdjęć
(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Wystawa w muzeum
 Szklany basen za 16 mln zł.
04.03.2010 22:41
Coraz bliżej do budowy pierwszej krytej pływalni w gminie Szubin. Firma, która wygrała przetarg na projekt basenu wraz z dokumentacją techniczną pochwaliła się już pierwszymi szkicami. Projekt ma być gotowy do końca lipca. Po tym czasie nastąpi ubieganie się o dofinansowanie budowy ze środków pozabudżetowych gminy Szubin. To właśnie od wyników wsparcia z zewnątrz zależeć będzie kiedy ruszą prace budowlane. Zakładając pozytywny rezultat starań o dofinansowanie i szybkie rozstrzygnięcie przetargu najwcześniej pierwsze łopaty zostaną wbite w przyszłym roku. Szacuje się, że prace budowlane mogą potrwać do dwóch lat. Kryta pływalnia składać się będzie z nowoczesnej niecki basenu o wymiarach 25 x 12 m wykonanego z blachy, rynny zjazdowej, małego basenu dla dzieci oraz licznych pomieszczeń do zagospodarowania na cele rekreacyjne. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ok. 16 mln zł. Dodatkowo budżet gminy obciąży budowa chodników, parkingów i przede wszystkim przedłużenie ulicy Kochanowskiego do ul. Browarnej. Te inwestycje są konieczne bo chyba nikt sobie nie wyobraża dojścia na basen drogą gruntową. Z drugiej strony trochę odetchnąć gminnemu budżetowi mogą dać kolektory słoneczne, które to będą wspomagały podgrzewanie wody. Mimo to i tak słono będzie trzeba dopłacać do bieżącego funkcjonowania basenu. Jednak nie zawsze trzeba kierować się rachunkiem ekonomicznym gdy w grę wchodzi poprawa bezpieczeństwa, kondycji fizycznej i zdrowia mieszkańców.
Co można mieć za 16 mln zł.- krytą pływalnię, kilka sal gimnastycznych, 13 „Orlików”, ok. 11 km nowych dróg na terenie miasta lub ok. 40 km nowej nawierzchni asfaltowej


Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Szklany basen za 16 mln zł.
 Ogromny sukces koncertu w SDK. Fani: Chcemy więcej!
04.03.2010 16:30
27 lutego parkiet Szubińskiego Domu Kultury zapełnił się od dziesiątek miłośników ostrego grania. Wszystko po to, by móc w końcu zobaczyć swych idoli na scenie i móc radować się ze zorganizowania tak długo oczekiwanego w środowisku szubińskim wspólnego koncertu 4 kapel: bydgoskiego Mislead, nakielskiej Terapii Eksperyment, szubińskiego Adrenalin oraz młodych wilków z Grinding ‘till Grave. I trzeba przyznać, że swym sobotnim występem zespoły nie tylko pokazały, że estrada należy do nich i zaczyna tętnić swoim własnym życiem w takt wydobywanego dźwięku, ale dokonały czegoś znacznie istotniejszego: z powodzeniem udało im się podbić serca i umysły osób zgromadzonych na tym muzycznym misterium!
Z wielką radością zapraszamy Zainteresowanych na relację z tej niezwykłej uczty melomana dedykowanej nie tylko koneserom ostrzejszych klimatów.


artykuł oraz galeria zdjęć
Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Ogromny sukces koncertu w SDK. Fani: Chcemy więcej!
 Pod pocztowym sztandarem
03.03.2010 11:49
W czwartek, 4 marca, o godzinie 17.00 w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbędzie się wernisaż wystawy pt. Pod pocztowym sztandarem. Organizatorem wystawy jest obok Muzeum także Urząd Pocztowy w Szubinie. Program artystyczny o historii poczty zaprezentuje młodzież z Zespołu Szkół pod kierunkiem Marioli Polańskiej i Dobromiły Swosińskiej. Serdecznie zapraszamy.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Pod pocztowym sztandarem
 Godziny pracy aptek ustalone
02.03.2010 21:34
Na ostatnim posiedzeniu Rada Powiatu Nakielskiego przyjęła uchwałę określającą rozkład godzin pracy aptek funkcjonujących na terenie powiatu. Uchwała ta reguluje m.in. rozkład godzin pracy aptek na terenie gminy Szubin, który przedstawiam Państwu poniżej.

W Szubinie od poniedziałku do piątku apteki będą czynne w godzinach:
Apteka „Eskulap” 08:00-19:00
Apteka „Pod Orłem” 08:00-17:30
Apteka „Rynkowa” 08:00-18:00
Apteka „Dr Max” 08:00-20:00

W soboty apteki czynne będą w godzinach:
Apteka „Eskulap” 08:00-14:00
Apteka „Pod Orłem” 08:30-13:30
Apteka „Rynkowa” 08:00-13:00
Apteka „Dr Max” 08:00-20:00

We wszystkie dni tygodnia jedna z aptek pełnić będzie dyżur od godz. 20.00 do godz. 22.00, w niedziele i święta także w godz. 10.00-13.00. Aptekarz pełniący dyżur w aptece do godziny 22.00 zobowiązany będzie do sprawowania w miejscu zamieszkania dalszego dyżuru pod telefonem, do czasu otwarcia apteki w dniu następnym.
Dyżury pełnione będą zamiennie przez poszczególne apteki w Szubinie.

W Rynarzewie Apteka „Pałucka” czynna będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00.
W Turze Apteka „Nad Notecią” czynna będzie w poniedziałek, wtorek, środę i piątek w godzinach 8.30-15.00, a w czwartek między godz. 13.00 a 17.00.

Warto dodać, iż zgodnie z art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne, Rada Powiatu uchwala godziny pracy aptek po zasięgnięciu opinii burmistrzów, wójtów i prezydentów miast z terenu powiatu, a także samorządu aptekarskiego.

Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Godziny pracy aptek ustalone
 Wąsosz na sprzedaż
01.03.2010 23:15
Konkretnie na sprzedaż w formie przetargu trafiła najatrakcyjniejsza działka położona tuż przy plaży jeziora Wąsowskiego. Pod młotek już po raz drugi trafi ten teren, na którym znajduje się restauracja z pokojami do wynajęcia oraz tzw. grzybek wraz z terenem do niego przylegającym. Cena wywoławcza została ustalona na 500 tys. zł. Wybór oferty odbędzie się według następujących kryteriów: Cena nabycia - 60%, koncepcja wykorzystania terenu i opis planowanej działalności – 20%, doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej, w tym w szczególności w zakresie usług rekreacyjno-wypoczynkowych - 20%.
Chyba każdemu z mieszkańców gminy i miasta Szubin leży na sercu dobro ośrodka i pozostaje mieć tylko nadzieję, że potencjalny inwestor nie tyle słono za teren zapłaci ale przyczyni się do rozwoju jedynego w gminie ośrodka wypoczynkowego, największej atrakcji turystycznej gminy Szubin. Nikogo nie trzeba przekonywać, że te miejsce ma ogromny potencjał i nawet lata w których niewiele się w nim działo nie zniechęciło turystów i okolicznych mieszkańców do odwiedzin popularnego Wąsa. Na chwile obecną to jedynie ceną a raczej brakiem opłat za korzystanie z ośrodka możemy konkurować z ośrodkami z terenów Żnina czy Koronowa. Także niech szanowni włodarzę mają świadomość tego, że mieszkańcy drugi raz nie pozwolą jeszcze bardziej zdegradować swojego ulubionego miejsca wypoczynku.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Wąsosz na sprzedaż
 Festyn Europejski
01.03.2010 20:54
Zjednoczone Szkolne Kluby Europejskie Szubina serdecznie zapraszają Mieszkańców Szubina na Festyn Europejski, który odbędzie się 5 marca (piątek) 2010 roku o godzinie 13.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1.
Nasz festyn jest podsumowaniem projektu Fundacji im. Roberta Schumana „WyGRAj fundusze europejskie”. Projekt realizowany jest od 4 miesięcy, a jego celami jest zbadanie poziomu wiedzy na temat wykorzystania środków europejskich oraz uświadomienie ich znaczenia dla rozwoju naszej gminy. Pytaliśmy o inwestycje unijne i stosunek Szubinian do Unii Europejskiej. 4 i 5 marca zobaczyć będzie można po raz pierwszy w Szubinie „GRĘ MIEJSKĄ”. 5 marca będziecie mogli poznać: opinię ponad 500 mieszkańców naszej gminy, wyniki „GRY”, zobaczyć nadesłane i nagrodzone fotografie, prace plastyczne i posmakować potraw z różnych stron Europy.
Państwa przybycie będzie dla nas wielkim zaszczytem.

PROGRAM FESTYNU
(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [3] || Wersja do druku :: Festyn Europejski
 Mocne brzmienie w SDK
23.02.2010 22:27
W dniu 27 lutego w Szubińskim Domu Kultury będzie wrzało, o godz. 19.00 rozpoczyna się bowiem koncert 4 kapel, które szykują dla fanów ostrzejszego grania masę dobrej muzyki oraz świetnej atmosfery! Na koncercie pojawią się szubińskie kapele Adrenalin oraz formacja Grinding Till Grave, ponadto zagra nakielska Terapia Eksperyment. Szubiński koncert uświetni także występ bydgoskiego Mislead.
Wszystkich zainteresowanych koncertem zapraszamy na bliższe poznanie zespołów, które zagoszczą w sobotę na scenie, lecz także - miejmy nadzieję - na dłużej pozostaną w pamięci tych, którzy już teraz gorączkowo planują spędzenie sobotniego wieczoru w SDK.
(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Mocne brzmienie w SDK
 Wiosenna wystawa malarstwa
23.02.2010 17:35

Hanna Zawadzka – Pleszyńska urodziła się 21.03.1962 roku w Mińsku Mazowieckim. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Uprawia różne techniki malarskie - olej, akryl, tempera, pastel. Maluje głównie pejzaż, martwą naturę, portret.
Zajmuje się również edukacją plastyczną dzieci i młodzieży.
Jest nauczycielem sztuki i informatyki w gimnazjum w Szubinie. Uczestniczy w licznych plenerach malarskich, m.in. w plenerach resocjalizacyjnych dla więźniów oraz zajęciach rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych i chorych umysłowo.
Brała udział w wielu wystawach malarskich w Polsce i za granicą : Niemcy, Holandia , Włochy.
W 1997 we Włoszech otrzymała III nagrodę w konkursie plastycznym na kompozycję pejzażową. Jest członkiem grupy artystycznej Plama’s w Szubinie , Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej w Bydgoszczy.

Galerię prowadzą Natalia i Maciej Jelińscy.
Autor: Mariusz K || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Wiosenna wystawa malarstwa
 Ruszył wybór wykonawcy sali przy liceum
23.02.2010 17:05
W dniu 12 lutego upłynął termin składania ofert na przebudowę szkoły oraz budowę budynku hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym w Szubinie. Upływ tego terminu otwiera procedurę wyboru wykonawcy wskazanych w zamówieniu robót budowlanych. Termin realizacji inwestycji określony został na 10 miesięcy. Oznacza to, iż uczniowie LO im. St. Wyspiańskiego – po latach płonnych nadziei - w końcu doczekają się własnego zaplecza sportowego.

(...)  Czytaj więcej>>
Źródło: Dawid Rzeski
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Ruszył wybór wykonawcy sali przy liceum
 Sesja Rady Powiatu
23.02.2010 10:40
W załączeniu przesyłam Państwu porządek obrad sesji Rady Powiatu Nakielskiego, która odbędzie się w dniu 24 lutego o godzinie 10 w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią, ul. Strażacka 3.

Pragnę także przekazać, iż w mijającym miesiącu sesja Rady Miejskiej w Szubinie się nie odbędzie, co wynika z harmonogramu prac Rady Miejskiej w Szubinie na 2010 rok.

Pamiętajmy także, iż zgodnie z Ustawą o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 roku, każdemu przysługuje prawo dostępu do informacji publicznej. Zgodnie z brzmieniem art. 3 ust. 1 pkt 3 wzmiankowanej ustawy, prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienie do dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z wyborów powszechnych. Tym samym, każdy z Zainteresowanych Mieszkańców ma prawo uczestniczyć w sesji Rady Powiatu w Nakle czy też Rady Miejskiej w Szubinie.
W razie pytań, służę pomocą.

Łączę wyrazy szacunku,

radny Powiatu Nakielskiego
Dawid Rzeski
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Sesja Rady Powiatu
 ORMO czuwa, czyli rocznica, o której lepiej zapomnieć
22.02.2010 18:16
21 lutego 1946 r. uchwałą Rady Ministrów utworzono organizację paramilitarną o nazwie Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej (ORMO). W zamiarze miała ona wspierać odziały Milicji Obywatelskiej Polski Ludowej. Służba w ORMO posiadała charakter społeczny, a w formacji panował reżim wojskowy. ORMO miała spełniać rolę jednego z gwarantów bezpieczeństwa wewnętrznego w kraju, większość historyków twierdzi jednak, iż jej polityczna dyspozycyjność stała się przyczynkiem do wykreowania narzędzia represji, skierowanego wobec tworzących się prądów reformatorskich, takich jak Ruch Solidarności.
Niestety, ale budowa struktur ORMO Szubina również nie ominęła. W całym byłym województwie bydgoskim (w l. 1945-1950 pod nazwą województwa pomorskiego) z początkiem działalności organizacji zanotowano liczbę ok. 7 tysięcy członków, w tym 302 kobiet. Praktycznie, w każdej gminie istniały przynajmniej kilkudziesięcioosobowe grupy formacji.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: ORMO czuwa, czyli rocznica, o której lepiej zapomnieć
 Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim
18.02.2010 10:34
W otwartym konkursie ofert nr 3/2010 na wspieranie wykonywania zadań publicznych w zakresie rozwoju kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji narodowej, pod nazwą „KULTURA, SZTUKA I TRADYCJA NARODOWA”, który w styczniu ogłosiło Starostwo Powiatowe w Nakle n. Notecią, Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna zdobyło grant w wysokości 2.000,00 zł. na projekt wystawy: Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim.
Podczas wystawy pokazywane będą także stare szkolne zdjęcia. Muzeum apeluje o przkazywanie lub użyczanie zdjęć na potrzeby projektu.
Na zdjęciu dzieci ze szkoły w Wąsoszu, fot. ze zbiorów Muzeum z około 1923 r.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim
 Na zawsze pozostaniesz w naszej Pamięci...
17.02.2010 16:49


W dniu dzisiejszym na obwodnicy Szubina doszło do wypadku samochodowego. Z samochodem osobowym zderzyła się ciężarówka. Poszkodowany w wypadku został kierowca samochodu osobowego.
W wyniku licznych obrażeń młody kierowca samochodu osobowego zmarł w szpitalu.
W obliczu tej tragedii, wszelkie inne sprawy schodzą na plan drugi. Przesyłamy Rodzinie, Bliskim oraz Przyjaciołom Kamila wyrazy ogromnego współczucia.


Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [7] || Wersja do druku :: Na zawsze pozostaniesz w naszej Pamięci...
 Jeżeli jesteś ofiarą przestępstwa...
17.02.2010 11:07
Prokuratura Rejonowa w Szubinie informuje, że w ramach Tygodnia Ofiar Przestępstw przez 5 dni tj. 22-26.02.2010 r. pełnione będą dyżury prokuratora. Dyżury odbywać się będą w godzinach urzędowania w siedzibie Prokuratury Rejonowej w Szubinie i w Ośrodku Zamiejscowym Prokuratury Rejonowej w Szubinie z siedzibą w Żninie.

W okresie od 22 do 28 lutego 2010 . w Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej w Szubinie przy ul. Kcyńskiej 34 pełnione będą dyżury przez zawodowych kuratorów sądowych.
Wykaz dyżurów pełnionych w ramach "Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw" w dniach od 22 do 28 lutego 2010 r. w Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej w Szubinie przy ul. Kcyńskiej 34.

Dnia:
22.02.2010 r. - Kurator specjalista Elżbieta Ozlukafa
23.02.2010 r. - Kurator specjalista Tadeusz Kużel
24.02.2010 r. - Kurator specjalista Joanna Steinmetz
25.02.2010 r. - Kurator specjalista Roman Swosiński
26.02.2010 r. - Kurator specjalista Sylwia Gawrońska
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Jeżeli jesteś ofiarą przestępstwa...
 Karambol w Wąsoszu
16.02.2010 10:22
10 samochodów zderzyło się na drodze krajowej nr 5 w miejscowości Wąsosz. Na szczęście obyło się bez ofiar w ludziach. Droga jest zablokowana. Przyczyną karambolu było najprawdopodobniej nie dostosowanie prędkości do warunków na drodze.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Karambol w Wąsoszu
 US w Szubinie
16.02.2010 09:57
Punkt informacyjny Urzędu Skarbowego w Nakle nad Notecią czynny w godz. od 9:00 do 14:00w dniach: 19 luty, 5 i 26 marzec, 9 i 23 kwiecień 2010 r. w budynku Urzędu Miejskiego w Szubinie - I piętro - biuro nr 34.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: US w Szubinie
 Granty dla szubińskich szkół przyznane
13.02.2010 11:39
Rejs szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich, profilaktyka chorób, strzelanie i teatr – oj, w szubińskich szkołach będzie się działo! Zbliżające miesiące w murach szkolnych nie muszą wcale okazać się nudne, ponieważ ruszyła kolejna edycja konkursu na realizację zajęć pozalekcyjnych. Jako pierwsi w mieście przedstawiamy Państwu, na co udało się uzyskać dodatkowe pieniądze ze środków powiatu Zespołowi Szkół Specjalnych, „Ogórkom” oraz „Wyspiańskiemu”.
(...)  Czytaj więcej>>
Źródło: Dawid Rzeski
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Granty dla szubińskich szkół przyznane
 Ostrzeżenie o zamieciach śnieżnych
11.02.2010 13:47
Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu wydało komunikat o 1 stopniu zagrożenia intensywnymi opadami śniegu. Na obszarze naszego województwa prognozuje się zamiecie i zawieje śnieżne. Średnia prędkość wiatru wynosić ma 25-35 km/h, od godzin południowych wiatr okresami dochodzący w porywach do 55-65 km/h, północno-wschodni. Od godzin popołudniowych przewidywany wzrost opadów śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej szacowany jest na 5-10 cm/12 godz. Skutkiem mogą być tworzące się sie zaspy i utrudnienia komunikacyjne.

Ostrzeżenie ma obowiązywać do dnia jutrzejszego do godz. 12.00.
Źródło: BPM Poznań
Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Ostrzeżenie o zamieciach śnieżnych
 Wielomilionowe remonty dróg oraz sala przy Wyspiańskim – czy powiat dotrzyma słowa?
10.02.2010 17:15
Serdecznie zapraszam Państwa na analizę planowanych wydatków inwestycyjnych Powiatu Nakielskiego, które mają zostać poczynione w naszej gminie w bieżącym roku.

Pomimo, iż budżet Powiatu Nakielskiego na zbliżające się miesiące został przyjęty kilka tygodni temu, zawsze jest czas na zapoznanie się z programem najważniejszych inwestycji, które zostały zaplanowane do realizacji w gminie Szubin. Informacje te nie wszystkim mieszkańcom są znane, stąd zdecydowałem się na skrótowe, lecz całościowe przedstawienie Państwu najistotniejszych punktów zawartych w uchwale budżetowej na 2010 rok.
(...)  Czytaj więcej>>
Źródło: Dawid Rzeski
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Wielomilionowe remonty dróg oraz sala przy Wyspiańskim – czy powiat dotrzyma słowa?
 Obchody jubileuszu harcerstwa
10.02.2010 16:52

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu 18 lutego 2010 r. o godzinie 11.00 w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie. Celem spotkania będzie przygotowanie obchodów jubileuszu harcerstwa na naszym terenie.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Obchody jubileuszu harcerstwa
 Akcja zima
04.02.2010 11:28
Zamiecie śnieżne na drogach zmorą mieszkańców – co dalej z systemem odśnieżania dróg powiatowych w gminie Szubin?

Niby Polska to kraj w klimacie umiarkowanym, gdzie władzom winno być wiadomym, iż zima może „wywinąć” mieszkańcom nie lada kłopoty. Informacja ta jest wiadomością każdemu powszechnie znaną. I rzeczywiście należałoby ją potraktować z pobłażliwością, gdyby nie fakt, iż co roku pojawiają się te same problemy w postaci niedrożności linii komunikacyjnych spowodowanej zamieciami śnieżnymi. Aktualnie sytuacja jest o tyle skomplikowana, iż mamy do czynienia z zimą od dawna niespotykaną, przyczyniającą się do ciężkiego stanu dróg. Rodzi się pytanie, czy funkcjonujący system odśnieżania dróg jest prawidłowy i pozbawiony wad? W analizie tego problemu, skupmy się na drogach powiatowych naszej gminy.

Przekroczone „utarte” zwyczaje?

Z informacji napływających od mieszkańców,
(...)  Czytaj więcej>>
Źródło: Dawid Rzeski
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Akcja zima
 Konkurs wiedzy o powstaniu wielkopolskim
15.01.2010 11:23

14 stycznia 2010 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych sprawdzali swoją wiedzę o powstaniu wielkopolskim 1918-1919. W gminnym konkursie zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Szubińskiej i Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Koło w Szubinie wzięli udział uczniowie z 6 szkół z gminy Szubin. Uczestników oraz opiekunów powitali prezes TPPW 1918-1919 Koło w Szubinie Piotr S. Adamczewski i dyrektor Muzeum Kamila Czechowska. Młodzież rywalizowała indywidualnie, ale równocześnie konkurowała o miejsce dla szkoły. Prace w dwóch kategoriach ( gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna) oceniła komisja w składzie Stanisław Wypych, Benigna Olszewska, Elżbieta Donarska. I miejsce zdobyli: Artur Przemorski z I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie Krzysztof Bartkowiak z Gimnazjum, Zespół Szkół w Szubinie II miejsce Paweł Przybylski z I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie Marcin Domiński z Gimnazjum, Zespół Szkół w Szubinie III miejsce Adam Kapsa z I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie Michał Kawczyński z Gimnazjum nr 1 w Szubinie I miejsce po zsumowaniu punktów wszystkich przedstawicieli z danej szkoły zdobyło Gimnazjum, Zespół Szkół w Szubinie. Zwycięscy otrzymali nagrody, natomiast zwycięska szkoła – puchar. Gratulujemy!
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Konkurs wiedzy o powstaniu wielkopolskim
 Rekordowa orkiestra
12.01.2010 17:04
W tym roku udało się kolejny raz pobić rekord w zbiórce pieniędzy na rzecz WOŚP. Przede wszystkim niezwykłą hojnością wykazali się mieszkańcy Królikowa którzy zebrali niewiele mniej niż w całym Szubinie.

Zebrane kwoty w poszczególnych miejscowościach
Szubin - 6.179,27
Królikowo - 5.630,48
Rynarzewo - 4.534,98
Chomętowo - 3.453,18
Kowalewo - 2.698,65
Tur - 1.391,35
Kołaczkowo - 1.238,56

Razem miasto i gmina Szubin - 25126,47 zł

Wielką orkiestrę również można wspierać po finale WOŚP przekazując 1% podatku. Dzięki temu w 2009 roku na konto fundacji wpłynęło ponad 4 mln zł.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Nr KRS: 0000030897

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Rekordowa orkiestra
 Rocznica Powstania Wielkopolskiego
10.01.2010 13:53

Obchody 91. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-191 w Szubinie rozpoczną się 11 stycznia 2010 r. o godz. 10.00

Program uroczystości:

9.45 Zbiórka przed bramą główną cmentarza w Szubinie delegacji i pocztów sztandarowych (ul. Nakielska)
10.00 Przejście pod pomnik-mogiłę poległych powstańców wielkopolskich
10.05 Modlitwa przy pomniku-mogile
10.15 Składanie wiązanek kwiatów przed pomnikiem powstańczym
10.45 Okolicznościowa akademia z okazji 91. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 19181-1919 w Muzeum Ziemi Szubińskiej w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół w Szubinie pt. „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród” (ul. Szkolna 2)
11.15 Zwiedzanie wystawy okolicznościowej przygotowanej przez Muzeum Ziemi Szubińskiej

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Rocznica Powstania Wielkopolskiego
 Wyprawiamy Osiemnastkę
08.01.2010 23:06


W Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szubinie wystąpi m.in Anita
Sokołowska, znana szerszej publiczności z serialu "Na dobre i na złe" jak i również Teatr Meandry.

Szczegółowy program imprez WOŚP 10 stycznia

SZUBIŃSKI DOM KULTURY

14.00 - Jasełka w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 2 w Szubinie
14.30 - Zabawy ze słowem - czyta Anita Sokołowska, aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy (wiersze i zgadywanki dla dzieci)
15.00 - 6-latki z SP nr 1 tańczą
15.20 - Grupa taneczna z SP nr 1
15.25 - Formacja taneczna "Algaro" z SP nr 2 (zespół prowadzą: Iwona Sabacińska, Alina Rzadkiewicz)

Występ taneczny Pauliny Stróżyńskiej

15.35 - Popisy instrumentalne członków ogniska muzycznego (podpieczni Lidii Harendy)
15.45 - Grupa hip hop SDK (instruktor Beata Janowska)
16.00 - Sprzedaż upominków ofiarowanych na "18" przez mieszkańców miasta
16.10 - Zespół muzyki popularnej AKORD (Maryla i Eliza Piekarskie, Janusz Świerczek)
16.35 - Zespół muzyki popularnej GWAM (Jacek Gil)
16.50 - Zespół wokalny SDK (instruktor Rafał Świtniewski)
17.00 - Sprzedaż upominków ofiarowanych na "18" przez mieszkańców miasta
17.05 - Występ zespołu "Jesienny Kwiat" SDK
17.25 - Teatr Meandry I LO im. St. Wyspiańskiego w Szubinie (kierownik: Mariusz Zieliński)
18.00 - Sprzedaż upomninków
18.15 - Koncert Gwiazdy Wieczoru zespołu EMERALD

Od godz. 16.00 do 19.00 w SDK kawiarenka z przepysznym ciastem domowym.

TARGOWISKO

19.40 - Spektakl Teatru Ulicznego Dar z Bydgoszczy
20.00 - Światełko do Nieba
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Wyprawiamy Osiemnastkę
 Informacje Zarządu Salsy
04.01.2010 12:44
6 stycznia o godz. 18.00 w siedzibie na Mostowej 14 odbędzie się zebranie kapitanów zespołów występujących w rozgrywkach SALSY.
Rozpoczęcie 2 rundy, rozgrywek SALSY sezonu 2009/2010 planowane jest na 9 stycznia 2010.
Więcej informacji w dziale Salsa.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Informacje Zarządu Salsy
 Komitet Katyński działa
30.12.2009 18:04

W gminie Szubin trwają gorączkowe przygotowania do 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W dniu 29 grudnia 2009 roku w Urzędzie Miejskim w Szubinie odbyło się spotkanie Komitetu Obchodów tej rocznicy z burmistrzem Ignacym Pogodzińskim. Na spotkaniu omówiono m.in. przebieg dotychczasowych przygotowań do kwietniowych uroczystości, które odbędą się w Szubinie i Rynarzewie. Podczas obchodów zaplanowanych na kwiecień 2010 roku zostaną posadzone dwa Drzewa Dębu Katyńskiego, drzewo w Szubinie będzie upamiętniać postać przedwojennego komendanta powiatowego, komisarza Policji Państwowej w Szubinie Józefa Młodowicza, a w Rynarzewie urodzonego tam w roku 1906 aspiranta Policji Państwowej Franciszka Poczekaja. Obaj policjanci zginęli w 1940 roku od strzałów w tył głowy w Twerze. Podczas obchodów rocznicowych nie zabraknie również okolicznościowej wystawy poświęconej ofiarom Katynia i innych miejsc straceń oficerów polskich w 1940 roku, spotkań i pokazów dla młodzieży i mieszkańców gminy.
Podczas spotkania z władzami miasta ustalono, że uroczystość posadzenia Dębu Katyńskiego w Szubinie oraz uczczenie ofiar z roku 1940 nastąpi 7 kwietnia 2010 roku, a w Rynarzewie dwa tygodnie później - 21 kwietnia roku 2010. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele komitetu w składzie: dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna Kamila Czechowska, emerytowany policjant i kolekcjoner, inicjator upamiętnienia ofiar Katynia Piotr Fiałkowski oraz Piotr S. Adamczewski, koordynator uroczystości katyńskich w roku 2010 w gminie Szubin.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Komitet Katyński działa
 XLIV sesja Rady Miejskiej
29.12.2009 12:27
W dniu 30 grudnia 2009 r. (środa) o godzinie 10:00 w Urzędzie Miejskim w Szubinie przy ul. Kcyńskiej 12, w sali nr 31 odbędzie się nadzwyczajna XLIV sesja Rady Miejskiej w Szubinie.

Porządek obrad: (...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: XLIV sesja Rady Miejskiej
 WyGRAj fundusze europejskie
07.12.2009 09:22

Otwarty konkurs fotograficzny dla młodzieży (do lat 26) na zdjęcia prezentujące w ciekawy sposób efekty dotychczasowego wykorzystania funduszy europejskich w najbliższym otoczeniu”.
REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO.
(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: WyGRAj fundusze europejskie
 Wystawa o historii szpitala
02.12.2009 17:14
Na stulecie szpitala zorganizowano w Muzeum Ziemi Szubińskiej wystawę o historii szubińskiej lecznicy. Wystawa prezentowana w Muzeum to zapis historii szpitala od początku powstania, poprzez remonty, wsparcie, którego udzielili szpitalowi Holendrzy i mieszkańcy gminy. Można zobaczyć zdjęcia pracowników szpitala, dokumenty oraz ekspozycję złożoną ze sprzętu szpitalnego. Znajdują się tam łóżka szpitalne, nosze, kule, waga dla noworodków, strzykawki, skalpele oraz inny sprzęt medyczny jak m.in. ssak. Duże wrażenie na zwiedzających, szczególnie na najmłodszych, robią strzykawki i narzędzia chirurgiczne. Dorośli, zwiedzając, mówią najczęściej o lekarzu Edmundzie Grajewskim i siostrach zakonnych, które służyły opieką pielęgniarską w szubińskim szpitalu. Zdjęcia sióstr można obejrzeć na eksponowanych archiwalnych fotografiach. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy, która czynna będzie w Muzeum do świąt.

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Wystawa o historii szpitala
 Nie dajmy się grypie !
02.12.2009 17:07

Dwa są sposoby walki z grypą i przeziębieniem : pierwszy gdy jeszcze jesteśmy zdrowi- to przeciwdziałać. Drugi gdy zachorujemy leczyć.
Kluczem do zdrowia jest odporność. Można ja zyskać przez szczepienie ale także w sposób naturalny spacerując na świeżym powietrzu, ubierając się właściwie, spożywając więcej owoców i warzyw a mniej słodyczy i wysoko przetworzonego pożywienia. Ważne jest też by unikać stresu i sypiać regularnie.
Najbezpieczniejsze działanie w budowaniu odporności i w wychodzeniu z przeziębień i grypy mają naturalne produkty.
(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Nie dajmy się grypie !
 Zbiórka odpadów wielokogabarytowych
25.11.2009 10:50
Urząd Miejski w Szubinie organizuje w Szubinie na targowisku miejskim w dniach 3 i 4 grudnia 2009 r. (czwartek, piątek) zbiórkę odpadów wielkogabarytowych.
Mieszkańcy zgodnie z prawem, bezpłatnie mogą pozbyć się niepotrzebnych mebli i zużytego sprzętu RTV, AGD i innych odpadów dużych rozmiarów.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Zbiórka odpadów wielokogabarytowych
 XLII sesja Rady Miejskiej
24.11.2009 12:24
Dnia 26 listopada 2009 r. (czwartek) o godzinie 10:00 w Urzędzie Miejskim w Szubinie przy ul. Kcyńskiej 12 w sali nr 31 odbędzie się XLII sesja Rady Miejskiej w Szubinie.

Porządek obrad: (...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: XLII sesja Rady Miejskiej
 Cegła po cegle...
17.11.2009 13:07
... i po kominie przy ZSP w Szubinie pozostaną tylko wspomnienia. Od kiedy ZSP został podłączony do sieci ciepłowniczej komin był nieużywany. Jednak na pewno dla wielu osób przyjezdnych, które gubiły się między uliczkami Osiedla Bydgoskiego był cennym drogowskazem. Może ktoś z internautów ma zdjęcia z jego budowy lub zechce podzielić się jego hisorią?
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Cegła po cegle...
 Zaproszenie
09.11.2009 18:11
Przewodniczący Rady Miejskiej i Burmistrz Szubina oraz Muzeum Ziemi Szubińskiej i Gimnazjum nr 1 zapraszają na WIECZORNICĘ PATRIOTYCZNĄ 10 listopada 2009 r. o godzinie 17.00 „ WOLNOŚC NIE JEST DAREM, MA KROPLE POTU NA CZOLE” w Muzeum Ziemi Szubińskiej oraz
11 listopada 2009 r. o godzinie 10.00 na Mszę św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Andrzeja Boboli, w czasie której zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i XX-lecia Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Po Mszy św. odbędzie się uroczystość pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Wolności w Szubinie.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Zaproszenie
 Rewitalizacja czy modernizacja?
05.11.2009 21:31
Od dłuższego czasu na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego można głosować w ankiecie nad wyborem koncepcji "rewitalizacji starej części miasta Szubina". Jednak czy wymiana płyt chodnikowych i przebudowa centralnej części rynku spełni podstawową funkcję jaką jest rewitalizacja, czyli ożywienie centrum miasta? Słusznie, że urzędnicy zabrali się za przebudowę rynku gdyż on dla mieszkańców Szubina jest od wielu lat miejscem mało reprezentacyjnym. Niestety fundusze unijnie wystarczą tylko na wymianę tego po czym będziemy chodzili. W przypadku szubińskiego rynku nawet odnowienie elewacji to za mało by stał się perełką Szubina. Póki otaczać go będą budynki parterowe, gdzie budynek to w wielu przypadkach nadużycie to walory architektoniczne centrum miasta się nie zmienią. Pozostają tylko marzenia aby centrum naszego miasta tworzyła zwarta zabudowa a nie architektoniczny bałagan z kioskami na czele. Chyba nie zawsze chodzi tu o pieniadzę bo jak wytłumaczyć fakt, że od paru lat na nowo powstałym budynku na ulicy 3 maja do tej pory nie pojawił się centymetr elewacji? W tym przypadku to całe szczęście, że coraz szczelniej przykrywają go reklamy. Całkiem blisko nas są takie miasta gdzie byle gdzie nie można anteny satelitarnej czy nawet klimatyzatora powiesić.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Rewitalizacja czy modernizacja?
 Punkt Poradnictwa Obywatelskiego w Szubinie
03.11.2009 11:41
5 listopada, w siedzibie Urzędu Miejskiego rozpocznie działalność Punkt Poradnictwa Obywatelskiego. Bezpłatne porady udzielane będą w każdy czwartek w godzinach od 16:00 do 18:00 w sprawach: mieszkaniowych, rodzinnych, świadczeń socjalnych, świadczeń z ubezpieczenia społecznego, zatrudnienia i bezrobocia, niepełnosprawności, administracyjnych, spadkowych, konsumenckich, stosunków międzyludzkich oraz własnościowych.
Działalność punktu sfinansowana została w ramach projektu "Punkty poradnictwa obywatelskiego w gminach powiatu nakielskiego", który realizuje Fundacja "Civitas" w partnerstwie z naszą gminą. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach konkursu ogłoszonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, Działanie 7.3 "Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Punkt Poradnictwa Obywatelskiego w Szubinie
 Pamiętaliśmy
02.11.2009 13:53
1 listopada mieszkańcy miasta i gminy Szubin pamiętali o tych, którzy odeszli. W Miejscach Pamięci Narodowej pojawiły się wiązanki z biało-czerwonymi szarfami przypominające nam o tych, którzy na trwałe zapisali się w historii naszej "małej ojczyzny". Pomniki, masowe mogiły, pamiątkowe tablice rozświetliły też w tym czasie znicze zapalane przez tych, którzy chcą pamiętać i chcą tą pamięcią podzielić się z młodym pokoleniem.
fot. Piotr Bembenk
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [3] || Wersja do druku :: Pamiętaliśmy
 Oni odeszli na wieczną wartę
30.10.2009 22:15
W tych szczególnych dniach wspominamy bliskich, którzy spoczęli na cmentarzach miasta i gminy Szubin, dbamy o ich groby i przy świetle płonących zniczy sięgamy pamięcią wstecz. Jest to taki dzień w roku, który skłania nas do wspomnień o zmarłych, do większej zadumy i refleksji.
Przechodząc obok miejsc pamięci, nie zapomnijmy o Tych, którzy walczyli w mrocznym okresie zaborów i zmagań w obronie odrodzonej Rzeczypospolitej.
Wspomnijmy Tych, których działalność na naszym terenie pozostawiła trwały ślad nie tylko w naszej pamięci. Pamiętajmy o Duchowych Przywódcach z okresu zaboru pruskiego, o Działaczach Społecznych, Bohaterach Pracy u podstaw, których dzieło chcemy kontynuować.
Zatrzymajmy się w zadumie, oddając cześć Tym, dzięki którym po latach zaborów odrodziła się niepodległa Polska, jak również Wszystkim, którzy bronili odzyskanej niepodległości, płacąc za to krwią i życiem. Tym Powstańcom Styczniowym i Wielkopolskim, którym „nikt iść nie kazał, a poszli”.
Przywołajmy pamięć tragicznych wydarzeń II wojny światowej. Niech staną do apelu poległych Żołnierze Września ’39 r., Niezłomni Bohaterowie Polskiego Państwa Podziemnego oraz Walczący na wszystkich frontach II wojny światowej. Nie zapomnijmy o Zmarłych w obozach jenieckich w Szubinie i na terenach okupowanych przez III Rzeszę. Wspomnijmy Ofiary Stalinizmu, Zamordowanych w Katyniu, Kozielsku i Ostaszkowie, a także Pomordowanych na Kresach Południowo-Wschodnich przedwojennej Rzeczypospolitej. W 70. rocznicę wspomnijmy Cywilne Ofiary II wojny światowej i zatrzymajmy się przy pamiątkowych tablicach licznie rozsianych na terenie miasta i gminy Szubin.
To święto jest wyrazem naszej pamięci o Tych, którzy byli przed nami. Choć Ich nie znaliśmy, jesteśmy Im wdzięczni - za czyny, poświęcenie, czasem i ofiarę życia.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Oni odeszli na wieczną wartę
 Ciężkie brzmienia w SzDK
29.10.2009 19:28
30 października w Szubińskim Domu Kultury odbędzie się "WIELKI SZU fest" na którym zagrają briff - metal, kazan - hardcore oraz Dawn OfA Golden Age przedstawiciel gatunku metal/alternatywa/progres. Bilety po 6 zł. Zapraszamy
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Ciężkie brzmienia w SzDK
 XLI sesja Rady Miejskiej
28.10.2009 13:07
Dnia 29 października 2009 r. (czwartek) o godzinie 10:00 w Urzędzie Miejskim w Szubinie przy ul. Kcyńskiej 12 w sali nr 31 odbędzie się XLI sesja Rady Miejskiej w Szubinie.

Porządek obrad: (...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: XLI sesja Rady Miejskiej
 NORDOST - 24 października, g. 17.00 i 20.00
22.10.2009 12:28
O godz. 17.00 i 20.00 w najbliższą sobotę na scenie Szubińskiego Domu Kultury wystawiony zostanie spektakl "Nordost" Buchsteiner'a. Występują: Dominika Biernat, Anita Sokołowska, Beata Bandurska; opracowanie tekstu, reż. Grażyna Kania; tłumaczenie: Adam Nalepa; muzyka: Maciej Szymborski; scenografia: Anna Met; reżyseria światła: Robert Łosicki. Wstęp wolny.

Projekt realizowany w ramach programu Instytutu Teatralnego TEATR POLSKA ze środków MKiDN.

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: NORDOST - 24 października, g. 17.00 i 20.00
 Orlik przy "Ogórkach"
20.10.2009 17:19
19 października nastąpiło przekazanie terenu pod budowę kompleksu boisk sportowych "Orlik 2012". Natomiast już dziś można podziwiać maszyny na placu budowy przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie. Jeśli pogoda nie pokrzyżuje planów budowlańców to Orlik powinien być oddany do użytku z końcem listopada. W skład niego wejdzie boisko ze sztuczną trawą do gry w piłkę nożną oraz boisko do koszykówki lub siatkówki wykonane z nawierzchni poliuretanowo-gumowej. Powstanie też budynek szatniowo-socjalnego a cały teren zostanie oświetlony i ogrodzony. Życzyłoby się aby jeszcze otoczenie wokół Orlika dorównało inwestycji za ponad 1 mln zł, którą to prowadzi zarządca terenu Starostwo Powiatowe.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Orlik przy "Ogórkach"
 Ranking Europejska Gmina- Szubin w czołówce
19.10.2009 20:35
Gazeta Prawna w swoim rankingu, wskazuje, które samorządy w Polsce mogą poszczycić się największymi osiągnięciami w pozyskiwaniu środków unijnych. Brane były pod uwagę wszystkie programy pomocowe, których beneficjentami są zarówno władze samorządowe, jak i przedsiębiorstwa, rolnicy i organizacje społeczne. Ranking obejmuje zarówno „stare”, jak i „nowe” środki (z unijnego budżetu 2007 – 2013).
Szubin w rankingu wartości dofinansowania z UE na liczbę mieszkańców z wynikiem 2392,27 zł w skali województwa zajął 11 miejsce na 144 gminy. Dla porównania Kcynia to 33 miejsce, Żnin 40 a Nakło 54 w. W ogólnej punktacji rankingu Gazety Prawnej Szubin prezentuje się jeszcze lepiej, gdyż w skali województwa zajmuje 9 miejsce.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Ranking Europejska Gmina- Szubin w czołówce
 Zamknięcie drogi wojewódzkiej nr 247 Szubin-Kcynia
14.10.2009 11:35
EUROVIA POLSKA S.A. informuje o zamknięciu na czas wykonywania robót bitumicznych drogi wojewódzkiej nr 247 w miejscowości Wolwark zgodnie z projektem organizacji ruchu zatwierdzonym pismem znak TD.II.541-5-1/190/2009 z dnia 6 października 2009.

Na czas zamknięcia miejscowości Wolwark będzie obowiązywał objazd:
dla ruchu tranzytowego w kierunku Szubin - Kcynia i Kcynia - Szubin będzie obowiązywał objazd przez miejscowość Paterek drogami wojewódzkimi nr 246 i 241,
dla ruchu lokalnego w kierunku Szubin - Kcynia i Kcynia - Szubin będzie obowiązywał objazd przez miejscowości: Zalesie - Królikowo - Dąbrówka Słupska - Kowalewo.

Zamknięcie obowiązywało będzie 14/15.10.2009 oraz 15/16.10.2009 w godzinach od 18:00 do 08:00.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Zamknięcie drogi wojewódzkiej nr 247 Szubin-Kcynia
 OBLICZA CZASU - DWA SPOJRZENIA NA POWIAT NAKIELSKII
12.10.2009 13:19
Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna serdecznie zaprasza na wystawę OBLICZA CZASU - DWA SPOJRZENIA NA POWIAT NAKIELSKII. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 22 października 2009 r., w Muzeum o godzinie 17.00
Projekt współfinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [5] || Wersja do druku :: OBLICZA CZASU - DWA SPOJRZENIA NA POWIAT NAKIELSKII
 Zwłoki policjanta w lesie w Grzecznej Pannie
10.10.2009 10:16
Grzybiarze znaleźli zwłoki młodego mężczyzny. Ktoś strzelał do niego z bliskiej odległości - najpierw w klatkę piersiową, a potem w skroń. Było to samobójstwo czy zabójstwo? To pytania, na które stara się odpowiedzieć prokurator z Szubina.
Grzeczna Panna to wieś zagubiona w lasach między Szubinem a Nakłem. Wyłożona białym tłuczniem droga prowadzi Z Grzecznej Panny w stronę Kcyni. W lesie, w pobliżu tej "białej” drogi, kilka kilometrów za wsią, w czwartek 8 października grzybiarze znaleźli zwłoki - jak się okazało - Łukasza S., funkcjonariusza z Komisariatu Policji w Szubinie. Obok leżała broń. Nieopodal stał jego samochód. Policjanci i prokurator jeszcze w piątek w południe zabezpieczali wszelkie ślady.
Łukasz S. w policji szubińskiej pracował od siedmiu lat - w pionie kryminalnym. W lipcu 2007 roku na łamach "Pomorskiej” gratulowaliśmy mu awansu na starszego sierżanta.
W tym roku w czasie obchodów święta policji Łukasz S. awansował do stopnia młodszego aspiranta.
Komisarz Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy niewiele chciała w sprawie tego, co wydarzyło się w lesie pod Grzeczną Panną, powiedzieć. Tyle tylko, że: - Zginął policjant jednego z komisariatów komendy powiatowej w Nakle. Wszystko wskazuje na to, że było to samobójstwo.
- Samobójcy zazwyczaj zostawiają listy... Czy prawdą jest to, o czym usłyszeliśmy w Szubinie, że Łukasz S. przed śmiercią porozsyłał do różnych osób listy? - zapytaliśmy Dariusza Mańkowskiego, szefa prowadzącej śledztwo Prokuratury Rejonowej w Szubinie. Prokurator nie zaprzeczył i nie potwierdził.
- Za wcześnie jeszcze na jednoznaczne stwierdzenie, czy było to samobójstwo czy zabójstwo - powiedział. - Śledztwo trwa. Czekamy na opinie biegłych medycyny sądowej. Wtedy dopiero uzyskamy jednoznaczną odpowiedź na pytanie, co się stało w lesie pod Grzeczną Panną.
Źródło: www.pomorska.pl
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Zwłoki policjanta w lesie w Grzecznej Pannie
 Gmina Szubin ogłosiła przetarg na sprzedaż dwóch działek
07.10.2009 11:34
Gmina Szubin ogłosiła przetarg na sprzedaż dwóch działek położonych w Wąsoszu (były ośrodek wypoczynkowy) z przeznaczeniem na prowadzenie działalności usługowej - turystyka/wypoczynek/rekreacja.
Powierzchnia pierwszej działki o numerze 347/5 wynosi 0,6789 ha i zabudowana jest budynkiem restauracyjnym.
Powierzchnia drugiej działki o numerze 359/18 wynosi 1,8780 ha i posadowionych jest na niej m.in. 20 domków letniskowych.
linki
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym działki nr 359/18 www.bip.szubin.pl/?cid=118&bip_id=3744
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym działki nr 347/5 www.bip.szubin.pl/?cid=118&bip_id=3743
Materiały informacyjne www.umszubin.nazwa.pl/files/images/wasosz_tereny_sprzedaz.pdf
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Gmina Szubin ogłosiła przetarg na sprzedaż dwóch działek
 nowe foty
04.10.2009 13:59
Zapraszam do galerii

Znajdziecie tam nowe zdjęcia Szubina i okolic wykonane przez Ariela Zakrzewskiego.


link do galerii
Autor: Marta S. || Komentarze [0] || Wersja do druku :: nowe foty
 Rusza SALSA
03.10.2009 10:57
Już dzisiaj meczem o godz. 16 zainaugurowana zostanie VIII edycja Szunińskiej Autonomicznej Ligi Siatkówki popularnej Salsy. Wszystkich kibiców Salsy zapraszamy do hali Widowiskowo - Sportowej przy SP nr 1.
terminarz:
16.00 Archiwum – Burn Energy Team
17.00 Gimnazjum 2 – Antyki
18.00 Comax - Baciki
19.00 Farbar - Orzeł
Pauza – Bad Boys

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Rusza SALSA
 Blask i szyk muzeum
18.09.2009 19:58
28 sierpnia 2009 r. zakończony został remont sali Domu Polskiego – siedziby naszego Muzeum. Inwestycja zrealizowana została ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Szubin. Sala jest już czynna i można zwiedzać nie tylko prezentowaną ekspozycję, ale i podziwiać efekt końcowy. Na uroczyste otwarcie Burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński i Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamila Czechowska zapraszają 25 września o godzinie 17.00.
Program:
- występ Chóru im. Jana Pawła II pod dyrekcją Elżbiety Szubertowskiej
- powitanie gości
- wystąpienia gości
- projekcja materiału „W cieniu swastyki”
- zwiedzanie wystawy poświęconej II wojnie światowej na Ziemi SzubińskiejAutor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Blask i szyk muzeum
 XL sesja Rady Miejskiej
18.09.2009 19:51
Dnia 24 września 2009 r. (czwartek) o godzinie 10:00 w Urzędzie Miejskim w Szubinie przy ul. Kcyńskiej 12 w sali nr 31 odbędzie się XL sesja Rady Miejskiej w Szubinie.

Porządek obrad: (...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: XL sesja Rady Miejskiej
 XI Dni Kultury Chrześcijańskiej
15.09.2009 19:31
W niedzielę 13 września mszą świętą w kościele pw. św. Marcina rozpoczęły się XI Dni Kultury Chrześcijańskiej w Szubinie. O godz. 17.00 otwarto w Muzeum Ziemi Szubińskiej wystawę pt. „Sztuka sakralna na Pałukach”, na którą przybyli ks. dziekan Tadeusz Lesiński, ks. prałat Jan Kątny, zastępca burmistrza Szubina Mariusz Piotrkowski z małżonką, Danuta Siewkowska, mieszkańcy Szubina i okolic. Zaprezentowano obrazy artystów grupy Plama’s: Elżbiety Kotz, Ryszarda Grabowskiego, Pawła Grabowskiego, Hanny Zawadzkiej-Pleszyńskiej, Macieja Jelińskiego, Mirosława Banacha, Maryli Rakowskiej-Molendy, Krzysztofa Wilka, Jana Harasimowicza, Henryka Wojtasa, rzeźbę Jana Makowieckiego. Prace przedstawiają kościoły z Szubina i m.in. Rynarzewa, Łabiszyna. Większość z nich dostarczyli artyści, pozostałe pochodzą ze zbiorów muzeum. Zebrani mogli również podziwiać odnowioną salę Domu Polskiego oraz materiał filmowy przygotowany przez Muzeum Ziemi Szubińskiej pt. „W cieniu swastyki” opowiadający o wydarzeniach II wojny światowej w Szubinie i jego okolicy. Zebranych przywitała dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej, kilka słów wygłosił również na temat wystawy Henryk Wojtas. Rozpoczynający się tydzień będzie obfitował w spotkania. W tygodniu w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej odbędzie się m.in. pielgrzymka piesza do sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni, w sobotę pielgrzymka autokarowa do Sanktuarium Maryjnego w Skrzatuszu, w niedzielę natomiast festyn rodzinny na ul. Gen. Bema.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: XI Dni Kultury Chrześcijańskiej
 Dla mieszkanek Szubina w wieku 50-59 lat
03.09.2009 21:47

Od poniedziałku, 7 września, Szubiński Dom Kultury rozpoczyna nabór do projektu „Tworzymy nowe przyzwyczajenia” dla pań w wieku 50 – 59 lat. Działania mają na celu zwiększenie aktywności wśród mieszkanek Szubina będącymi osobami bezrobotnymi, emerytkami, rencistkami lub osobami pracującymi na część etatu.
Projekt tworzą: zajęcia z podstaw obsługi komputera, praktycznego zastosowania podstawowego oprogramowania, obsługi Internetu; zajęcia rozwoju osobistego; zajęcia na hali; nordic walking (chodzenie z kijkami); wyjazdy na basen; wyjazdy do Opery Nova; spotkania w Toruniu i Anielinach; wypromowanie projektu wśród mieszkańców Szubina. Spotkania odbywać się będą w grupach 11-osobowych dwa razy w tygodniu. Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani trenerzy. Udział w projekcie jest bezpłatny. Szkolenia, materiały i wyposażenie do prowadzenia zajęć będą
sfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Partnerem projektu jest gmina Szubin.
Nabór do projektu zorganizowany zostanie w Szubińskim Domu Kultury od 7 do 10 września w godz. 11.00-17.00. W projekcie mogą uczestniczyć mieszkanki Szubina w wieku 50-59 lat, które nie potrafią obsługiwać komputera, nie posiadają wykształcenia wyższego. Ilość miejsc jest
ograniczona.

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Dla mieszkanek Szubina w wieku 50-59 lat
 Obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej
01.09.2009 21:54
Szubin włączył się w obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystość rozpoczęła się 1 września 1939 r. o godz. 12.00 na szubińskim cmentarzu parafialnym. Kombatantów II wojny światowej, naocznych świadków września 1939 r., przedstawicieli władzy samorządowej i lokalnej, radnych, dyrektorów, nauczycieli, uczniów, przedstawicieli organizacji społecznych i kulturalnych, poczty sztandarowe i zebranych przed pomnikiem poświęconym pomordowanym w latach 1939-45 powitała dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamila Czechowska słowami: Był taki dzień 1 września 1939 r., który w historii narodu polskiego zapisał się tragicznymi wydarzeniami. Od tego dnia zmienił się bieg historii Europy, Polski, a następnie całego świata. Również historia Naszej Małej Ojczyzny od tego dnia nabrała innego wymiaru. Wszystkie kolejne dni pamiętnego września 1939 r. przynosiły ból, rozpacz, wywózki, przesłuchania i szykany wobec polskiej ludności Ziemi Szubińskiej. Na uroczystość przybyli również krewni ppor. Józefa Suplickiego, który został ranny w okolicy Osieka nad Notecią, zmarł w Szubinie 1 września. Zgromadzeni modlili się za ofiary II wojny światowej na Ziemi Szubińskiej i ich rodziny. Modlitwę, którą poprowadził ksiądz kanonik Tadeusz Lesiński, poprzedziło wystąpienie przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Domżały, który przypomniał historię II wojny światowej. Apel Poległych i Pomordowanych w latach 1939-45 mieszkańców gminy i miasta prowadził prezes TPPW 1918/1919 w Szubinie Piotr S. Adamczewski z udziałem uczniów z Gimnazjum nr 2 w Szubinie. Na zakończenie uroczystości złożono pod pomnikiem kwiaty. Kamila Czechowska poinformowała również o innych uroczystościach, które są planowane we wrześniu w Muzeum Ziemi Szubińskiej: wystawie „W cieniu swastyki”, sesji popularnonaukowej pt. „II wojna światowa przez pryzmat miejsc pamięci” oraz okolicznościowej wystawie w Rejonowej Bibliotece Publicznej.

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej
 Dożynki gminne
30.08.2009 20:09
29 sierpnia w Rynarzewie odbyły się dożynki gminne. Jednym z punktów bogatego programu przygotowanego przez organizatorów była ocena stoisk i wieńcy dożynkowych. Wieńce dożynkowe z terenu 8 sołectw oceniała komisja w składzie: Małgorzata Bołka z SzDK, Iwona Kubiak z UM i Kamila Czechowska z Muzeum.

Werdykt:
I miejsce wieniec z Sołectwa MAŁE RUDY
II miejsce wieniec z Sołectwa ZAMOŚĆ
III miejsce wieniec z Sołectwa KRÓLIKOWO

Oceniono także stoiska z terenu 5 sołectw.

Werdykt:
I miejsce stoisko Sołectwa BRZÓZKI
II miejsce stoisko Sołectwa STARY JARUŻYN
III miejsce stoisko Sołectwa ŻĘDOWO

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Dożynki gminne
 Dożynki Gminne w Rynarzewie
28.08.2009 11:19

29 sierpnia 2009 (sobota)
Plac przed zespołem szkół w Rynarzewie

Program:
14.30 - zbiórka uczestników korowodu dożynkowego na Rynku w Rynarzewie i przemarsz ulicą Bydgoską i Strażacką na plac Zespołu Szkół
15.00 - Msza Święta Dziękczynna
16.30 - Uroczyste rozpoczęcie Dożynek: przywitanie gośći, przekazanie chleba Burmistrzowi Szubina przez Starostów Dożynek
16.45 - Koncert Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Nakła nad Notecią
17.00 - Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz konkursu na najciekawsze stoisko
18.00 - Część artystyczna: występ dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół i Świetlicy Wiejskiej w Rynarzewie oraz koncert artystów z Krakowa z udziałem Dawida Kartaszewicza
20.00 - 2.00 - Zabawa taneczna
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Dożynki Gminne w Rynarzewie
 70. rocznica wybuchu II wojny światowej
28.08.2009 11:01
W tym roku obchodzimy 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W Szubinie uroczystości upamiętniające tę rocznicę rozpoczną się 1 września o godz. 12.00 apelem poległych i złożeniem kwiatów na cmentarzu przed pomnikiem ofiar zbrodni hitlerowskich 1939-1945. Do Szubina niemieckie wojska wkroczyły 5 września, ale już wcześniej pojawiły się w mieście kolumny uciekinierów zmierzających na wschód. O zamordowanych na początku wojny i w czasie okupacji przypominają mieszkańcom miasta i gminy tablice i pomniki. W ramach obchodów rocznicy wybuchu wojny planowane są we wrześniu również inne spotkania, których tematyką będzie II wojna światowa. Trwają także prace renowacyjne pomników na terenie miasta i gminy. Muzeum Ziemi Szubińskiej zorganizuje wystawę pt. W cieniu swastyki. Planowana jest również kolejna, już IV, sesja popularnonaukowa pt. II wojna światowa przez pryzmat miejsc pamięci. Okolicznościową wystawę przygotuje również Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie. Komitet Organizacyjny zachęca mieszkańców do uczestniczenia w uroczystościach.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: 70. rocznica wybuchu II wojny światowej
 XXXIX sesja Rady Miejskiej
24.08.2009 10:48
Dnia 27 sierpnia 2009 r. (czwartek) o godzinie 10:00 w Urzędzie Miejskim w Szubinie przy ul. Kcyńskiej 12 w sali nr 31 odbędzie się XXXIX sesja Rady Miejskiej w Szubinie.

Porządek obrad: (...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: XXXIX sesja Rady Miejskiej
 VIII EDYCJA SALSY
24.08.2009 10:09
Rozpoczynamy zapisy do kolejnej – ósmej edycji rozgrywek SZUBIŃSKIEJ AUTONOMICZNEJ LIGI SIATKÓWKI – SALSA sezon 2009/2010.
Zgłoszenia przyjmuje i udziela informacji: Zbigniew Jankowski, tel. 605520094.
Dnia 03 września 2009 roku o godz. 19.00, w TKKF Szubin przy ul. Mostowej 14 odbędzie się zebranie organizacyjne, na którym też nastąpi zamknięcie listy zgłoszeń. Zapraszamy.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: VIII EDYCJA SALSY
 „W zdrowym ciele - zdrowy duch”
14.08.2009 10:14
„W zdrowym ciele - zdrowy duch” to nazwa zadania, które realizowane jest w szubińskiej Krainie Uśmiechu podczas wakacji. W ramach akcji dzieci uczestniczyły w różnego rodzaju spotkaniach m.in. minikursie niesienia pierwszej pomocy, który poprowadziła społeczny instruktor młodzieżowy przy PCK w Szubinie Angelika Rutkowska oraz Stanisława Cabańska. Tematem szkolenia była m.in. pomoc przy omdleniach, zranieniach, złamaniach itp. Podopieczni czas wolny spędzali również na pieszych wędrówkach, podczas których poznawali najbliższą okolicę. Gościli m.in. w gospodarstwie Kazimierza Mendyka na Nowym Świecie. Słoneczna pogoda umożliwiała wyjazdy do Wąsosza, gdzie dzieci pod opieką ratowników sprawdzały swoją kondycję i korzystały z uroków tamtejszego kąpieliska. Uczestniczyły również w ćwiczeniach ogólnorozwojowych prowadzonych przez Jakuba Cegiełkę w hali sportowej w Szubinie. W tajniki gry w tenisa ziemnego wprowadził je Piotr Błaszczyk. Projekt finansowany jest ze środków Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią.


Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: „W zdrowym ciele - zdrowy duch”
 Tym razem się udało
16.07.2009 20:22
Przedwczoraj ciężki sprzęt pojawił się na trawniku między halą widowiskowo-sportową, a Szkołą Podstawową nr 1 w Szubinie. Do września powstanie tu boisko wielofunkcyjne.

Od trzech lat władze Szubina zabiegały o dotację na budowę boiska z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dwa razy odpowiedź była negatywna.

Do trzech razy sztuka...

W tym roku wreszcie się udało wywalczyć pieniądze - 200 tys. zł dofinansowania z programu “Blisko boisko”. Drugie 200 tys. zł na tę inwestycję dołożył samorząd.

Przedwczoraj na trawnik między SP nr 1 i halą sportową w Szubinie wjechał ciężki sprzęt. Robiony jest wykop pod przyszły obiekt sportowy.

Jak dowiedzieliśmy się wczoraj od Mariusza Piotrkowskiego, wiceburmistrza Szubina - do końca sierpnia inwestycja ma zostać zakończona.
Przy hali powstanie wielofunkcyjne boisko o sztucznej nawierzchni.
(...)  Czytaj więcej>>
Źródło: www.pomorska.pl
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Tym razem się udało
 S5:ostatecznie spadamy na ławkę rezerwowych
16.07.2009 19:51
Ekspresowa droga S5 na pewno nie powstanie do 2012 roku- zapowiedziała w sejmie Patrycja Wolińska- Bartkiewicz, wiceminister infrastruktury.
Deklaracja padła po pytaniu posła Tomasza Latosa (PiS) o przyszłość projektu. - Jadąc trasą Bydgoszcz - Poznań, obserwowałem roboty drogowe. Co prawda rzeczywiście dość intensywne, ale sprawiające raczej wrażenie prac nad poprawą jakości jednego pasa drogi, poszerzeniem, utwardzeniem pobocza, niż rzeczywiście realnych przymiarek do zbudowania dwupasmowej drogi ekspresowej- tłumaczy Latos. W odpowiedzi parlamentarzysta usłyszał, że "W programie budowy dróg krajowych na lata 2008-2012 zapisano tę inwestycję jako zadanie rezerwowe. Mając zaś na uwadze budowę połączeń pomiędzy najważniejszymi miastami organizatorami, ze względu na Euro, przyspieszyliśmy te prace. Natomiast z całą odpowiedzialnością mówię, że do 2012 ten odcinek nie będzie gotowy, dlatego że późno zaczęły się prace przygotowawcze.". Po tej zapowiedzi w sejmie rozgorzała wczoraj dyskusja. W obronie projektu stanął poseł Andrzej Walkowiak (Polska XXI). Rozmowy trwały do późnego wieczora. - Wygląda na to, że rząd przez cały czas nas okłamywał. Przygotowuję już interpelację poselską, którą złożę na pierwszych po wakacjach obradach sejmu. Poruszę niebo i ziemię, by tą sprawę zakończyć pomyślnie dla nas - zapowiada Latos.

Źródło: www.gazeta.pl
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [2] || Wersja do druku :: S5:ostatecznie spadamy na ławkę rezerwowych
 Wystawa w Sadkach
08.07.2009 20:43
W lipcu w bibliotece w Sadkach można obejrzeć wystawę pt. OBLICZA CZASU. DWA SPOJRZENIA NA POWIAT NAKIELSKI. Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach jest jednym z partnerów w projekcie realizowanym przez Muzeum w Szubinie. Zaprezentowane zostały fotografie przedstawiające miejsca powiatu nakielskiego z XIX i XX wieku uwiecznione na zdjęciach i pocztówkach. Obrazy te porównane zostaną na wystawie z ujęciami współczesnymi tych samych miejsc. Pocztówki prezentujące dawne oblicza miejsc pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Szubińskiej, Muzeum Ziemi Krajeńskiej oraz Piotra S. Adamczewskiego, Sebastiana Mazura i Sławomira Kamosińskiego. Autorami zdjęć współczesnych są: Katarzyna Cieniuch, Kamila Czechowska, Anna Duda, Anna Sergott, Magda Pasieka, Lucyna Hernet, Piotr S. Adamczewski, Piotr Bembenek, Tomasz Pasieka, Robert Koniec. Prócz Sadek wystawa będzie prezentowana również w Kcyni, Nakle, Mroczy i w Szubinie. W ramach realizacji projektu wydany został również folder przedstawiający kilka ujęć - zdjęcia współczesne i starsze tych samych miejsc - m.in. Królikowa, Kowalewka, Mroczy, które można będzie zobaczyć na wystawie. Projekt zrealizowany został z dotacji powiatu nakielskiego.


Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Wystawa w Sadkach
 Oblicza czasu. Dwa spojrzenia na Powiat Nakielski
08.07.2009 20:39
Do końca miesiąca lipca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kcyni będzie można obejrzeć wystawę pt. OBLICZA CZASU. DWA SPOJRZENIA NA POWIAT NAKIELSKI wypożyczoną od jej organizatora - Muzeum Ziemi Szubińskiej w Szubinie. Otwarcie wystawy planowane jest na czwartek, 9 lipca na godzinę 13.00. Zaprezentowane zostaną fotografie przedstawiające miejsca powiatu nakielskiego z XIX i XX wieku uwiecznione na zdjęciach i pocztówkach. Obrazy te porównane zostaną na wystawie z ujęciami współczesnymi tych samych miejsc. Pocztówki prezentujące dawne oblicza miejsc pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Szubińskiej, Muzeum Ziemi Krajeńskiej oraz Piotra S. Adamczewskiego, Sebastiana Mazura i Sławomira Kamosińskiego. Autorami zdjęć współczesnych są: Katarzyna Cieniuch, Kamila Czechowska, Anna Duda, Anna Sergott, Magda Pasieka, Lucyna Hernet, Piotr S. Adamczewski, Piotr Bembenek, Tomasz Pasieka, Robert Koniec. Prócz Kcyni wystawa będzie prezentowana również w bibliotece w Sadkach i Mroczy oraz w muzeum w Szubinie i Nakle. W ramach realizacji projektu wydany został również folder przedstawiający kilka ujęć - zdjęcia współczesne i starsze tych samych miejsc - m.in. Królikowa, Kowalewka, Mroczy, które można będzie zobaczyć na wystawie. Projekt zrealizowany został z dotacji powiatu nakielskiego.

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Oblicza czasu. Dwa spojrzenia na Powiat Nakielski
 W tym roku zaczną modernizację drogi
27.06.2009 15:08
Powiatowa droga z Zalesia do Szaradowa będzie modernizowana. W planach jest także budowa chodników. Na wniosek radnej wojewódzkiej Silvany Oczkowskiej w budżecie powiatu zabezpieczono 300 tys. zł na rozpoczęcie prac.
Droga z Zalesia do Szaradowa jest ważna dla mieszkańców, bo nią chodzą do kościoła, na cmentarz etc. W tym roku prace związane z modernizacją tej drogi mają zostać rozpoczęte. W budżecie powiatu zabezpieczono na ten cel 300 tys. zł.
(...)  Czytaj więcej>>
Źródło: Gazeta Pomorska
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: W tym roku zaczną modernizację drogi
 Wystawa ku pamięci Witka Małeckiego
26.06.2009 12:08
Klub Miłośników Fotografii FLESZ zaprasza do Rejonowej Biblioteki w Szubinie na otwarcie wystawy poświęconej pamięci Witka Małeckiego która nosi tytuł: "Nie kasujemy do Ciebie numeru ..."
~SEREDECZNIE ZAPRASZAMY~
Otwarcie następi dziesiaj 26 czerwca o godzinie 18:00.

tekst. Krzysztof Chruściński
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Wystawa ku pamięci Witka Małeckiego
 Kolejne znalezisko w muzeum
25.06.2009 14:06
Od maja trwa remont w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna. Remont przeprowadza firma Mariusza Głąba „MAT-BUD”. Inwestorem jest Gmina Szubin, która rozpoczęła realizację zadania pn. „Modernizacja Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie". Inwestycja jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ubiegłym tygodniu pracownik firmy Piotr Twaróg podczas prac rozbiórkowych podłogi w pomieszczeniu socjalnym przy scenie znalazł emaliowany szyld. Pod orłem w koronie umieszczono napis: NOTARIUSZ DR FELIKS MRÓZ. Nazwisko notariusza nic nie mówiło pracownikom muzeum i trudno było powiązać je z naszym miasteczkiem. Po analizie dostępnych materiałów, w tym spisów notariuszy, okazało się, że nazwisko Feliksa Mroza związane było z Jarocinem.
(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Kolejne znalezisko w muzeum
 Tablica pamiątkowa
03.06.2009 22:19
W środę 27 maja odbyło się spotkanie Honorowego Komitetu ufundowania tablicy pamiątkowej na byłym cmentarzu ewangelickim przy ul. Kcyńskiej. Członkowie Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego oceniali postępy prac i opracowywali wstępny scenariusz uroczystości odsłonięcia tablicy 6 sierpnia 2009 roku, której to uroczystości weźmie udział delegacja z Niemiec.

Zachęcamy Państwa do udzielania darowizn na szczytny cel ufundowania tablicy. Nr konta Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego:
74 8164 0001 2001 0001 4775 0001
Wszyscy darczyńcy imienni lub anonimowo umieszczeni będą na honorowej liście ofiarodawców.

W tym roku przypada 70 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Szczególnie ważne jest by w ramach obchodów tego tragicznego wydarzenia mieć też na uwadze, że naród polski i niemiecki przez wieki żył z sobą w zgodzie tworząc wspólnie dorobek kulturalny tych ziem.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Tablica pamiątkowa
 Zdarzyło się 4 czerwca
03.06.2009 20:10
Z okazji obchodzonej w tym miesiącu 20. rocznicy upadku w Polsce komunizmu i pierwszych wolnych wyborów Muzeum Ziemi Szubińskiej zaprasza na lekcje historii o tych ważnych wydarzeniach. W prelekcjach uczestniczyły już klasy III Gimnazjum nr 1 w Szubinie, słuchając o sytuacji panującej w Polsce w tym okresie, powstaniu NSZZ „Solidarność”, stanie wojennym i zakazach, które on wprowadził, Okrągłym Stole, wyborach w czerwcu 1989 r. i ich wynikach. Na spotkaniu nawiązuje się również do szubińskiej Solidarności. Pokazywane są archiwalne zdjęcia biorących udział w różnych manifestacjach szubinian z transparentami, dokumentów związanych ze związkiem i życiem w tym czasie, plakatów.

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Zdarzyło się 4 czerwca
 Rajd szlakiem fortyfikacji
14.05.2009 18:03
Serdecznie zapraszam wszystkich miłośników fortyfikacji na rajd śladem 8 schronów w rejonie Gołańczy. Rajd odbędzie się w niedzielę 17 maja o godz. 14 i biegnie szlakiem 8 schronów polowych polskiej fortyfikacji (tradytor lewostronny, schron obserwacyjno-bojowy, tradytor lewostronny (na zdjęciu), 2 schrony obserw-bojowe, tradytor prawostronny, schron obserw.-bojowy, tradytor dwustronny. Urozmaiceniem rajdu jest okoliczna przyroda - wszystkie schrony w łącznej odległości 3 km położone są nad doliną Strugi Gołanieckiej. Uzupełnieniem rajdu będzie piknik, mała wystawa makiet fortyfikacji polowej, być może grupa ASG i inne" - mówi Robert Menesiak, organizator rajdu. Wspólpraca: Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Rajd szlakiem fortyfikacji
 II Gminny Konkurs Wiedzy o Gminie i Mieście Szubin
06.05.2009 23:10
Muzeum Ziemi Szubińskiej i Zespół Szkół w Szubinie zorganizowały kolejny konkurs dla szkół gimnazjalnych. 6 maja odbył się II Gminny Konkurs Wiedzy o Gminie i Mieście Szubin, w którym uczestniczyły cztery trzyosobowe drużyny: z Gimnazjów nr 1 i nr 2 w Szubinie, z Rynarzewa i z Kowalewa. Tematem tegorocznego konkursu była II wojna światowa, której 70. rocznicę wybuchu będziemy obchodzić w tym roku. Uczestników przywitał burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński, życząc drużynom powodzenia, Kamila Czechowska i dyrektor Zespołu Szkół w Szubinie Gabriela Rojek. Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej części – pisemnej - uczniowie rozwiązywali test złożony z 15 pytań przygotowanych przez Muzeum Ziemi Szubińskiej, mieli na to 20 minut. Była to praca samodzielna, każdy z uczestników konkursu rozwiązywał swój test. Druga część to praca drużynowa, przedstawiciele grup losowali trzy pytania i po krótkiej chwili na zastanowienie udzielali odpowiedzi. Komisja w składzie: Benigna Olszewska, Henryk Wojtas, Kamila Czechowska, Katarzyna Cieniuch przyznała pierwsze miejsce drużynie z Gimnazjum nr 1 w Szubinie, która przygotowała się do konkursu pod opieką Marleny Posadzy. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat wydarzeń z Szubina i okolicznych miejscowości. Każdy z uczestników otrzymał nagrodę ufundowaną przez Muzeum i Zespół Szkół w Szubinie, drużyna zwycięska otrzymała Puchar Burmistrza. Opiekunowie uczniów również otrzymali upominki.

Wyniki Konkursu:
(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: II Gminny Konkurs Wiedzy o Gminie i Mieście Szubin
Strony: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] || Szukaj w newsach
Login:
Hasło:
Zarejestruj!
Zapomniane hasło
· a he (0)
16.02.2019 04:29
· e with family and friends (0)
16.02.2019 04:20
· or sports. T (0)
14.02.2019 04:32
· f funds on the new (0)
14.02.2019 04:23
· hod of pulse (0)
14.02.2019 04:16
· point where the results (0)
14.02.2019 04:09
· ng is simply too great. (0)
14.02.2019 04:00
· www.fjallravenkankenbagss (0)
13.02.2019 07:16
· www.zapatoseccorebajas.co (0)
13.02.2019 07:13
· www.zapatillasbasketheart (0)
13.02.2019 07:09

Skocz do »

kliknij by poznac oferte

strona w budowie

kliknij by poznać ofertę

kliknij by odwiedzić stronę
Czy brakuje w Szubinie szkoły językowej?
 Tak
 Nie
 Trudno powiedzieć
Wyniki
online:
19 gości
0 użytkowników

dzisiaj:

w sumie:


Stan Komunikatora:

Marta [martucha] GG:7087519
Mariusz [marian] GG:2916438
Damian [stelo] GG:3777287

Warning: fopen(themes/modern/overall_footer.php) [function.fopen]: failed to open stream: No such file or directory in /home/szubin/domains/szubin.info/public_html/includes/functions/std.php on line 8

Warning: filesize() [function.filesize]: Stat failed for themes/modern/overall_footer.php (errno=2 - No such file or directory) in /home/szubin/domains/szubin.info/public_html/includes/functions/std.php on line 9

Warning: fread(): supplied argument is not a valid stream resource in /home/szubin/domains/szubin.info/public_html/includes/functions/std.php on line 9