kliknij by poznac oferte


Powstanie Wielkopolskie 1918-1919
- Strona główna
- Logowanie
- Użytkownicy
- Szukaj
- Artykuły
- Download
- Kontakt
- Dni Szubina
- Wikipedia "Szubin"
Geografia i przyroda
- Położenie miasta
- Warunki naturalne
- Wsie i Sołectwa

Historia
- Historia miasta
- Historia herbu
- Sławni ludzie
- Powstanie
- Lata okupacji

Zdrowie
- szpital
- Lekarz Domowy
- przychodnie
- specjalistyka
- telefony ratunkowe
- apteki

Informacje kontaktowe
- Urzędy i Instytucje
- Placówki kulturalne
- Szkoły

Rozrywka
- Bary, PUB'y, Kluby
- Terminal Club
- Midi Hotel

Rozkład PKS, MBUS
- PKS
- MBUS

- Informacje ogólne
- AIKIDO
- SALSA
- terminarz
- regulamin
- SZLIPIHA
- Oldboys
- Szubinianka
- Lekkoatletyka
- Sport szkolny
- Tenis
- Rekreacja, hobby
- Różne
Nowości:
- XIV Igrzyska (...)
25.06.2012 20:31
- LA indywidua (...)
11.06.2012 09:58
- Trójbój LA
11.06.2012 09:54
- Czwórbój lek (...)
11.06.2012 09:47
- Indywidualne (...)
24.05.2012 20:14
- Trójbój LA
24.05.2012 20:11
- Czwórbój LA
24.05.2012 20:04
- Mini Piłka N (...)
20.05.2012 20:29
- Ważne zwycię (...)
24.03.2012 19:19
Szubińskie Towarzystwo Kulturalne
- Oficjalna strona
Rejonowa Biblioteka
- Oficjalna strona
SDK
- Informacje ogólne
- działające kółka
Plama’s
- historia
- członkowie
- historia wystaw
Flesz
- historia
- członkowie
- terminarz wystaw
Literatura
- Andrzej Klawitter
- NN
Co, gdzie, kiedy ?
- SDK
- Inne
- Artykuły

- Porady
- Pruskim Okiem
- Astronomia
- Polityka
- Pielgrzymka 2007
 || SZUBIN .info || inne spojrzenie na Szubin.
Witaj na stronie poświęconej miastu SZUBIN. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych zdjęć, takich jakich jeszcze nigdzie nie widziałeś. Zapraszamy do gorącej dyskusji na FORUM


 Konkurs wiedzy o Szubinie
06.05.2010 13:36
5 kwietnia 2010 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie odbył się GMINNY KONKURS WIEDZY O MIEŚCIE I GMINIE SZUBIN. Organizatorem było Muzeum Ziemi Szubińskiej i Zespół Szkół w Szubinie. Temat konkursu: Szlakiem miejsc pamięci miasta i gminy Szubin. Puchar dla najlepszej szkoły zdobyło Gimnazjum nr 2 w Szubinie. Skład jury: Elżbieta Donarska, Benigna Olszewska, Kamila Czechowska. Nagrody wręczali burmistrz Ignacy Pogodziński i dyrektor Zespołu Szkół Gabriela Rojek.
Wyniki:
GIMNAZJA
1. Paweł Pęczek – Zespól Szkół w Kowalewie
2. Aleksandra Tęcza, Gimnazjum nr 1 w Szubinie
3. Mateusz Bartkowiak, Gimnazjum nr 2 w Szubinie
4. Krzysztof Bartkowiak, Gimnazjum nr 2 w Szubinie
LICEA
1. Artur Przemorski
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [7] || Wersja do druku :: Konkurs wiedzy o Szubinie
 W czwartek wystawa - zapraszamy
04.05.2010 13:04
Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna zaprasza na otwarcie wystawy czasowej Życie codzienne w XX wieku i podsumowanie konkursu fotograficznego Ocalić od zapomnienia – tradycyjna zabudowa wsi i miast
Wernisaż odbędzie się w czwartek, 6 maja 2010 r., o godzinie 17.00 w Muzeum.
SERDECZNIE ZAPRASZMY !
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: W czwartek wystawa - zapraszamy
 Dni Szubina, czyli wiosna na Pałukach
30.04.2010 10:54
Festy rodzinny na targowisku w godz. 16.00-24.00

MINI ZAWODY STRONG MAN DLA DZIECI
Konkurencje dla najmłodszych:
- spacer farmera
- opona
- konkurencja wiązana
- waga płaczu
- uchwyt Herkulesa.

Mini zawody prowadzi Sławomir Orzeł - od 2003 roku uczestnik zawodów Strong Man, w 2004 V uczestnik Finału Pucharu Polski, wielokrotny uczestnik Edycji Pucharu TVN.

GRUPA AKROBATYCZNO-CYRKOWA

Janusz Ciechowski i Arek Homańczuk - uczestnicy programu "Mam talent", występują w Polsce i za granicą; związani w Cyrku Moskiewskim.
PROWADZĄCY: Piotr Woltman prezenter Radia Eska
OPRAWA MUZYCZNA: Dj klubów muzycznych, rezydent Klubu Harlem
GWIAZDY WIECZORU: zespół koverowy "Zmiennicy", Michał Gęsikowski - wokalista Norbiego, laureat "Idola"; Marta Mazur, Rafał Jarmakov

SKANER

platynowa płyta za album "Pociąg do gwiazd", złota płyta za album "Lato w Kołobrzegu", I miejsce na I Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Disco Polo i Dance w Koszalinie
ponad 1000 koncertów w Polsce, Niemczech, Belgii, Grecji, USA.

czytaj program Dni Szubina na cały maj ->
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Dni Szubina, czyli wiosna na Pałukach
 Obchody zbrodni katyńskiej w Rynarzewie
19.04.2010 18:18
Burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński Dyrektor Zespołu Szkół w Rynarzewie Janusz Nowakowski Komitet Obchodów 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Szubinie, Kamila Czechowska, Piotr Fiałkowski, Piotr S. Adamczewski mają zaszczyt zaprosić na uroczystość posadzenia Dębu Katyńskiego poświęconego pamięci aspiranta Policji Państwowej Franciszka Poczekaja która odbędzie się w dniu 21 kwietnia 2010 roku w Rynarzewie.
Program uroczystości:
10.00 - msza św. za zamordowanych w Katyniu - kościół pw. św. Stanisława Bp.
11.00 - posadzenie Dębu Katyńskiego - Rynek w Rynarzewie
12.00 - piknik policyjny - Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Obchody zbrodni katyńskiej w Rynarzewie
 Szubin pożegnał Poległych pod Smoleńskiem
15.04.2010 20:37
W dniu 13 kwietnia w kościele p.w. św. Marcina w Szubinie odbyła się msza w intencji Ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, ich Rodzin oraz Ojczyzny, celebrowana przez proboszcza, księdza kanonika Tadeusza Lesińskiego. Całe wnętrze świątyni zostało wypełnione po same brzegi przez wiernych. Tym samym mieszkańcy Szubina i gminy Szubin w symboliczny sposób pożegnali Poległych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim.
W uroczystościach żałobnych wzięło udział wielu mieszkańców szubińskiej społeczności, w tym także nasi przedstawiciele we władzy lokalnej: reprezentanci sejmiku wojewódzkiego, rady powiatu, rady miejskiej, a także oficjalne delegacje z Urzędu Miejskiego w Szubinie oraz Starostwa Powiatowego w Nakle, na czele z Burmistrzem Ignacym Pogodzińskim oraz Starostą Nakielskim Tomaszem Miłowskim. Wspaniałym było także zobaczyć wśród przybyłych mieszkańców osoby reprezentujące młode, dorastające pokolenie, w tym również delegacje ze szkół szubińskich. W każdej chwili tego duchowego spotkania dało się odczuć atmosferę panującej solidarności, smutku oraz wzruszenia.
Słów o tragedii podczas ostatnich dni padło wiele, także podczas wtorkowych uroczystości żałobnych na szubińskim Placu Kościelnym, dlatego też postanowiliśmy pozostawić każdemu prawo do nienaruszającej jego sfery osobistej wewnętrznej kontemplacji, zadumy i modlitwy w intencji Poległych. Zamieszczamy jedynie 1 zdjęcie, ukazujące Pomnik na Placu Kościelnym przykryty kwiatami, wieńcami oraz zniczami – niewielki, lecz poruszający symbol zjednoczenia, które nastało w ostatnich dniach wśród Polaków. Wydarzenie to pokazuje, jak bardzo ważny jest dla każdego człowieka drugi człowiek i pamięć starannie pielęgnowana po nim. Śpieszmy się kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą.

Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Szubin pożegnał Poległych pod Smoleńskiem
 70. Rocznica Zbrodni Katyńskiej
12.04.2010 11:18
7 kwietnia 2010 r. w Szubinie odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Organizatorem uroczystości posadzenia Dębu Katyńskiego poświęconego pierwszemu komendantowi powiatowemu Policji Państwowej w Szubinie Józefowi Młodowiczowi był burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński i Komitet w składzie: Kamila Czechowska, Piotr Fiałkowski, Piotr S. Adamczewski.
O godzinie 10.00 odbyło się spotkanie w gabinecie burmistrza z Jerzym Młodowiczem i jego synem Maciejem, którzy przyjechali na szubińską uroczystość z Bielska-Białej. W spotkaniu uczestniczyli także...
czytaj dalej ->
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: 70. Rocznica Zbrodni Katyńskiej
 W katastrofie pod Smoleńskiem zginął mieszkaniec Dziewierzewa, oficer BOR Marek Uleryk
11.04.2010 23:59
Dramatyczną wieścią dla mieszkańców naszego regionu jest informacja, że jednym z Poległych we wczorajszej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem jest młody mieszkaniec pobliskiego Dziewierzewa, Marek Uleryk. Marek Uleryk miał 35 lat. Wysportowany, wielokrotny medalista zawodów spadochronowych w barwach Zawiszy Bydgoszcz, zafascynowany wojskiem i oddany służbie publicznej. Pełnił on funkcję oficera Biura Ochrony Rządu chroniącego Pierwszą Damę Marię Kaczyńską. Jego praca w BOR rozpoczęła się we wrześniu 2003 roku. Najpierw chronił pałac prezydencki, potem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, krótko prezydenta Lecha Kaczyńskiego i od dwóch lat Pierwszą Damę Marię Kaczyńską. W październiku miał kończyć prawo i administrację na Uniwersytecie Warszawskim.

Dziewierzewo odwiedził po raz ostatni w święta wielkanocne. Wyjeżdżał w Lany Poniedziałek do pracy. W Dziewierzewie mieszka jego ojciec i matka, w Kcyni jego siostra. Mieszkająca w Warszawie jego druga siostra poleciała dziś do Moskwy – na identyfikację zwłok.
Marek Uleryk poświęcił swe życie w imię Ojczyzny, pełniąc służbę. Mieszkańcy Dziewierzewa modlą się za ofiary katastrofy, w tym za swego kolegę, sąsiada, przyjaciela, syna....Msza święta w Jego intencji odbędzie się w poniedziałek 12 kwietnia, o godz. 19.00 w kościele p.w. św. Jakuba Apostoła w Dziewierzewie. Przesyłamy wyrazy ogromnego współczucia pogrążonej w żałobie Rodzinie Marka Uleryka, solidaryzując się z Jego Bliskimi we wspólnym cierpieniu. Wieczny Odpoczynek racz mu dać Panie…

Źródło: Gazeta Pomorska
Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [0] || Wersja do druku :: W katastrofie pod Smoleńskiem zginął mieszkaniec Dziewierzewa, oficer BOR Marek Uleryk
 Cześć Pamięci Poległych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem
11.04.2010 10:35
Dokładnie w południe w całym kraju obowiązywać będzie 2-minutowa cisza ku czci wszystkich Poległych w katastrofie lotniczej, która miała miejsce wczoraj w pobliżu Katynia – miejsca kaźni i męki dla Narodu Polskiego. W kraju panuje także siedmiodniowa żałoba narodowa, ogłoszona przez Marszałka Sejmu RP.
Strata w postaci wybitnych przedstawicieli polskich władz stanowi precedens na skalę międzynarodową. Zgodnie z wypowiedzią byłego Prezydenta RP, Lecha Wałęsy, podobnie jak 70 lat temu w Katyniu, „odebrany nam został kwiat polskiej inteligencji”.
Polska doświadczyła w swej historii wiele tragedii narodowych. W historii nowożytnej mieliśmy już do czynienia z dramatami, takimi jak np. tragiczny w skutkach zamach na życie Pierwszego Prezydenta II RP Gabriela Narutowicza w 1922 r., czy też nie do końca wyjaśnione okoliczności śmierci gen. Władysława Sikorskiego, który zginął w katastrofie samolotu w lipcu 1943 r. nad Gibraltarem.
Jednak takiej tragedii, jak wczorajsza, Polska jeszcze nie przeżyła. W jednej chwili szereg osobistości świata polskiego życia publicznego musiało pożegnać się z życiem. Część pokolenia patriotów nadającego ton Polsce demokratycznej została rozbita. Ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, który przeżył trudy II Wojny Światowej oraz przymusowej emigracji w Wielkiej Brytanii, poniósł śmierć… Jest to jedno z najczarniejszych wydarzeń, jakie zapisało wczoraj swą niechlubną kartę w historii naszego kraju.


Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Cześć Pamięci Poległych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem
 „I dymi mgłą katyński las…” – zginął Prezydent RP. Polska w żałobie.
10.04.2010 22:26
Dziś w godzinach porannych, o godzinie 8.56 polski rządowy samolot Tu-154M, na którego pokładzie leciała delegacja złożona z przedstawicieli polskich władz publicznych, kościelnych, a także inteligencji polskiej oraz rodzin pomordowanych w Katyniu podczas II Wojny Światowej, na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim oraz Pierwszą Damą Marią Kaczyńską, rozbił się podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku w Rosji. Opierając się na wstępnych danych, do katastrofy lotniczej doszło w trudnych warunkach pogodowych, przy gęstej mgle, a przyczyną było najprawdopodbniej zahaczenie podchodzącego do lądowania samolotu o drzewa, co spowodowało uderzenie w ziemię oraz wybuch zbiorników paliwa zamieszczonych na pokładzie samolotu. Według oficjalnych źródeł, cała załoga samolotu, łącznie z pasażerami oraz obsługą samolotu zginęła na miejscu – w sumie śmierć poniosło 96 osób.
Delegacja na czele z Prezydentem RP miała wziąć udział w uroczystych obchodach 70. Rocznicy masowych mordów dokonanych na polskich oficerach i innych więźniach polskich przez NKWD w lesie katyńskim w 1940 r. Prezydent miał złożyć wieniec przed pomnikiem w części rosyjskiej Kompleksu Memorialnego „Katyń”, a następnie wziąć udział w mszy świętej na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu, na którym spoczywają zwłoki 4 421 oficerów i podchorążych Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD. Tym samym złożony miał zostać hołd polskim oficerom i jeńcom wojennym zamordowanym przez sowiecki reżim komunistyczny podczas II Wojny Światowej.Lista osób, których nazwiska znalazły się na liście pokładowej odprawionych pasażerów samolotu rządowego Tu-154M z Warszawy do Smoleńska: (...)  Czytaj więcej>>
Źródło: www.gazeta.pl
Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [4] || Wersja do druku :: „I dymi mgłą katyński las…” – zginął Prezydent RP. Polska w żałobie.
 Od serca dla serca - pomóżmy Marcelkowi
06.04.2010 11:17
Miej serce i patrzaj w serce – słowa te z pewnością mogą stanowić naczelne przesłanie koncertu, który odbędzie się w 10 kwietnia (sobota) w Szubińskim Domu Kultury. Początek koncertu przewidziany jest na godzinę 18. Na scenie zagoszczą takie zespoły, jak szubiński Grinding Till Grave, a także bydgoskie formacje Mislead, Wirus, Smoking Kills oraz Killed by Car. Co bardzo istotne – koncert będzie miał charakter charytatywny, a wszelkie pozyskane w ramach występu środki pieniężne zostaną przeznaczone na operację młodego Marcelka Kuźniaka.

Marcelek Kuźniak jest wspaniałym chłopcem, który przyszedł na świat 6 sierpnia 2009 roku. Maleństwo urodziło się z prawostronnym położeniem serca (dekstokardia) - bardzo złożoną wadą serca. Marcelek przeszedł już operację prawostronnego zespolenia systemowo-płucnego. Operacja zakończyła się pełnym sukcesem, jednakże jest ona pierwszym z trzech zaplanowanych zabiegów przywrócenia Marcelkowi pełni zdrowia. Aby tego dokonać, niezbędne będzie przeprowadzenie operacji na otwartym sercu. Termin zabiegu został wyznaczony na połowę roku 2010. Niestety, wiąże się to z kosztami w wysokości ponad 20 tysięcy EURO.
Żeby Marcelek mógł cieszyć się życiem, dalej rosnąć, bawić się, śmiać się, gaworzyć, odkrywać coraz to dalsze horyzonty świata, potrzebna jest nasza pomoc. Jedną z form wsparcia dla Marcelka w jego drodze do pełni szczęścia jest udział w zapowiedzianym koncercie charytatywnym, który odbędzie się w najbliższą sobotę w Szubińskim Domu Kultury.
Ponadto osoby, dla których los Marcelka nie jest obojętny, mogą pomóc w drodze wpłaty pieniężnej na rachunek:

Fundacja na rzecz dzieci z wadami serca Cor Infantis
86 1600 1101 0003 0502 1175 2150 z dopiskiem „Marcel Kuźniak”
Kod SWIFT dla przelewów z zagranicy: ppabplpk


Istnieje także możliwość przeznaczenia dla Marcelka 1% podatku.
Więcej informacji o Marcelku i formach pomocy znajdziecie Państwo na stronie Fundacji, której adres wskazany został poniżej. Serdecznie dziękujemy w imieniu Najbliższych Marcelka za uwagę, życzliwość i zrozumienie.

wsparcie dla Marcelka Fundacja na rzecz dzieci Cor Infantis


Dodane 10 kwietnia: Z powodu ogromnej katastrofy narodowej, jaka miała miejsce w pobliżu miejsca zbrodni katyńskich, z udziałem m.in. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, wicemarszałka Sejmu Jerzego Szmajdzińskiego, wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry, szefa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtyki, Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, prezesa NBP Sławomira Skrzypka, przedstawicieli Pałacu Prezydenckiego, Sejmu oraz Senatu, przedstawicieli Kościoła katolickiego oraz prawosławnego w Polsce, przedstawicieli służby dyplomatycznej w RP, środowiska rodzin pomordowanych w Katyniu, koncert w dniu dzisiejszym został odwołany i przeniesiony na inny termin. Świeć Panie nad duszami Ofiar tragedii.
Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Od serca dla serca - pomóżmy Marcelkowi
 Drodzy Internauci
03.04.2010 14:18
Odnowienia nadziei, ożywienia miłości i pokoju oraz radości w domach . Wielkanocnych jaj, zajęcy i mazurków, spotkań przy rodzinnym stole oraz odpoczynku w szubińskich plenerach życzy szubin.info
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Drodzy Internauci
 Obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej
02.04.2010 20:35
Burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński i Komitet Obchodów 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Szubinie w składzie: Kamila Czechowska Piotr Fiałkowski Piotr S. Adamczewski mają zaszczyt zaprosić na uroczystość posadzenia Dębu Katyńskiego poświęconego pamięci komisarza Policji Państwowej Józefa Młodowicza, która odbędzie się w dniu 7 kwietnia 2010 roku w Szubinie. Józef Władysław Młodowicz (1898-1940) komisarz Policji Państwowej, przedwojenny komendant powiatowy Policji Państwowej w Szubinie. Zamordowany strzałem w tył głowy przez NKWD w kwietniu 1940 roku w Twerze.

Program uroczystości:

11.00 - Msza św. za zamordowanych w Katyniu - kościół pw. św. Andrzeja Boboli
12.00 - posadzenie Dębu Katyńskiego - Plac Wolności przy budynku
Sądu Rejonowego
13.00 - otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Szubińskiej, ul. Szkolna 2

21 kwietnia zasadzony zostanie Dąb Katyński w Rynarzewie, który poświęcony jest Franciszkowi Poczekajowi.

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej
 Relacja z koncertu w SDK
21.03.2010 19:21
Zgodnie z obietnicą, poniżej zamieszczamy relację z koncertu, który odbył się 27 lutego w Szubińskim Domu Kultury. W koncercie uczestniczyły zespoły Terapia Eksperyment, Grinding Till Grave, Adrenalin oraz bydgoska kapela Mislead.


Mamy nadzieję,że relacja przypadnie Państwu do gustu. Miłego oglądania!


Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Relacja z koncertu w SDK
 Pokazy i obserwacje nieba w Niedźwiadach
18.03.2010 11:40
Pałucko - Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno – Ekologicznego zaprasza na pokazy i obserwacje nieba w ramach międzynarodowej akcji 4th International Sidewalk Astronomy Nightw sobotę 20 marca o godz. 17.00 w Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach. Zapraszamy wszystkich chętnych, wstęp wolny. Na wypadek zachmurzenia przewidziano pogadanki i prezentacje.

W programie m.in.:
(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Pokazy i obserwacje nieba w Niedźwiadach
 Poradnik dla bezrobotnych
15.03.2010 00:06
Nasz serwis poszerza swą działalność o cykl poradników dla osób bezrobotnych w zakresie form przeciwdziałania bezrobociu i aktywizacji zawodowej prowadzonej przez Powiatowy Urząd Pracy. Planujemy kilka dłuższych analiz prawnych i artykułów, które mogą się przydać pomocne tym, którzy zmuszeni są do poszukiwania pracy i zdobywania kwalifikacji zawodowych.
Nasz cykl rozpoczynamy od analizy poświęconej tematyce ogłoszonych i trwających obecnie konkursów Powiatowego Urzędu Pracy i obejmujących 3 instrumenty rynku pracy: staże dla osób bezrobotnych (termin składania wniosków mija 17 marca), środki na podejmowanie działalności gospodarczej (termin składania wniosków mija 24 marca) oraz refundacje kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy dla kierowanych osób bezrobotnych (zakończenie naboru wniosków przewidziane 24 marca).

czytaj dalej ->
Źródło: Dawid Rzeski
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Poradnik dla bezrobotnych
 Konkurs na logo Miasta i Gminy Szubin
10.03.2010 20:04
Ogłoszony został konkurs na opracowanie znaku graficznego - logo do identyfikacji Miasta i Gminy Szubin. Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany do wszystkich twórców (w tym osób niepełnoletnich). Przystąpienie do konkursu polega na dostarczeniu bezpośrednio lub przesłaniu listowym w terminie do 31 marca do godz. 15.30 pracy konkursowej do siedziby UM w Szubinie. W konkursie przewidziana jest jedna nagroda główna w postaci notebooka.
Miejmy nadzieję, że logo przyczyni się do lepszej promocji Ziemi Szubińskiej.


zasady konkursu (plik PDF 238kB)
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Konkurs na logo Miasta i Gminy Szubin
 XLVI sesja Rady Miejskiej
09.03.2010 17:17
Dnia 11 marca 2010 r. (czwartek) o godzinie 10:00 w Urzędzie Miejskim w Szubinie przy ul. Kcyńskiej 12 sala nr 31 odbędzie się XLVI sesja Rady Miejskiej w Szubinie.

Porządek obrad XLVI sesji Rady Miejskiej w Szubinie: (...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: XLVI sesja Rady Miejskiej
 Wystawa w muzeum
05.03.2010 11:26
4 marca w Muzeum Ziemi Szubińskiej otwarta została nowa wystawa, która zainteresuje miłośników filatelistyki i historii regionu. Pod pocztowym sztandarem to zbiór eksponatów związanych z tematem poczty i filatelistyką. Wernisaż poprowadziła razem z dyrektor Muzeum Kamilą Czechowską naczelnik poczty w Szubinie Ewa Szczygieł. Historię poczty przedstawiła młodzież z Zespołu Szkół w Szubinie, która przygotowała wystąpienie pod opieką Marioli Polańskiej, oprawę muzyczną zapewniła Dobromiła Swosińska. Kamila Czechowska przedstawiła historię sztandaru urzędników poczty z 1929 r., który można podziwiać na ekspozycji. Prócz niego prezentowane są zbiory Muzeum takie jak: galeria zdjęć
(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Wystawa w muzeum
 Szklany basen za 16 mln zł.
04.03.2010 22:41
Coraz bliżej do budowy pierwszej krytej pływalni w gminie Szubin. Firma, która wygrała przetarg na projekt basenu wraz z dokumentacją techniczną pochwaliła się już pierwszymi szkicami. Projekt ma być gotowy do końca lipca. Po tym czasie nastąpi ubieganie się o dofinansowanie budowy ze środków pozabudżetowych gminy Szubin. To właśnie od wyników wsparcia z zewnątrz zależeć będzie kiedy ruszą prace budowlane. Zakładając pozytywny rezultat starań o dofinansowanie i szybkie rozstrzygnięcie przetargu najwcześniej pierwsze łopaty zostaną wbite w przyszłym roku. Szacuje się, że prace budowlane mogą potrwać do dwóch lat. Kryta pływalnia składać się będzie z nowoczesnej niecki basenu o wymiarach 25 x 12 m wykonanego z blachy, rynny zjazdowej, małego basenu dla dzieci oraz licznych pomieszczeń do zagospodarowania na cele rekreacyjne. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ok. 16 mln zł. Dodatkowo budżet gminy obciąży budowa chodników, parkingów i przede wszystkim przedłużenie ulicy Kochanowskiego do ul. Browarnej. Te inwestycje są konieczne bo chyba nikt sobie nie wyobraża dojścia na basen drogą gruntową. Z drugiej strony trochę odetchnąć gminnemu budżetowi mogą dać kolektory słoneczne, które to będą wspomagały podgrzewanie wody. Mimo to i tak słono będzie trzeba dopłacać do bieżącego funkcjonowania basenu. Jednak nie zawsze trzeba kierować się rachunkiem ekonomicznym gdy w grę wchodzi poprawa bezpieczeństwa, kondycji fizycznej i zdrowia mieszkańców.
Co można mieć za 16 mln zł.- krytą pływalnię, kilka sal gimnastycznych, 13 „Orlików”, ok. 11 km nowych dróg na terenie miasta lub ok. 40 km nowej nawierzchni asfaltowej


Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Szklany basen za 16 mln zł.
 Ogromny sukces koncertu w SDK. Fani: Chcemy więcej!
04.03.2010 16:30
27 lutego parkiet Szubińskiego Domu Kultury zapełnił się od dziesiątek miłośników ostrego grania. Wszystko po to, by móc w końcu zobaczyć swych idoli na scenie i móc radować się ze zorganizowania tak długo oczekiwanego w środowisku szubińskim wspólnego koncertu 4 kapel: bydgoskiego Mislead, nakielskiej Terapii Eksperyment, szubińskiego Adrenalin oraz młodych wilków z Grinding ‘till Grave. I trzeba przyznać, że swym sobotnim występem zespoły nie tylko pokazały, że estrada należy do nich i zaczyna tętnić swoim własnym życiem w takt wydobywanego dźwięku, ale dokonały czegoś znacznie istotniejszego: z powodzeniem udało im się podbić serca i umysły osób zgromadzonych na tym muzycznym misterium!
Z wielką radością zapraszamy Zainteresowanych na relację z tej niezwykłej uczty melomana dedykowanej nie tylko koneserom ostrzejszych klimatów.


artykuł oraz galeria zdjęć
Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Ogromny sukces koncertu w SDK. Fani: Chcemy więcej!
 Pod pocztowym sztandarem
03.03.2010 11:49
W czwartek, 4 marca, o godzinie 17.00 w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbędzie się wernisaż wystawy pt. Pod pocztowym sztandarem. Organizatorem wystawy jest obok Muzeum także Urząd Pocztowy w Szubinie. Program artystyczny o historii poczty zaprezentuje młodzież z Zespołu Szkół pod kierunkiem Marioli Polańskiej i Dobromiły Swosińskiej. Serdecznie zapraszamy.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Pod pocztowym sztandarem
 Godziny pracy aptek ustalone
02.03.2010 21:34
Na ostatnim posiedzeniu Rada Powiatu Nakielskiego przyjęła uchwałę określającą rozkład godzin pracy aptek funkcjonujących na terenie powiatu. Uchwała ta reguluje m.in. rozkład godzin pracy aptek na terenie gminy Szubin, który przedstawiam Państwu poniżej.

W Szubinie od poniedziałku do piątku apteki będą czynne w godzinach:
Apteka „Eskulap” 08:00-19:00
Apteka „Pod Orłem” 08:00-17:30
Apteka „Rynkowa” 08:00-18:00
Apteka „Dr Max” 08:00-20:00

W soboty apteki czynne będą w godzinach:
Apteka „Eskulap” 08:00-14:00
Apteka „Pod Orłem” 08:30-13:30
Apteka „Rynkowa” 08:00-13:00
Apteka „Dr Max” 08:00-20:00

We wszystkie dni tygodnia jedna z aptek pełnić będzie dyżur od godz. 20.00 do godz. 22.00, w niedziele i święta także w godz. 10.00-13.00. Aptekarz pełniący dyżur w aptece do godziny 22.00 zobowiązany będzie do sprawowania w miejscu zamieszkania dalszego dyżuru pod telefonem, do czasu otwarcia apteki w dniu następnym.
Dyżury pełnione będą zamiennie przez poszczególne apteki w Szubinie.

W Rynarzewie Apteka „Pałucka” czynna będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00.
W Turze Apteka „Nad Notecią” czynna będzie w poniedziałek, wtorek, środę i piątek w godzinach 8.30-15.00, a w czwartek między godz. 13.00 a 17.00.

Warto dodać, iż zgodnie z art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne, Rada Powiatu uchwala godziny pracy aptek po zasięgnięciu opinii burmistrzów, wójtów i prezydentów miast z terenu powiatu, a także samorządu aptekarskiego.

Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Godziny pracy aptek ustalone
 Wąsosz na sprzedaż
01.03.2010 23:15
Konkretnie na sprzedaż w formie przetargu trafiła najatrakcyjniejsza działka położona tuż przy plaży jeziora Wąsowskiego. Pod młotek już po raz drugi trafi ten teren, na którym znajduje się restauracja z pokojami do wynajęcia oraz tzw. grzybek wraz z terenem do niego przylegającym. Cena wywoławcza została ustalona na 500 tys. zł. Wybór oferty odbędzie się według następujących kryteriów: Cena nabycia - 60%, koncepcja wykorzystania terenu i opis planowanej działalności – 20%, doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej, w tym w szczególności w zakresie usług rekreacyjno-wypoczynkowych - 20%.
Chyba każdemu z mieszkańców gminy i miasta Szubin leży na sercu dobro ośrodka i pozostaje mieć tylko nadzieję, że potencjalny inwestor nie tyle słono za teren zapłaci ale przyczyni się do rozwoju jedynego w gminie ośrodka wypoczynkowego, największej atrakcji turystycznej gminy Szubin. Nikogo nie trzeba przekonywać, że te miejsce ma ogromny potencjał i nawet lata w których niewiele się w nim działo nie zniechęciło turystów i okolicznych mieszkańców do odwiedzin popularnego Wąsa. Na chwile obecną to jedynie ceną a raczej brakiem opłat za korzystanie z ośrodka możemy konkurować z ośrodkami z terenów Żnina czy Koronowa. Także niech szanowni włodarzę mają świadomość tego, że mieszkańcy drugi raz nie pozwolą jeszcze bardziej zdegradować swojego ulubionego miejsca wypoczynku.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Wąsosz na sprzedaż
 Festyn Europejski
01.03.2010 20:54
Zjednoczone Szkolne Kluby Europejskie Szubina serdecznie zapraszają Mieszkańców Szubina na Festyn Europejski, który odbędzie się 5 marca (piątek) 2010 roku o godzinie 13.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1.
Nasz festyn jest podsumowaniem projektu Fundacji im. Roberta Schumana „WyGRAj fundusze europejskie”. Projekt realizowany jest od 4 miesięcy, a jego celami jest zbadanie poziomu wiedzy na temat wykorzystania środków europejskich oraz uświadomienie ich znaczenia dla rozwoju naszej gminy. Pytaliśmy o inwestycje unijne i stosunek Szubinian do Unii Europejskiej. 4 i 5 marca zobaczyć będzie można po raz pierwszy w Szubinie „GRĘ MIEJSKĄ”. 5 marca będziecie mogli poznać: opinię ponad 500 mieszkańców naszej gminy, wyniki „GRY”, zobaczyć nadesłane i nagrodzone fotografie, prace plastyczne i posmakować potraw z różnych stron Europy.
Państwa przybycie będzie dla nas wielkim zaszczytem.

PROGRAM FESTYNU
(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [3] || Wersja do druku :: Festyn Europejski
 Mocne brzmienie w SDK
23.02.2010 22:27
W dniu 27 lutego w Szubińskim Domu Kultury będzie wrzało, o godz. 19.00 rozpoczyna się bowiem koncert 4 kapel, które szykują dla fanów ostrzejszego grania masę dobrej muzyki oraz świetnej atmosfery! Na koncercie pojawią się szubińskie kapele Adrenalin oraz formacja Grinding Till Grave, ponadto zagra nakielska Terapia Eksperyment. Szubiński koncert uświetni także występ bydgoskiego Mislead.
Wszystkich zainteresowanych koncertem zapraszamy na bliższe poznanie zespołów, które zagoszczą w sobotę na scenie, lecz także - miejmy nadzieję - na dłużej pozostaną w pamięci tych, którzy już teraz gorączkowo planują spędzenie sobotniego wieczoru w SDK.
(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Mocne brzmienie w SDK
 Wiosenna wystawa malarstwa
23.02.2010 17:35

Hanna Zawadzka – Pleszyńska urodziła się 21.03.1962 roku w Mińsku Mazowieckim. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Uprawia różne techniki malarskie - olej, akryl, tempera, pastel. Maluje głównie pejzaż, martwą naturę, portret.
Zajmuje się również edukacją plastyczną dzieci i młodzieży.
Jest nauczycielem sztuki i informatyki w gimnazjum w Szubinie. Uczestniczy w licznych plenerach malarskich, m.in. w plenerach resocjalizacyjnych dla więźniów oraz zajęciach rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych i chorych umysłowo.
Brała udział w wielu wystawach malarskich w Polsce i za granicą : Niemcy, Holandia , Włochy.
W 1997 we Włoszech otrzymała III nagrodę w konkursie plastycznym na kompozycję pejzażową. Jest członkiem grupy artystycznej Plama’s w Szubinie , Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej w Bydgoszczy.

Galerię prowadzą Natalia i Maciej Jelińscy.
Autor: Mariusz K || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Wiosenna wystawa malarstwa
 Ruszył wybór wykonawcy sali przy liceum
23.02.2010 17:05
W dniu 12 lutego upłynął termin składania ofert na przebudowę szkoły oraz budowę budynku hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym w Szubinie. Upływ tego terminu otwiera procedurę wyboru wykonawcy wskazanych w zamówieniu robót budowlanych. Termin realizacji inwestycji określony został na 10 miesięcy. Oznacza to, iż uczniowie LO im. St. Wyspiańskiego – po latach płonnych nadziei - w końcu doczekają się własnego zaplecza sportowego.

(...)  Czytaj więcej>>
Źródło: Dawid Rzeski
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Ruszył wybór wykonawcy sali przy liceum
 Sesja Rady Powiatu
23.02.2010 10:40
W załączeniu przesyłam Państwu porządek obrad sesji Rady Powiatu Nakielskiego, która odbędzie się w dniu 24 lutego o godzinie 10 w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią, ul. Strażacka 3.

Pragnę także przekazać, iż w mijającym miesiącu sesja Rady Miejskiej w Szubinie się nie odbędzie, co wynika z harmonogramu prac Rady Miejskiej w Szubinie na 2010 rok.

Pamiętajmy także, iż zgodnie z Ustawą o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 roku, każdemu przysługuje prawo dostępu do informacji publicznej. Zgodnie z brzmieniem art. 3 ust. 1 pkt 3 wzmiankowanej ustawy, prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienie do dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z wyborów powszechnych. Tym samym, każdy z Zainteresowanych Mieszkańców ma prawo uczestniczyć w sesji Rady Powiatu w Nakle czy też Rady Miejskiej w Szubinie.
W razie pytań, służę pomocą.

Łączę wyrazy szacunku,

radny Powiatu Nakielskiego
Dawid Rzeski
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Sesja Rady Powiatu
 ORMO czuwa, czyli rocznica, o której lepiej zapomnieć
22.02.2010 18:16
21 lutego 1946 r. uchwałą Rady Ministrów utworzono organizację paramilitarną o nazwie Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej (ORMO). W zamiarze miała ona wspierać odziały Milicji Obywatelskiej Polski Ludowej. Służba w ORMO posiadała charakter społeczny, a w formacji panował reżim wojskowy. ORMO miała spełniać rolę jednego z gwarantów bezpieczeństwa wewnętrznego w kraju, większość historyków twierdzi jednak, iż jej polityczna dyspozycyjność stała się przyczynkiem do wykreowania narzędzia represji, skierowanego wobec tworzących się prądów reformatorskich, takich jak Ruch Solidarności.
Niestety, ale budowa struktur ORMO Szubina również nie ominęła. W całym byłym województwie bydgoskim (w l. 1945-1950 pod nazwą województwa pomorskiego) z początkiem działalności organizacji zanotowano liczbę ok. 7 tysięcy członków, w tym 302 kobiet. Praktycznie, w każdej gminie istniały przynajmniej kilkudziesięcioosobowe grupy formacji.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: ORMO czuwa, czyli rocznica, o której lepiej zapomnieć
 Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim
18.02.2010 10:34
W otwartym konkursie ofert nr 3/2010 na wspieranie wykonywania zadań publicznych w zakresie rozwoju kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji narodowej, pod nazwą „KULTURA, SZTUKA I TRADYCJA NARODOWA”, który w styczniu ogłosiło Starostwo Powiatowe w Nakle n. Notecią, Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna zdobyło grant w wysokości 2.000,00 zł. na projekt wystawy: Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim.
Podczas wystawy pokazywane będą także stare szkolne zdjęcia. Muzeum apeluje o przkazywanie lub użyczanie zdjęć na potrzeby projektu.
Na zdjęciu dzieci ze szkoły w Wąsoszu, fot. ze zbiorów Muzeum z około 1923 r.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Szkoły z tamtych lat na pograniczu pałucko-krajeńskim
 Na zawsze pozostaniesz w naszej Pamięci...
17.02.2010 16:49


W dniu dzisiejszym na obwodnicy Szubina doszło do wypadku samochodowego. Z samochodem osobowym zderzyła się ciężarówka. Poszkodowany w wypadku został kierowca samochodu osobowego.
W wyniku licznych obrażeń młody kierowca samochodu osobowego zmarł w szpitalu.
W obliczu tej tragedii, wszelkie inne sprawy schodzą na plan drugi. Przesyłamy Rodzinie, Bliskim oraz Przyjaciołom Kamila wyrazy ogromnego współczucia.


Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [7] || Wersja do druku :: Na zawsze pozostaniesz w naszej Pamięci...
 Jeżeli jesteś ofiarą przestępstwa...
17.02.2010 11:07
Prokuratura Rejonowa w Szubinie informuje, że w ramach Tygodnia Ofiar Przestępstw przez 5 dni tj. 22-26.02.2010 r. pełnione będą dyżury prokuratora. Dyżury odbywać się będą w godzinach urzędowania w siedzibie Prokuratury Rejonowej w Szubinie i w Ośrodku Zamiejscowym Prokuratury Rejonowej w Szubinie z siedzibą w Żninie.

W okresie od 22 do 28 lutego 2010 . w Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej w Szubinie przy ul. Kcyńskiej 34 pełnione będą dyżury przez zawodowych kuratorów sądowych.
Wykaz dyżurów pełnionych w ramach "Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw" w dniach od 22 do 28 lutego 2010 r. w Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej w Szubinie przy ul. Kcyńskiej 34.

Dnia:
22.02.2010 r. - Kurator specjalista Elżbieta Ozlukafa
23.02.2010 r. - Kurator specjalista Tadeusz Kużel
24.02.2010 r. - Kurator specjalista Joanna Steinmetz
25.02.2010 r. - Kurator specjalista Roman Swosiński
26.02.2010 r. - Kurator specjalista Sylwia Gawrońska
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Jeżeli jesteś ofiarą przestępstwa...
 Karambol w Wąsoszu
16.02.2010 10:22
10 samochodów zderzyło się na drodze krajowej nr 5 w miejscowości Wąsosz. Na szczęście obyło się bez ofiar w ludziach. Droga jest zablokowana. Przyczyną karambolu było najprawdopodobniej nie dostosowanie prędkości do warunków na drodze.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Karambol w Wąsoszu
 US w Szubinie
16.02.2010 09:57
Punkt informacyjny Urzędu Skarbowego w Nakle nad Notecią czynny w godz. od 9:00 do 14:00w dniach: 19 luty, 5 i 26 marzec, 9 i 23 kwiecień 2010 r. w budynku Urzędu Miejskiego w Szubinie - I piętro - biuro nr 34.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: US w Szubinie
 Granty dla szubińskich szkół przyznane
13.02.2010 11:39
Rejs szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich, profilaktyka chorób, strzelanie i teatr – oj, w szubińskich szkołach będzie się działo! Zbliżające miesiące w murach szkolnych nie muszą wcale okazać się nudne, ponieważ ruszyła kolejna edycja konkursu na realizację zajęć pozalekcyjnych. Jako pierwsi w mieście przedstawiamy Państwu, na co udało się uzyskać dodatkowe pieniądze ze środków powiatu Zespołowi Szkół Specjalnych, „Ogórkom” oraz „Wyspiańskiemu”.
(...)  Czytaj więcej>>
Źródło: Dawid Rzeski
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Granty dla szubińskich szkół przyznane
 Ostrzeżenie o zamieciach śnieżnych
11.02.2010 13:47
Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu wydało komunikat o 1 stopniu zagrożenia intensywnymi opadami śniegu. Na obszarze naszego województwa prognozuje się zamiecie i zawieje śnieżne. Średnia prędkość wiatru wynosić ma 25-35 km/h, od godzin południowych wiatr okresami dochodzący w porywach do 55-65 km/h, północno-wschodni. Od godzin popołudniowych przewidywany wzrost opadów śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej szacowany jest na 5-10 cm/12 godz. Skutkiem mogą być tworzące się sie zaspy i utrudnienia komunikacyjne.

Ostrzeżenie ma obowiązywać do dnia jutrzejszego do godz. 12.00.
Źródło: BPM Poznań
Autor: Dawid Rzeski || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Ostrzeżenie o zamieciach śnieżnych
 Wielomilionowe remonty dróg oraz sala przy Wyspiańskim – czy powiat dotrzyma słowa?
10.02.2010 17:15
Serdecznie zapraszam Państwa na analizę planowanych wydatków inwestycyjnych Powiatu Nakielskiego, które mają zostać poczynione w naszej gminie w bieżącym roku.

Pomimo, iż budżet Powiatu Nakielskiego na zbliżające się miesiące został przyjęty kilka tygodni temu, zawsze jest czas na zapoznanie się z programem najważniejszych inwestycji, które zostały zaplanowane do realizacji w gminie Szubin. Informacje te nie wszystkim mieszkańcom są znane, stąd zdecydowałem się na skrótowe, lecz całościowe przedstawienie Państwu najistotniejszych punktów zawartych w uchwale budżetowej na 2010 rok.
(...)  Czytaj więcej>>
Źródło: Dawid Rzeski
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Wielomilionowe remonty dróg oraz sala przy Wyspiańskim – czy powiat dotrzyma słowa?
 Obchody jubileuszu harcerstwa
10.02.2010 16:52

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu 18 lutego 2010 r. o godzinie 11.00 w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie. Celem spotkania będzie przygotowanie obchodów jubileuszu harcerstwa na naszym terenie.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Obchody jubileuszu harcerstwa
 Akcja zima
04.02.2010 11:28
Zamiecie śnieżne na drogach zmorą mieszkańców – co dalej z systemem odśnieżania dróg powiatowych w gminie Szubin?

Niby Polska to kraj w klimacie umiarkowanym, gdzie władzom winno być wiadomym, iż zima może „wywinąć” mieszkańcom nie lada kłopoty. Informacja ta jest wiadomością każdemu powszechnie znaną. I rzeczywiście należałoby ją potraktować z pobłażliwością, gdyby nie fakt, iż co roku pojawiają się te same problemy w postaci niedrożności linii komunikacyjnych spowodowanej zamieciami śnieżnymi. Aktualnie sytuacja jest o tyle skomplikowana, iż mamy do czynienia z zimą od dawna niespotykaną, przyczyniającą się do ciężkiego stanu dróg. Rodzi się pytanie, czy funkcjonujący system odśnieżania dróg jest prawidłowy i pozbawiony wad? W analizie tego problemu, skupmy się na drogach powiatowych naszej gminy.

Przekroczone „utarte” zwyczaje?

Z informacji napływających od mieszkańców,
(...)  Czytaj więcej>>
Źródło: Dawid Rzeski
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Akcja zima
 Konkurs wiedzy o powstaniu wielkopolskim
15.01.2010 11:23

14 stycznia 2010 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych sprawdzali swoją wiedzę o powstaniu wielkopolskim 1918-1919. W gminnym konkursie zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Szubińskiej i Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Koło w Szubinie wzięli udział uczniowie z 6 szkół z gminy Szubin. Uczestników oraz opiekunów powitali prezes TPPW 1918-1919 Koło w Szubinie Piotr S. Adamczewski i dyrektor Muzeum Kamila Czechowska. Młodzież rywalizowała indywidualnie, ale równocześnie konkurowała o miejsce dla szkoły. Prace w dwóch kategoriach ( gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna) oceniła komisja w składzie Stanisław Wypych, Benigna Olszewska, Elżbieta Donarska. I miejsce zdobyli: Artur Przemorski z I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie Krzysztof Bartkowiak z Gimnazjum, Zespół Szkół w Szubinie II miejsce Paweł Przybylski z I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie Marcin Domiński z Gimnazjum, Zespół Szkół w Szubinie III miejsce Adam Kapsa z I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie Michał Kawczyński z Gimnazjum nr 1 w Szubinie I miejsce po zsumowaniu punktów wszystkich przedstawicieli z danej szkoły zdobyło Gimnazjum, Zespół Szkół w Szubinie. Zwycięscy otrzymali nagrody, natomiast zwycięska szkoła – puchar. Gratulujemy!
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Konkurs wiedzy o powstaniu wielkopolskim
 Rekordowa orkiestra
12.01.2010 17:04
W tym roku udało się kolejny raz pobić rekord w zbiórce pieniędzy na rzecz WOŚP. Przede wszystkim niezwykłą hojnością wykazali się mieszkańcy Królikowa którzy zebrali niewiele mniej niż w całym Szubinie.

Zebrane kwoty w poszczególnych miejscowościach
Szubin - 6.179,27
Królikowo - 5.630,48
Rynarzewo - 4.534,98
Chomętowo - 3.453,18
Kowalewo - 2.698,65
Tur - 1.391,35
Kołaczkowo - 1.238,56

Razem miasto i gmina Szubin - 25126,47 zł

Wielką orkiestrę również można wspierać po finale WOŚP przekazując 1% podatku. Dzięki temu w 2009 roku na konto fundacji wpłynęło ponad 4 mln zł.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Nr KRS: 0000030897

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Rekordowa orkiestra
 Rocznica Powstania Wielkopolskiego
10.01.2010 13:53

Obchody 91. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-191 w Szubinie rozpoczną się 11 stycznia 2010 r. o godz. 10.00

Program uroczystości:

9.45 Zbiórka przed bramą główną cmentarza w Szubinie delegacji i pocztów sztandarowych (ul. Nakielska)
10.00 Przejście pod pomnik-mogiłę poległych powstańców wielkopolskich
10.05 Modlitwa przy pomniku-mogile
10.15 Składanie wiązanek kwiatów przed pomnikiem powstańczym
10.45 Okolicznościowa akademia z okazji 91. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 19181-1919 w Muzeum Ziemi Szubińskiej w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół w Szubinie pt. „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród” (ul. Szkolna 2)
11.15 Zwiedzanie wystawy okolicznościowej przygotowanej przez Muzeum Ziemi Szubińskiej

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Rocznica Powstania Wielkopolskiego
 Wyprawiamy Osiemnastkę
08.01.2010 23:06


W Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szubinie wystąpi m.in Anita
Sokołowska, znana szerszej publiczności z serialu "Na dobre i na złe" jak i również Teatr Meandry.

Szczegółowy program imprez WOŚP 10 stycznia

SZUBIŃSKI DOM KULTURY

14.00 - Jasełka w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 2 w Szubinie
14.30 - Zabawy ze słowem - czyta Anita Sokołowska, aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy (wiersze i zgadywanki dla dzieci)
15.00 - 6-latki z SP nr 1 tańczą
15.20 - Grupa taneczna z SP nr 1
15.25 - Formacja taneczna "Algaro" z SP nr 2 (zespół prowadzą: Iwona Sabacińska, Alina Rzadkiewicz)

Występ taneczny Pauliny Stróżyńskiej

15.35 - Popisy instrumentalne członków ogniska muzycznego (podpieczni Lidii Harendy)
15.45 - Grupa hip hop SDK (instruktor Beata Janowska)
16.00 - Sprzedaż upominków ofiarowanych na "18" przez mieszkańców miasta
16.10 - Zespół muzyki popularnej AKORD (Maryla i Eliza Piekarskie, Janusz Świerczek)
16.35 - Zespół muzyki popularnej GWAM (Jacek Gil)
16.50 - Zespół wokalny SDK (instruktor Rafał Świtniewski)
17.00 - Sprzedaż upominków ofiarowanych na "18" przez mieszkańców miasta
17.05 - Występ zespołu "Jesienny Kwiat" SDK
17.25 - Teatr Meandry I LO im. St. Wyspiańskiego w Szubinie (kierownik: Mariusz Zieliński)
18.00 - Sprzedaż upomninków
18.15 - Koncert Gwiazdy Wieczoru zespołu EMERALD

Od godz. 16.00 do 19.00 w SDK kawiarenka z przepysznym ciastem domowym.

TARGOWISKO

19.40 - Spektakl Teatru Ulicznego Dar z Bydgoszczy
20.00 - Światełko do Nieba
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Wyprawiamy Osiemnastkę
 Informacje Zarządu Salsy
04.01.2010 12:44
6 stycznia o godz. 18.00 w siedzibie na Mostowej 14 odbędzie się zebranie kapitanów zespołów występujących w rozgrywkach SALSY.
Rozpoczęcie 2 rundy, rozgrywek SALSY sezonu 2009/2010 planowane jest na 9 stycznia 2010.
Więcej informacji w dziale Salsa.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Informacje Zarządu Salsy
 Komitet Katyński działa
30.12.2009 18:04

W gminie Szubin trwają gorączkowe przygotowania do 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W dniu 29 grudnia 2009 roku w Urzędzie Miejskim w Szubinie odbyło się spotkanie Komitetu Obchodów tej rocznicy z burmistrzem Ignacym Pogodzińskim. Na spotkaniu omówiono m.in. przebieg dotychczasowych przygotowań do kwietniowych uroczystości, które odbędą się w Szubinie i Rynarzewie. Podczas obchodów zaplanowanych na kwiecień 2010 roku zostaną posadzone dwa Drzewa Dębu Katyńskiego, drzewo w Szubinie będzie upamiętniać postać przedwojennego komendanta powiatowego, komisarza Policji Państwowej w Szubinie Józefa Młodowicza, a w Rynarzewie urodzonego tam w roku 1906 aspiranta Policji Państwowej Franciszka Poczekaja. Obaj policjanci zginęli w 1940 roku od strzałów w tył głowy w Twerze. Podczas obchodów rocznicowych nie zabraknie również okolicznościowej wystawy poświęconej ofiarom Katynia i innych miejsc straceń oficerów polskich w 1940 roku, spotkań i pokazów dla młodzieży i mieszkańców gminy.
Podczas spotkania z władzami miasta ustalono, że uroczystość posadzenia Dębu Katyńskiego w Szubinie oraz uczczenie ofiar z roku 1940 nastąpi 7 kwietnia 2010 roku, a w Rynarzewie dwa tygodnie później - 21 kwietnia roku 2010. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele komitetu w składzie: dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna Kamila Czechowska, emerytowany policjant i kolekcjoner, inicjator upamiętnienia ofiar Katynia Piotr Fiałkowski oraz Piotr S. Adamczewski, koordynator uroczystości katyńskich w roku 2010 w gminie Szubin.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Komitet Katyński działa
 XLIV sesja Rady Miejskiej
29.12.2009 12:27
W dniu 30 grudnia 2009 r. (środa) o godzinie 10:00 w Urzędzie Miejskim w Szubinie przy ul. Kcyńskiej 12, w sali nr 31 odbędzie się nadzwyczajna XLIV sesja Rady Miejskiej w Szubinie.

Porządek obrad: (...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: XLIV sesja Rady Miejskiej
 WyGRAj fundusze europejskie
07.12.2009 09:22

Otwarty konkurs fotograficzny dla młodzieży (do lat 26) na zdjęcia prezentujące w ciekawy sposób efekty dotychczasowego wykorzystania funduszy europejskich w najbliższym otoczeniu”.
REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO.
(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: WyGRAj fundusze europejskie
 Wystawa o historii szpitala
02.12.2009 17:14
Na stulecie szpitala zorganizowano w Muzeum Ziemi Szubińskiej wystawę o historii szubińskiej lecznicy. Wystawa prezentowana w Muzeum to zapis historii szpitala od początku powstania, poprzez remonty, wsparcie, którego udzielili szpitalowi Holendrzy i mieszkańcy gminy. Można zobaczyć zdjęcia pracowników szpitala, dokumenty oraz ekspozycję złożoną ze sprzętu szpitalnego. Znajdują się tam łóżka szpitalne, nosze, kule, waga dla noworodków, strzykawki, skalpele oraz inny sprzęt medyczny jak m.in. ssak. Duże wrażenie na zwiedzających, szczególnie na najmłodszych, robią strzykawki i narzędzia chirurgiczne. Dorośli, zwiedzając, mówią najczęściej o lekarzu Edmundzie Grajewskim i siostrach zakonnych, które służyły opieką pielęgniarską w szubińskim szpitalu. Zdjęcia sióstr można obejrzeć na eksponowanych archiwalnych fotografiach. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy, która czynna będzie w Muzeum do świąt.

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Wystawa o historii szpitala
 Nie dajmy się grypie !
02.12.2009 17:07

Dwa są sposoby walki z grypą i przeziębieniem : pierwszy gdy jeszcze jesteśmy zdrowi- to przeciwdziałać. Drugi gdy zachorujemy leczyć.
Kluczem do zdrowia jest odporność. Można ja zyskać przez szczepienie ale także w sposób naturalny spacerując na świeżym powietrzu, ubierając się właściwie, spożywając więcej owoców i warzyw a mniej słodyczy i wysoko przetworzonego pożywienia. Ważne jest też by unikać stresu i sypiać regularnie.
Najbezpieczniejsze działanie w budowaniu odporności i w wychodzeniu z przeziębień i grypy mają naturalne produkty.
(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Nie dajmy się grypie !
 Zbiórka odpadów wielokogabarytowych
25.11.2009 10:50
Urząd Miejski w Szubinie organizuje w Szubinie na targowisku miejskim w dniach 3 i 4 grudnia 2009 r. (czwartek, piątek) zbiórkę odpadów wielkogabarytowych.
Mieszkańcy zgodnie z prawem, bezpłatnie mogą pozbyć się niepotrzebnych mebli i zużytego sprzętu RTV, AGD i innych odpadów dużych rozmiarów.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Zbiórka odpadów wielokogabarytowych
 XLII sesja Rady Miejskiej
24.11.2009 12:24
Dnia 26 listopada 2009 r. (czwartek) o godzinie 10:00 w Urzędzie Miejskim w Szubinie przy ul. Kcyńskiej 12 w sali nr 31 odbędzie się XLII sesja Rady Miejskiej w Szubinie.

Porządek obrad: (...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: XLII sesja Rady Miejskiej
 Cegła po cegle...
17.11.2009 13:07
... i po kominie przy ZSP w Szubinie pozostaną tylko wspomnienia. Od kiedy ZSP został podłączony do sieci ciepłowniczej komin był nieużywany. Jednak na pewno dla wielu osób przyjezdnych, które gubiły się między uliczkami Osiedla Bydgoskiego był cennym drogowskazem. Może ktoś z internautów ma zdjęcia z jego budowy lub zechce podzielić się jego hisorią?
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Cegła po cegle...
 Zaproszenie
09.11.2009 18:11
Przewodniczący Rady Miejskiej i Burmistrz Szubina oraz Muzeum Ziemi Szubińskiej i Gimnazjum nr 1 zapraszają na WIECZORNICĘ PATRIOTYCZNĄ 10 listopada 2009 r. o godzinie 17.00 „ WOLNOŚC NIE JEST DAREM, MA KROPLE POTU NA CZOLE” w Muzeum Ziemi Szubińskiej oraz
11 listopada 2009 r. o godzinie 10.00 na Mszę św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Andrzeja Boboli, w czasie której zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i XX-lecia Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Po Mszy św. odbędzie się uroczystość pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Wolności w Szubinie.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Zaproszenie
 Rewitalizacja czy modernizacja?
05.11.2009 21:31
Od dłuższego czasu na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego można głosować w ankiecie nad wyborem koncepcji "rewitalizacji starej części miasta Szubina". Jednak czy wymiana płyt chodnikowych i przebudowa centralnej części rynku spełni podstawową funkcję jaką jest rewitalizacja, czyli ożywienie centrum miasta? Słusznie, że urzędnicy zabrali się za przebudowę rynku gdyż on dla mieszkańców Szubina jest od wielu lat miejscem mało reprezentacyjnym. Niestety fundusze unijnie wystarczą tylko na wymianę tego po czym będziemy chodzili. W przypadku szubińskiego rynku nawet odnowienie elewacji to za mało by stał się perełką Szubina. Póki otaczać go będą budynki parterowe, gdzie budynek to w wielu przypadkach nadużycie to walory architektoniczne centrum miasta się nie zmienią. Pozostają tylko marzenia aby centrum naszego miasta tworzyła zwarta zabudowa a nie architektoniczny bałagan z kioskami na czele. Chyba nie zawsze chodzi tu o pieniadzę bo jak wytłumaczyć fakt, że od paru lat na nowo powstałym budynku na ulicy 3 maja do tej pory nie pojawił się centymetr elewacji? W tym przypadku to całe szczęście, że coraz szczelniej przykrywają go reklamy. Całkiem blisko nas są takie miasta gdzie byle gdzie nie można anteny satelitarnej czy nawet klimatyzatora powiesić.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Rewitalizacja czy modernizacja?
 Punkt Poradnictwa Obywatelskiego w Szubinie
03.11.2009 11:41
5 listopada, w siedzibie Urzędu Miejskiego rozpocznie działalność Punkt Poradnictwa Obywatelskiego. Bezpłatne porady udzielane będą w każdy czwartek w godzinach od 16:00 do 18:00 w sprawach: mieszkaniowych, rodzinnych, świadczeń socjalnych, świadczeń z ubezpieczenia społecznego, zatrudnienia i bezrobocia, niepełnosprawności, administracyjnych, spadkowych, konsumenckich, stosunków międzyludzkich oraz własnościowych.
Działalność punktu sfinansowana została w ramach projektu "Punkty poradnictwa obywatelskiego w gminach powiatu nakielskiego", który realizuje Fundacja "Civitas" w partnerstwie z naszą gminą. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach konkursu ogłoszonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, Działanie 7.3 "Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Punkt Poradnictwa Obywatelskiego w Szubinie
 Pamiętaliśmy
02.11.2009 13:53
1 listopada mieszkańcy miasta i gminy Szubin pamiętali o tych, którzy odeszli. W Miejscach Pamięci Narodowej pojawiły się wiązanki z biało-czerwonymi szarfami przypominające nam o tych, którzy na trwałe zapisali się w historii naszej "małej ojczyzny". Pomniki, masowe mogiły, pamiątkowe tablice rozświetliły też w tym czasie znicze zapalane przez tych, którzy chcą pamiętać i chcą tą pamięcią podzielić się z młodym pokoleniem.
fot. Piotr Bembenk
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [3] || Wersja do druku :: Pamiętaliśmy
 Oni odeszli na wieczną wartę
30.10.2009 22:15
W tych szczególnych dniach wspominamy bliskich, którzy spoczęli na cmentarzach miasta i gminy Szubin, dbamy o ich groby i przy świetle płonących zniczy sięgamy pamięcią wstecz. Jest to taki dzień w roku, który skłania nas do wspomnień o zmarłych, do większej zadumy i refleksji.
Przechodząc obok miejsc pamięci, nie zapomnijmy o Tych, którzy walczyli w mrocznym okresie zaborów i zmagań w obronie odrodzonej Rzeczypospolitej.
Wspomnijmy Tych, których działalność na naszym terenie pozostawiła trwały ślad nie tylko w naszej pamięci. Pamiętajmy o Duchowych Przywódcach z okresu zaboru pruskiego, o Działaczach Społecznych, Bohaterach Pracy u podstaw, których dzieło chcemy kontynuować.
Zatrzymajmy się w zadumie, oddając cześć Tym, dzięki którym po latach zaborów odrodziła się niepodległa Polska, jak również Wszystkim, którzy bronili odzyskanej niepodległości, płacąc za to krwią i życiem. Tym Powstańcom Styczniowym i Wielkopolskim, którym „nikt iść nie kazał, a poszli”.
Przywołajmy pamięć tragicznych wydarzeń II wojny światowej. Niech staną do apelu poległych Żołnierze Września ’39 r., Niezłomni Bohaterowie Polskiego Państwa Podziemnego oraz Walczący na wszystkich frontach II wojny światowej. Nie zapomnijmy o Zmarłych w obozach jenieckich w Szubinie i na terenach okupowanych przez III Rzeszę. Wspomnijmy Ofiary Stalinizmu, Zamordowanych w Katyniu, Kozielsku i Ostaszkowie, a także Pomordowanych na Kresach Południowo-Wschodnich przedwojennej Rzeczypospolitej. W 70. rocznicę wspomnijmy Cywilne Ofiary II wojny światowej i zatrzymajmy się przy pamiątkowych tablicach licznie rozsianych na terenie miasta i gminy Szubin.
To święto jest wyrazem naszej pamięci o Tych, którzy byli przed nami. Choć Ich nie znaliśmy, jesteśmy Im wdzięczni - za czyny, poświęcenie, czasem i ofiarę życia.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Oni odeszli na wieczną wartę
 Ciężkie brzmienia w SzDK
29.10.2009 19:28
30 października w Szubińskim Domu Kultury odbędzie się "WIELKI SZU fest" na którym zagrają briff - metal, kazan - hardcore oraz Dawn OfA Golden Age przedstawiciel gatunku metal/alternatywa/progres. Bilety po 6 zł. Zapraszamy
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Ciężkie brzmienia w SzDK
 XLI sesja Rady Miejskiej
28.10.2009 13:07
Dnia 29 października 2009 r. (czwartek) o godzinie 10:00 w Urzędzie Miejskim w Szubinie przy ul. Kcyńskiej 12 w sali nr 31 odbędzie się XLI sesja Rady Miejskiej w Szubinie.

Porządek obrad: (...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: XLI sesja Rady Miejskiej
 NORDOST - 24 października, g. 17.00 i 20.00
22.10.2009 12:28
O godz. 17.00 i 20.00 w najbliższą sobotę na scenie Szubińskiego Domu Kultury wystawiony zostanie spektakl "Nordost" Buchsteiner'a. Występują: Dominika Biernat, Anita Sokołowska, Beata Bandurska; opracowanie tekstu, reż. Grażyna Kania; tłumaczenie: Adam Nalepa; muzyka: Maciej Szymborski; scenografia: Anna Met; reżyseria światła: Robert Łosicki. Wstęp wolny.

Projekt realizowany w ramach programu Instytutu Teatralnego TEATR POLSKA ze środków MKiDN.

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: NORDOST - 24 października, g. 17.00 i 20.00
 Orlik przy "Ogórkach"
20.10.2009 17:19
19 października nastąpiło przekazanie terenu pod budowę kompleksu boisk sportowych "Orlik 2012". Natomiast już dziś można podziwiać maszyny na placu budowy przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie. Jeśli pogoda nie pokrzyżuje planów budowlańców to Orlik powinien być oddany do użytku z końcem listopada. W skład niego wejdzie boisko ze sztuczną trawą do gry w piłkę nożną oraz boisko do koszykówki lub siatkówki wykonane z nawierzchni poliuretanowo-gumowej. Powstanie też budynek szatniowo-socjalnego a cały teren zostanie oświetlony i ogrodzony. Życzyłoby się aby jeszcze otoczenie wokół Orlika dorównało inwestycji za ponad 1 mln zł, którą to prowadzi zarządca terenu Starostwo Powiatowe.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Orlik przy "Ogórkach"
 Ranking Europejska Gmina- Szubin w czołówce
19.10.2009 20:35
Gazeta Prawna w swoim rankingu, wskazuje, które samorządy w Polsce mogą poszczycić się największymi osiągnięciami w pozyskiwaniu środków unijnych. Brane były pod uwagę wszystkie programy pomocowe, których beneficjentami są zarówno władze samorządowe, jak i przedsiębiorstwa, rolnicy i organizacje społeczne. Ranking obejmuje zarówno „stare”, jak i „nowe” środki (z unijnego budżetu 2007 – 2013).
Szubin w rankingu wartości dofinansowania z UE na liczbę mieszkańców z wynikiem 2392,27 zł w skali województwa zajął 11 miejsce na 144 gminy. Dla porównania Kcynia to 33 miejsce, Żnin 40 a Nakło 54 w. W ogólnej punktacji rankingu Gazety Prawnej Szubin prezentuje się jeszcze lepiej, gdyż w skali województwa zajmuje 9 miejsce.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Ranking Europejska Gmina- Szubin w czołówce
 Zamknięcie drogi wojewódzkiej nr 247 Szubin-Kcynia
14.10.2009 11:35
EUROVIA POLSKA S.A. informuje o zamknięciu na czas wykonywania robót bitumicznych drogi wojewódzkiej nr 247 w miejscowości Wolwark zgodnie z projektem organizacji ruchu zatwierdzonym pismem znak TD.II.541-5-1/190/2009 z dnia 6 października 2009.

Na czas zamknięcia miejscowości Wolwark będzie obowiązywał objazd:
dla ruchu tranzytowego w kierunku Szubin - Kcynia i Kcynia - Szubin będzie obowiązywał objazd przez miejscowość Paterek drogami wojewódzkimi nr 246 i 241,
dla ruchu lokalnego w kierunku Szubin - Kcynia i Kcynia - Szubin będzie obowiązywał objazd przez miejscowości: Zalesie - Królikowo - Dąbrówka Słupska - Kowalewo.

Zamknięcie obowiązywało będzie 14/15.10.2009 oraz 15/16.10.2009 w godzinach od 18:00 do 08:00.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Zamknięcie drogi wojewódzkiej nr 247 Szubin-Kcynia
 OBLICZA CZASU - DWA SPOJRZENIA NA POWIAT NAKIELSKII
12.10.2009 13:19
Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna serdecznie zaprasza na wystawę OBLICZA CZASU - DWA SPOJRZENIA NA POWIAT NAKIELSKII. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 22 października 2009 r., w Muzeum o godzinie 17.00
Projekt współfinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [5] || Wersja do druku :: OBLICZA CZASU - DWA SPOJRZENIA NA POWIAT NAKIELSKII
 Zwłoki policjanta w lesie w Grzecznej Pannie
10.10.2009 10:16
Grzybiarze znaleźli zwłoki młodego mężczyzny. Ktoś strzelał do niego z bliskiej odległości - najpierw w klatkę piersiową, a potem w skroń. Było to samobójstwo czy zabójstwo? To pytania, na które stara się odpowiedzieć prokurator z Szubina.
Grzeczna Panna to wieś zagubiona w lasach między Szubinem a Nakłem. Wyłożona białym tłuczniem droga prowadzi Z Grzecznej Panny w stronę Kcyni. W lesie, w pobliżu tej "białej” drogi, kilka kilometrów za wsią, w czwartek 8 października grzybiarze znaleźli zwłoki - jak się okazało - Łukasza S., funkcjonariusza z Komisariatu Policji w Szubinie. Obok leżała broń. Nieopodal stał jego samochód. Policjanci i prokurator jeszcze w piątek w południe zabezpieczali wszelkie ślady.
Łukasz S. w policji szubińskiej pracował od siedmiu lat - w pionie kryminalnym. W lipcu 2007 roku na łamach "Pomorskiej” gratulowaliśmy mu awansu na starszego sierżanta.
W tym roku w czasie obchodów święta policji Łukasz S. awansował do stopnia młodszego aspiranta.
Komisarz Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy niewiele chciała w sprawie tego, co wydarzyło się w lesie pod Grzeczną Panną, powiedzieć. Tyle tylko, że: - Zginął policjant jednego z komisariatów komendy powiatowej w Nakle. Wszystko wskazuje na to, że było to samobójstwo.
- Samobójcy zazwyczaj zostawiają listy... Czy prawdą jest to, o czym usłyszeliśmy w Szubinie, że Łukasz S. przed śmiercią porozsyłał do różnych osób listy? - zapytaliśmy Dariusza Mańkowskiego, szefa prowadzącej śledztwo Prokuratury Rejonowej w Szubinie. Prokurator nie zaprzeczył i nie potwierdził.
- Za wcześnie jeszcze na jednoznaczne stwierdzenie, czy było to samobójstwo czy zabójstwo - powiedział. - Śledztwo trwa. Czekamy na opinie biegłych medycyny sądowej. Wtedy dopiero uzyskamy jednoznaczną odpowiedź na pytanie, co się stało w lesie pod Grzeczną Panną.
Źródło: www.pomorska.pl
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Zwłoki policjanta w lesie w Grzecznej Pannie
 Gmina Szubin ogłosiła przetarg na sprzedaż dwóch działek
07.10.2009 11:34
Gmina Szubin ogłosiła przetarg na sprzedaż dwóch działek położonych w Wąsoszu (były ośrodek wypoczynkowy) z przeznaczeniem na prowadzenie działalności usługowej - turystyka/wypoczynek/rekreacja.
Powierzchnia pierwszej działki o numerze 347/5 wynosi 0,6789 ha i zabudowana jest budynkiem restauracyjnym.
Powierzchnia drugiej działki o numerze 359/18 wynosi 1,8780 ha i posadowionych jest na niej m.in. 20 domków letniskowych.
linki
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym działki nr 359/18 www.bip.szubin.pl/?cid=118&bip_id=3744
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym działki nr 347/5 www.bip.szubin.pl/?cid=118&bip_id=3743
Materiały informacyjne www.umszubin.nazwa.pl/files/images/wasosz_tereny_sprzedaz.pdf
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Gmina Szubin ogłosiła przetarg na sprzedaż dwóch działek
 nowe foty
04.10.2009 13:59
Zapraszam do galerii

Znajdziecie tam nowe zdjęcia Szubina i okolic wykonane przez Ariela Zakrzewskiego.


link do galerii
Autor: Marta S. || Komentarze [0] || Wersja do druku :: nowe foty
 Rusza SALSA
03.10.2009 10:57
Już dzisiaj meczem o godz. 16 zainaugurowana zostanie VIII edycja Szunińskiej Autonomicznej Ligi Siatkówki popularnej Salsy. Wszystkich kibiców Salsy zapraszamy do hali Widowiskowo - Sportowej przy SP nr 1.
terminarz:
16.00 Archiwum – Burn Energy Team
17.00 Gimnazjum 2 – Antyki
18.00 Comax - Baciki
19.00 Farbar - Orzeł
Pauza – Bad Boys

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Rusza SALSA
 Blask i szyk muzeum
18.09.2009 19:58
28 sierpnia 2009 r. zakończony został remont sali Domu Polskiego – siedziby naszego Muzeum. Inwestycja zrealizowana została ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Szubin. Sala jest już czynna i można zwiedzać nie tylko prezentowaną ekspozycję, ale i podziwiać efekt końcowy. Na uroczyste otwarcie Burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński i Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamila Czechowska zapraszają 25 września o godzinie 17.00.
Program:
- występ Chóru im. Jana Pawła II pod dyrekcją Elżbiety Szubertowskiej
- powitanie gości
- wystąpienia gości
- projekcja materiału „W cieniu swastyki”
- zwiedzanie wystawy poświęconej II wojnie światowej na Ziemi SzubińskiejAutor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Blask i szyk muzeum
 XL sesja Rady Miejskiej
18.09.2009 19:51
Dnia 24 września 2009 r. (czwartek) o godzinie 10:00 w Urzędzie Miejskim w Szubinie przy ul. Kcyńskiej 12 w sali nr 31 odbędzie się XL sesja Rady Miejskiej w Szubinie.

Porządek obrad: (...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: XL sesja Rady Miejskiej
 XI Dni Kultury Chrześcijańskiej
15.09.2009 19:31
W niedzielę 13 września mszą świętą w kościele pw. św. Marcina rozpoczęły się XI Dni Kultury Chrześcijańskiej w Szubinie. O godz. 17.00 otwarto w Muzeum Ziemi Szubińskiej wystawę pt. „Sztuka sakralna na Pałukach”, na którą przybyli ks. dziekan Tadeusz Lesiński, ks. prałat Jan Kątny, zastępca burmistrza Szubina Mariusz Piotrkowski z małżonką, Danuta Siewkowska, mieszkańcy Szubina i okolic. Zaprezentowano obrazy artystów grupy Plama’s: Elżbiety Kotz, Ryszarda Grabowskiego, Pawła Grabowskiego, Hanny Zawadzkiej-Pleszyńskiej, Macieja Jelińskiego, Mirosława Banacha, Maryli Rakowskiej-Molendy, Krzysztofa Wilka, Jana Harasimowicza, Henryka Wojtasa, rzeźbę Jana Makowieckiego. Prace przedstawiają kościoły z Szubina i m.in. Rynarzewa, Łabiszyna. Większość z nich dostarczyli artyści, pozostałe pochodzą ze zbiorów muzeum. Zebrani mogli również podziwiać odnowioną salę Domu Polskiego oraz materiał filmowy przygotowany przez Muzeum Ziemi Szubińskiej pt. „W cieniu swastyki” opowiadający o wydarzeniach II wojny światowej w Szubinie i jego okolicy. Zebranych przywitała dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej, kilka słów wygłosił również na temat wystawy Henryk Wojtas. Rozpoczynający się tydzień będzie obfitował w spotkania. W tygodniu w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej odbędzie się m.in. pielgrzymka piesza do sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni, w sobotę pielgrzymka autokarowa do Sanktuarium Maryjnego w Skrzatuszu, w niedzielę natomiast festyn rodzinny na ul. Gen. Bema.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: XI Dni Kultury Chrześcijańskiej
 Dla mieszkanek Szubina w wieku 50-59 lat
03.09.2009 21:47

Od poniedziałku, 7 września, Szubiński Dom Kultury rozpoczyna nabór do projektu „Tworzymy nowe przyzwyczajenia” dla pań w wieku 50 – 59 lat. Działania mają na celu zwiększenie aktywności wśród mieszkanek Szubina będącymi osobami bezrobotnymi, emerytkami, rencistkami lub osobami pracującymi na część etatu.
Projekt tworzą: zajęcia z podstaw obsługi komputera, praktycznego zastosowania podstawowego oprogramowania, obsługi Internetu; zajęcia rozwoju osobistego; zajęcia na hali; nordic walking (chodzenie z kijkami); wyjazdy na basen; wyjazdy do Opery Nova; spotkania w Toruniu i Anielinach; wypromowanie projektu wśród mieszkańców Szubina. Spotkania odbywać się będą w grupach 11-osobowych dwa razy w tygodniu. Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani trenerzy. Udział w projekcie jest bezpłatny. Szkolenia, materiały i wyposażenie do prowadzenia zajęć będą
sfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Partnerem projektu jest gmina Szubin.
Nabór do projektu zorganizowany zostanie w Szubińskim Domu Kultury od 7 do 10 września w godz. 11.00-17.00. W projekcie mogą uczestniczyć mieszkanki Szubina w wieku 50-59 lat, które nie potrafią obsługiwać komputera, nie posiadają wykształcenia wyższego. Ilość miejsc jest
ograniczona.

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Dla mieszkanek Szubina w wieku 50-59 lat
 Obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej
01.09.2009 21:54
Szubin włączył się w obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystość rozpoczęła się 1 września 1939 r. o godz. 12.00 na szubińskim cmentarzu parafialnym. Kombatantów II wojny światowej, naocznych świadków września 1939 r., przedstawicieli władzy samorządowej i lokalnej, radnych, dyrektorów, nauczycieli, uczniów, przedstawicieli organizacji społecznych i kulturalnych, poczty sztandarowe i zebranych przed pomnikiem poświęconym pomordowanym w latach 1939-45 powitała dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamila Czechowska słowami: Był taki dzień 1 września 1939 r., który w historii narodu polskiego zapisał się tragicznymi wydarzeniami. Od tego dnia zmienił się bieg historii Europy, Polski, a następnie całego świata. Również historia Naszej Małej Ojczyzny od tego dnia nabrała innego wymiaru. Wszystkie kolejne dni pamiętnego września 1939 r. przynosiły ból, rozpacz, wywózki, przesłuchania i szykany wobec polskiej ludności Ziemi Szubińskiej. Na uroczystość przybyli również krewni ppor. Józefa Suplickiego, który został ranny w okolicy Osieka nad Notecią, zmarł w Szubinie 1 września. Zgromadzeni modlili się za ofiary II wojny światowej na Ziemi Szubińskiej i ich rodziny. Modlitwę, którą poprowadził ksiądz kanonik Tadeusz Lesiński, poprzedziło wystąpienie przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Domżały, który przypomniał historię II wojny światowej. Apel Poległych i Pomordowanych w latach 1939-45 mieszkańców gminy i miasta prowadził prezes TPPW 1918/1919 w Szubinie Piotr S. Adamczewski z udziałem uczniów z Gimnazjum nr 2 w Szubinie. Na zakończenie uroczystości złożono pod pomnikiem kwiaty. Kamila Czechowska poinformowała również o innych uroczystościach, które są planowane we wrześniu w Muzeum Ziemi Szubińskiej: wystawie „W cieniu swastyki”, sesji popularnonaukowej pt. „II wojna światowa przez pryzmat miejsc pamięci” oraz okolicznościowej wystawie w Rejonowej Bibliotece Publicznej.

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej
 Dożynki gminne
30.08.2009 20:09
29 sierpnia w Rynarzewie odbyły się dożynki gminne. Jednym z punktów bogatego programu przygotowanego przez organizatorów była ocena stoisk i wieńcy dożynkowych. Wieńce dożynkowe z terenu 8 sołectw oceniała komisja w składzie: Małgorzata Bołka z SzDK, Iwona Kubiak z UM i Kamila Czechowska z Muzeum.

Werdykt:
I miejsce wieniec z Sołectwa MAŁE RUDY
II miejsce wieniec z Sołectwa ZAMOŚĆ
III miejsce wieniec z Sołectwa KRÓLIKOWO

Oceniono także stoiska z terenu 5 sołectw.

Werdykt:
I miejsce stoisko Sołectwa BRZÓZKI
II miejsce stoisko Sołectwa STARY JARUŻYN
III miejsce stoisko Sołectwa ŻĘDOWO

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Dożynki gminne
 Dożynki Gminne w Rynarzewie
28.08.2009 11:19

29 sierpnia 2009 (sobota)
Plac przed zespołem szkół w Rynarzewie

Program:
14.30 - zbiórka uczestników korowodu dożynkowego na Rynku w Rynarzewie i przemarsz ulicą Bydgoską i Strażacką na plac Zespołu Szkół
15.00 - Msza Święta Dziękczynna
16.30 - Uroczyste rozpoczęcie Dożynek: przywitanie gośći, przekazanie chleba Burmistrzowi Szubina przez Starostów Dożynek
16.45 - Koncert Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Nakła nad Notecią
17.00 - Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz konkursu na najciekawsze stoisko
18.00 - Część artystyczna: występ dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół i Świetlicy Wiejskiej w Rynarzewie oraz koncert artystów z Krakowa z udziałem Dawida Kartaszewicza
20.00 - 2.00 - Zabawa taneczna
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Dożynki Gminne w Rynarzewie
 70. rocznica wybuchu II wojny światowej
28.08.2009 11:01
W tym roku obchodzimy 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W Szubinie uroczystości upamiętniające tę rocznicę rozpoczną się 1 września o godz. 12.00 apelem poległych i złożeniem kwiatów na cmentarzu przed pomnikiem ofiar zbrodni hitlerowskich 1939-1945. Do Szubina niemieckie wojska wkroczyły 5 września, ale już wcześniej pojawiły się w mieście kolumny uciekinierów zmierzających na wschód. O zamordowanych na początku wojny i w czasie okupacji przypominają mieszkańcom miasta i gminy tablice i pomniki. W ramach obchodów rocznicy wybuchu wojny planowane są we wrześniu również inne spotkania, których tematyką będzie II wojna światowa. Trwają także prace renowacyjne pomników na terenie miasta i gminy. Muzeum Ziemi Szubińskiej zorganizuje wystawę pt. W cieniu swastyki. Planowana jest również kolejna, już IV, sesja popularnonaukowa pt. II wojna światowa przez pryzmat miejsc pamięci. Okolicznościową wystawę przygotuje również Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie. Komitet Organizacyjny zachęca mieszkańców do uczestniczenia w uroczystościach.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: 70. rocznica wybuchu II wojny światowej
 XXXIX sesja Rady Miejskiej
24.08.2009 10:48
Dnia 27 sierpnia 2009 r. (czwartek) o godzinie 10:00 w Urzędzie Miejskim w Szubinie przy ul. Kcyńskiej 12 w sali nr 31 odbędzie się XXXIX sesja Rady Miejskiej w Szubinie.

Porządek obrad: (...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: XXXIX sesja Rady Miejskiej
 VIII EDYCJA SALSY
24.08.2009 10:09
Rozpoczynamy zapisy do kolejnej – ósmej edycji rozgrywek SZUBIŃSKIEJ AUTONOMICZNEJ LIGI SIATKÓWKI – SALSA sezon 2009/2010.
Zgłoszenia przyjmuje i udziela informacji: Zbigniew Jankowski, tel. 605520094.
Dnia 03 września 2009 roku o godz. 19.00, w TKKF Szubin przy ul. Mostowej 14 odbędzie się zebranie organizacyjne, na którym też nastąpi zamknięcie listy zgłoszeń. Zapraszamy.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: VIII EDYCJA SALSY
 „W zdrowym ciele - zdrowy duch”
14.08.2009 10:14
„W zdrowym ciele - zdrowy duch” to nazwa zadania, które realizowane jest w szubińskiej Krainie Uśmiechu podczas wakacji. W ramach akcji dzieci uczestniczyły w różnego rodzaju spotkaniach m.in. minikursie niesienia pierwszej pomocy, który poprowadziła społeczny instruktor młodzieżowy przy PCK w Szubinie Angelika Rutkowska oraz Stanisława Cabańska. Tematem szkolenia była m.in. pomoc przy omdleniach, zranieniach, złamaniach itp. Podopieczni czas wolny spędzali również na pieszych wędrówkach, podczas których poznawali najbliższą okolicę. Gościli m.in. w gospodarstwie Kazimierza Mendyka na Nowym Świecie. Słoneczna pogoda umożliwiała wyjazdy do Wąsosza, gdzie dzieci pod opieką ratowników sprawdzały swoją kondycję i korzystały z uroków tamtejszego kąpieliska. Uczestniczyły również w ćwiczeniach ogólnorozwojowych prowadzonych przez Jakuba Cegiełkę w hali sportowej w Szubinie. W tajniki gry w tenisa ziemnego wprowadził je Piotr Błaszczyk. Projekt finansowany jest ze środków Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią.


Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: „W zdrowym ciele - zdrowy duch”
 Tym razem się udało
16.07.2009 20:22
Przedwczoraj ciężki sprzęt pojawił się na trawniku między halą widowiskowo-sportową, a Szkołą Podstawową nr 1 w Szubinie. Do września powstanie tu boisko wielofunkcyjne.

Od trzech lat władze Szubina zabiegały o dotację na budowę boiska z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dwa razy odpowiedź była negatywna.

Do trzech razy sztuka...

W tym roku wreszcie się udało wywalczyć pieniądze - 200 tys. zł dofinansowania z programu “Blisko boisko”. Drugie 200 tys. zł na tę inwestycję dołożył samorząd.

Przedwczoraj na trawnik między SP nr 1 i halą sportową w Szubinie wjechał ciężki sprzęt. Robiony jest wykop pod przyszły obiekt sportowy.

Jak dowiedzieliśmy się wczoraj od Mariusza Piotrkowskiego, wiceburmistrza Szubina - do końca sierpnia inwestycja ma zostać zakończona.
Przy hali powstanie wielofunkcyjne boisko o sztucznej nawierzchni.
(...)  Czytaj więcej>>
Źródło: www.pomorska.pl
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Tym razem się udało
 S5:ostatecznie spadamy na ławkę rezerwowych
16.07.2009 19:51
Ekspresowa droga S5 na pewno nie powstanie do 2012 roku- zapowiedziała w sejmie Patrycja Wolińska- Bartkiewicz, wiceminister infrastruktury.
Deklaracja padła po pytaniu posła Tomasza Latosa (PiS) o przyszłość projektu. - Jadąc trasą Bydgoszcz - Poznań, obserwowałem roboty drogowe. Co prawda rzeczywiście dość intensywne, ale sprawiające raczej wrażenie prac nad poprawą jakości jednego pasa drogi, poszerzeniem, utwardzeniem pobocza, niż rzeczywiście realnych przymiarek do zbudowania dwupasmowej drogi ekspresowej- tłumaczy Latos. W odpowiedzi parlamentarzysta usłyszał, że "W programie budowy dróg krajowych na lata 2008-2012 zapisano tę inwestycję jako zadanie rezerwowe. Mając zaś na uwadze budowę połączeń pomiędzy najważniejszymi miastami organizatorami, ze względu na Euro, przyspieszyliśmy te prace. Natomiast z całą odpowiedzialnością mówię, że do 2012 ten odcinek nie będzie gotowy, dlatego że późno zaczęły się prace przygotowawcze.". Po tej zapowiedzi w sejmie rozgorzała wczoraj dyskusja. W obronie projektu stanął poseł Andrzej Walkowiak (Polska XXI). Rozmowy trwały do późnego wieczora. - Wygląda na to, że rząd przez cały czas nas okłamywał. Przygotowuję już interpelację poselską, którą złożę na pierwszych po wakacjach obradach sejmu. Poruszę niebo i ziemię, by tą sprawę zakończyć pomyślnie dla nas - zapowiada Latos.

Źródło: www.gazeta.pl
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [2] || Wersja do druku :: S5:ostatecznie spadamy na ławkę rezerwowych
 Wystawa w Sadkach
08.07.2009 20:43
W lipcu w bibliotece w Sadkach można obejrzeć wystawę pt. OBLICZA CZASU. DWA SPOJRZENIA NA POWIAT NAKIELSKI. Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach jest jednym z partnerów w projekcie realizowanym przez Muzeum w Szubinie. Zaprezentowane zostały fotografie przedstawiające miejsca powiatu nakielskiego z XIX i XX wieku uwiecznione na zdjęciach i pocztówkach. Obrazy te porównane zostaną na wystawie z ujęciami współczesnymi tych samych miejsc. Pocztówki prezentujące dawne oblicza miejsc pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Szubińskiej, Muzeum Ziemi Krajeńskiej oraz Piotra S. Adamczewskiego, Sebastiana Mazura i Sławomira Kamosińskiego. Autorami zdjęć współczesnych są: Katarzyna Cieniuch, Kamila Czechowska, Anna Duda, Anna Sergott, Magda Pasieka, Lucyna Hernet, Piotr S. Adamczewski, Piotr Bembenek, Tomasz Pasieka, Robert Koniec. Prócz Sadek wystawa będzie prezentowana również w Kcyni, Nakle, Mroczy i w Szubinie. W ramach realizacji projektu wydany został również folder przedstawiający kilka ujęć - zdjęcia współczesne i starsze tych samych miejsc - m.in. Królikowa, Kowalewka, Mroczy, które można będzie zobaczyć na wystawie. Projekt zrealizowany został z dotacji powiatu nakielskiego.


Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Wystawa w Sadkach
 Oblicza czasu. Dwa spojrzenia na Powiat Nakielski
08.07.2009 20:39
Do końca miesiąca lipca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kcyni będzie można obejrzeć wystawę pt. OBLICZA CZASU. DWA SPOJRZENIA NA POWIAT NAKIELSKI wypożyczoną od jej organizatora - Muzeum Ziemi Szubińskiej w Szubinie. Otwarcie wystawy planowane jest na czwartek, 9 lipca na godzinę 13.00. Zaprezentowane zostaną fotografie przedstawiające miejsca powiatu nakielskiego z XIX i XX wieku uwiecznione na zdjęciach i pocztówkach. Obrazy te porównane zostaną na wystawie z ujęciami współczesnymi tych samych miejsc. Pocztówki prezentujące dawne oblicza miejsc pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Szubińskiej, Muzeum Ziemi Krajeńskiej oraz Piotra S. Adamczewskiego, Sebastiana Mazura i Sławomira Kamosińskiego. Autorami zdjęć współczesnych są: Katarzyna Cieniuch, Kamila Czechowska, Anna Duda, Anna Sergott, Magda Pasieka, Lucyna Hernet, Piotr S. Adamczewski, Piotr Bembenek, Tomasz Pasieka, Robert Koniec. Prócz Kcyni wystawa będzie prezentowana również w bibliotece w Sadkach i Mroczy oraz w muzeum w Szubinie i Nakle. W ramach realizacji projektu wydany został również folder przedstawiający kilka ujęć - zdjęcia współczesne i starsze tych samych miejsc - m.in. Królikowa, Kowalewka, Mroczy, które można będzie zobaczyć na wystawie. Projekt zrealizowany został z dotacji powiatu nakielskiego.

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Oblicza czasu. Dwa spojrzenia na Powiat Nakielski
 W tym roku zaczną modernizację drogi
27.06.2009 15:08
Powiatowa droga z Zalesia do Szaradowa będzie modernizowana. W planach jest także budowa chodników. Na wniosek radnej wojewódzkiej Silvany Oczkowskiej w budżecie powiatu zabezpieczono 300 tys. zł na rozpoczęcie prac.
Droga z Zalesia do Szaradowa jest ważna dla mieszkańców, bo nią chodzą do kościoła, na cmentarz etc. W tym roku prace związane z modernizacją tej drogi mają zostać rozpoczęte. W budżecie powiatu zabezpieczono na ten cel 300 tys. zł.
(...)  Czytaj więcej>>
Źródło: Gazeta Pomorska
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: W tym roku zaczną modernizację drogi
 Wystawa ku pamięci Witka Małeckiego
26.06.2009 12:08
Klub Miłośników Fotografii FLESZ zaprasza do Rejonowej Biblioteki w Szubinie na otwarcie wystawy poświęconej pamięci Witka Małeckiego która nosi tytuł: "Nie kasujemy do Ciebie numeru ..."
~SEREDECZNIE ZAPRASZAMY~
Otwarcie następi dziesiaj 26 czerwca o godzinie 18:00.

tekst. Krzysztof Chruściński
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Wystawa ku pamięci Witka Małeckiego
 Kolejne znalezisko w muzeum
25.06.2009 14:06
Od maja trwa remont w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna. Remont przeprowadza firma Mariusza Głąba „MAT-BUD”. Inwestorem jest Gmina Szubin, która rozpoczęła realizację zadania pn. „Modernizacja Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie". Inwestycja jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ubiegłym tygodniu pracownik firmy Piotr Twaróg podczas prac rozbiórkowych podłogi w pomieszczeniu socjalnym przy scenie znalazł emaliowany szyld. Pod orłem w koronie umieszczono napis: NOTARIUSZ DR FELIKS MRÓZ. Nazwisko notariusza nic nie mówiło pracownikom muzeum i trudno było powiązać je z naszym miasteczkiem. Po analizie dostępnych materiałów, w tym spisów notariuszy, okazało się, że nazwisko Feliksa Mroza związane było z Jarocinem.
(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Kolejne znalezisko w muzeum
 Tablica pamiątkowa
03.06.2009 22:19
W środę 27 maja odbyło się spotkanie Honorowego Komitetu ufundowania tablicy pamiątkowej na byłym cmentarzu ewangelickim przy ul. Kcyńskiej. Członkowie Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego oceniali postępy prac i opracowywali wstępny scenariusz uroczystości odsłonięcia tablicy 6 sierpnia 2009 roku, której to uroczystości weźmie udział delegacja z Niemiec.

Zachęcamy Państwa do udzielania darowizn na szczytny cel ufundowania tablicy. Nr konta Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego:
74 8164 0001 2001 0001 4775 0001
Wszyscy darczyńcy imienni lub anonimowo umieszczeni będą na honorowej liście ofiarodawców.

W tym roku przypada 70 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Szczególnie ważne jest by w ramach obchodów tego tragicznego wydarzenia mieć też na uwadze, że naród polski i niemiecki przez wieki żył z sobą w zgodzie tworząc wspólnie dorobek kulturalny tych ziem.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Tablica pamiątkowa
 Zdarzyło się 4 czerwca
03.06.2009 20:10
Z okazji obchodzonej w tym miesiącu 20. rocznicy upadku w Polsce komunizmu i pierwszych wolnych wyborów Muzeum Ziemi Szubińskiej zaprasza na lekcje historii o tych ważnych wydarzeniach. W prelekcjach uczestniczyły już klasy III Gimnazjum nr 1 w Szubinie, słuchając o sytuacji panującej w Polsce w tym okresie, powstaniu NSZZ „Solidarność”, stanie wojennym i zakazach, które on wprowadził, Okrągłym Stole, wyborach w czerwcu 1989 r. i ich wynikach. Na spotkaniu nawiązuje się również do szubińskiej Solidarności. Pokazywane są archiwalne zdjęcia biorących udział w różnych manifestacjach szubinian z transparentami, dokumentów związanych ze związkiem i życiem w tym czasie, plakatów.

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Zdarzyło się 4 czerwca
 Rajd szlakiem fortyfikacji
14.05.2009 18:03
Serdecznie zapraszam wszystkich miłośników fortyfikacji na rajd śladem 8 schronów w rejonie Gołańczy. Rajd odbędzie się w niedzielę 17 maja o godz. 14 i biegnie szlakiem 8 schronów polowych polskiej fortyfikacji (tradytor lewostronny, schron obserwacyjno-bojowy, tradytor lewostronny (na zdjęciu), 2 schrony obserw-bojowe, tradytor prawostronny, schron obserw.-bojowy, tradytor dwustronny. Urozmaiceniem rajdu jest okoliczna przyroda - wszystkie schrony w łącznej odległości 3 km położone są nad doliną Strugi Gołanieckiej. Uzupełnieniem rajdu będzie piknik, mała wystawa makiet fortyfikacji polowej, być może grupa ASG i inne" - mówi Robert Menesiak, organizator rajdu. Wspólpraca: Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Rajd szlakiem fortyfikacji
 II Gminny Konkurs Wiedzy o Gminie i Mieście Szubin
06.05.2009 23:10
Muzeum Ziemi Szubińskiej i Zespół Szkół w Szubinie zorganizowały kolejny konkurs dla szkół gimnazjalnych. 6 maja odbył się II Gminny Konkurs Wiedzy o Gminie i Mieście Szubin, w którym uczestniczyły cztery trzyosobowe drużyny: z Gimnazjów nr 1 i nr 2 w Szubinie, z Rynarzewa i z Kowalewa. Tematem tegorocznego konkursu była II wojna światowa, której 70. rocznicę wybuchu będziemy obchodzić w tym roku. Uczestników przywitał burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński, życząc drużynom powodzenia, Kamila Czechowska i dyrektor Zespołu Szkół w Szubinie Gabriela Rojek. Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej części – pisemnej - uczniowie rozwiązywali test złożony z 15 pytań przygotowanych przez Muzeum Ziemi Szubińskiej, mieli na to 20 minut. Była to praca samodzielna, każdy z uczestników konkursu rozwiązywał swój test. Druga część to praca drużynowa, przedstawiciele grup losowali trzy pytania i po krótkiej chwili na zastanowienie udzielali odpowiedzi. Komisja w składzie: Benigna Olszewska, Henryk Wojtas, Kamila Czechowska, Katarzyna Cieniuch przyznała pierwsze miejsce drużynie z Gimnazjum nr 1 w Szubinie, która przygotowała się do konkursu pod opieką Marleny Posadzy. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat wydarzeń z Szubina i okolicznych miejscowości. Każdy z uczestników otrzymał nagrodę ufundowaną przez Muzeum i Zespół Szkół w Szubinie, drużyna zwycięska otrzymała Puchar Burmistrza. Opiekunowie uczniów również otrzymali upominki.

Wyniki Konkursu:
(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: II Gminny Konkurs Wiedzy o Gminie i Mieście Szubin
 Dni Szubina - XL Wiosna na Pałukach
29.04.2009 22:02
1 maja
Szubiński Dom Kultury, Kcyńska 13, godz. 11.00: 47 Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk: wręczenie nagród, otwarcie wystawy
Plac Targowy, ul. Winnica
godz. 16.00 festyn rodziny STRONG MAN organizator SzDK

2 maja
Hala Widowiskowo - Sportowa ul. Wyzwolenia 21
godz. 10.00 II Szubiński Festiwal Tańca

3 maja
Rynek Miejski
godz. 11.00 Msza Święta za Ojczyznę
Stadion Miejski, ul. JP II
godz. 15 Szubinianka Szubin - Budowlani KS Bydgoszcz (orliki)
MOAS, ul. Kcyńska 36
godz. 16.30 IV Szubiński Festiwal Karaoke

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Dni Szubina - XL Wiosna na Pałukach
 Mieszkańcy zamykajcie drzwi
24.04.2009 16:34
Wczoraj, wczesnym wieczorem nieznany sprawca wykorzystując nieuwagę domowników wtargnął do mieszkania przy ul. Bema 3. Ukradł torebkę z dokumentami i pieniędzmi. Policja poszukuje sprawcę kradzieży.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [2] || Wersja do druku :: Mieszkańcy zamykajcie drzwi
 Zebrania osiedli
19.04.2009 15:07
Od 20 kwietnia będą organizowane zebrania rad osiedli z terenu miasta Szubina. W zebraniach będą uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego i Rady Miejskiej w Szubinie. Zapraszamy mieszkańców na spotkania i zachęcamy do aktywnego działania na rzecz społeczności lokalnej.

Harmnogram zebrań:
Osiedle Kcyńskie - 20.04.09 godz. 18.00 Szubiński Dom Kultury (Klub Seniora)
Osiedle Leśne - 21.04.09 godz. 18.00 Szkoła Podstawowa Nr 2
Osiedle Bydgoskie - 22.04.09 godz. 18.00 ZSP w Szubin (Dziupla)
Osiedle Spółdzielcze - 23.04.09 godz. 18.00 Spółdzielnia Mieszkaniowa (świetlica)

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Zebrania osiedli
 Utrudnienia na drodze
19.04.2009 15:04
W dniach 21.04.2009 - 30.07.2009 r. będą prowadzone roboty mające na celu remont obiektu mostowego przez rzekę Gąsawkę w Rynarzewie w ciągu drogi krajowej nr 5.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [3] || Wersja do druku :: Utrudnienia na drodze
 Prezentacja książki
19.04.2009 15:00
Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie
i Szubińskie Towarzystwo Kulturalne ma zaszczyt zaprosić na prezentację książki: DUCH I CZAS 4/5 dnia 23.04.2009 r. o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Szubińskiej, ul. Szkolna 2.
W publikacji znalazły się: (...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Prezentacja książki
 XXXIV sesja Rady Miejskiej
15.04.2009 20:06
Dnia 16 kwietnia 2009 r. (czwartek) o godzinie 10:00 w Szubińskim Domu Kultury przy ul. Kcyńskiej 13 odbędzie się XXXIV sesja Rady Miejskiej w Szubinie.

Porządek obrad XXXIV sesji Rady Miejskiej w Szubinie: (...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: XXXIV sesja Rady Miejskiej
 Bydgoszczanki wolą rodzić w szpitalu w Szubinie
13.04.2009 12:02
Pacjentek jest tam już tyle, że dyrekcja postanowiła rozbudować oddział położniczy

Zaczęło się! Torba z przygotowaną wyprawką do ręki, w samochód, i do Szubina. Z Bydgoszczy to tylko pół godziny jazdy.

W ubiegłym roku około 500 kobiet z Bydgoszczy i okolic zdecydowało się urodzić właśnie w Szubinie.

- Mamy osiemnaście łóżek położniczych, ale to już za mało. W 2007 roku przyjęliśmy 725 porodów, rok później już o trzysta więcej - mówi Irena Kolesińska, ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego NZOZ Centrum Medyczne w Szubinie. (...)  Czytaj więcej>>
Źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Bydgoszczanki wolą rodzić w szpitalu w Szubinie
 Wszystkiego najlepszego
11.04.2009 16:31
Na Święta Wielkiej Nocy życzymy nadziei, która przetrwa wszelkie kryzysy.


administratorzy szubin.info
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Wszystkiego najlepszego
 Zebranie Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci"
02.04.2009 15:11

W poniedziałek 06.04. w Szubińskim Domu Kultury przy ulicy Kcyńskiej 13, odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm Pawłem Olszewskim. Deputowany opowie kilka słów o swojej pracy, będzie też możliwość zdawania pytań. Po zakończeniu spotkania odbędzie się inauguracyjne zebranie Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci", rozpoczynającego dopiero swoją działalność w Szubinie. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.
Autor: Mariusz K || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Zebranie Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci"
 Dofinansowanie dla muzeum
26.03.2009 09:14
Starostwo Powiatowe w Nakle n. Notecią dofinansowało projekt Muzeum Ziemi Szubińskiej pt. OBLICZA CZASU - DWA SPOJRZENIA NA POWIAT NAKIELSKI.
Do oceny wniosków powołana została specjalna Komisja Opiniująca w składzie: przewodniczący Tomasz Miłowski, z-ca Artur Michalak, sekretarz Alicja Tadrzak oraz Roman Swiątek i Małgorzata Rucińska. Na posiedzeniu w dniu 25 marca 2009 roku Zarząd Powiatu w Nakle nad Notecią przyznał dofinansowanie 51 organizacjom pozarządowym. W tym gronie znalazł się projekt Muzeum w Szubinie, którego celem jest wzmacnianie identyfikacji mieszkańców z powiatem nakielskim i jego dziedzictwem kulturowym, budowanie więzi lokalnych, opartych na świadomości wspólnego dziedzictwa kulturowego, jego ochronie i pielęgnowaniu. Partnerem głównym szubińskiego Muzeum w czasie realizacji jest Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią, a ekspozycja obok Szubina i Nakła trafi także do partnerów, którymi są: Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach; Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kcyni; Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Dofinansowanie dla muzeum
 Wielkopolska doceniła Szubin
24.03.2009 11:40
Na ręce burmistrza Szubina Ignacego Pogodzińskiego Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak skierował kolejne wyrazy uznania i wdzięczności za zaangażowanie naszego samorządu i społeczeństwa w godne uczczenie 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Bohaterski zryw Wielkopolan zadecydował o miejscu Polski na mapie Europy. Nazwane „zapomnianym zwycięstwem” Powstanie Wielkopolskie, było świadectwem wielkiej odwagi, patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Wierzę, że obchody związane z jubileuszem 90-lecia wybuchu powstania były szczególne nie tylko dla Wielkopolski, lecz również dla mieszkańców Miasta i Gminy Szubin i całego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wyrażam nadzieję, że nasz wspólny wysiłek pozwolił, by przesłanie płynące z miejsc powstańczych walk zostało usłyszane i zapamiętane w całej Polsce – czytamy w liście od marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. List wraz z okolicznościowym medalem wybitym z okazji rocznicy burmistrz Ignacy Pogodziński przekazał w poniedziałek, 23 marca 2009 r., do zbiorów Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna.

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Wielkopolska doceniła Szubin
 Starostwo zafunduje nam Orlika
23.03.2009 22:48
W tym roku ruszy budowa Kompleksu Sportowego w ramach Programu „Moje Boisko Orlik – 2012” przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie. Dzisiaj przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią podpisali w Urzędzie Marszałkowskim umowę dotyczącą realizacji inwestycji. Wspomniany obiekt powstanie na placu manewrowym nauki jazdy na terenie popularnych "Ogórków".
Niestety jeszcze nie została dokończona budowa pierwszego Orlika w Szubinie, który "powstaje" na terenie TKKF-u. Boisko miało zostać oddane do użytku w listopadzie 2008, początkowo poślizg tłumaczono niesprzyjającą aurą, teraz problemem okazał się budynek szatniowo-socjalny. Urząd Miejski nie ma szczęścia do inwestycji w infrastrukturę sportową. Opóźnienia były też przy oddaniu hali sportowej, następnie w trakcie jej użytkowania nastąpiły drobne problemy techniczne. Nie znaleźiono też chętnych do wynajęcia pomieszczeń na siłownię, solarium czy klub fitness, jedynie sauna funkcjonuje. Nieprędko też będzie można wykąpać się w basenie w Szubinie. Na tą chwilę UM ma inne piorytety i nie wiadomo kiedy kąpielisko powstanie.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Starostwo zafunduje nam Orlika
 Mongolia muzyka stepu
13.03.2009 11:17

Wyprawa „W pogoni za Słońcem” odbyła się w lipcu i sierpniu ubiegłego roku. W trzyosobowym składzie grupa „Złamany Kor” wyruszyła kolejową trasą przez Ukrainę i malowniczą Syberię do najbardziej dzikiego zakątka Azji, bezkresnego stepu przodków wielkiego Czyngis-Chana. Nieujarzmiona przyroda towarzyszyła nam przez blisko dwa miesiące. Przedzierając się przez bezkres kraju nomadów dotarliśmy do najmniej gościnnego zakątka świata- pustynię Gobi. Mocne Mitsubishi Pajero dowiozło nas do Chubsugul, znajduje się tam jedno z największych najczystszych jezior. Poznaliśmy najmłodszą i w opinii wielu, najbrzydszą stolicę świata- Ułan Bator. Przemierzyliśmy blisko 20 tysięcy kilometrów w pocie czoła z ciężkim plecakiem i aparatem fotograficznym na szyi. Przywieźliśmy ze sobą mnóstwo wrażeń i fotografii, którymi chcielibyśmy podzielić się z Wami.

Zapraszamy na wernisaż który odbędzie się w holu Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie 19.03.2009(czwartek)godz 18.
Autor: Mariusz K || Komentarze [2] || Wersja do druku :: Mongolia muzyka stepu
 Wystawa w Muzeum Ziemi Szubińskiej
12.03.2009 23:17
10 marca w Muzeum Ziemi Szubińskiej o godz. 17.00 otwarto wystawę pt. Polskie fortyfikacje polowe Armii „Poznań” i Armii „Pomorze” z 1939 r. Wystawa jest zbiorem fotografii młodych pasjonatów zainteresowanych fortyfikacjami. Inicjator wystawy, mieszkaniec Szubina - Bartosz Szymczak - fortyfikacjami interesuje się od około 3 lat. Drugi z autorów zdjęć Robert Menesiak z Poznania, zainteresowany tą tematyką jest od 1992 r., od 2002 r. jest autorem strony internetowej Pasjonaci Podziemi, jest również organizatorem około 200 wypraw do różnych fortyfikacji w Polsce i nie tylko, a także miejsc związanych z podziemiami, od 2008 r. zajmuje się oczyszczaniem fortyfikacji w rejonie Gołańczy. Autorzy wystawy opowiedzieli o swojej pasji, przybliżyli również historię schronów, szczegóły ich budowy. Na wystawie zaprezentowano nie tylko zdjęcia. Pokazano różnego rodzaju eksponaty. Można było obejrzeć slajdy z pikniku, który odbył się przy bunkrze w Gołańczy w zeszłym roku. W tym roku planowany jest również, we wrześniu, o czym poinformował i zaprosił na niego Robert Menesiak. (...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Wystawa w Muzeum Ziemi Szubińskiej
 Kochać czy nie kochać?
08.03.2009 19:35
Po niedawnej „Śmierci i dziewczynie” pojawi się w marcu w księgarniach kolejna powieść szubiniaka Andrzeja Klawittera – „Zazdrośnik”.


(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Marta S. || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Kochać czy nie kochać?
 Nie tylko dla młodzieży
08.03.2009 16:44
Nie tylko dla młodzieży


(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Marta S. || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Nie tylko dla młodzieży
 Polskie fortyfikacje
06.03.2009 19:23
10 marca o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Szubińskiej otwarta zostanie wystawa pt. Polskie fortyfikacje polowe Armii „Poznań” i Armii „Pomorze” z 1939 r. Zaprezentowane zostaną na niej fotografie budowanych w 1939 r. schronów położonych w pobliżu Szubina, ale również z okolic m.in. Wągrowca, Gołańczy, Dobieszewa, z Przedmościa Bydgoskiego. Zdjęcia wykonane zostały przez Bartosza Szymczaka z Szubina, interesującego się schronami od 3 lat, ponadto historią II wojny światowej i fotografią i Roberta Menesiaka z Poznania, który fortyfikacjami zajmuje się od 1992 r., jest organizatorem wypraw do fortyfikacji polskich, niemieckich, francuskich, czeskich, a od 2008 r. zajmuje się oczyszczaniem polskich schronów fortyfikacji polowej w rejonie Gołańczy. Na wystawie prócz fotografii można będzie obejrzeć makiety schronów oraz przedmioty ze zbiorów jednego z autorów zdjęć, Bartosza Szymczaka. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na otwarcie wystawy.

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Polskie fortyfikacje
 Zakończenie rozgrywek Salsy
05.03.2009 18:11
14 marca o godz. 20-stej w hali przy SP nr 1 nastąpi zakończenie rozgrywek Salsy. Drużyny występujące w rozgrywkach proszone są o przybycie na zakończenie. Zaległy mecz Archiwum - CMT odbędzie się tego samego dnia o godz. 15-stej.
21 marca odbędzie się memoriał im. Michała Dolegały. Mecze rozgrywane będa w hali przy SP nr 1 od godz. 9.30 z udziałem drużyn: Old Boy's Wąbrzeźno, Zamek Gołańcz, Orzeł Old Boy's Kcynia, Olimpia Old Boy's Nakło oraz Archiwum i Antyki Szubin.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Zakończenie rozgrywek Salsy
 Nabór do przedszkola... część dalsza
02.03.2009 19:58
Na poruszany przez szubin.info problem z naborem do przedszkola błyskawicznie zareagował Urząd Miejski, bo już dzsiaj o godzinie 8 na witrynie internetowej Urzędu Miejskiego można było przeczytać:
Posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej
Dnia 6 marca 2009 r. o godzinie 13:00 w Gimnazjum Nr 1 przy ul. Św. Marcina 11 w Szubinie odbędzie się posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej.
Tematem obrad komisji będzie:
Omówienie problemu braku miejsc w przedszkolach i opracowanie wspólnej koncepcji w wyżej wymienionej kwestii.

Ostatnio niezwykle często przez władze używane jest słowo "debata", oby tylko na debatowaniu się nie skończyło.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Nabór do przedszkola... część dalsza
 Anarchia przy naborze do przedszkola
01.03.2009 14:40
Przy Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie ustawiła sie kolejka kilkunastu osób. Pierwsi rodzice ustawili się już w sobotę o godz. 22, a zapisy rozpoczną sie dopiero w poniedziałek o godz. 7. Czy tak powinny odbywać się zapisy do żłobka czy przedszkola? Co takiego się stało, że zmusza się rodziców do stania w kolejce po to by zapisać swoją pociechę do przedzkola? Inne samorządy przewidziały ten problem i wprowadziły np. zapisy poprzez internet. Jak widać sytuacja z przedzskolem nr 2 zaskoczyła samorządowców. Czyżby nie wiedzieli ile urodziło się dzieci w Szubinie i że cześć z nich będzie chciała pójść do żłobka. Może Urząd Miejski liczy na to, że problem sam sie rozwiąże poprzez przedszkola niepubliczne albo tzw. domowe. Przecież nie każdego stać na opiekunkę dla dziecka. W jaki sposób UM chce walczyć z rosnącym bezrobociem jeśli kładzie kłody pod nogi tym, którzy chcą zostawić dziecko w przedszkolu i pójść do pracy? Na murach szpitala w Szubinie widnieje tablica z napisem "Szpital przyjazny dziecku", to nie tylko szpital do czegoś zobowiązuję ale i miasto, w którym on się znajduje.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [4] || Wersja do druku :: Anarchia przy naborze do przedszkola
 Zebranie członków STS Salsa
27.02.2009 15:38
11 marca o godz. 18 w sali konferencyjnej w Hali Widowiskowo-Sportowej przy SP nr 1 w Szubinie odbędzie się zebranie członków STS SALSA. Wszystkich członków, zawodników i zainteresowanych działalnością stowarzyszenia zapraszamy na spotkanie.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Zebranie członków STS Salsa
 Spełniła się wola burmistrza
26.02.2009 13:14
Na XXXI sesji Rady Miejskiej w Szubinie zapadła historyczna decyzja o sprzedaży w drodze przetargu dwóch działek na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Wąsoszu. Największe wątpliwości budziła sprzedaż działki, na której znajduje się budynek restauracyjny i tzw. grzybek (powierzchnia 0,68 ha wyceniona na prawie 745 tys. zł.) Działka ta, w opinii wielu radnych jest najatrakcyjniejszym terenem w całym ośrodku, położona na niewielkim wzniesieniu z pieknym widokiem na jezioro. Radny Kornalewicz, Holec i Dittrich Elżbieta wnioskowali o to by nie sprzedawać tej działki, gdyż we władaniu UM po prawej stronie drogi pozostałaby tylko plaża i zalewowy teren boiska sportowego. Druga działka, która zostanie wystowiona na sprzedaż jest znacznie większa, bo o powierzchni prawie 2 ha, która to została wyceniona przez rzeczoznawce na ponad 1 mln zł. Obejmuje ona teren od lewej strony drogi, od budynku recepcji i toalet aż po kort tenisowy.
Miejmy nadzieje, że tym razem Ośrodek Wypoczynkowy w Wąsoszu będzie miał troche więcej szcześcia do inwestora i aby nim nie okazał się ktoś kto ogrodzi swój teren i będzie go traktował jako lokatę kapitału.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Spełniła się wola burmistrza
 Popielec
25.02.2009 10:51
Środa Popielcowa – w kalendarzu chrześcijańskim pierwszy dzień Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty przypadający 40 dni przed Wielkanocą. Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje wiernych popiołem mówiąc jednocześnie: Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz lub Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię, co ma przypomnieć człowiekowi o kruchości jego życia i nieuchronnej śmierci.
W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie ilość posiłków do trzech: jednego do syta oraz dwóch skromnych.

Msze św. w kościle p.w. św. Marcina Bpa. w Szubinie o godz.:
7.3o, 9.oo, 10.3o, 16.oo, 18.oo, 19.3o

źródło www.swmarcin.szubin.info
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Popielec
 Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej
23.02.2009 21:53
Dnia 26 lutego 2009 r. (czwartek) o godzinie 10:00 w Szubińskim Domu Kultury przy ul. Kcyńskiej 13 odbędzie się XXXI sesja Rady Miejskiej w Szubinie.

Porządek obrad XXXI sesji Rady Miejskiej w Szubinie: (...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej
 Prezentacja książki "Czas wojny"
09.02.2009 14:57
Muzeum Ziemi Szubińskiej zaprasza w środę, 11 lutego, godz. 16.00 na prezentację książki Czas wojny, pod redakcją Kamili Czechowskiej. Publikacja jest zbiorem materiałów opracowanych na podstawie sesji popularnonaukowej, która odbyła się w Muzeum 24 września 2008 r. Podczas spotkania z referatami, które wydrukowano w prezentowanej książce, wystąpili: dr hab. Ryszard Nowicki, prof. UKW „Losy rodziny hrabiów Skórzewskich w okresie drugiej wojny światowej”, dr Tomasz Rabant „Antypolska i wywiadowcza działalność niemieckich przedstawicielstw dyplomatycznych w II Rzeczypospolitej”, ppłk rezerwy Wojciech Zawadzki „Kampania wrześniowa 1939 r. na Krajnie Pałukach”, Kamila Czechowska „Losy powstańców wielkopolskich w czasie II wojny światowej na przykładzie dawnego powiatu szubińskiego”, Mariola Polańska „Z dziejów obozów jenieckich w Wielkopolsce 1939-1945. Obóz jeniecki w Szubinie”, Piotr S. Adamczewski „Eksterminacja polskiego duchowieństwa rzymskokatolickiego Pałuk w okresie okupacji hitlerowskiej w latach 1939-1945”. Książka zrealizowana została przy pomocy finansowej Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w ramach realizacji zadania publicznego „Wspieranie nauki szkolnictwa wyższego”.


Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Prezentacja książki "Czas wojny"
 Jeżeli jesteś ofiarą przestępstwa
06.02.2009 13:11

Prokuratura Rejonowa w Szubinie informuje, że w ramach Dnia Ofiar Przestępstw przez 5 dni tj. 23.02 – 27.02.2009 r. pełnione będą dyżury prokuratora.
Dyżury odbywać się będą w godzinach urzędowania w siedzibie Prokuratury Rejonowej w Szubinie i Ośrodku Zamiejscowym Prokuratury Rejonowej w Szubinie z siedzibą w Żninie.

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Jeżeli jesteś ofiarą przestępstwa
 Co dalej ze skansenem PRL-u?
05.02.2009 16:36
XXX sesję Rady Miejskiej zdominowala sprawa dzierżawy Ośrodka Wypoczynkowego w Wąsoszu. Komisja Rewizyjna, która badała ową umowę dzierżawy wytknęła, że oczekiwania wobec inwestora były nierealne, a następnie przez szereg lat nie potrafiono wyegzekwować od niego warunków umowy. Historia ta zdaje się być już zamkniętą gdyż UM nie ściga osoby, która jest na liście dłużników Urzędu Miejskiego!
Czy Rada Miejska mając nauczkę ze spółką GMS INVESTMENT POLAND będzie potrafiła teraz wybrać najlepsze rozwiazanie dla Ośrodka Wypoczynkowego w Wąsoszu? 26 lutego odbędzie się nadzwyczajna sesja, na której powinny zapaść decyzje o przyszłości ośrodka. Czy sprzedać, czy wydzierżawić a może pół na pół?

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Co dalej ze skansenem PRL-u?
 WWW.SWMARCIN.SZUBIN.INFO
04.02.2009 23:02
POWSTAŁA OFICJALNA STRONA PARAFII ŚW. MARCINA BPA. W SZUBINIENa stronie można znaleźć dużo informacji, ciekawostek ponadto ogłoszenia parafialne, intencje mszalne, zapowiedzi przedślubne i wiele innych aktualności.

WWW.SWMARCIN.SZUBIN.INFO
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: WWW.SWMARCIN.SZUBIN.INFO
 Przekaż swój 1%
03.02.2009 13:35
ORGANIZACJE POŻYTKU PUBLICZNEGO Z TERENU GMINY SZUBIN

Osoby zainteresowane mogą przekazać część podatku na organizacje podane poniżej:

Fundacja Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Wadami Rozwojowymi "Podaj Rękę" – Królikowo, ul. Chraplewska 1, 89-200 Szubin.
REGON 093158119
KRS 0000177462
NAZWA BANKU i NR RACHUNKU BANKOWEGO - SZUBIN
39 8164 0001 0000 2860 2000 0001

Kujawsko Pomorskie Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu "Judym" Kołaczkowo, ul Powstańców Wielkopolskich, 89-200 Szubin.
REGON 093211807
KRS 0000218340
NAZWA BANKU i NR RACHUNKU BANKOWEGO - PKO BP S.A.
55 1020 1462 0000 7202 0117 2477
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Przekaż swój 1%
 XXX sesja Rady Miejskiej
03.02.2009 13:26
Dnia 5 lutego 2009 r. (czwartek) o godzinie 10:00 w Szubińskim Domu Kultury przy ul. Kcyńskiej 13 odbędzie się XXX sesja Rady Miejskiej w Szubinie.

Porządek obrad XXX sesji Rady Miejskiej w Szubinie: (...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: XXX sesja Rady Miejskiej
 Korona Gór Polski
21.01.2009 22:23
Nie wiem czy wiecie....ale 17 stycznia ruszyła zimowa wyprawa, której celem jest zdobycie zimą Korony Gór Polski. Wszystkich kochających góry zapraszam do dalszej części artykułu i odwiedzenia strony www.zimowakorona.pl
. (...)  Czytaj więcej>>
Autor: Marta S. || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Korona Gór Polski
 Uroczystości rocznicowe
14.01.2009 11:20
Od 27 grudnia 2008 r. trwają obchody 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na terenach, którymi objęte były walki. Szubin również nie zapomniał o walkach na terenie miasta. Główne uroczystości odbyły się 12 stycznia. Na obchody przybyło wielu gości wśród nich włodarze, radni powiatowi i gminni, dyrektorzy szkół, placówek kulturalnych, poczty sztandarowe ze szkół i instytucji w Szubinie, rodziny powstańców szubińskich, żołnierze Wojska Polskiego, goście z innych miast, mieszkańcy Szubina. Rozpoczęto o godz. 10 mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Marcina za poległych i zmarłych powstańców. Następnie około 300 osobowy pochód przemaszerowano na cmentarz, by tam pod pomnikiem powstańców wielkopolskich złożyć wiązanki kwiatów. (...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Uroczystości rocznicowe
 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego
08.01.2009 17:18
W imieniu organizatorów: Przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Domżały, Burmistrza Szubina Ignacego Pogodzińskiego, Prezesa Towarzystwa Pamięci
Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Szubinie Piotra S. Adamczewskiego i Dyrektora Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie Kamili Czechowskiej serdecznie zapraszamy na obchody 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które rozpoczną się o godz. 1000 12 stycznia 2009 r. w Szubinie.

Program uroczystości:

9.45 - zbiórka delegacji i pocztów sztandarowych na placu przed kościołem pw. św. Marcina
10.00 - msza święta za poległych i zmarłych powstańców
11.00 - przemarsz na cmentarz w Szubinie
11.15 - uroczysty apel poległych i składanie kwiatów przed mogiłą powstańczą na cmentarzu parafialnym
12.00 - odsłonięcie pamiątkowej tablicy na murze Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
12.15 - okolicznościowa akademia w Muzeum z okazji 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego przygotowana przez Zespół Szkół w Szubinie
12.40 - zwiedzanie wystaw okolicznościowych
- Powstańcze miejsca pamięci na terenie powiatu nakielskiego
- Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 w literaturzeAutor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego
 Wesołych Świąt!!
24.12.2008 19:31
Lawiny radości, potopu miłości, lampek migania, kolęd śpiewania. Prezentów bez liku, wielu kolędników oraz super sylwestra do rana z butelką szampana.

Wszystkim użytkownikom oraz sympatykom strony życzą admini
Autor: Marta S. || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Wesołych Świąt!!
 Przełożona kolejka Salsy
16.12.2008 19:50
Ze względu na orgniazację zawodów sportowych w hali widowiskowo-sportowej XII kolejka Salsy z 20 grudnia zostanie rozegrana 10 stycznia 2009. Niebawem na szubin.info zostanie zamieszczony nowy terminarz rozgrywek.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Przełożona kolejka Salsy
 „Dobosz Powstania Wielkopolskiego” dla Lidii Nowak
11.12.2008 21:57

W dniu 10 grudnia 2008 roku w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich na Starym Rynku w Poznaniu odbyła się coroczna gala wręczenia nagród honorowych Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Tegoroczną laureatką z województwa kujwasko-pomorskiego została dyrektor Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie Lidia Nowak. Nagrodę wręczali ośmiu laureatom Wojciech Jankowiak wicemarszałek województwa wielkopolskiego, wielkopolski wojewoda Piotr Florek i prezes Zarządu Głównego TPPW 1918/1919 Stefan Barłóg. W uzasadnieniu przyznania nagrody dla dyrektor Nowak napisano m. in. o jej zasługach położonych na polu krzewienia i utrwalania wiedzy tradycji związanych z powstaniem z roku 1919. Wojewoda wielkopolski Piotr Florek napisał w liście gratulacyjnym do pani Lidii Nowak: proszę przyjąć uznanie dla aktywnej działalności popularyzującej Powstanie Wielkopolskie. Przyczynia się ono do podtrzymania tożsamości Narodowej i zachowania w pamięci społeczeństwa znaczenia tego bohaterskiego zrywu dla dziejów naszej Ojczyzny. Przyznając to zaszczytne wyróżnienie doceniono zasługi jakie rynarzewska szkoła prowadzona pod kierunkiem pani Lidii Nowak prowadzi na niwie upamiętniania wydarzeń z historii regionu sprzed 90 lat. Wśród laureatów tegorocznych nagród ZG TPPW w Poznaniu znaleźli się m. In. pośmiertnie prof. Zdzisław Grot, regionaliści wielkopolscy Zygmunt Duda, Zenon Brembor, Antoni Fornalski, Jarosław Łuczak, prof. UAM w Poznaniu Zbigniew Pilarczyk oraz Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. W delegacji, która udała się z dyrektor Nowak do Poznania znaleźli się Kamila Czechowska dyrektor szubińskiego muzeum, Piotr S. Adamczewski sekretarz Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego TPPW 1918/1919 oraz nauczyciele z ZS w Rynarzewie Anna Łatanik, Joanna Wrzosek-Iglewska, Wojciech Bethke.

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: „Dobosz Powstania Wielkopolskiego” dla Lidii Nowak
 Będziemy mieli "schetynówkę"
05.12.2008 18:16
W ramach Wieloletniego Programu "Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011" środkami ze Starostwa Powiatowego (600 tys. zł) i Urządu Miejskiego w Szubinie (500 tys. zł) przy dotacji z ministerstwa (1,1 mln zł) wyremontowana zostanie droga Zalesie-Królikowo-Dąbrówka Słupska na odcinku ponad 6 km. Projekt został bardzo wyskoko oceniony przez komisję ds. oceny wniosków i dotyczy jednego z najdłuższych odcinków, które w ramach tego projektu zostaną wyremontowane.
Niestety z uznaniem komisji nie spotkał sie projekt przebudowy drogi Kołaczkowo- Godzimierz, który został zgłoszony samodzielnie przez UM w Szubinie. Największym minusem tego projektu był brak współpracy między jednostkami samorządowymi.
Pozostaje nadzieje, że za rok nie tylko gmina Szubin będzie dokładała pieniędzy do dróg powiatowych, ale Starostwo Powiatowe wesprze wysiłki o przebudowę dróg gminnych.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Będziemy mieli "schetynówkę"
 Terminarz zawodów sportowych
04.12.2008 18:02
Zawody sportowe w grudniu na Hali Widowiskowo- Sportowej przy SP Nr 1 w Szubinie

Zawody szkolne:
- 13.12.2008r., godz.9.00- Gimnazjada- piłka siatkowa dziewcząt,

Turnieje sportowe:
- 06.12.2008r, godz. 8.00-14.00 – Mikołajkowy Turniej Deblowy w Tenisie Ziemnym o Puchar Dyrektora MZOSiR w Szubinie,

- 07.12.2008r. godz. 10.00-14.00 - Turniej Ligi Wojewódzkiej Młodzika Młodszego – piłka ręczna, z udziałem: UKS Pelikan I Szubin, UKS Pelikan II Szubin, UKS Siódemka Świecie, UKS Iskra Bydgoszcz

- 20.12.2008r. godz.11.00-16.00 – Gwiazdkowy Turniej Dzieci w Judo
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Terminarz zawodów sportowych
 Orlik jeszcze w budowie
03.12.2008 14:41
Budowa kompleksu sportowego „Moje Boisko Orlik – 2012" w Szubinie nie zakończyła się jak planowano pod koniec listopada. Z placu budowy dochodzą głosy, że oficjalne otwarcie zostało przełożone na 12 grudnia. Do wykonania pozostało jeszcze położenie nawierzchni poliuretanowej na boisku do gry w m.in. koszykówkę oraz postawienie budynku szatniowo-socjalnego. Z tego co sie dowiedziałem to ów budynek kosztuje ok. 300 tys. zł. Szkoda, że ta kwota nie mogła pójść na remont pobliskiego budynku dawnego TKKF-u. Podobno w niedalekiej przyszłości przepisy będą bardziej dostosowane do lokalnych realiów. Być może w przyszłym roku podobne boisku pojawi się przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie na terenie placu manewrowego "elek".

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Orlik jeszcze w budowie
 Cztery osoby ranne w kraksie na obwodnicy
28.11.2008 13:52
Droga krajowa nr 5 na wysokości Szubina była w piątkowy ranek przez kilka godzin
Do wypadku doszło ok. godz. 7.30. Na odcinku krajowej "piątki", pod jednym z wiaduktów, Renault clio zderzyło się z ciężarowym DAF-em. Ranne zostały cztery osoby, w tym dwie ciężko. Tir i osobówka zablokowały do południa całą szerokość trasy.

Źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [3] || Wersja do druku :: Cztery osoby ranne w kraksie na obwodnicy
 XXVII sesja Rady Miejskiej
25.11.2008 17:53
Dnia 27 listopada 2008 r. (czwartek) o godzinie 10:00 w Szubińskim Domu Kultury przy ul. Kcyńskiej 13 odbędzie się XXVII sesja Rady Miejskiej w Szubinie.

Porządek obrad XXVII sesji Rady Miejskiej w Szubinie:
(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: XXVII sesja Rady Miejskiej
 Zebranie członków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego
21.11.2008 10:38
W środę, 19 listopada, w szubińskim muzeum odbyło się zebranie członków koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 związane z przygotowaniami do 90. rocznicy powstania na ziemi szubińskiej. Zebraniu przewodniczył prezes koła Piotr S. Adamczewski, który nakreślił zebranym stan przygotowań do rocznicowych uroczystości na terenie Szubina. Członkowie koła TPPW zatwierdzili podczas obrad projekt pamiątkowej tablicy, którą z okazji 90. rocznicy powstania planuje się umieścić na murze szubińskiego muzeum. Tablica zostanie poświęcona pamięci mieszkańców byłego powiatu szubińskiego, którzy za udział w powstaniu wielkopolskim zostali zgładzeni przez niemieckiego okupanta w latach 1939-1945. Podczas dyskusji dyrektor szubińskiego muzeum Kamila Czechowska przedstawiła kwestie związane z wydawnictwami poświęconymi powstańcom wielkopolskim. W przyszłym roku planowane jest wydanie słownika biograficznego, który będzie zawierał biogramy powstańców walczących na północnym odcinku powstańczego frontu na linii rzeki Noteci. Dyrektor Czechowska zachęciła ponownie wszystkich zebranych do poszukiwania kolejnych sylwetek powstańców, których rodziny zamieszkują Szubin i okolicę, celem ich opisania i w ten sposób upamiętnienia ich uczestnictwa w tym narodowym zrywie, który przyniósł upragnioną wolność na ziemi szubińskiej. Po części oficjalnej zebrani długo jeszcze opowiadali m. in. o historiach swoich rodzin, a przede wszystkim o swoich ojcach i dziadkach, uczestnikach wydarzeń sprzed 90 lat. Uczestnicy spotkania otrzymali na zakończenie zebrania po nowym egzemplarzu rocznika Towarzystwa - „Wielkopolskim Powstańcu 2008”.

Główne uroczystości z okazji 90. rocznicy w Szubinie planowane są na 12 stycznia 2009 roku. W tym dniu planowana jest msza święta za poległych i zmarłych powstańców, składanie kwiatów na mogile na szubińskim cmentarzu oraz uroczyste spotkanie w murach muzeum, gdzie młodzież szkolna przygotuje okolicznościową akademię.

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Zebranie członków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego
 90. rocznica urodzin Zenona Erdmanna
19.11.2008 23:36
Muzeum Ziemi Szubińskiej 28 listopada wspominać będzie Zenona Erdmanna. 17 listopada minęła 90. rocznica urodzin znanego szubiniaka, którego imię nosi od 2003 r. Muzeum. Z. Erdmann związany był z harcerstwem w Szubinie i na terenie całego Hufca Szubin, który pokrywał sie z terenem dawnego powiatu szubińskiego, był filatelistą, założył Izbę Pamięci Narodowej w Szubinie (mieściła się w Domu Harcerza), gromadził pamiątki związane z harcerstwem i nie tylko, później podjął starania o przekształcenie Izby Pamięci w muzeum, zajmował się także historią miasta, czego wynikiem były publikacje. Swoją działalnością na trwałe zapisał się w historii miasta. Uroczystość, na którą Muzeum serdecznie zaprasza, odbędzie się w piątek, 28 listopada, o godz. 18. Oprawę muzyczną zapewni zespół harcerski z Piechcina „Iskierki” Szczepu Harcerskiego im. Zdzisławy Bytnarowej. Będzie można również zwiedzić wystawę na bazie zbiorów udostępnionych przez rodzinę.

Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: 90. rocznica urodzin Zenona Erdmanna
 Obchody Narodowego Święta Niepodległości
12.11.2008 21:53
Muzeum Ziemi Szubińskiej i Gimnazjum nr 1 im. Sędziwoja z Szubina już w piątek, 7 listopada, rozpoczęły obchody zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. By uczcić 11 listopada zorganizowały w murach Muzeum wieczornicę “Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci”. Na uroczystość przybyli m.in. Silvana Oczkowska – radna sejmiku wojewódzkiego, Andrzej Kinderman - starosta nakielski, burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński i wiceburmistrz Mariusz Piotrkowski. Licznie zebranych gości powitała dyrektor Muzeum Kamila Czechowska. Następnie Marlena Posadzy i uczniowie z gimnazjum wystąpili z programem, w którym przedstawili drogę Polski do niepodległości. Oprawę muzyczną zapewnił chór im. Jana Pawła II pod dyrekcją prof. Elżbiety Szubertowskiej, śpiewając pieśni patriotyczne m.in. Rotę, O, ziemio Polska (z tekstem Jana Pawła II), Ojczyzno ma droga. Występ chóru spodobał się tak bardzo, że na życzenie publiczności zaśpiewali powtórnie utwór pt. O, ziemio Polska. Na koniec części oficjalnej głos zabrał pan Eugeniusz Siemaszko, który zwrócił się do młodego pokolenia ze słowami apelu o pamięci, że Polacy walczyli o wolną ojczyznę, a teraz czas na młodych, by o nią dbali. Przekazał również na ręce dyrektor Muzeum i Marleny Posadzy książki Stanisława Krasuckiego pt. Dzieło jednego życia. Józef Piłsudski 1867-1935. Następnie głos zabrał Piotr Fiałkowski, który przekazał przedstawicielom młodego pokolenia 50 orzełków ufundowanych przez “Gazetę Pomorką”. Prof. Elżbiecie Szubertowkiej i Marlenie Posadzy podziękowano za występ i wręczono kwiaty. Głos zabrała także prezes chóru Emilia Pruszak, która przypomniała o przypadającej na styczeń 30. rocznicy powstania chóru i podziękowała za miłe przyjęcie. Wieczornica otworzyła przygotowaną przez Kamilę Czechowską i Katarzynę Cieniuch wystawę pt. “W hołdzie Niepodległej”, na którą składają się eksponaty Piotra Fiałkowskiego z Szubina, z zamiłowania historyka, który zbiera przedmioty z wizerunkiem Orła Białego – godła państwa polskiego m. in. tablice. Prezentowana jest także kolekcja medali, monet i wizerunków Józefa Piłsudskiego i Legionów ze zbiorów Eugeniusza Siemaszko z Bydgoszczy.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [1] || Wersja do druku :: Obchody Narodowego Święta Niepodległości
 Wnukowie tych co walczyli pod Szubinem
07.11.2008 21:04
7 listopada, w piątek, Muzeum Ziemi Szubińskiej odwiedziła wycieczka ze Swarzędza. Uczniowie z Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu, którzy szukają w okolicach Szubina śladów bitew Powstania Wielkopolskiego i udziału w nich mieszkańców Swarzędza, przyjechali do Szubina i tutejszego Muzeum, by poznać przebieg Powstania na tym terenie. Ponad 50-osobowa grupa udała się najpierw na cmentarz, gdzie dyrektor Muzeum Kamila Czechowska opowiedziała im o znajdującym się tam pomniku-mogile Powstańców Wielkopolskich i ofiar II wojny światowej, którym przyszło zapłacić najwyższą cenę za to, że walczyli w powstaniu. Następnie w murach Muzeum obejrzeli prezentację multimedialną o wydarzeniach, które miały miejsce przed wybuchem Powstania, i przebiegu walk w mieście. Uczniowie zwiedzili też salę z pamiątkami po tym ważnym okresie w historii Szubina. Wycieczce przewodniczył prezes Koła Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Florian Fiedler, który podarował Muzeum opowieść graficzną pt: Powstanie Wielkopolskie. Mieszkańcy Swarzędza w zwycięskim zrywie niepodległościowym 1918-1919. Goście udali się także do Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie i tamtejszego Koła, by poznać przebieg walk w Rynarzewie i historię zdobycia pociągu pancernego, która przybliżona została przez Piotra Adamczewskiego.


Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Wnukowie tych co walczyli pod Szubinem
 Obchody Święta Niepodległości
07.11.2008 11:13
Burmistrz Szubina zaprasza na Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2008 roku

Program
10:00 Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli
- Msza św. w intencji Ojczyzny
- Przemarsz pod Pomnik Wolności i złożenie kwiatów
11:00 Szubiński Dom Kultury
- uroczysta akademia: program artystyczny pt. "A to Polska właśnie" w wykonaniu Teatru "Meandry"
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Obchody Święta Niepodległości
 Zawody sportowe w listopadzie
06.11.2008 12:41
Hala Widowiskowo- Sportowa przy SP Nr 1

- 08.11.2008r. godz. 09.00 - Mini Piłka Ręczna dziewcząt- Szkoły Podstawowe – Mistrzostwa Gminy Szubin

- 15.11.2008r. godz. 09.09 - Mini Piłka Ręczna chłopców- Szkoły Podstawowe – Mistrzostwa Gminy Szubin

- 19.11.2008r.- Unihokej dziewcząt- Szkoły Podstawowe- półfinał wojewódzki- udział bierze Szkoła Podstawowa Kołaczkowo

- 21.11.2008r. godz. 08.00 -Piłka Ręczna dziewcząt i chłopców - Licealiada
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Zawody sportowe w listopadzie
 Wieczornica
03.11.2008 12:14
Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie i Gimnazjum nr 1 im. Sędziwoja z Szubina serdecznie zapraszają na wieczornicę pt. NARÓD BEZ HISTORII BŁĄDZI JAK CZŁOWIEK BEZ PAMIĘCI” z udziałem Chóru im. Jana Pawła II pod dyrekcją prof. Elżbiety Szubertowskiej oraz wystawę czasową pt. „W HOŁDZIE NIEPODLEGŁEJ” ze zbiorów Eugeniusza Siemaszko z Bydgoszczy i Piotra Fiałkowskiego z Szubina. Wieczornica odbędzie się w piątek, 7 listopada o godzinie 18.00 w Muzeum Ziemi Szubińskiej.


Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Wieczornica
 Stańmy do apelu!
31.10.2008 17:52
Gdy nadejdzie czas ciszy i zadumy, wszyscy odwiedzamy cmentarze i miejsca śmierci drogich nam osób, odwiedzamy groby bliskich nam zmarłych na cmentarzach gminy Szubin. Zapalamy znicze i modlimy się przy mogiłach. Jest to jedyny dzień w roku, który skłania nas do wspomnień o zmarłych, do zadumy i refleksji.
Nie możemy zapomnieć o tych, dzięki którym żyjemy w kraju wyzwolonym. Wspomnijmy powstańców styczniowych, powstańców wielkopolskich - bohaterów Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, które na froncie północnym upamiętniane jest pojedynczymi mogiłami, pomnikami czy zbiorowymi mogiłami, jak w Szubinie czy Rynarzewie. Zapalmy znicz i pomyślmy o ofiarach II wojny światowej, których symboliczny pomnik znajduje się na szubińskiej nekropolii. Zatrzymajmy się przy pamiątkowych tablicach licznie rozsianych na terenie miasta i gminy Szubin. Niech staną do apelu poległych bohaterowie Września 1939 r. Nie zapomnijmy o zmarłych w obozach jenieckich w Szubinie i na terenach okupowanych przez III Rzeszę. Wspomnijmy ofiary stalinizmu, zamordowanych w Katyniu, Kozielsku i Ostaszkowie, a także pomordowanych na Kresach południowo-wschodnich przedwojennej Rzeczypospolitej.
Wspomnijmy także tych, których działalność na naszym terenie pozostawiła trwały ślad nie tylko w naszej pamięci. Pamiętajmy o duchowych przywódcach z okresu zaboru pruskiego, o działaczach społecznych, tych bohaterach pracy u podstaw, których dzieło chcemy kontynuować. To święto jest wyrazem naszej pamięci o tych, którzy byli przed nami.
Choć ich nie znaliśmy jesteśmy Im wdzięczni - za czyny, poświęcenie, nieraz i ofiarę życia.
Kamila Czechowska


Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Stańmy do apelu!
 Młodzież pamięta
24.10.2008 13:20
23 września w ramach projektu “Pocztówki znad krawędzi przeszłości – dialog pokoleń” uczniowie gimnazjum nr 1 i Zespołu Szkół w Szubinie wzięli udział w kolejnej wycieczce zorganizowanej przez Muzeum Ziemi Szubińskiej, która miała przybliżyć im historię miasta. Tym razem odwiedzili cmentarz i znajdujące sie na nim miejsca pamięci oraz miejsca spoczynku osób związanych z Szubinem. Odwiedzili m.in. pomniki-mogiły postańców wielkopolskich, żołnierzy i ofiar II wojny światowej, żołnierzy radzieckich, groby proboszczów szubińskich - ks. Stanisława Gałeckiego i ks. Ludwika Sołtysińskiego, a także grób Zenona Erdmanna. W miejscach tych młodzież zapaliła znicze, wysłuchała też krótkich historii tych miejsc i biografii spoczywających tam osób, które przedstawiły im: dyrektor Muzeum Kamila Czechowska, Mariola Polańska i Katarzyna Cieniuch. Kamila Czechowska zachęciła również uczniów, by pamiętali o odwiedzeniu miejsc pamięci narodowej także 1 listopada, przy okazji wizyt na cmentarzach, które tego dnia odwiedzą.
Dzięki uprzejmości ks. dziekana Tadeusza Lesińskiego uczniowie mieli również okazję wejść do środka zabytkowego kościółka cmentarnego pw. św. Małgorzaty, który wybudowany został w 1748 r. i jest cennym przykładem drewnianej świątyni. Część z nich po raz pierwszy odwiedziła wnętrze tego miejsca. Środki, z których realizowany jest program, pochodzą z Programu “Działaj lokalnie VI” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Lokalną Organizację Grantową w Anielinach oraz od gminy Szubin.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Młodzież pamięta
 Obchody 90. rocznicy wybuchu powstania
22.10.2008 10:49
20 października w gabinecie burmistrza Szubina Ignacego Pogodzińskiego odbyło się kolejne spotkanie w ramach przygotowań do uroczystych obchodów 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 r. W spotkaniu uczestniczyli burmistrz Ignacy Pogodziński wraz z wiceburmistrzem Mariuszem Piotrkowskim i naczelnikiem Edmundem Karnowskim, Lidia Nowak z Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie, Piotr S. Adamczewski z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Koło w Szubinie oraz Kamila Czechowska z Muzeum Ziemi Szubińskiej. Przyszłoroczne uroczystości planowane są na 12 stycznia w Szubinie i 12 lutego w Zamościu. W placówkach trwają już przygotowania, by w godny sposób uczcić pamięć o powstaniu, które przyniosło wolność Wielkopolsce. Między innymi planowane są apele poległych pod pomnikami związanymi z powstaniem w Zamościu i Szubinie, odsłonięcie tablicy poświęconej zamordowanym powstańcom w czasie II wojny światowej oraz okolicznościowe prelekcje i wystawy. Już dziś wszyscy organizatorzy serdecznie zapraszają mieszkańców do udziału w obchodach 90. rocznicy wybuchu powstania.


Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Obchody 90. rocznicy wybuchu powstania
 Nowy projekt
17.10.2008 13:25
Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie serdecznie zaprasza do udziału w projekcie fotograficznym, który będzie stanowił uzupełnienie do wystawy eksponatów prezentowanych w Muzeum. Rozpoczęto realizację projektu pt: Stara pruska szkoła, w którym pojawią się fotografie budynków szkolnych znajdujących się na terenie gminy Szubin, powstałych za czasów zaboru pruskiego. Wystawiane będą także pamiątki szkolne – świadectwa, zdjęcia klas z miejscowości, w której szkoła jest już wspomnieniem, podręczniki. Wszyscy chętni do współtworzenia wystawy proszeni są o kontakt z muzeum, nr telefonu 052 384 24 75 lub na e-mail: muzeum_[at]_szubin.net. Wystawa planowana jest na czwarty kwartał 2009 r.


Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Nowy projekt
 Nie tylko dla młodzieży
14.10.2008 21:40
Nie tylko dla młodzieży


(...)  Czytaj więcej>>
Autor: Marta S. || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Nie tylko dla młodzieży
 Zaproszenie
11.10.2008 23:22
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [9] || Wersja do druku :: Zaproszenie
 Zawody szkolne
10.10.2008 16:26
Zgodnie z kalendarzem w miesiącu październiku 2008r. odbędą się następujące zawody szkolne:
- 11.10.2008r.- unihokej chłopców szkół podstawowych- hala SP Nr 1 Szubin (mistrzostwa powiatu nakielskiego),
-15.10.2008r.-tenis stołowy (drużyna) dla szkół podstawowych- SP Rynarzewo (mistrzostwa gm. Szubin),
-16.10.2008r.- tenis stołowy (drużyna) dla gimnazjów- SP Rynarzewo (mistrzostwa gm. Szubin),
-18.10.2008r.-unihokej dziewcząt szkół podstawowych- hala SP Nr1 Szubin (mistrzostwa pow. nakielskiego),
-27.10.2008r.-tenis stołowy (drużyna) dla szkół podstawowych i gimnazjów –SP Rynarzewo (mistrzostwa powiatu nakielskiego).
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Zawody szkolne
 Nowa wystawa w muzeum
07.10.2008 13:43
We wtorek, 21 października, o godzinie 16.30 Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna zaprasza na otwarcie wystawy pt. Cmentarze ewangelickie gminy Szubin w obiektywie. Wystawa powstała na bazie fotografii wykonanych w prawie każdej miejscowości gminy Szubin. Cmentarze, a raczej to, co z nich pozostało, znajdują się często w lasach, wśród pól uprawnych. To oddalenie od skupisk ludzkich nie uratowało tych zabytkowych miejsc, świadczących o naszej polsko-niemieckiej przeszłości, od zniszczenia. Od 2007 r. pracownicy Muzeum Kamila Czechowska i Katarzyna Cieniuch wraz z miłośnikami historii regionu Bernadetą Kowalską, Piotrem Bembenkiem, Sławomirem Łanieckim, Piotrem Adamczewskim, Agnieszką Gryglewicz-Olszewską odwiedzili wszystkie obiekty na terenie gminy. Powstał w ten sposób fotograficzny opis stanu zachowania cmentarzy ewangelickich na terenie naszej gminy. W wielu miejscach widoczne są ślady przekopywania nagrobków zapewne w celu poszukiwania kosztowności. W żadnym miejscu nie natrafiono na będące tam jeszcze do niedawna żelazne krzyże czy kute elementy ogrodzenia. Widoczne są poniszczone destrukty, porozbijane tablice. Wystawę uzupełnia prezentacja multimedialna na temat społeczności niemieckiej na naszym terenie.


Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Nowa wystawa w muzeum
 „Moje Boisko Orlik – 2012” w Szubinie
02.10.2008 21:23
Dnia 1 października w Szubinie przy ul. Mostowej na terenie dawnego TKKF-u ruszyła budowa Kompleksu Sportowego w ramach Programu „Moje Boisko Orlik – 2012”. Kompleks składać się będzie z:
boiska do gry w piłkę nożną ze sztucznej trawy, o wymiarach 30x62 m, boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni poliuretanowej do gry w koszykówkę, siatkówkę i tenisa ziemnego, o wymiarach 32,1x19,1 m, budynku szatniowo – socjalnego o powierzchni całkowitej 82,9 m2, w tym powierzchnia użytkowa 58,2 m2, ogrodzenia kompleksu wraz z piłkochwytami, oświetlenia boisk.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 1.382 tys. zł, w tym uzyskane przez gminę:
dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w kwocie 333 tys. zł.,
dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Toruniu w wysokości 333 tys. zł.

Oddanie przedmiotowego obiektu do użytku nastąpi w listopadzie 2008 r.


źródlo: www.szubin.pl
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [4] || Wersja do druku :: „Moje Boisko Orlik – 2012” w Szubinie
 Wizytacja Miejsc Pamięci Narodowej
02.10.2008 21:19
2 października, w czwartek, Muzeum Ziemi Szubińskiej gościło około czterdziestoosobową grupę. Członkowie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbywali terenową wizytację miejsc pamięci narodowej.
Wśród nich były osoby współpracujące z muzeum, biorące udział w różnych inicjatywach, które placówka podejmuje, byli to m.in. Marian Kadow - Prazes Zarządu Okręgu Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919; ppłk rez. Wojciech Zawadzki, który wziął udział m.in. w III sesji popularnonaukowej zorganizowanej przez muzeum “Czas wojny. Wybrane zagadnienia z okresu II wojny światowej”; Eugeniusz Siemaszko, który użycza eksponatów z własnej kolekcji dla muzeum. (...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Wizytacja Miejsc Pamięci Narodowej
 “Pocztówki znad krawędzi przeszłości - dialog pokoleń”
29.09.2008 11:41
25 września w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbyło się kolejne spotkanie organizacyjne projektu “Pocztówki znad krawędzi przeszłości – dialog pokoleń”, który jest kontynuacją ubiegłorocznego programu pt. “Przywrócić pamięć - śladami dziedzictwa regionalnego”. Program realizowany jest ze środków, które Koło Miłośników Ziemi Szubińskiej otrzymało z Programu “Działaj lokalnie VI” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Lokalną Organizację Grantową w Anielinach oraz od gminy Szubin. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klasy III Gimnazjum nr 1 i z klasy I Zespołu Szkół w Szubinie wraz z nauczycielkami historii Marleną Posadzy i. Mariolą Polańską. Projekt ma wzbogacić wiedzę o miejscach będących świadectwem historii, wydarzeniach z historii, w których uczestniczyli mieszkańcy Szubina i okolic, utrwalić wspomnienia ludzi, którzy byli świadkami ważnych wydarzeń i pokazać młodzieży świat, który już nie istnieje, zaangażować młodych ludzi w poznawanie naszej “małej ojczyzny” i jej losów oraz integrować starszych i młodszych mieszkańców. Uczniowie w ten sposób poznają historię nie z książek, ale na przykładzie życia ludzi z ich otoczenia. Kamila Czechowska - pomysłodawczyni projektu - przedstawiła młodzieży zadania, które ta ma zrealizować, czyli zachęciła do poszukania w swoim otoczeniu starszych osób, które chętnie opowiedzą młodszemu pokoleniu o swoim życiu. Młodzież nie tylko przeprowadzi wywiady ze starszymi mieszkańcami, opisze również zabytki Szubina i okolic, w ten sposób poznając również przeszłość regionu. Na spotkaniu został ogłoszony konkurs na najlepsze zdjęcie zabytku w Szubinie i jego okolicach. Propozycje spotkały sie z entuzjastycznym przyjęciem przez uczniów, chętnych do angażowania się w różne projekty i nauki historii nie tylko z podręczników szkolnych. Efektem całego przedsięwzięcia będzie wydawnictwo zawierające wywiady ze starszymi mieszkańcami gminy Szubin, zdjęcia i opisy zabytków wykonane przez młodzież.
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: “Pocztówki znad krawędzi przeszłości - dialog pokoleń”
 Miłosnicy regionu dopisali
25.09.2008 22:16
Po raz III szubińskie Muzeum Ziemi Szubińskiej zaprosiło w środę, 24 września na podróż sentymentalną w świat naszej regionalnej historii. Tym razem było to spotkanie z fragmentem tej historii, która wywarła największe piętno na dziejach świata i ludziach żyjących w XX stuleciu. Czas wojny. Wybrane zagadnienia z okresu II wojny światowej… to temat nad którym 80 dorosłych osób i 100 młodych ludzi pochyliło się w szubińskim Muzeum. „Wybierając co roku nowe zagadnienia z historii Ziemi Szubińskiej, próbujemy ocalić dla potomnych wydarzenia, które były udziałem naszych przodków. Dziś światło naszej historycznej lampy padnie i pozostawi swój cień na tematach i zagadnieniach niezmiernie ważnych również w naszej Małej Ojczyźnie. II wojna światowa, której rocznicę wybuchu obchodziliśmy tak niedawno - 1 września br. - nieubłagalnie przypomniała nam, że to już prawie 70 lat od tej historycznej chwili. Wyprzedzając niejako okrągłą rocznicę tego wydarzenia, postanowiliśmy poprzedzić to wydarzenie dzisiejszą sesją popularnonaukową.” – mówili we wstępie prowadzący sesję Kamila Czechowska z Muzeum i Piotr Adamczewski z TPPW w Szubinie. (...)  Czytaj więcej>>
Autor: Damian Sobczak || Komentarze [0] || Wersja do druku :: Miłosnicy regionu dopisali
Strony: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] || Szukaj w newsach
Login:
Hasło:
Zarejestruj!
Zapomniane hasło
· a he (0)
16.02.2019 04:29
· e with family and friends (0)
16.02.2019 04:20
· or sports. T (0)
14.02.2019 04:32
· f funds on the new (0)
14.02.2019 04:23
· hod of pulse (0)
14.02.2019 04:16
· point where the results (0)
14.02.2019 04:09
· ng is simply too great. (0)
14.02.2019 04:00
· www.fjallravenkankenbagss (0)
13.02.2019 07:16
· www.zapatoseccorebajas.co (0)
13.02.2019 07:13
· www.zapatillasbasketheart (0)
13.02.2019 07:09

Skocz do »

kliknij by poznac oferte

strona w budowie

kliknij by poznać ofertę

kliknij by odwiedzić stronę
Czy brakuje w Szubinie szkoły językowej?
 Tak
 Nie
 Trudno powiedzieć
Wyniki
online:
23 gości
0 użytkowników

dzisiaj:

w sumie:


Stan Komunikatora:

Marta [martucha] GG:7087519
Mariusz [marian] GG:2916438
Damian [stelo] GG:3777287

Warning: fopen(themes/modern/overall_footer.php) [function.fopen]: failed to open stream: No such file or directory in /home/szubin/domains/szubin.info/public_html/includes/functions/std.php on line 8

Warning: filesize() [function.filesize]: Stat failed for themes/modern/overall_footer.php (errno=2 - No such file or directory) in /home/szubin/domains/szubin.info/public_html/includes/functions/std.php on line 9

Warning: fread(): supplied argument is not a valid stream resource in /home/szubin/domains/szubin.info/public_html/includes/functions/std.php on line 9