kliknij by poznac oferte


Powstanie Wielkopolskie 1918-1919
- Strona główna
- Logowanie
- Użytkownicy
- Szukaj
- Artykuły
- Download
- Kontakt
- Dni Szubina
- Wikipedia "Szubin"
Geografia i przyroda
- Położenie miasta
- Warunki naturalne
- Wsie i Sołectwa

Historia
- Historia miasta
- Historia herbu
- Sławni ludzie
- Powstanie
- Lata okupacji

Zdrowie
- szpital
- Lekarz Domowy
- przychodnie
- specjalistyka
- telefony ratunkowe
- apteki

Informacje kontaktowe
- Urzędy i Instytucje
- Placówki kulturalne
- Szkoły

Rozrywka
- Bary, PUB'y, Kluby
- Terminal Club
- Midi Hotel

Rozkład PKS, MBUS
- PKS
- MBUS

- Informacje ogólne
- AIKIDO
- SALSA
- terminarz
- regulamin
- SZLIPIHA
- Oldboys
- Szubinianka
- Lekkoatletyka
- Sport szkolny
- Tenis
- Rekreacja, hobby
- Różne
Nowości:
- XIV Igrzyska (...)
25.06.2012 20:31
- LA indywidua (...)
11.06.2012 09:58
- Trójbój LA
11.06.2012 09:54
- Czwórbój lek (...)
11.06.2012 09:47
- Indywidualne (...)
24.05.2012 20:14
- Trójbój LA
24.05.2012 20:11
- Czwórbój LA
24.05.2012 20:04
- Mini Piłka N (...)
20.05.2012 20:29
- Ważne zwycię (...)
24.03.2012 19:19
Szubińskie Towarzystwo Kulturalne
- Oficjalna strona
Rejonowa Biblioteka
- Oficjalna strona
SDK
- Informacje ogólne
- działające kółka
Plama’s
- historia
- członkowie
- historia wystaw
Flesz
- historia
- członkowie
- terminarz wystaw
Literatura
- Andrzej Klawitter
- NN
Co, gdzie, kiedy ?
- SDK
- Inne
- Artykuły

- Porady
- Pruskim Okiem
- Astronomia
- Polityka
- Pielgrzymka 2007
 Szubin w Powstaniu
Szubin w Powstaniu
22.05.2005 11:08 || Wersja do druku :: Szubin w Powstaniu


Na ziemiach zaboru pruskiego powstały w listopadzie niemieckie rady żołnierskie, powołane socjaldemokratów. W większości opowiadały się one za pozostaniem tych ziem w państwie niemieckim.

Wywołało to sprzeciw ludności polskiej. W Wielkopolsce powstały Polskie Rady Ludowe. W pierwszych dniach grudnia 1918 r. zebrał się w Poznaniu Sejm Dzielnicowy, który powołał Naczelną Radę Ludową, polityczną reprezentacje Polaków z zaboru pruskiego - Wielkopolski, Kujaw i Pomorza. NRL zwróciła się do Komitetu Narodowego Polski w Paryżu o podjęcie działań dyplomatycznych na rzecz przyłączenia ziem zaboru pruskiego do państwa polskiego. 26 grudnia 1918 r. do Poznania przybył Ignacy Padarewski. Krótki pobyt Paderewskiego stał się powodem potężnej manifestacji społeczeństwa polskiego w stolicy Wielkopolski. Niemcy po kilku godzinach zaczęli rozpraszać tłumy Polaków, a uczestnicy zorganizowanej manifestacji niemieckiej ruszyli w miasto wznosząc hasła wrogie Po-lakom, zrywając wywieszone flagi polskie. Doszło do walk samoobrony polskiej. Dnia 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu wybuchło powstanie. Powstanie toczyło się na ziemiach, aż pod Rogoszyce, na zachód pod Grójec i Czarnkowo na północ pod Szubin i Łabiszyn, a na wschód, aż pod Jezioro Gopło i Kruszwice. Ważniejsze walki były w Poznaniu, Rogoszycach, Rawiczu, Grójcu, Wrzeszczynie, Chmielnikach i w Zdziechowie.

W noc sylwestrową, przy pomocy powstańców z Gołańczy, wyzwoliła się Kcynia. Polacy szubińscy 2 stycznia 1919 r. rozbroili stacjonujący w mieście oddział Heimatschutzu, który bez walki wycofał się do Kołaczkowa. W chwilowo wyzwolonym Szubinie zaczęto organizować odział powstańczy. W nocy z 2 na 3 stycznia 1919 r., wzmocniony posiłkami odział Grenzschutzu ponownie wdarł się do miasta. W obronie Szubina poległ pierwszy powstaniec - Franciszek Cielęcki z Wolwarku.

Wojska niemieckie, zaskoczone pierwszymi sukcesami powstańców, zdążyły tymczasem wzmocnić się i podjąć przygotowania do ofensywy. W planach ofensywnych ważną rolę odgrywał Szubin, który miał stać bazą wypadową akcji niemieckiej. W związku z tym 4 stycznia 1919 r. nadeszły do Szubina posiłki niemieckie z Bydgoszczy, złożone z żołnierzy III batalionu Grenzschutzu pod dowództwem porucznika Dosta, wzmocnione plutonem artylerii polowej. Jednocześnie podporucznik Mathej, pochodzący z Szubina, zorganizował odział wojskowy, złożony z miejscowych Niemców i okolicznych kolonistów. Siły te czyniły częste wypady w kierunku Żnina i Kcyni. Podczas próby opanowania Żnina 5 stycznia 1919 r. niemiecki oddział z Szubina stoczył pod Sobiejuchami potyczkę ze żnińskim oddziałem powstańczym, dowodzonym przez Marcelego Cieślickiego, zakończoną porażką Niemców. W Szubinie oddziały Grenzschutzu przystąpiły do internowania mieszkańców narodowości polskiej, których wywożono do Bydgoszczy, a stamtąd do obozów dla internowanych w Szczecinie - Dąbiu i Goleniowie.

Zajęcie Szubina przez Niemców stanowiło poważne zagrożenie dla wyzwolonych już obozów, zwłaszcza dla powiatu żnińskiego. Dowództwo powstańcze przystąpiło do opracowania planu zdobycia Szubina. Po raz pierwszy w dziejach Powstania Wielkopolskiego miała to być zorganizowana operacja wojskowa, a nie żywiołowa walka. Dowództwo nad całością operacji powierzono podpułkownikowi Kazimierzowi Grudzielskiemu. Plan natarcia przewidywał równoczesne uderzenie na miasto z czterech stron siłami oddziałów powstańczych z Kcyni, Gniezna, Żnina i Wrześni. Termin natarcia wyznaczono na 8 stycznia 1919 r. o godzinie ósmej.

Odziały powstańcze poniosły klęskę ponosząc znaczne straty. Klęska oddziałów polskich spowodowała nie tylko umocnienie się Grenzschutzu w Szubinie, ale również zajęcie przez Niemców Łabiszyna i Żnina. Niemieckie siły zbrojne na odcinku szubińskim osiągnęły liczbę 400 żołnierzy, dysponujących kilkunastoma karabinami maszynowymi i baterią artylerii polowej.

Dowództwo powstańcze nie zrezygnowało z planu zajęcia Szubina. Kolejny atak wyznaczono na 11 stycznia 1919 r. Tym razem operacja została przygotowana wszechstronnie, a dowództwo nad nią objął bezpośrednio podpułkownik Kazimierz Grudzielski. Koordynacją działań zajął się szef sztabu - Mieczysław Paluch. Oddziały piechoty i oddziały ciężkich karabinów maszynowych z Wrześni, zaatakowała Szubin od północy, skąd Niemcy oczekiwali odsieczy z Bydgoszczy. Ten właśnie kierunek uderzenia zaskoczył Niemców. Długotrwałe natarcie piechoty powstańczej doprowadziło do zajęcia miasta. Grupa uderzeniowa Teofila Spychały złożona z wyrzyskiego oddziału piechoty osłaniała pod Wolwarkiem stanowiska polskiej artylerii, jednak z powodu nieprecyzyjnych danych ogniowych nie odegrała większej roli w bitwie. Do zwycięstwa polskiego przyczynił pozorowany atak na Żnin.11 stycznia dzień wyzwolenia Szubina.

Natychmiast po zdobyciu miasta przez oddziały powstańcze miejscowa ludność polska otworzyła więzienie, wypuszczając na wolność wielu aresztowanych w ostatnim czasie Polaków. Najważniejszym zadaniem mieszkańców Szubina stało się utworzenie oddziału powstańczego. Powstał on 13 stycznia 1919 r. Wstąpiło do niego około 140 ochotników z Szubina i okolicy. Natychmiast po zorganizowaniu kompania szubińska wyruszyła na front i wzięła udział w walkach pod Rynarzewem, odznaczając się przy zdobywaniu Rud i Samoklęsk Dużych. Na froncie pod Rynarzewem 1 lutego 1919 r. Niemcy przeszli do ofensywy i forsując przeprawy przez Noteć, przełamali linie obronne powstańców. Oddziały powstańcze odstąpiły w kierunku Nowego Świata, Wolwarku i Pińska.

Zajęcie Szubina przez Niemców spowodowało krytyczną sytuację na froncie, zagrażało bowiem przerwaniem linii wojsk powstańczych. Aby zapobiec niebezpieczeństwu, dowództwo polskie postanowiło uderzyć pod Rynarzewem na lewe skrzydło nacierających wojsk niemieckich. Natarcie polskie rozpoczęło się 2 lutego. Po zażartych walkach, w trakcie których Rynarzewo przechodziło kilkakrotnie z rąk do rąk, przełamano następnego dnia opór niemiecki. Jednocześnie odparto niemiecki atak na Kcynię. Zwycięstwa polskie zmusiły Niemców do opuszczenia Szubina i powrotu na dawne pozycje. W walkach tych od-znaczyła się kompania szubińska. Brała ona następnie udział w dalszych działaniach wo-jennych pod Rynarzewem. Ochotnicy dziesięcioosobowy patrol pod dowództwem Feliksa Kosińskiego, wydzielony z kompani szubińskiej, zajął miejscowość Tur.

Działalność szubińskich powstańców miała duże znaczenie dla całego Powstania Wielkopolskiego. Ostatnim powstańcem był pan Kwasek.Login:
Hasło:
Zarejestruj!
Zapomniane hasło
· Slot Online (0)
21.01.2022 10:29
· Adidas Superstar Sale (0)
21.01.2022 10:10
· Nike Air Max 270 Soldes (0)
21.01.2022 10:08
· Nike Air Max 1 Sale (0)
21.01.2022 10:02
· Nike Blazer Low Sale (0)
21.01.2022 10:00
· Nike Blazer Low Cheap (0)
21.01.2022 09:54
· Adidas Superstar Scontate (0)
21.01.2022 09:51
· Adidas Ultraboost Rebajas (0)
21.01.2022 09:45
· Adidas Gazelle Pas Cher (0)
21.01.2022 09:43
· Converse Low Top Goedkoop (0)
21.01.2022 09:38

Skocz do »

kliknij by poznac oferte

strona w budowie

kliknij by poznać ofertę

kliknij by odwiedzić stronę
Czy brakuje w Szubinie szkoły językowej?
 Tak
 Nie
 Trudno powiedzieć
Wyniki
online:
13 gości
0 użytkowników

dzisiaj:

w sumie:


Stan Komunikatora:

Marta [martucha] GG:7087519
Mariusz [marian] GG:2916438
Damian [stelo] GG:3777287

Warning: fopen(themes/modern/overall_footer.php) [function.fopen]: failed to open stream: No such file or directory in /home/szubin/domains/szubin.info/public_html/includes/functions/std.php on line 8

Warning: filesize() [function.filesize]: stat failed for themes/modern/overall_footer.php in /home/szubin/domains/szubin.info/public_html/includes/functions/std.php on line 9

Warning: fread(): supplied argument is not a valid stream resource in /home/szubin/domains/szubin.info/public_html/includes/functions/std.php on line 9