kliknij by poznac oferte


Powstanie Wielkopolskie 1918-1919
- Strona główna
- Logowanie
- Użytkownicy
- Szukaj
- Artykuły
- Download
- Kontakt
- Dni Szubina
- Wikipedia "Szubin"
Geografia i przyroda
- Położenie miasta
- Warunki naturalne
- Wsie i Sołectwa

Historia
- Historia miasta
- Historia herbu
- Sławni ludzie
- Powstanie
- Lata okupacji

Zdrowie
- szpital
- Lekarz Domowy
- przychodnie
- specjalistyka
- telefony ratunkowe
- apteki

Informacje kontaktowe
- Urzędy i Instytucje
- Placówki kulturalne
- Szkoły

Rozrywka
- Bary, PUB'y, Kluby
- Terminal Club
- Midi Hotel

Rozkład PKS, MBUS
- PKS
- MBUS

- Informacje ogólne
- AIKIDO
- SALSA
- terminarz
- regulamin
- SZLIPIHA
- Oldboys
- Szubinianka
- Lekkoatletyka
- Sport szkolny
- Tenis
- Rekreacja, hobby
- Różne
Nowości:
- XIV Igrzyska (...)
25.06.2012 20:31
- LA indywidua (...)
11.06.2012 09:58
- Trójbój LA
11.06.2012 09:54
- Czwórbój lek (...)
11.06.2012 09:47
- Indywidualne (...)
24.05.2012 20:14
- Trójbój LA
24.05.2012 20:11
- Czwórbój LA
24.05.2012 20:04
- Mini Piłka N (...)
20.05.2012 20:29
- Ważne zwycię (...)
24.03.2012 19:19
Szubińskie Towarzystwo Kulturalne
- Oficjalna strona
Rejonowa Biblioteka
- Oficjalna strona
SDK
- Informacje ogólne
- działające kółka
Plama’s
- historia
- członkowie
- historia wystaw
Flesz
- historia
- członkowie
- terminarz wystaw
Literatura
- Andrzej Klawitter
- NN
Co, gdzie, kiedy ?
- SDK
- Inne
- Artykuły

- Porady
- Pruskim Okiem
- Astronomia
- Polityka
- Pielgrzymka 2007
 Plama's - historia
Plama's - historia
05.11.2005 13:01 || Wersja do druku :: Plama\'s - historia


W maju 1977 roku troje młodych ludzi założyło grupę artystyczną. Pierwszym prezesem został Andrzej Janczewski z Łabiszyna, a członkami Henryk Wojtas i Grzegorz Pleszyński z Szubina. Cała dwójka została absolwentami uczelni artystycznych (Henryk Wojtas był po studiach plastycznych). Z początku Grupa była sekcją Kujawsko-Pałuckiego Towarzystwa Kulturalnego w Szubinie. Następnie przeszła pod patronat Szubińskiego Domu Kultury” Na dwudziestoleciu istnienia Grupy na jubileuszowej wystawie swoje prace wystawiło około 26 członków a przynajmniej przypisujących się do niej.

„Atmosfera pracy twórczej, dyskusje, korekty prezentacje filmów i przeźroczy o sztuce, skupiała nie tylko plastyków ale i miłośników sztuki. Wytworzył się specyficzny klimat do uprawiania twórczości plastycznej.

Nikt nikomu nie próbował narzucać jakiejkolwiek konwencji malarskiej, jakiegoś określonego patrzenia na świat. Zaowocowało to indywidualnością poszczególnych twórców. Ich dzieła są specyficzne, niepowtarzalne i oddają osobowość autora”.

Myślę, że faktem który przyczynił się do takiego jubileuszu był brak posiadania konkretnego programu, partycypowania konkretnemu kierunkowi w sztuce. Pełna swoboda wypowiedzi nie ograniczała nikogo, nie zniechęcała do przynależności, nie wyrabiała poczucia kompleksów zwłaszcza u tych, którzy nie posiadali poczucia plastycznego. Jednak istniały (istnieją) pewne normy jako wytworzenie identyfikacji z grupą, pozwalające jednostce korzystać z przestrzeni i siły grupy.

Miejscem wystaw początkującej Grupy Plama’s był dom kultury. Nie było jeszcze galerii. Wystawy organizowano na korytarzach, przy bardzo skromnym nakładzie finansowym.
Każdorazowo montowano wielkie ekrany z płyt pilśniowych osadzonych w drewnianych stelażach. I jak przyznaje G. Pleszyński była to ciężka praca, ale nie brakowało entuzjazmu.
W kawiarni mają również miejsce spotkania wieńczące każdy wernisaż w galerii. Goście wernisażowi otrzymują kawę, herbatę, herbatniki. To taki zwyczaj. Ostatni wernisaż Grupy, który miał miejsce w styczniu tego roku został przypieczętowany wydaniem kolorowego katalogu. Oczywiście budżetu szukano w okolicznych domach kultury: Żninie, Kcyni, Wągrowcu oraz Szubinie. Z kwotą pięćset złotych dzięki wieloletniej współpracy z drukarnią ze Żnina udało się za tę kwotę wydrukować katalogi. Nakład został jednak podzielony na sponsorujące domy kultury. A każdy artysta wystawiający obrazy otrzymał tylko po jednym egzemplarzu. Pamiętam wernisaże, kiedy liczba ta była znacznie większa.

Za kilka lat Plama’s będzie obchodził trzydzieste urodziny. Nie wiadomo czy będzie jeszcze istnieć. „Artyści dnia siódmego” – jak to ktoś napisał chcą podkreślić zabawne różnice pomiędzy profesjonalistą a amatorem. Nie mają dyplomu wyższej uczelni plastycznej. Tkwią w naszej kulturze i nie sposób ich nie zauważyć. Malują, rysują, rzeźbą, bo to jest dla nich sposób na odprężenie, oderwanie od pracy zawodowej, forma wyrażania własnych obserwacji, przemyśleń, metoda na uczestniczenie w sztuce, czy po prostu pasja. Stanowią drugi nurt sztuki Tu celowym wydaje się fakt, że działalność wystawiennicza Grupy Plama’s odbywa się w miejscach podobnych (tj. środowisko), z którego się wywodzi. Z początkiem czerwca zbiorowa wystawa została urządzona w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu, gdzie również działa grupa amatorów plastyków, w Żninie, gdzie dominuje środowisko rzeźbiarzy, w Mogilnie, gdzie istnieje już długo Grupa „Plama”. „Aktywna galeria” kultywuje w dostępny sposób czynne znawstwo sztuki, propaguje i pogłębia aurę intelektualną towarzyszącą sztuce.

Jest to ośrodek dokumentacji i lektur, odczytów i dyskusji.
Galeria Grupy Plama’s lata swej aktywności myślę, że ma już z sobą. Kiedyś jeśli prac nie wystawiano organizowano projekcję filmów, dyskutowano i zapraszano każdego kto choć trochę interesował się sztuką.

Była szansa na odnawianie kontaktów ze sztuką. Wcześniej takie spotkania odbywały się nie rzadziej niż raz w miesiącu. Obecnie pretekstem do spotkań są wernisaże zaproszonych do galerii innych twórców. Po kilkakrotnym bywaniu na wernisażach stwierdziłam, że zainteresowani zawsze są ci sami, może z wyjątkami. Wystawy są cykliczne, dotyczą sztuki profesjonalnej i amatorskiej.

Każdy Plamasowiec wytworzył własny styl wypowiedzi, którego inni z Grupy nie negują, nie poprawiają. W świecie wyścigu konsumpcyjnego, bezładu i tego co czasami odbiera piękno świata działalność Plama’su stanowi propozycję konkretną, świadczy o istnieniu ludzi o wyobraźni, którzy bardziej przykładem pokazują własny system wartości. Może w pałaniu się takimi zajęciami jak rysowanie, tkanie, malowanie artyści choć amatorzy potwierdzają swą społeczną przydatność. Wierzą, czy łudzą się, że odkrywają nowy wspaniały świat? Sądzę że jedno i drugie.

Spotykają się w Sz.D.K. przy okazji wernisaży własnych i cudzych. Potem przesiadują w kawiarni opowiadają o sztuce, ironizują z siebie, śmieją się. Często przychodzą ze swoimi żonami , dziećmi, fotografują obrazy i siebie. W galerii czują się dobrze, to widać. Z wernisaży wracają często późno albo nawet ranem. W tym nie różnią się niczym od profesjonalistów. Członków Plama’s łączy sztuka jako cel, przybliża do siebie codzienna szarość, życiowe problemy. Wymieniają informacje o wykonywanych chałturach, niejasnych sytuacjach, zamówieniach na obrazy i kto jak, za ile sprzedał swoje dzieło. Na co dzień ludzie ci mówią o sprawach przyziemnych, troską o sławę są starania o katalog

Ludzie pracujący jako nauczyciele, dekoratorzy, pracownicy fizyczni. Niejednokrotnie energia twórcza „spala się” na załatwianiu spraw, na ogół trudnych do załatwienia.. Artyści z Plama’su dostarczają tych wyobrażeń aczkolwiek nie szokujące i to w sposób bardziej łagodny. Plamasowiec czuje się artystą, którego jego wola wyznacza cel i skutek. Angażuje się w sztukę, chce być a właściwie zmusza go życie do odpowiedzialności za szereg spraw a jako artysta może sobie pozwolić na nieodpowiedzialność, na szaleństwo Deklaruje bunt
niezależność, nie chce legitymacji członkowskich, klasyfikowania ale chętnie przyjmuje pomoc. Pociąga go eksperymentowanie, chociażby w teorii różne możliwości przewiezienia prac itp.
Artyści z Plama’su dostarczają tych wyobrażeń aczkolwiek nie szokujące i to w sposób bardziej łagodny. Plamasowiec czuje się artystą, którego jego wola wyznacza cel i skutek. Angażuje się w sztukę, chce być a właściwie zmusza go życie do odpowiedzialności za szereg spraw a jako artysta może sobie pozwolić na nieodpowiedzialność, na szaleństwo.
Od zawsze do galerii w Sz.D.K. przychodzono chętnie. Było to miejsce nie tylko wystawiania ekspozycji ale także miejsce spotkań towarzyskich, swego rodzaju azyl.
Początkowo obietnica urządzenia stałej galerii była kusząca lecz remont placówki w 85 roku przedłużył się i nic nie wskazywało na jego zakończenie. Grzegorz Pleszyński i jego koledzy rozpoczęli poszukiwanie nowego lokalu. Po licznych wizytach u miejscowych władz i dzięki pomocy Spółdzielni Mieszkaniowej uzyskali zgodę na urządzenie galerii w piwnicy bloku należącego do Spółdzielni Mieszkaniowej w Szubinie. I wreszcie w pewną sobotę w pachnących jeszcze farbą pomieszczeniach odbyło się otwarcie pierwszej wystawy. Było oficjalne przecięcie wstęgi i dużej ilości gości z urzędu, przyjaciół, bywalców organizowanych przez grupę prelekcji, pokazach filmowych o sztuce, osób które przypadkowo trafiły na wystawę po przeczytaniu plakatu.

Od 1977 do 1984 oficjalnych i zdeklarowanych członków Plama’su było 16. Był to czas jak się mówiło szczególnego rozkwitu Grupy. Początkowo galeria udostępniona była dla zwiedzających w środy, czwartki, soboty i niedziele w wyznaczonych godzinach od 16 do 20. Ambicją jej gospodarzy było prowadzenie nie tylko działalności wystawienniczej, lecz także organizowanie spotkań, prelekcji, a nawet uruchomienie porad dla osób urządzających mieszkania. Artyści uczyli wtedy, że uda im się stworzyć w Szubinie prężnie działające środowisko twórców amatorów. Powodem ich szczególnej radości mógł być fakt, że społeczeństwo życzliwie przyjmowało ich wszystkie inicjatywy. G. Pleszyński stwierdził na łamach szubińskiego pisma „Pelikan”, ze grupa zapaleńców potrafiła wytworzyć klimat do uprawiania sztuki a w kronikach naliczono około stu wystaw. W wielu wypadkach ta początkowa zabawa w sztukę przerodziła się w pełny profesjonalizm. Nie ma wśród Grupy dziś wszystkich członków, Wielu mieszka w różnych stronach Polski i świata.

„Grupa Plama’s znana w województwie”- Pod takim tytułem ukazał się artykuł w bydgoskiej „Gazecie Pomorskiej”. Zbliżało się 20-lecie istnienia Grupy. W ostatnich miesiącach 1996 roku po licznych wystawach w miastach pałuckich artyści prezentowali swoje prace w Tucholi, Solcu Kujawskim, Inowrocławiu. „Gazeta Pomorska” i TV bydgoska dość przychylnie i pozytywnie oceniły działalność Grupy, jako najbardziej aktywną grupę profesjonalno-amatorską w województwie. Liczne prace prezentowali: Maciej Jeliński, Hubert Komasiński, Bogdan Kral, Roman Kral, Roman Terzyk, Alina Stefaniak i Henryk Wojtas. Jak widać skład Grupy nie zawsze był pełen. W 1997 roku lokalne gazety zamieszczały relacje z okolicznościowych wernisaży.. W największych salach domu kultury rozwieszono obrazy, tkaninę, kompozycje przestrzenne. Wśród dzieł można było znaleźć realistyczne pejzaże, abstrakcje geometryczne i nie geometryczne, kompozycje inspirowane różnymi okresami sztuki. Wszystko wykonane w technice olejnej, graficznej, rysunkowej i collage, tkaninie artystycznej, akwareli.

Były podziękowania władz Szubina za rozpowszechnianie amatorskiego ruchu plastycznego. Były odczyty i dyskusje. Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Wojwódzkiego J. Frelichowski wręczył listy gratulacyjne od wojewody bydgoskiego W. Olszewskiego. Dyskusja tyczyła tematu rynku sztuki w Polsce, wspominano działalność Grupy. Po hucznym jubileuszu w maju 1998 roku 13 członków Grupy ponownie wystawiło wspólnie, a wśród nich byli Maciej Jeliński, Henryk Wojtas,( artysta z dyplomem Wydziału Sztuk Pieknych UMK w Toruniu ) Bogdan Kral z Szubina, Elżbieta Kotz z Łabiszyna, Jan Fritz z Barcina, Andrzej Łuczak ze Żnina, Agnieszka Maciejewska-Strusewicz z Bydgoszczy, Mirosław Banach z Szubina, Andrzej Fedder z Bydgoszczy (to artysta z dyplomem gdańskiej ASP), Roman Kral z Szubina, Janusz Gorący ze Żnina, Karol Grabowski z Łabiszyna. Prace na tej wystawie nie były pokazywane wcześniej. Kolejny zbiorowy wernisaż (trzynaścioro uczestników) odbył się 6 marca 1999 roku w Mogilnie w klubie „10,5”. Do grona poprzednich artystów wystawie eksponowali swoje prace ponadto: Krzysztof Wilk z Barcina, Hanna Zawadzka-Pleszyńska z Szubina ( artystka z dyplomem Wydziały Sztuk Pięknych UMK w Toruniu), Bogdan Cyranowicz z Szubina, Roman Kral z Szubina, Ryszard Grabowski z Łabiszyna. Wystawa „13” była prezentowana zarówno w Mogilnie jak i w Szubinie z okazji Dni Szubina. Zresztą tradycją Grupy stało się, że wszystkie większe wystawy stara się eksponować w innych okolicznych miastach. W 1999 roku po cyklu wernisaży Plama’s jak żartobliwie głosiły gazety „znalazł się na policji”. Nie chodziło jednak o żadne wykroczenia a o ozdobienie ścian tej instytucji. Skąd ten pomysł? Grupa otrzymała zaproszenia od komendanta asp. Sztabowego Z. Marmurowicza, który jak przyznał interesuje się sztuką oraz chciał poprawić estetykę wnętrz komisariatu. Obrazy prawie wszystkich plastyków zostały policji wypożyczone. Grupa Plama’s swoją sztukę również przeniosła do gmachu sądu, szpitala, szkół średnich, przecież tam też byli odbiorcy. Grupa choć nigdy nie określiła surowych regulaminów, nie sprawdzała obecności ani dorobku, nie wymagała niczego prócz tworzenia i chęci eksponowania tego po 20 latach istnienia nadal chętnie przyjmowała nowych twórców. Jednak zabieg przyjmowania w swoje szeregi nowej osoby stał się po 20 latach wydarzeniem, o którym musieli zadecydować też inni. „Plama’s powiększone”, „Plama’s rośnie” – to nagłówki recenzji lokalnych gazet, opisujące okoliczności wcielenia nowego członka. Zazwyczaj odbywa się ona na noworocznych, czy opłatkowych spotkaniach w galerii. Tak też było w przypadku Edwarda Maciejewskiego z Gąsawy (powiat żniński). Sam artysta przystępując do tego ugrupowania twórców, został wpisany do rejestru, w który oprócz artystów z Szubina i Bydgoszczy udzielają się też działacze kulturalni z Barcina, Łabiszyna i Żnina.

Henryk Wojtas, Alina GordonLogin:
Hasło:
Zarejestruj!
Zapomniane hasło
· Situs judi slot online ga (0)
25.01.2022 05:25
· best seo tool (0)
24.01.2022 12:00
· куп (0)
24.01.2022 10:50
· Сов (0)
23.01.2022 10:46
· Slot Online (0)
21.01.2022 10:29
· Adidas Superstar Sale (0)
21.01.2022 10:10
· Nike Air Max 270 Soldes (0)
21.01.2022 10:08
· Nike Air Max 1 Sale (0)
21.01.2022 10:02
· Nike Blazer Low Sale (0)
21.01.2022 10:00
· Nike Blazer Low Cheap (0)
21.01.2022 09:54

Skocz do »

kliknij by poznac oferte

strona w budowie

kliknij by poznać ofertę

kliknij by odwiedzić stronę
Czy brakuje w Szubinie szkoły językowej?
 Tak
 Nie
 Trudno powiedzieć
Wyniki
online:
7 gości
0 użytkowników

dzisiaj:

w sumie:


Stan Komunikatora:

Marta [martucha] GG:7087519
Mariusz [marian] GG:2916438
Damian [stelo] GG:3777287

Warning: fopen(themes/modern/overall_footer.php) [function.fopen]: failed to open stream: No such file or directory in /home/szubin/domains/szubin.info/public_html/includes/functions/std.php on line 8

Warning: filesize() [function.filesize]: stat failed for themes/modern/overall_footer.php in /home/szubin/domains/szubin.info/public_html/includes/functions/std.php on line 9

Warning: fread(): supplied argument is not a valid stream resource in /home/szubin/domains/szubin.info/public_html/includes/functions/std.php on line 9