kliknij by poznac oferte


Powstanie Wielkopolskie 1918-1919
- Strona główna
- Logowanie
- Użytkownicy
- Szukaj
- Artykuły
- Download
- Kontakt
- Dni Szubina
- Wikipedia "Szubin"
Geografia i przyroda
- Położenie miasta
- Warunki naturalne
- Wsie i Sołectwa

Historia
- Historia miasta
- Historia herbu
- Sławni ludzie
- Powstanie
- Lata okupacji

Zdrowie
- szpital
- Lekarz Domowy
- przychodnie
- specjalistyka
- telefony ratunkowe
- apteki

Informacje kontaktowe
- Urzędy i Instytucje
- Placówki kulturalne
- Szkoły

Rozrywka
- Bary, PUB'y, Kluby
- Terminal Club
- Midi Hotel

Rozkład PKS, MBUS
- PKS
- MBUS

- Informacje ogólne
- AIKIDO
- SALSA
- terminarz
- regulamin
- SZLIPIHA
- Oldboys
- Szubinianka
- Lekkoatletyka
- Sport szkolny
- Tenis
- Rekreacja, hobby
- Różne
Nowości:
- XIV Igrzyska (...)
25.06.2012 20:31
- LA indywidua (...)
11.06.2012 09:58
- Trójbój LA
11.06.2012 09:54
- Czwórbój lek (...)
11.06.2012 09:47
- Indywidualne (...)
24.05.2012 20:14
- Trójbój LA
24.05.2012 20:11
- Czwórbój LA
24.05.2012 20:04
- Mini Piłka N (...)
20.05.2012 20:29
- Ważne zwycię (...)
24.03.2012 19:19
Szubińskie Towarzystwo Kulturalne
- Oficjalna strona
Rejonowa Biblioteka
- Oficjalna strona
SDK
- Informacje ogólne
- działające kółka
Plama’s
- historia
- członkowie
- historia wystaw
Flesz
- historia
- członkowie
- terminarz wystaw
Literatura
- Andrzej Klawitter
- NN
Co, gdzie, kiedy ?
- SDK
- Inne
- Artykuły

- Porady
- Pruskim Okiem
- Astronomia
- Polityka
- Pielgrzymka 2007
 Artykuły:
Główna > Polityka

Oceń ten artykuł:
Wybory 2006
22.11.2006 17:13 || Wersja do druku :: Wybory 2006
Średnia ocena: 5 (głosów: 1)


I być może moja opinia w tym momencie nie spodoba się wszystkim tym,którzy czują się związani duchowo z dziedzictwem SOLIDARNOŚCI, ale Ja osobiście uważam,że aby prawica kiedykolwiek wygrała w Szubinie musi się nauczyć kilku rzeczy. Po pierwsze należy się naprawdę uczciwie przyłożyć do prowadzenia kampanii wyborczej. Bo w sumie rzeczy kampania powinna zaczynać się trzy dni po ostatnich wyborach. A ostatnie dwa miesiące, to jest po prostu finisz i podsumowanie tego, co robiło się przez ostatnie cztery lata. Po drugie. Prawica, zarówno ta lewicowa, jaka jest w istocie rzeczy PiS, jak i ta powiedzmy konserwatywno – liberalna, która to ma być PO, powinna się przygotować do odpowiedzialnego pełnienia władzy. I myślę, a jeżeli trzeba będzie to chętnie podam, takie przykłady pomysłów naszych radnych, które nie mają z szarą rzeczywistością samorządową nic, albo bardzo mało wspólnego. Po trzecie. Myślę,że społeczeństwo nie lubi zmian. Czasami mam takie wrażenie,że oto w gminie Szubin mamy taką ‘ małą stabilizację’ rodem z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.No, ale jeżeli partie ‘ opozycyjne ‘ nie umieją przedstawić realnej alternatywy zmian, nie mają realnych planów, projektów uchwał i tak dalej to, po co zmieniać tę władzę.Czy gwarantem zmian na fotelu jest osoba, która w ubiegłej kadencji Rady Powiatu dostała swoją funkcję w ramach koalicji z SLD? Czy gwarantem zmian w sposobie tworzenia budżetu mają być osoby, które w poprzedniej kadencji tworzyły ten budżet i raczej zawsze były „za”? Osobiście – nie sądzę.
Ale jest inny aspekt tej sprawy, sprawy wyborów. Tak naprawdę w wielu wypadkach i w przypadku wielu zadań własnych gminy nie ma mowy o kolorach partyjnych. Tak naprawdę uważam,że przystępuje się do danej partii, nie ze względu na to jak ma wyglądać finansowanie łatania dziur w drodze, bo dziury nie są partyjnie. Do partii przystępuje się ze względu na światopogląd, i tu brawo dla PiS-u za wyrazistość, ale myślę,że przystępuje się, dlatego,że Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Gąsawaki, niema i nigdy nie będzie mieć realnego wpływu np.: na ustawę o samorządzie powiatowym i wpływu na ustawodawcę o zwiększeniu finansowania powiatu z podatku PIT z 10,25 % na powiedzmy 15 %.
Ale z drugiej strony tego medalu jest tak,że każda decyzja związana z wydatkowaniem pieniędzy publicznych i gdyby nie wola polityczna, SLD, Sz.P. Jan Szparag nigdy nie przegłosował w Radzie Miejskiej pomysłu o pomocy dla powiatu nakielskiego.
Więc powraca pytanie:, Po co te zmiany?
Same głosowanie na Polskę solidarną, czy liberalną, cokolwiek to oznacza, to jak dla mnie trochę za mało.


Już po wyborach. Już po zakończeniu kampanii wyborczej. A była jakaś kampania. Mam takie wrażenie,że nie. Nie było, bo być nie mogło. A nie mogło, bo obawiam się,że tak zwani liderzy partii ‘ opozycyjnych ‘ nie mieliby zbyt wiele do powiedzenia.A nie mieliby zbyt wiele do powiedzenia, bo po prostu niezbyt się orientują w procedurze samorządowej i mimo swoje, już wieloletniego zasiadania w ławach samorządu, nie do końca wiedzą, co naprawdę mogą zrobić jako decydenci. Przykład.Proszę bardzo. Szef powiatowej partii ‘ konserwatrywno-liberalnej ‘ korzystający, na co dzień w życiu zawodowym i społecznym z przywilejów nadanych mu przez państwo,mówi na spotkaniu z radnymi,że: radny może tylko głosować i pracować w komisji. Ja się pytam. Tylko, czy aż.No, ale jeżeli kandydaci, i obawiam się radni wielu kadencji są lekko na bakier ze znajomością lokalnej konstytucji, jaką jest statut czy to gminy Szubin, czy też powiatu nakielskiego to nie ma, co liczyć na cud.
Brakowało mi w tej kampanii merytorycznej dyskusji liderów list partyjnych do powiatu, bo obawiam się, a i praktyka na to już wskazuje, że w przeciwieństwie do Sz.P. Burmistrza Pogodzińskiego, że zarówno kandydaci PiS, PO czy PSL przegraliby z kretesem.
Brakowało mi dyskusji politycznych o przyszłości gminy w lokalnych mediach. Miałem wrażenie, że największą i najbardziej istotną wiadomością jest poprowadzenie wycieczki rowerowej przez jednego lidera partyjnego ‘ pozycji ‘ i zakup nowych książek do biblioteki rejonowej przez wicelidera,który jest jej szefem przy okazji. A przecież to nie jest nic niezwykłego, za tym nie kryje nic szczególnego, a na pewno żaden logiczny program społeczno-gospodarczy dla gminy. Nie lepiej było w PiS.Sam hasłowy program Sz.P. Sabacińskiego był, co najwyżej zbiorem pobożnych życzeń, a ‘ prawicą ‘ miał tyle wspólnego,ze pewnie pisany był prawą ręką. Pozostaje ‘ normalny ‘ PSL.Czyli będzie ‘ normalnie’, chociaż pewną nadzieję wiążę z osobą Sz.P. radnego Wypycha.
Bo może warto dyskusję o prawicowości, lewicowości i tak dalej zacząć od dyskusji na temat odpowiedzialności za rzucane słowa. Bo może zamiast dyskutować o Polsce solidarnej,czy liberalnej podyskutować o projektach, ich celowości i jakości, związanych z lokalnym prawem. A jestem ciekaw, jak głosowali na ostatniej sesji 26 października 2006, wtedy już radni PiS, w temacie uchwały związanej z pomocą dla powiatu nakielskiego. 57 Tys. złotych to kosztuje, ale idąc po takiej drodze organizacyjnej ściągnijmy od razu z powiatu wydział komunikacji i parę innych istytucji. I wbrew pozorom wcale nie twierdzę,że dany wydział,o którym tu mowa nie jest w gminie potrzebny.
Ale najbardziej w trakcie dyskusji wyborczej uśmiałem się, kiedy jednym z argumentów nad głosowaniem za prawicą, było stwierdzenie,żeby mieć na uwadze film NOCNA ZMIANA.
Panie i Panowie Radni i kandydaci na Radnych z prawicy. Rząd Premiera Olszewskiego upadł, bo był nieudolny i nawet, jeżeli lustracja była dobrym pomysłem, to dalej jest to robione nieudolnie.I nawet,że udała mu się jedna bardzo ważna rzecz. Jaka? To zadanie domowe z historii współczesnej polskiej prawicy.
A osobiście mam szacunek dla Sz.P. Pogodzińskiego za to,że nie ukrywa skąd pochodzi. I może właśnie, dlatego SLD wygrywa, że nie ukrywają skąd przyszli i dokąd zmierzają.

A wszystkim tym, którzy kwestionują wiedzę o przeszłości danych kandydatów, chciałbym tylko powiedzieć,że warto znać przeszłość, bo na tej podstawie można powiedzieć coś o przyszłości. A przysłowie mówi,ze historia się lubi powtarzać.
Pozostają też inne pytania. Co dalej? Czy naprawdę PiS będzie umiał stworzyć odpowiednią alternatywę dla rządów być może koalicji PSL-SLD w gminie.? Jak jest możliwość dogadania się pokłóconych ambicjonalnie panów; Sz.P Jedynaka i Sz.P. Kindermana?. I czy nadejdzie czas, kiedy partia prawicowa zapomni o hasłach nazwę to umownie ‘ solidarnościowych ‘, a przedstawi logiczną, rozsądną i co najważniejsze ciekawą dla wyborców pozycję kompleksowych zmian w naszej gminie? A na sam koniec. Wygląda na to, że zbliża się jednak okres, kiedy na salony władzy wejdą ludzie urodzeni w PRL, ale wychowywani już w III Rzeczpospolitej. Pytanie, czy będą oni w stanie przynieść ze sobą jakieś nowe ciekawe wartości, a nie tylko potępiać w czambuł wszystko to, co dzisiaj istnieje i to, co było za PRL
Bo nie wszystko było,aż takie złe. Ja niestety byłem na wycieczce w DDR. I nie chciałbym być kiedykolwiek obywatelem tamtego państwa.

Wszystkim tym,którzy, piszą, że społeczeństwo źle wybrało i negują wynik wyborów, wynik opinii społecznej, przypominam. Jest taka posłanka, która mówiła coś o przypadkowym społeczeństwie. Gdyby była ona z lewicy, to warto się śmiać z tej osoby. Niestety. Reprezentuje ona prawicę. No, więc w związku z tym może należy zmienić społeczeństwo. Ostatnie popisy i fajerwerki pomysłów nazwijmy to ‘ społecznych ‘ ze strony partii prawicowych, też zwolennikom prawicy nie służą.
Na sam początek zmian w systemie władzy w naszej gminie promowałbym, aby wszyscy Ci, którym zależy na zmianie władzy spotkali się ze sobą. I na tym spotkaniu powinno się określić punkty wspólne i protokół rozbieżności.I przez kolejne lata, z poszanowaniem własnej odrębności związanej z przekonaniami, dotrzymywać zawartej umowy dotyczącej projektowanych zmian w gminie Szubin.
Ale czy warto pracować?
Narzekanie na ‘ czerwonych’ jest prostsze.
Dlatego też, chyba zaczynam rozumieć życiowy wybór Sz.P. Jerzego Urbana.Paweł Prus

[ 0 ]

Autor:
Komentarze [0]

Login:
Hasło:
Zarejestruj!
Zapomniane hasło
· Despite the disappointing (0)
22.05.2019 05:54
· Bleacher Report NFL power (0)
22.05.2019 05:44
· This is one week to stick (0)
22.05.2019 05:32
· The Chiefs were trying to (0)
22.05.2019 05:20
· Working Technology of Ray (0)
21.05.2019 10:25
· Jiangnan is good (0)
21.05.2019 04:13
· Three birds came from (0)
21.05.2019 04:13
· ion Natural Rem (0)
20.05.2019 05:31
· cheeks. So (0)
20.05.2019 05:23
· her factor th (0)
20.05.2019 05:14

Skocz do »

kliknij by poznac oferte

strona w budowie

kliknij by poznać ofertę

kliknij by odwiedzić stronę
Czy brakuje w Szubinie szkoły językowej?
 Tak
 Nie
 Trudno powiedzieć
Wyniki
online:
36 gości
1 użytkowników

dzisiaj:

w sumie:


aktywni użytkownicy: 7lydiae98100rr3
Stan Komunikatora:

Marta [martucha] GG:7087519
Mariusz [marian] GG:2916438
Damian [stelo] GG:3777287

Warning: fopen(themes/modern/overall_footer.php) [function.fopen]: failed to open stream: No such file or directory in /home/szubin/domains/szubin.info/public_html/includes/functions/std.php on line 8

Warning: filesize() [function.filesize]: Stat failed for themes/modern/overall_footer.php (errno=2 - No such file or directory) in /home/szubin/domains/szubin.info/public_html/includes/functions/std.php on line 9

Warning: fread(): supplied argument is not a valid stream resource in /home/szubin/domains/szubin.info/public_html/includes/functions/std.php on line 9