kliknij by poznac oferte


Powstanie Wielkopolskie 1918-1919
- Strona główna
- Logowanie
- Użytkownicy
- Szukaj
- Artykuły
- Download
- Kontakt
- Dni Szubina
- Wikipedia "Szubin"
Geografia i przyroda
- Położenie miasta
- Warunki naturalne
- Wsie i Sołectwa

Historia
- Historia miasta
- Historia herbu
- Sławni ludzie
- Powstanie
- Lata okupacji

Zdrowie
- szpital
- Lekarz Domowy
- przychodnie
- specjalistyka
- telefony ratunkowe
- apteki

Informacje kontaktowe
- Urzędy i Instytucje
- Placówki kulturalne
- Szkoły

Rozrywka
- Bary, PUB'y, Kluby
- Terminal Club
- Midi Hotel

Rozkład PKS, MBUS
- PKS
- MBUS

- Informacje ogólne
- AIKIDO
- SALSA
- terminarz
- regulamin
- SZLIPIHA
- Oldboys
- Szubinianka
- Lekkoatletyka
- Sport szkolny
- Tenis
- Rekreacja, hobby
- Różne
Nowości:
- XIV Igrzyska (...)
25.06.2012 20:31
- LA indywidua (...)
11.06.2012 09:58
- Trójbój LA
11.06.2012 09:54
- Czwórbój lek (...)
11.06.2012 09:47
- Indywidualne (...)
24.05.2012 20:14
- Trójbój LA
24.05.2012 20:11
- Czwórbój LA
24.05.2012 20:04
- Mini Piłka N (...)
20.05.2012 20:29
- Ważne zwycię (...)
24.03.2012 19:19
Szubińskie Towarzystwo Kulturalne
- Oficjalna strona
Rejonowa Biblioteka
- Oficjalna strona
SDK
- Informacje ogólne
- działające kółka
Plama’s
- historia
- członkowie
- historia wystaw
Flesz
- historia
- członkowie
- terminarz wystaw
Literatura
- Andrzej Klawitter
- NN
Co, gdzie, kiedy ?
- SDK
- Inne
- Artykuły

- Porady
- Pruskim Okiem
- Astronomia
- Polityka
- Pielgrzymka 2007
 Artykuły:
Główna > Sport > SALSA

Oceń ten artykuł:
STS Salsa
21.11.2006 20:24 || Wersja do druku :: STS Salsa
Średnia ocena: 0 (głosów: 0)


Nie ukrywam,że do napisania tego artykułu zainspirowało mnie kilka zaistniałych faktów..
A ponieważ mój ostatni artykuł ukazał się drukiem kilkanaście lat temu, proszę wybaczyć mi wszystkie zaistniałe błędy gramatycznie i inne.
A więc:
Fakt pierwszy. W dniu 18-11-2006 została podjęta ( niestety z marnym skutkiem) próba powołania do życia Szubińskiego Towarzystwa Siatkówki SALSA.
Fakt drugi. Mija już tydzień od zakończenia kampanii wyborczej do rady gminy Szubin oraz powiatu nakielskiego. Niejako, więc wydaje się,że nadszedł właściwy czas, aby spróbować rozpocząć dyskusję nad przyszłością sportu w naszej gminie.
Fakt trzeci:Wbrew temu, co twierdzą ulotki wszelakiej maści kandydatów na radnych, sport i organizacje pozarządowe są, a w zasadzie powinny być, pozbawione wszelkich barw politycznych. A być może to, co powiem w tym momencie wydawać się będzie bardzo kontrowersyjne, ale uważam,że działalność na niwie sportowej oraz organizacji NGO, nie do końca powinna jedynym kryterium merytorycznej oceny kandydatów, a tym bardziej przepustką dla nich do zajęcia miejsc w ławach rajców samorządowych.
Fakt czwarty: Przyczyną do napisania tego artykułu jest dyskusja, która przetoczyła się na forum szubin.Info, a dotycząca LZS Szubinianka.
No, więc jaki ma być sport, w Szubinie?
Myślę,że póki, co, nie ma jednego dobrego pomysłu na funkcjonowanie sportu. Ale wierzę,że w toku dyskusji, swoistego rodzaju „ burzy mózgów „ te rozwiązanie się pojawi. Ja tylko mogę spróbować, czym może się, jeżeli oczywiście powstanie, stać STS SALSA..
A chciałbym, aby STS, SALSA stała się INSTYTUCJĄ. Instytucją przez duże ‘I’. Instytucją skupiającą w sobie wszystko to, co najlepsze w sporcie, w wychowaniu dzieci i młodzieży i takiej, niestety już dawno zapomnianej, pary od podstaw. Chciałbym, aby każdy członek tej organizacji był po prostu zadowolony z tego,że SALSA istnieje i nie uważał,że czas poświęcony STS- owi, jest (był) czasem straconym. Nic więcej i aż tyle.
Ale,żeby SALSA stała się instytucją, Szubińskie Towarzystwo Siatkówki musi stać się prawdziwym stowarzyszeniem pozarządowym. Organizacją, która nie istnieje, jak większość bytów tego typu tylko na papierze i tylko od czasu do czasu ( szczególnie z okazji zbliżających się wyborów) zainteresowani przypominają sobie o ich istnieniu. W STS – się, nie może być miejsca na działania pozorancie, nie może być mowy,że skoro jest wybrany Zarząd to reszta członków ma wolne i czeka na owoce działań. Wiadomym jest, że Zarząd musi pracować więcej, pięć razy więcej , ale kilku ludzi, a zazwyczaj tak jest w większości stowarzyszeń, nie podoła wszystkiemu. Szczególnie,że na samym początku tej drogi pracować należy, nazwijmy to umownie, po godzinach. A jeżeli w dalszym rozwoju Towarzystwo,będzie miało fundusze na zatrudnienie pracowników etatowych, to wypada się tylko cieszyć. Uważam, że w przeciwieństwie do innych organizacji NGO, SALSA powinna aktywnie kreować swój budżet.Nie powinno się tylko ograniczać do pozyskiwania dotacji z funduszu gminy, czy powiatu. Szybciej, czy później STS musi stać się organizacją pożytku publicznego i ta drogą pozyskiwać środki finansowe. I tak, czy inaczej należałoby w tym, czy innym momencie, uzyskać wpis o prowadzeniu działalności gospodarczej przez stowarzyszenie. O pozyskiwaniu sponsorów i wdrażaniu w życie umów z nimi zabezpieczających wzajemne kontakty, nie wspominam.
Ja bardzo lubię porównanie dobrze działającego stowarzyszenia NGO do orkiestry symfonicznej.W takiej orkiestrze każdy muzyk jest ważny, w stowarzyszeniu też.. Dyrygentem w SALSIE ma być Zarząd., Problemy wynikające ze wspólnej gry ma rozwiązywać SĄD KOLEŻEŃSKI, a nad całością wykonywania utworu czuwa KOMISJA REWIZYJNA. A kompozytorem ma być RADA PROGRAMOWA. Publicznością oceniającą przygotowanie muzyków SALSY do wspólnych występów stanowić będą oczywiście MIESZKAŃCY GMINY.

Plany i zamierzenia STS SALSA określa statut. A póki jest on jeszcze nieuchwalony, każdy, kto będzie chciał może jeszcze dodać swoje uwagi.
W skrócie zamierzenia są następujące:
1) Opieka merytoryczna i finansowa nad kadrą
2) W miarę naszych możliwości zorganizowanie zaplecza do prowadzenia rozgrywek ligowych
3) Działania na rzecz upowszechnienia piłki siatkowej w szkołach na terenie gminy
4) Budowa zaplecza technicznego, co oczywiste przy współudziale, władz samorządowych dla SALSY.
5) Stworzenie z piłki siatkowej, swoistego rodzaju wizytówki gminy Szubin.
Czy uda się osiągnąć zamierzone cele, a przynajmniej ich część zależy w zdecydowanej większości tylko i wyłącznie od salsowiczów?
Chociaż nie do końca.
Inną kwestią jest sposób wspierania sportu w gminie Szubin. Chciałbym mieć nadzieję,że STS SALSA stanie się niejako zarzewiem zmian organizacyjnych w tym temacie. Otóż SALSA, jak każdy klub sportowy, będący instytucją niekomercyjną potrzebuje pomocy władz lokalnych. Na marginesie Przyjęło się tak dziwnie w tym niby kapitalizmie,że nawet wielkie koncerny ( np.SHARP) dostają pomoc publiczną, jakby swoje wyroby dawali w prezencie. To też dotyczy polityki fiskalnej w gminie, ale to inna bajka. Będzie potrzebna pomoc. Pomoc organizacyjna, pomoc prawna, ponieważ niektóre zakresy działań należy skonsultować np.: z prawnikiem. A pomoc finansowa? Chciałbym, aby wystarczyła tylko ta, która będzie wynikała z pomysłów związanych z pozyskiwaniem środków finansowych zewnętrznych. W końcu bezpłatne użyczenie sali na rozgrywki sportowe, też jest moim osobistym zdaniem, biorąc pod uwagę stan finansów publicznych, pomocą niematerialną, ale znaczącą i nie bez znaczenia. W końcu wszyscy wiemy, przy jakiej szkole jest budowa sala Biorąc pod uwagę zamierzenia wychowawcze, Urząd Burmistrza w postaci Wydziału Oświaty i Sportu., Też ma będzie miał, co ‘ robić ‘. Przy czym myślę, iż SALSA nie ma, co liczyć na taki zakres pomocy ze strony władz, jakiego piszące te słowa oczekuje, dopóki STS SALSA,sama sobie oraz wszystkim wokół nie udowodni,że jest coś warta. I warto było ponieść ten trud związany z rejestracją SALSY w KRS, a idąc dalej prowadzić dokumentację stowarzyszenia określoną przez odpowiednie przepisy.
A z punktu widzenia możliwości rozwoju sportu w naszej gminie.
Mam nadzieję,iż za jakiś czas uda się przekonać władze, aby wykorzystując odpowiednie przepisy administracyjne, wynikające z regulaminu organizacyjnego urzędu powoła się pełnomocnika Burmistrza do spraw sportu. Biorąc pod uwagę stan szubińskiej oświaty, mam czasami wrażenie,że Wydział, nie do końca ma czas i możliwości, aby zająć się lokalnym sportem, od A do Z. Ale to jest tylko moje subiektywne odczucie oraz być może temat na zupełnie inną opowieść.
Na sam koniec. Przypomnę kolejna próba powołania do życia STS SALSA ma mieć miejsce 5-12-2006 w MOSiR. O godz. 19 –tej rozpoczynamy, a 22-giej, mam nadzieję, będzie wszystko wiadome. Ja tylko z mojej strony, chciałbym zaprosić na spotkanie wszystkich tych, którzy jako kandydaci na radnych oparli są kampanię na hasła sportowych i pozarządowych. Szanowne Panie i Panowie Radni Rady Miejskiej w Szubinie i Rady Powiatu w Nakle nad Notecią. Jeżeli SALSA ma ‘ zatańczyć ‘ musicie nam pomóc nie tylko ‘ od święta ‘ i nas wpierać tylko z okazji wyborów, ale ważniejszą jest wasza pomoc w dniu codziennym..
Paweł Prus
PS Jeszcze raz przepraszam wszystkich za zaistniałe błędy.


Login:
Hasło:
Zarejestruj!
Zapomniane hasło
· Despite the disappointing (0)
22.05.2019 05:54
· Bleacher Report NFL power (0)
22.05.2019 05:44
· This is one week to stick (0)
22.05.2019 05:32
· The Chiefs were trying to (0)
22.05.2019 05:20
· Working Technology of Ray (0)
21.05.2019 10:25
· Jiangnan is good (0)
21.05.2019 04:13
· Three birds came from (0)
21.05.2019 04:13
· ion Natural Rem (0)
20.05.2019 05:31
· cheeks. So (0)
20.05.2019 05:23
· her factor th (0)
20.05.2019 05:14

Skocz do »

kliknij by poznac oferte

strona w budowie

kliknij by poznać ofertę

kliknij by odwiedzić stronę
Czy brakuje w Szubinie szkoły językowej?
 Tak
 Nie
 Trudno powiedzieć
Wyniki
online:
32 gości
1 użytkowników

dzisiaj:

w sumie:


aktywni użytkownicy: 7lydiae98100rr3
Stan Komunikatora:

Marta [martucha] GG:7087519
Mariusz [marian] GG:2916438
Damian [stelo] GG:3777287

Warning: fopen(themes/modern/overall_footer.php) [function.fopen]: failed to open stream: No such file or directory in /home/szubin/domains/szubin.info/public_html/includes/functions/std.php on line 8

Warning: filesize() [function.filesize]: Stat failed for themes/modern/overall_footer.php (errno=2 - No such file or directory) in /home/szubin/domains/szubin.info/public_html/includes/functions/std.php on line 9

Warning: fread(): supplied argument is not a valid stream resource in /home/szubin/domains/szubin.info/public_html/includes/functions/std.php on line 9